neverinov blogneverinov blog

Stara Kapela (oli lov na detalje)






Stara Kapela je selo u Slavoniji kojem je prijetila depopulacija kao mnogim takvima ali je nešto značajno, što ću vam uskoro reći, zaustavilo taj trend.


Godine gospodnje 1275. na ovom podrućju se spominje posjed i utvrda Gradpotok, u vlasništvu plemića Gorsjanskih, koja je štitila ulaz u Požešku kotlinu. Na okolnim brdima bijahu sagrađene prve kuće kao začetak srednjevjekovnog naselja, naročito na brdu Markovišće na čijem vrhu stajaše kapela Sv.Marka. Posjed pripadaše župi Ratkov potok (danas Ratkovica).

1536. godine područje osvajaju Turci na čelu sa Husref-begom bosanskim i pripajaju ga Požeškom sandžaku. Biskupsku službu obavljaše bosanski biskupi.

1688.g. fra Luka Ibrašimović-Sokol protjeruje Turke iz Požege, a 1691. kršćanska vojska oslobađa ovo područje od Turaka, koji i dalje povremeno provaljuju preko granice na Savi te 1758. ruše kapelu Sv.Marka.


1735. selo se spominje kao Antiqua Capela ili Capela Vetera.


Uredbom carice Marije Terezije, 1750. selo poprima sadašnji izgled (iz raštrkanih, sela postaju "ušorena".




Skupina prijatelja i branitelja je prije 7 godina (zajedno sa svojim familijama) odlučilo osnovati zadrugu Eko-etno selo Stara Kapela, kupiti i renovirati 15 trošnih kuća i otvoriti ono što u ugostiteljskoj struci zovu difuznim hotelom. Zamislite si centralnu zgradu kao recepciju i svuda okolo bungalove samo što su ovdje privatne kuće, ali princip je isti.








Cijelo selo je jedna velika potraga za detaljima. Nije ništa prepušteno slučaju i vaše će znatiželjno oko stalno otkrivati neke nove sitnice koje odaju veliku brigu uloženu u opremanje sela.




I inače volim zgrade od crvene opeke ali još mi je bolje kad se majstor igra kako bi razbio monotoniju u fasadi.




Svakih 20-ak metara dosadni koncept rasvijete je oplemenjen stihovima naših pjesnika.




Simpatična dućan bake Kate.






Iako je ova dva protekla dana kiša neprestano padala ništa me nije moglo spriječiti da se rano ujutro ustanem i naoružan kabanicom i fotoaparat krenem u obilazak.





Čak i pod padiljona ima nešto svoje. Žigove na opekama. Ovakvo nešto sam pronalazio jedino na rimskim tegulama.





Suvenirnica.




Što je ovo? Pari ko ringišpil. Jel to bilo za ljuljačke ili ima neku manje ludističku funkciju?














Ovdje bješe Perun...




Još nisam imao prilike vidjeti ovakvu peruniku.

Nažalost fotke radi kiše i lošeg osvjetljenja i nisu baš nešto. Većina ih je ispala mutno.

O fišu, krumpiru i mesu pod pekom, šljivovici i tamburašima koji su sljedili je islišno i pričati. Sljedeći put kad odem u Slavoniju moram otići prethodno na dijetu kako bi se pripremio u primanju pustih kila.






Post info
25.05.2015. (00:35)
27 komentara
komentiraj
ispis
permalink
Komentari

<< Arhiva >>