LAG-ovi na području Hrvatske.
Kako postoji veliki otpor lokalnog ruralnog stanovištva uzrokovan sumnjom (prema institucijama. Budimo iskreni, selo je u Hrvatskoj prepušteno samom sebi ma koliko god to politika vladajućih, sad ovih sad onih, spjevala madrigale o hrvatskom selu i njegovom ponovnom uzletu) i neznanjem zbog pomanjkanja svjesti da se može bolje i da
zavrijeđujemo bolje od ovoga što nam žele ostaviti u amanet.
Imamo velikih problema u samom objašnjavanju što je to nevladin sektor, i naravno, što je to zapravo LAG.
Hvala nebesima sve se više mladih okreće prirodi i proizvodnji hrane jer im je očito jasno da pod stare dane ne preostaje ništa drugo doli kopanja po kontejnerima, imali penziju ili ne.
Ironično je da je zapravo LAG otkrivanje tople vode jer će vršiti ono što su stoljećima seljaci radili: udruživali se kako bi razmjenili iskustva i podijelili troškove u svrhu povećanja. Ako vam je mrzak termin zadrugarstvo onda se slobodno koristite anglizmom
cluster koji je danas tako u modu u poslovnom svijetu.
Na stranicama
Hrvatske Mreže za Ruralni Razvoj stoji objašnjenje o prirodi te vrste udruge.
A što je po meni LAG?
Referentna točka koja obavještava OPG-ove (Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo) o mjerama i podmjerama koje će uskoro biti dostupne iz raznih fondova za ruralni razvoj. Ne pišemo projekte za njih već ih kontroliramo (da ne budu sami) i vraćamo nazad uz opaske o greškama kako bi naučili "prohodati" sami i biti uspješni primjer ostalima.
Mjesto iz kojeg se šalje mlade koji imaju OPG (ili ga kane osnovati), udruge na području kojeg LAG pokriva (gradovi i općine, velika urbana središta su isključena) na edukaciji po Europi i promatranju primjera dobre prakse.
Pomoć raznim udrugama koje imaju za cilj volontiranje, prihvatljivim gospodarenjem otpada, obnovnljivim izvorima eneregije, proizvodnjom lokalne hrane, samoodrživim razvojem, tradicionalnom gradnjom, zaštitom kulturne baštine, obrazovanjem i direktnom demokracijom. Sve što će nam pomoći da ponovo preuzmemo kormilo nad vlastitim životom.
Kako je rekao Milan Medić iz LAG-a
Vallis Collapis naša je uloga ta da budemo socijalni radnik, u smislu da ulažemo u ono što se danas voli zvati ljudski kapital.
Pomažemo im kako bi si pomogli sami. Zašto? Ako je vama bolje i nama će biti bolje. Povezani smo nevidljivim nitima. Ako stvarate novu vrijednost na lokalnoj razini (hrana, energija, proizvodi ecc.) nećemo ovisiti toliko o dizbalansima u inozemstvu jer je naša prelijepa zemlja, svidjelo se nekima ili ne, zapravo ovisna tvorevina. Ovisna tvorevina ne može se dičiti imenicom
država jer ista ima biti suverena, a ova to nikako nije. Proizvodnja na lokalnoj razini ima dalekosežne posljedice koje s vremenom mogu promijeniti odnos kojeg vlast ima prema stanovništvu, a koji je svih 25 godina potcjenjivački.
Ali za početak ajmo našu prekrasnu Učku pretvoriti u ono što je nekad bila, a
Parco nazionale delle Cinque terre to još uvijek jest. Ne gine nam trud, ali preuzeti vlastitu sudbinu je nejzbiježan korak ako se ne kanimo raseliti i napraviti mjesta nekom drugom koji će bolje znati cijeniti naše podneblje.
Ako ste dovoljno savjesni i shvaćate o čemu vam pričam raspitajte se o funkcioniranju
vlastitog LAG-a, a ovom prilikom pozivam sugrađene iz voljenog Primorja (Mošćenička Draga, Lovran, Opatija, Klana, Kastav, Viškovo, Matulji, Jelenje i Čavle) neka se jave nama iz
Terre Liburne:
lag.terraliburna@gmail.com