Bitke kroz povijest https://blog.dnevnik.hr/asboinu

nedjelja, 30.10.2016.

Athumanunhova forenzika

Streljivo ruskog podrijetla

Drugo po brojnosti, nakon streljiva ex jugoslavenskog podrijetla, streljivo koje se rabilo tijekom Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj, bilo je streljivo ruskog podrijetla.

Na Athumanunhovoj slici vidljive su četiri sličice označene slovima A B C D, pa ih možemo redom malo razjasniti. Na sličici označenoj slovom A vidi se metalna kutija sa streljivom ruskog podrijetla u kalibru 7, 62 mm, a ako Athumanunh nastavi čitati čirilićna slova L (mesing – latunj), P (metak – pulja), S (olovo – svinec) što bi trebalo značiti da je to metak s mesinganom čahurom i olovnim zrnom.

Nadalje, Athumanunh opet vidi nešto manja slova G (grud –sanduk) Ž (zhelezo – željezni). U drugom redu na lijevoj strani vidi se natpis P06-77-188, pa Athumanunh u svojoj forenzici lako zaključuje da se zapravo radi o streljivu koje je proizvedeno 1977. godine u seriji označenoj P06 i u tvornici broj 188 koja se nalazi negdje skrivena u Novosibirsku.

Nešto desno nalazi se broj ispisan u vidu nekakvog razlomka koji zapravo Athumanunh raspoznaje kao izvor informacija o barutnom naboju samoga metka. Tako imamo tip baruta VT (vintovka – puška, tsellyuloza – celulozni), dakle puščani celulozni barut. Nadalje, iz serije 107 proizvedenog 1977. godine.

Na sličici označenoj slovom B sve je opet isto, osim što se radi o 1985. godini i to u tvornici broj 60 koja se nalazi negdje na području današnjeg Bishkeka (prije Frunze).
Na sličici označenoj slovom C vide se dva metalna sanduka upakirana u drveni sanduk, a radi se o streljivu proizvedenom 1973. godine u tvornici streljiva broj 539 za koju Athumanunh pouzdano zna da se nalazi negdje na području grada Tula.

 photo rusko streljivo.jpg

30.10.2016. u 13:54 • 0 KomentaraPrint#^

nedjelja, 23.10.2016.

Athumanunhova forenzika

Metak (streljivo) za pušku

Na Athumanunhovoj slici vide se sličice označene slovima A,B,C,D,E i F. Na svima su prikazana standardna pakovanja metka kalibra 7,9 mm koji je za potrebe bivše JNA proizvodila tvornica (fabrika) 'Prvi partizan Užice' (PPU).

Na sličici A vidi se metak s univerzalnim zrnom M-49 u čahuri od mesinga (Ms72). Vidljivo je da je metak izrađen u pogonima tvornice PPU, punjen jednokomponentnim nitroceluloznim barutom serije 05 koji je napravljen u tvornici 'Milan Blagojević Lučani', a sve se to dogodilo 1979. godine.

Crvena boja oko inicijalne kapsule dodatno objašnjava da se radi o univerzalnom metku koji može biti ispaljen iz svih vrsti oružja (puška, snajperska puška, puškostrojnica ...) odgovarajućeg kalibra.

 photo Slika za streljivo 1.jpg

Desno od sličice A nalazi se sličica D koja kazuje da se tu radi o univerzalnom zrnu u čahuri od čelika (Č22). Barut je isti jednokomponentni nitrocelulozni iz serije 05, ali je godina proizvodnje barutnog naboja u tvornici 'Milan Blagojević Lučani' 1980. Dok je metak napokon proizveden 1981. godine u tvornici 'Prvi partizan Užice' (PPU).

Odnosno, kako i piše na samom dnu čahure (1981 – ćirilićno slovo Č), čahura je napravljena 1981. godine. Nadalje, na sličicama označenim slovima B i E vide se metci istog kalibra, ali s univerzalnim zrnom M-75, a po boji oko inicijalne kapsule jasno je da je to streljivo namijenjeno snajperskim puškama, ali može biti ispaljeno i iz drugih vrsti oružja odgovarajućeg kalibra.

Po dodatku na četveroznamenkasti broj proizvođača (01) Athumanunhu je jasno da su napravljene neke izmjene na tom streljivu uz zadržavanje istih značajki. Još je se razumljivije jer se godina proizvodnje čahure na slici B vidi 1995., dok je na kartonskom pakovanju označena godina proizvodnje metka 1999.

Prsten ljubičaste boje oko inicijalne kapsule govori da je to streljivo prvenstveno namijenjenu snajperima. Na kraju ostaje još samo rastumačiti sličice C i F koje po oznakama malo odudaraju od nekadašnjeg standarda.

Dakle, prvo sličica C. Naime u bivšoj JNA bio je usvojen standard da se oznake na streljivu ispisuju ćirilićnim slovima, a tu sada vidimo latinična slova. Athumanunh je potpuno siguran da se radi o streljivu koje je bilo namijenjeno izvozu na zapadno tržište. Sve je ostalo isto o proizvođačima barutnog naboja i čahure, ali je interesantno da je uporabljen stabilizator difenilamin koji poboljšava higroskopiju nitroceluloznog baruta, pa tako vidimo oznaku NCD.

Na kraju, sličica F također je vrlo interesantna jer na njoj se vidi da je daleke 1951. godine tvornica PPU (vidljiv je kod 11 koji zapravo internacionalno označava tvornicu streljiva PPU), barut je oznake PB (puščani barut), a i sama čahura nosi oznaku R-P koja pripada u internacionalnom raspoznavanju tvornica streljiva američkoj tvornici Remington Arms Company. Kalibar čahure je 8 mm, a zrno je 8 x 57.

23.10.2016. u 15:13 • 0 KomentaraPrint#^

utorak, 18.10.2016.

Athumanunhova forenzika

Bomba ručna

Dakle, ako dobro i pozorno pogledate sliku ispod koju je postavio Athumanunh, primijetit ćete brojke i slova ispisana ćirilicom žute boje. U prvi trenutak netko bi mogao pomisliti da su ovo vježbovne bombe jer su slova žute boje ... OPREZ ... boja slova nije bitna – ovo je vrlo opasna ubojna ručna bomba!

 photo Bomba M52.jpg

Točnije, ako Athumanunh krene čitati slova redom:  (ROB) ručna obrambena bomba, M521 (ovdje počinju tajne koje se skrivaju iza tih brojki i slova). Dakle, M52 je model bombe (godina kada je započeto na razvoju i izradi bombe, pa ne mora značiti da je bomba proizvedena daleke 1952.).

Ovo 3 zapravo označava upaljač koji je ugrađen u bombu, pa će Athumanunh u svojoj forenzici bombe zapisati – PERKUSIONI (udarni) inačice 1 (jedan). Athumanunh gleda u bombu u sredini. Bomba desno zapravo je 'mlađa sestra' bombe u sredini jer nosi oznaku upaljača 2.

Bomba lijevo najmlađa je u ovoj 'opasnoj familiji' jer ima oznaku upaljača 3. Nikako ovo ne prevoditi kao Z jer to je zapravo inačica 3 upaljača ove bombe. Isto tako Athumanunhu postaje kristalno jasno što se dogodilo s ovom 'najmlađom sestrom' u ovoj 'opasnoj familiji' kada protumači natpis: 8711,P.

Krenimo onda s forenzikom: To je zapravo oznaka RZK što znači da je Remontni zavod Kragujevac 1987. serija 11, ugradio perkusioni upaljač inačice 3, malo obojio bombu i od tada ona nosi naziv BOMBA RUČNA ( ). Na kraju, ono slovo P zapravo je čirilićno slovo R i označava RAZORNU (rasprskavajuću, fragmentacijsku) bombu.

Nadalje, na slici ispod, Athumanunh vidi da ručna obrambena bomba M501 nije u svojoj originalnoj ambalaži, već je u ambalaži svoje mlađe 'nećakinje' ručne obrambene bombe M521 1987. serija 24.

 photo Bomba M50.jpg

Athumanunh na slici vidi i bombe ručne  M75 koju je izradila i proizvodila tvornica Slavko Rodić iz Bugojna (CP) 1986. serija 18, ali i još 'mlađe' iz 1992. serija 07.

18.10.2016. u 19:05 • 1 KomentaraPrint#^

nedjelja, 16.10.2016.

Athumanunhova forenzika

Athumanunhova forenzika streljiva, bombi, mina, granata, raketa ...

Mnogi koji su došli u doticaj sa streljivom, bilo ono lovačke, sportske, ili vojne namjene, možda jesu, a možda i nisu, primijetili nekakve 'znakiće, brojkice i slovica' na dnu glave čahure.

Ako su primijetili, možda ih nisu zanimali, možda su ih u potpunosti krivo protumačili, a možda su za njih ti 'znakići, brojkice i slovica' zauvijek ostali nepoznanica i tajna. No Athumanunh zna da se upravo tu kriju itekako bitni i dragocjeni podaci o podrijetlu, godini proizvodnje i vrsti baruta kojim je punjeno to pješačko streljivo, bomba, mina, granata ili raketa ...

Athumanunh će se malo pozabaviti otkrivanjem značenja tih 'znakića, brojkica i slovica' tog nesretnog ljudskog eksponata, koji se proizvodio u nekadašnjoj Jugoslaviji, a obilato se rabio u našem Domovinskom ratu, prošlim ratovima u nekadašnjim Republikama i Pokrajinama iste te Jugoslavije, ali i u drugim sukobima u Svijetu, a još se uvijek obilato rabi i na današnjim kriznim žarištima.

Athumanunhu nisu strane ni oznake drugih država koje proizvode i izvoze (prodaju) streljivo, bombe, mine, granate, rakete ... kako u prošlim tako i u sadašnjim sukobima. Zato ako nekoga bude nešto zanimalo šire od onoga što će Athumanunh napisati slobodno pita u komentaru, a Athumanunh će odgovoriti.

Dakle, idemo onda započeti seriju o Athumanunhovoj forenzici streljiva, bombi, mina, granata, raketa ...

 photo Forenzika streljiva.jpg

16.10.2016. u 16:17 • 1 KomentaraPrint#^

nedjelja, 09.10.2016.

Oružje, naoružanje i oprema

Lansijeri, ulani, husari ... – kopljanici konjanici

Kopljanici konjanici naoružani konjaničkim kopljem (lance) činili su lako linijsko pješaštvo namijenjeno udaru i razbijanju protivničkog zbijenog poretka u koji su se kasnije zabijali srednji konjanici draguni, ili pak teško konjaništvo nazvano kirasiri, ili pak karabinjeri.

No dobro, ostavimo se tipova konjaništva i vratimo se koplju lakih konjanika lansijera. Dakle, to konjaničko koplje vuče svoje podrijetlo od prvih trenutaka pojave konjaništva i lansijeri (konjanici) direktna su suprotnost pikenirima (pješacima).

 photo Kopljanici konjanici.jpg

Pojavom vatrenog oružja konjaništvo naoružano kopljima polako nestaje sa povijesne scene, ali se ipak uspjelo održati sve do početka Drugog svjetskog rata, kada su posljednji poljski ulani hrabro napali njemačko motorizirano pješaštvo.

Athumanunh je za svoj prikaz učinka konjanika naoružanih kopljima izabrao video isječak napada 'krilatih poljskih husara' na švedske arkebuzire i musketire, odnosno na jednu švedsku pješačku regimentu (pukovniju).

09.10.2016. u 20:39 • 0 KomentaraPrint#^

nedjelja, 02.10.2016.

Oružje, naoružanje i oprema

Taktike pikenira – Tercios (trećina) ili Španjolski kvadrat

Dakle, da bi Athumanunh objasnio taktiku kopljanika pikenira najlakše i najbolje je da se za primjer uzme 'španjolski tercio' koji je u to doba bio vrlo efikasan. Naime, radi se o pješačkom ustroju regimente (pukovnija po Athumanunhu, što je nešto slabije u brojčanom stanju od brigade).

 photo Neki bojni slozaji pikenira.jpg

Zapravo sve se vrti oko 'tisuću vojnika', odnosno i točnije oko 'tri tisuće vojnika'. Sve je zapravo tu podređenu vojnicima pikenirima. Dakle, već od prije poznato Vam je da su pikeniri naoružani vrlo dugim kopljima. Što onda predstavljaju ostale dvije trećine vojnika? To su već zapravo prijelazna vremena gdje se pojavljuje i vatreno oružje (uz mač i koplje), ali je ono još uvijek u 'pelenama', pa se rabi tek kao pomoćno sredstvo u bitki u kojoj još uvijek caruju koplje i mač (ubodno i ubodno-siječno hladno oružje).



POZOR UZNEMIRUJUĆI PRIZORI

Dobro, vratimo se taktici 'trećine'. Ovdje Vam dobro može poslužiti Athumanunhov video isječak bitke kod Rocroia (1643.). No, molim budite pozorni isječak je prepun uznemirujućih i nasilnih prikaza i ne preporučujem ga baš svakome!

U to doba vojskama je najidealnije imati tisuću pikenira, tisuću musketira i tisuću arkebuzira ili 'rodelerosa' (mačevaoca), naravno uz pomoćne vojnike inženjerce, ranarnike, liječnike ... U srazu s 'terciosima' gotovo uvijek ostali tadašnji poznati rodovi (strijelci, konjaništvo ...) izvlače 'kraći kraj'. Opet tu Vam je Athumanunh postavio računalnu simulaciju sraza 'strijelci vs. pikeniri'.



Pikeniri tog vremena redom su pješaci unovačeni za novac (plaču) iz siromašnijih nižih slojeva tadašnjeg društva. Arkebuziri ili 'rodelerosi' pak su Athumanuhu najdraži i oni pripadaju siromašnijem plemstvu – hidalgo. Sjetite se da je Athumanunh u svoja lutanja po bespućima Južne Amerike poveo upravo njih – to su jeftini, ali vrlo opasni i hrabri vojnici, ratnici – jedni od onih o kojima Athumanunh voli zapisati: ratnici su oni jedni od najboljih koji znaju tajne skrivene ...

02.10.2016. u 15:05 • 0 KomentaraPrint#^

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

< listopad, 2016 >
P U S Č P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Opis bloga

Sheme i skice raznih bitaka u povijesti, ustroji falangi, bojnih redova i postrojbi kroz povijest. Osobno promišljanje o grboslovlju i stjegoslovlju, o bojama i njihovim uporabama tijekom povijesti razvoja vojne vještine i vojski. Mimikrija i kamuflaža kao predmet za istraživanje i promišljanje kroz vrijeme ...



Flag Counter

O vojnicima, dočasnicima i časnicima

Bili smo vojnici i mladi ...



... možete nam uzeti naše živote, ali ne možete nam uzeti slobodu i naša uvjerenja!

Nije rat kriv što je rat ... netko je izazvao rat!

O ratovima

Ratove započinju starci koji se o nečemu nisu mogli dogovoriti, vode ih mladi ljudi koji se nikada vidjeli nisu... a kad ti mladi ljudi izginu, opet starci sjednu i dogovore se o miru...

Nitko tko vidio nije zastrašujuću divotu bitke, dok se zastrašujućom bukom k zemlji ruši ratnik u izljevu znoja i krvi, suditi ratniku i pričati o bitkama ne može i ne smije ...

Kada opet jednom ratna baklja dođe u neke druge ruke, nekim drugim ljudima, nekim drugim naraštajima … Neka se oni tada sjete veličanstvenih ratnika i vojnika koji su sada mrtvi i neka oni tada poslušaju poruku tih ratnika i vojnika što hrabro su pali, u tim bitkama divnim i fantastičnim, boreći se plemenito za ideale velike.

Da, oni su sada zauvijek zaštićeni grudom zemlje rodne, prekriveni mahovinom i više ne osjećaju ni mržnju, ni ogorčenja … već svojim svijetlim primjerom spokojnim i dalekim, dalekim poput Zvijezda najdaljih što još uvijek neumorno trepere, upućuju svima nama poruku vječne im Domovine: Mir, Milost, Milosrđe …

Kada jednom opet utihnu kobni vjetrovi rata i ratne rane zacijele, kada mržnja ratna odumre i kada zavlada ljubav i blagostanje. Kada se vrate mutne i bolne uspomene na ine bitke što vodili su ih hrabri ratnici, a koji sada mirno počivaju izmireni međusobno – tada recite mladim naraštajima što dolaze! Pričajte im o tim danima, pričajte im o tim ljudima koji su se odrekli svega: ljubavi, doma i imetka, očeva, majki, žena, djevojaka, braće, sestara i djece, pričajte im o tim ratnicima što hrabro su prešli rijeke, planine i doline i hrabro krenuli u bitke koje su sada već povijest i neka se one više nikada ne ponove …

Rat je zbroj besmislenih postupaka koji se shvaćaju i hvale tek onda ako se pobjedi, a osuđuju se kao pogrešni uvijek ako se izgubi.

Athumanunhova promišljanja


Zašto budale galame - zato što mudri šute!

… o hladnoći, tami i zlu

Ako Athumanunha pitate postoji li hladnoća on će Vam odgovoriti NE! Hladnoća ne postoji, jer hladnoća je samo odsutnost topline. Ako pak pitate Ahumanunha postoji li tama, on će Vam opetovati NE! Tama ne postoji, jer tama je odsutnost svijetla.

Ako pak pitate Athumanunha postoji li zlo … odgovor znate! NE! Zlo ne postoji, jer zlo je samo odsutnost dobroga …


Neka četir' satnika iznesu Hamleta kao ratnika!
Jer on bi, pokazao se, zbilja, pravi kralj,
Da osta u životu. Nek vojnička svirka i obredi
ratni za njega glasno progovore sad!
Nosite tijelo! Ovaj prizor tužan za bojište
lijep je, al' ovdje je ružan.
Haj'te zapovijedite vojnicima paljbu!