BOKS

06.01.2007., subota

Policajac je presudio

A sve je pocelo kada je Cassius Clay, skoro dva metra visok i naocit covjek, dobio u nasljedstvo plantazu u Kentuckyju i cetrdeset robova. Svoju osebujnost je ubrzo dokazao oslobadjajuci svoje roblje ukljucujuci i pradjeda kasnijeg sampiona. Tako je nastala porodica Clay u 19. stoljecu. Clayov otac, Cassius Senior, s ponosom je pricao o porodicnom "pretku" dvojici sinova, Cassiusu Marcellusu i Rudolphu, koje je odgajao kao dobre krscane i ponosite crnce. Porodica Clay bila je atipicna za porodice kasnijih svjetskih boksera. Crna srednja klasa je bila bitno razlicita od bijele, ali djeca nikada nisu bila gladna. Majka Odessa cak nije bila ni potpuno crna: jedan njen djed bio je "polucrn" dok je drugi bio "cisti" bijelac. Za ljubitelje rasne cistoce, to znaci da je imala 37,5 posto "bijele krvi". Vaznost ovog detalja je u kasnijem Cassiusovom zivotu, nakon sto se pridruzio Naciji Islam, kako su se sluzbeno zvali Crni muslimani, jer Muhammed Ali, promijenivsi ime i vjeru, tvrdi da je sva bijela krv u njegovu familiju dospjela kroz silovanja, sto nije bilo tacno. Medjutim, ta cinjenica nije mu smetala da svoje oponente odrasle u pravim crnackim getima na dnu drustvene ljestvice, poput Joea Fraziera i Pattersona, naziva "pocasnim bijelcem" ili "Cica Tomom".
Socijalna i rasna nepravda odredili su Clayov zivot jer je, jos kao petogodisnjak, pitao sta rade "obojeni" kada je vozac autobusa bijel, prodavac takodjer, bas kao i policajac te uopste sva zanimanja s kojima se mali Cassius susretao. Nestasluk malog Cassiusa ogledao se u povremenom strasenju roditelja. Zavezao bi zavjese tesko vidljivim koncem i kada bi roditelji legli i svi se primirili u kuci, Ali bi povlacio konac te pomjerao zavjese. U skoli nije se isticao znanjem, ali jeste bio poslusan. Tuca mu je, takodjer, bila strana. Do jednog dana. Imao je dvanaest godina. Jedan lokalni policajac iz Louisvillea odigrao je presudnu ulogu u dovodjenju mladog Cassiusa u ring. Tek dobivsi novi bicikl, Clay se uputio na jedan lokalni vasar. Obisavsi vecinu standova, vratio se do mjesta gdje je ostavio bicikl i shvatio da je ukraden. Hitro je nasao policajca koji ga je ocinski poveo okolo da nadju kradljivca. Putem je Cassius prijetio nepoznatom pocinitelju te opisivao sta ce mu sve uciniti kada ga nadju, kao sto ce kasnije to raditi oponentima na najvisoj svjetskoj sceni.
Na policajcevo pitanje da li zna da boksuje, klinac odgovara da ne zna, a na opasku sta ce biti ako je kradljivac znatno veci i jaci, Cassius se ne obazire tvrdeci da bez obzira na sve, on ce…. U tom trenutku predlozeno mu je da podje u lokalni klub gdje je policajac ujedno bio i trener. Cassius se potpuno posvecuje boksu, skolu pohadja redovno, ali ne s previse uspjeha. Tek na intervenciju upravnika skole, nastavnici daju Clayu prolazne ocjene koje ni znanjem a ni radom nije zasluzio. Medjutim, mada razmetljiv, nije nikada pravio probleme, van ringa snagu nije upotrebljavao, sto je upravnik cijenio, a ujedno je i prepoznao buduceg Najveceg. Nije zelio da bude zapamcen kao upravnik skole koja je oborila sampiona. Clay ne pije, ne pusi i vodi strogo sportski rezim zivota. Iako brbljiv i prepotentan u ringu i oko njega, s djevojkama je stidljiv. Neki autori to objasnjavaju krscanskim odgojem i uticajem majke, posto se za oca ne bi moglo reci da je bio odani krscanin, no to su tesko dokazive parapsiholoske kategorije koje nisu ni bitne. Cinjenice ostaju. Kada je vec postao prvak svijeta, reporteri su primijetili nedostatak zena u njegovoj blizini te se spekulisalo s latentnim homoseksualizmom. Pogresno, ponovno, jer Ali jednostavno nije imao vremena. Jedini cilj kojem se potpuno posvetio bila je titula. A zene odvracaju paznju. Cetiri puta ce se zeniti.
Clay je brzo napredovao te se preko lokalnog nivoa uspeo i do drzavnog amaterskog vrha jos dok je pohadjao skolu. Sa osamnaest godina, uvrsten je u americki olimpijski tim za Igre 1960. Prije odlaska u Rim, americki olimpijci boravili su u New Yorku, gdje je Clay proveo cijeli dan ispred kafica velikog, do tada najveceg, boksera Sugar Raya Robinsona, nadajuci se susretu. Medjutim, Robinson je samo hladno pozdravio se s Clayom i otisao svojim poslom. Cassius tada obecava da nikada, kada postane Najveci, "nece se tako odnositi prema onima koji su spremni provesti cijeli dan cekajuci za autogram".
Mnogo vazniji detalj iz tadasnjeg boravka u New Yorku je obilazak Harlema, gdje je na ulici slusao propovijed jednog od sljedbenika Elijaha Muhammeda, vodje Crnih muslimana. Iako mu to nije bio prvi susret sa ovom religijskom sektom, Cassiusu se urezala militantnost ove propovijedi bitno razlicita od poruka sljedbenika Martina Luthera Kinga koji su organizovali protestna okupljanja u obliku sjedenja na javnim mjestima. Clay, iako tek osamnaestogodisnjak, osvjedocio se dovoljno puta u postojanje rasnih nepravdi te nevoljkost drustva, posebno bijelog dijela, da se one isprave. Na jugu, ali ne samo tamo, crnce je malo ko stitio i tretirao jednakim. A Ali je sebe vec odavno smatrao Najvecim i sada mu je jos jedino ostalo da to i dokaze.

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.