Promocija knjige "TARSATIČKI PRINCIPIJ"
Promociju knjige je službeno otvorio riječki gradonačelnik Vojko Obersnel točno u podne u Malom Salonu na Korzu. Riječ je preuzeo pronačelnik za arheologiju u Hrz-u Luka Bekić, ravnatelj Hrz-a te na kraju profesor Primorske Univerze u Kopru, Mitija Guštin (u kutu desno).
Nakon toga, uzvanici (oni koji su došli radi Principije i oni koji su došli da poglođu štogod) su mogli kušati kruh spravljen na rimski način te sok ili vino. Ja sam se odmah bacio na slikanje nalaza.
Malo novovijeke grube keramike.
Još malo grube novovijeke keramike.
Fina novovijeka glazirana keramika. Uvozno iz Italije
Detalj
Antičke tegule. Jako vrijedne ako imaju žig jer možemo saznati tko ih je i gdje proizvodio a samim time i dataciju.
Fragmenti kasno antičkog stakla. Rimljani su bili pravi maheri u proizvodnju stakla pogotovo hvala novoj tehnici zbog koje je cijena pala pa je bilo dostupnije i običnom građaninu.
Antička fina keramika. Fragmenti znaju biti izrazite crvene boje.
Rekontrukcija Principije ili rimskog vojnog zapovjedništva koji je bio smješten u Tarsatici kao centar južnog sektora limesa koji je od Rijeke išao sve do Cividale del Friulu (Forum Iulii). Zanimljivo je da su monumentalna vrata Principije još uvijek na svom mjestu.
Brončani prsteni
Radne slike na Principiji. Nije mi jasno zašto ima samo one fotke gdje se družim sa karijolom (tačke za one koji ne znaju).. a di mi je kramp? Bo
Djelovi anfora koje ne treba posebno predstavljat. Ako vam se ne ide u muzej a želite vidjet jednu čitavu odite u neki renomirani riblji restoran. Oni vole pljunut zvečeću monetu ako im donesete čitavu anforu iz mora.
Brončani objekti za svakidašnju uporabu
Primjetite ovu lijepu apliku posude u obliku glave od bika
Coupe de grace. Brončani lovorov list koji nam govori da je morala postojati čitava kruna a i time statua na kojoj je vjenac stajao. Nije ga bilo teško naći u crnom sloju jer je bronca izrazito zelene boje kada poprimi patinu.
Kameni uteg
Restaurirani tanjur "tipa principij"
Kovanice. Poslastice za numizmatičare.
Ima tu novca iz kasne antike, srednjeg vijeka, novog vijeka, venecijanski, austrougarski, talijanski iz doba Kraljevine, iz prve i druge Juge sve do dinara iz 1988. godine.
Zakuska u gradskom poglavarstvu.
Rižot sa šparugama, povrće na žaru, salata od pomidora i kukumara sa feta sirom, slastice i sve to marljivo poljevano sa buteljama vina. Nadam se da vam tjeram sline na usta.
Lupus in fabula. Voditelj odijela za arheologiju Josip Višnjić (talijani bi ga zvali Giuseppe Amarena) u ugodnom razgovoru sa Darkom Komšom, v.d ravnatelja Arheološkog Muzeja Istre. Sjajni ljudi.
Mi, malo mlađi, odlučili smo se smjestiti u salonu da si u miru popimo ćašicu i malo da popričamo.
Zgodnija polovica arheologa
Prijatelj i kolega zadužen za staklo na Principiji. Pune su mu uši stakla
Ivo toća tugu u vinu jer mu je Hajduk izgubio u Osijeku. A skužaj Ive, ma volim trljat sol na ranu. Ae..
Druženje je nastavilo u Teuti uz medicu, biru i ostale delikatese ma nemam stomaka da vam priložim i te fotke.
Jeste li sada kulturno uzdignuti kao i ja?
PS. Ispričavam se sa šturim opisima ali ovo mi je već drugi put da objavljujem ovaj post pošto mi se sve prvi put izbrisalo i već je puno što nisam zašvikao lap top u frižider.