Nehaj
Senj je prastari grad i najveće mjesto između Rijeke i Zadra. Za razliku od Rijeke koja do polovice 19. stoljeća nije bila povezana sa svojim zaleđem, Senj duguje svoje postojanje planinskom prijevozu Vratniku (700 m) koji ga je povezivao sa Likom, za vrijeme Japoda, bogatom regijom koja je spajala obalu sa nizinskim krajevima.
Smješten između obronaka Kapele i Velebita, gleda na Krk (Uri Kworta, Mala i Vela Luka) i vlada tim kanalom koji je sve do 1617. Mlečanima zadavao glavobolju, Prvić, ozloglašeni Goli Otok i Rab.
Rimljani su preuzeli liburnijsko ime Senia (portus) koje možemo vidjeti u Tabuli Peuntingeriani.
Pogled u smjeru Velebita.
Nehaj ( od "ne hajati" što znači "ne brini"), simbol Senja. Dao ga je izgraditi Ivan Lenković godine 1558. na ostacima i sa spoliama prisutnih crkva i samostana koji su poslužile kao izbor građevinskog materijala ali i da se napadač ne dočepa obrambenih položaja u vidu crkvenih ruševina.
Prvić.
Nehaj je danas muzej sa restoranom.
Tvrđava je visoka 18 m sa stranama 23 duljine i širinom zidina od 2 do 3 metra. Orijentirana prema stranama svijeta.
Jedan je od najboljih primjera sačuvanih tvrđava u Hrvatskoj i dok su Uskoci bili u njoj nikad nije osvojena. Služila je da brani grad s mora od Mletaka i s kopna od Turaka. Kada je Lenković 1539. postao senjskim kapetanom, pismom obavještava cara Ferdinanda I (kojeg su hrvatski plemići izabrali za hrvatskog kralja nakon Mohačke bitke, 1526/1527 u nadi da će ih zaštiti od Turaka) za potrebom tvrđave na 62 metara visokom brdu.
U njenim zidovima se nalazi preko 100 puškarnica i 11 bitnica za topove. Tvrđava ima dva kata i krunište sa ugaonim kulama, ona peta je služila i kao šekret što većini gostiju smatra simpatičnim i voli fotkati.
Ako nekoga zanima sakralna povijest Senja...
Ostaci gorespomenutih crkva.
Senjka ploča sa motivom lozice, srodna sa Bašćanskom pločom ali ne tako dobro sačuvana.
Sveti Martin. Fučić ovo smatra dobrim primjerom fuzije lokalnog sa zapadnim kulturnim krugom. Inače je Senj uz Omišalj jedini dobio ispravu od pape da se misa može voditi na hrvatskom jeziku što je u ono vrijeme puno značilo ako znamo da se misa služila samo na latinskom.
Škola iz Zagreba i vodič koji sudeći po izlaganju zna svaki kutak kule.
Održavani brčići.
Morao sam se sagnuti kad sam se penjao za gornje katove a da vam ne pričam o spustu.
Senj je isto bio opasan zidinama što se vidi i dan danas (doduše ne na fotki).
Ta daaaa! Ivan Lenković glavom i bradom...
Madridski mir je bio kraj za Uskočke avanture kod Senja.
Peta kula sa šoljom. Ko zna jesu li ju upotrebljavali za opsadom.
Baš se vidi nečije vozilo dolje.
Jedna od crkva koje se vide sa zidina.
U sredini se sljevala voda za šternu.
Jel imate tiket ha? Nema mimo.