< svibanj, 2012 >
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Komentari On/Off

Opis bloga
More, nebo, ptice, ribe, masline i vino

Alkion - grčki alkyon
1. mitološka morska ptica (zimorod, ledarica, gnjurac) smatra se da proriče sreću.
2. zvijezda u sazviježđu Bika, najsjajnija u grupi Plejade (Vlašići).
3. kći Eolova, žena Keiksova, od žalosti za nastradalim mužem bacila se u more, a bogovi su ih oboje pretvorili u ptice
4. prvi istraživački brod čuvenog pomorskog istraživača Jacquesa Cousteaua


Galeb

beba

odijevanje

naslovnica




Linkovi
Blog.hr
Forum.hr
Monitor.hr
Alternativa

Ima neka tajna veza
helix-bubimir
košuta-Peti element?
Fanny-domaćica
JJ-svega pomalo
mladen-nježni Orlando
Rilady - s(t)jenovite misli
uspomena-samo misli
Zeleni čajek-(o)čajanke
Gaya-Dottoressa
bigg-priče
Tril-veselo
ely-jutarnja kava
k(v)adar-slika dobro
vunenica-Sunce je njeno
Borut-Izrael
izgubljena-potraga
Big blue-duboko plavo
gustirna-Nelini visovi
Čiovka-Trogir u srcu
Pero u šaci-razmišljanja
Sve što stoji u daljini svima nam se malo čini,
samo nam se naša sreća u daljini čini veća.




online

Free Web Counter





Ljubav i mašta čine svašta
Svatko može da poleti,
samo treba da se sjeti.

Alkion
22.05.2012., utorak
Ptice?
Hitchcock je mala beba za ovo:


















- 20:59 - Da ne dođe do prijatelj drag... (7) - Isprintaj - #
15.05.2012., utorak
I dalje bez riječi


- 17:47 - Da ne dođe do prijatelj drag... (3) - Isprintaj - #
14.05.2012., ponedjeljak
Bez riječi
Rekoše mi kako puno pričam? Hajd' da malo skratim priču...





































- 18:57 - Da ne dođe do prijatelj drag... (3) - Isprintaj - #
06.05.2012., nedjelja
Opsesija ORION
Orion, lovac bojoćanskog Hirija, i najlepši živi čovek, bio je sin Posejdona i Eurijale. Došavši jednog dana Hiriju u Hij. zaljubio se u Meropu, kćerku Dionisovog sina Ojnopiona, koji je obećao Meropu Orionu za ženu ako oslobodi ostrvo opasnih zveri koje su ga stalno napadale; Orion odluči da to učini, i svake večeri je Meropi donosio kože ubijenih životinja. Kad je najzad obavio zadatak i zatražio svoju ženu, Ojnopion počinje pronositi glasove kako još uvek ima lavova, medveda i vukova po brdima i nije pristao odvojiti se od svoje kćeri, jer je, u stvari, sam bio zaljubljen u nju.
Jedne noći Orion, teško razočaran, popije pun meh Ojnopionovog vina, koje ga tako raspali da uđe u Meropinu spavaću sobu i siluje je. U zoru Ojnopion prizove svoga oca Dionisa i ovaj posla satira, koji učini da Orion popije još više vina i najzad zaspi; Ojnopion mu izvadi oba oka i baci ga na morsku obalu. Jedno proročanstvo objavilo je da slepi čovek može povratiti svoj vid ako putuje na istok i okrene svoje očne duplje prema Heliju u trenutku kad se ovaj diže iz Okeana. Orion se smesta odveze na more u malom čamcu, pa sledeći šum kiklopskih čekića stiže do Lemna. Tamo je ušao u Hefajstovu kovačnicu, dohvatio jednog učenika po imenu Kedalion, uzeo ga na leđa i poveo sa sobom da mu bude vodič. Kedalion je vodio Oriona preko suva i preko mora dok, najzad, nije došao do najudaljenijeg Okeana, gde se Eoja zaljubi u njega, a njen brat Helije mu povrati očni vid.
Budući je u društvu sa svojom prijateljicom došao na ostrvo Del, Orion pođe osvetiti se Ojnopionu, koga ipak nije mogao naći nigde u Hiju, jer se ovaj sakrio u podzemnu sobu koju mu je sagradio Hefajst. Ploveći za Kretu, misleći da se Ojnopion možda tamo sklonio pod zaštitu svoga dede Minoja, Orion srete Artemidu, koja je, kao i on, voljela potjere I lov. Ona ga nagovori da zaboravi na osvetu i da s njom krene u lov.
Apolon je znao da Orion nije odbio Eoji ljubav koju mu je ponudila na svetom ostrvu Del — zora još uvek svako-dnevno crveni kad se seti ove sramote — i da se i dalje hvali kako će celu zemlju osloboditi divljih zveri i čudovišta. Bojeći se zato da njegova sestra Artemida ne navuče na sebe sumnju kao Eoja, Apolon ode do Majke Zemlje i podlo pred njom ponovi Orionova hvalisanja i isposlova da jedan čudovišia škorpion počne proganjati Oriona. Orion je napao škorpiona strijelom, zatim mačem, ali ubrzo shvata da je škorpion neosetljiv na sva oružja koja donose smrt, te zaroni u more i nastavi plivati u pravcu Dela, gde se nadao da će ga Eoja zaštititi. Tada Apolon pozove Artemidu: »Vidiš li onaj crni predmet kako poigrava na površini mora, daleko tamo, u blizini Ortigije? To je glava nevaljalca Kandaona, koji je upravo silovao Opidu, jednu od tvojih hiperborejskih svećenica. Čikam te da ga umiriš svojom strelom!« Kandaon je inače bio bojoćanski nadimak za Oriona, ali Artemida to nije znala. Ona pažljivo odredi metu i odape strelu, pa isplovivši da pokupi svoju lovinu, shvati da joj je meta bila Orioriova glava. Savladana velikim bolom, poče moliti Orionovog sina Asklepija — da ga povrati u život i ovaj pristade; Međutim, Zeus pogodi gromom Asklepija prije nego što je mogao ispuniti obećanje. Artemida tada postavi Orionov lik među zvezde, tako da ga večno proganja škorpion dok je njegov duh sišao u Asfodelska polja.
Neki mitovi ipak govore da je škorpion smrtno ubo Oriona, i da se Artemida duboko ožalostila zbog njegove ljubavne hajke na njene device pratilje — sedam Plejada koje su bile kćeri Atlanta i Plejone. One su bežale preko bojotijskih livada dok ih bogovi nisu pretvorili u golubice i postavili njihove likove među zvezde. Međutim, ovo je pogrešna priča, jer Plejade nisu bile device; njih tri su vodile ljubav sa Zeusom, dve sa Posejdonom, jedna sa Arejem, a sedma se udala za Sisifa na Korintu i ona se ne ubraja u zvežđe Plejade jer je Sisif smrtan čovek.
Drugi pričaju čudnu priču o rođenju Oriona, tumačeći njegovo ime (koje se ponekad piše Urion), a i zbog predanja da je bio sin Majke Zemlje. Hirijej, siromašni pčelar, seljak, mnogo je žalio što nema dece, a bio je ostareo i onemoćao. Jednoga dana dođu mu Zeus i Hermes, prerušeni, i pošto ih je ljubazno ugostio, oni ga upitaju kakav bi dar najviše želeo. Duboko uzdahnuvši, Hirijej je odgovorio da ono što bi on najviše želeo, na žalost, nije više moguće postići. Ipak bogovi ga posavetuju da prinese žrtvu bika, da urinira na bikovu kožu i da je zakopa u grob svoje žene. On tako i učini i, devet meseci kasnije, rodi mu se dete kome on nadenu ime Urion — »onaj koji pušta vodu« — i zaista, izlazak i zalazak sazvežđa Orion donosi kišu.

1. Priča o Orionu sadrži tri ili četiri mita koji nisu dovoljno povezani. Prvi mit zbrkano govori o Ojnopionu. Ovaj se mit odnosi na pojavu da se sveti kralj na kraju svoje vladavine nerado odriče prestola, čak i kad je novi kandidat već izvršio svoj ritualni obred u vidu podviga i oženio se kraljicom, uz obaveznu gozbu. Ali novi kralj je samo interrex, koji, budući je vladao jedan dan, biva po pravilu ubijen, a Majnade ga rastrgnu; stari kralj, koji je bio lažno mrtav u svom grobu, ponovo se oženi kraljicom i produžuje svoju vladavinu.

2. Beznačajni detalj o kiklopskim čekićima označava da je Orion slep; mitološka slika kako Odisej probada oko pijanom Kiklopu izgleda da je kombinirana sa helenskom alegorijskom pričom kako su Titana Sunce oslepljivali svake večeri njegovi neprijatelji, a on progledavao zahvaljujući zori. Orion (''onaj što boravi na planinama'') i Hiperion (»onaj što boravi na visinama«) ovde su, u stvari, jedno isto. Orionovo hvalisanje da će istrebiti divlje zveri ne odnosi se samo na njegov ritualni obred , već je to priča o suncu, na čiju se pojavu na nebu sve divlje životinje povlače u svoje jazbine.

3. Plutarhova priča o škorpionu koga je poslao bog Set da ubije dete Hora, sina Izide i Ozirisa, u najtoplije letnje vreme, objašnjava Orionovu smrt od ujeda škorpiona i Artemidinu molbu Asklepiju. Hor je umro, ali ga je Ra, bog sunca, oživeo, te je Hor kasnije osvetio smrt svoga oca Ozirisa. U jednom originalnom mitu Orion je isto tako bio oživljen. Delimično, Orion je i Gilgameš, vavilonski Herakle, koga napadaju škorpioni — to je mit koji se odnosi na smrtno ranjavanje svetoga kralja u vreme sunčanog ishoda u doba zvežđa Škorpion. U kom se godišnjem dobu tačno događalo ranjavanje zavisi od starosti mita; kad je Zodijak stvoren, Škorpion je verovatno bio znak meseca kolovoza, ali u klasično vreme pomeranje ravnodnevičkih tačaka dospevalo je do listopada.

4. Još jedna verzija Orionove smrti zabeležena je na hetitskim pločama iz Ras Šamre. Anat, ili Anata, boginja bitke, zaljubila se u lepoga lovca Akata, i kad je on uvredljivo odbio da joj da svoj luk, ona je zatražila od smrtonosnog Jatpana da mu ga ukrade. Na njenu veliku žalost trapavi Jatpan ne samo da je ubio Akata već je luk spustio u more. Astronomsko značenje ovog mita je da Orion i Luk — dieo zvežđa koje Grci zovu "Pas" — tonu u južni horizont puna dva meseca svakog proleća. U Grčkoj je ova priča, izgleda, bila preuređena u legendu kako su Artemidine orgastičke sveštenice — jer je Opida bio naziv za samu Artemidu — ubile jednog zaljubljenog došljaka na njihovom ostrvu Ortigiji. U Egiptu je, budući vraćanje zvežđa Orion prethodi letnjim žegama, Orion poistovećen sa Horovim neprijateljem Setom, a dve sjajne zvezde iznad njega predstavljaju njegove magareće uši.

5. Mit o Orionovom rođenju možda je nešto više nego samo šaljiva priča po uzoru na Filomena i Baukidu i izgleda objašnjava prvo slovo njegovog starog imena — Urion — kao da je nastao od ourein, »mokriti«, a ne od oblika ouros, što je homerovski oblik od oros, »planina«. Naravno, možda je Grcima bio poznat primitivni afrički običaj prizvanja kiše na taj način što se urinira na bivolju kožu; to što je Orion bio sin Posejdona, boga vode, sasvim je jasno aluzija na njegovu moć stvaranja kiše.

6. Ime Plejade, iz korena plei, ''ploviti", odnosi se na njihovo pojavljivanje u doba kad se približava lijepo vreme za plovidbu. Ali Pindarov oblik peleiades, ''jato golubica'', možda je pravi oblik budući su huades prasići. Tako se čini da je sedma zvezda u grupi izbačena pred kraj drugog milenijuma prije naše ere, jer Higin kaže da je Elektra iščezla u bolu zbog uništenja Dardanovog doma. Orionovo uzaludno proganjanje Plejada, koje se javlja u zvežđu Bika, odnosi se na njihovo pojavljivanje na nebu baš prije ponovnog javljanja Oriona.

- 21:52 - Da ne dođe do prijatelj drag... (3) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>