KOME JE NAMJENJEN BLOG
BLOG SELJACI I TEŽACI NAMJENJEN JE MOJIM PRIJATELJIMA I MENI (DAMIR RUKOVANJSKI) KOJI ŽELIMO DA NAŠI TEKSTOVI BUDU DOSTUPNI ŠTO JE MOGUĆE VEĆEM BROJU SELJAKA I TEŽAKA I SVIMA ONIMA KOJE ZANIMA POLJOPRIVREDA. SVI SMO ČLANOVI AGROEKOLOŠKOG DRUŠTVA KOJE BROJI ZAVIDNIH 1922 ČLANA

Agroglas poljoprivredni savjetnik

22.12.2007., subota

POSJETILI SMO KUTINSKU PETROKEMIJU D.D. , JEDNOG OD VODEĆIH EUROPSKIH PROIZVOĐAČA MINERALNIH GNOJIVA

Zahvaljujući izvanrednoj kvaliteti Petrokemija snabdjeva gnojivima cijelu regiju

«Sa zadovoljstvom možemo reći da dolazi do porasta potrošnje u Hrvatskoj, i to od 8 do 10 posto», kazao je Nedjeljko Klopček, član uprave Petrokemije * Predsjednik Uprave, Boris Mesarić nije propustio spomenuti niti probleme s kojima će se susresti u sljedećoj godini. Na prvom mjestu je, kao i obično, plin


Kutinska Petrokemija d.d. s proizvedenih oko 1,3 milijuna tona gnojiva ove će godine zabilježiti pozitivno financijsko poslovanje i optimistički ulazi u iduću, jubilarnu 40. godinu proizvodnje gnojiva. Petrokemija je u stanju podmiriti gotovo sve domaće i potrebe regionalnog tržišta - 70 posto zahtjeva slovenske i 75 posto bosansko-herecegovačke poljoprivrede, na čijim tržištima kvalitetom proizvoda i dinamikom isporuke ostaje i dalje tržišni lider. Također je sve prisutnija i na području Srbije.
ŽMEĐNAS = Dovoljno plina – dosta gnojiva

Predsjednik Uprave Petrokemije Boris Mesarić, i član Uprave i Izvršni direktor za komercijalne poslove Nedjeljko Klopček istaknuli su da je dobro što se mogu za ovu godinu pohvaliti s pozitivnim poslovnim rezultatima. «Imali smo dovoljno plina i proizvest ćemo gotovo 1.300.000 tona gnojiva u 2007., što nam je najveća proizvodnja u posljednjih 10 godina. Ovu godinu završit ćemo s pozitivnim rezultatom i danas možemo reći da je Petrokemija zdrava tvrtka», istaknuo je Mesarić. Povećana je i prodaja gnojiva, a naročito veseli što je povećana u Hrvatskoj.
«Sa zadovoljstvom možemo reći da dolazi do porasta potrošnje u Hrvatskoj, i to od 8 do 10 posto», kazao je Nedjeljko Klopček. Nažalost, bez obzira na to povećanje je još uvijek na niskoj razini potrošnje, dodao je. «Ima tu još puno prostora za potrošnju i na cijelom regionalnom tržištu očekujemo njen porast», zaključio je Klopček.
Predsjednik Uprave nije propustio spomenuti niti probleme s kojima će se susresti u sljedećoj godini. Na prvom mjestu je, kao i obično, plin. «Ne možemo više govoriti da nema dovoljno infrastrukture, no problem je što plina nema dovoljno. Glavni problem leži u širokoj potrošnji koja nekontrolirano raste. Nadamo se da zima neće biti jako hladna, a ako bude to će nam opet stvoriti određene probleme. Morat ćemo razgovarati i o cijeni plina», naglasio je. Tu je i pitanje svih sirovina na svjetskom tržištu, na kojem se događaju veliki poremećaji. Više nitko ne pita za cijenu, već samo za količinu, ali prednost naše tvrtke predstavljaju dugogodišnji partnerski odnosi s isporučiteljima sirovina. «Ipak vjerujem da će i 2008. biti dobra godina za Petrokemiju. Ovakva industrija ima apsolutno svoje mjesto i svoju budućnost u ovoj regiji», zaključio je Mesarić.
Petrokemija je obilježila 25 godina od puštanja u rad svog Postrojenja za preradu, obradu i distribuciju voda. Ovo postrojenje u tom je razdoblju obradilo 198 milijuna kubnih metara vode, istaknuto je. Nekoliko dana nakon njega startalo je s proizvodnjom i Postrojenje Dušična kiselina 2, koje je u 25 godina proizvelo 2, 7 milijuna tona stopostotne kiseline. Ostala postrojenja druge faze startala su početkom 1983. godine, pa će se njihovih 25 godina rada obilježiti zajedno s proslavom 40 godina proizvodnje mineralnih gnojiva u Kutini.
Žmednas = UREA najzastupljenije gnojivo u svijetu
Ono što je nama najvažnije za istaći je proizvodnja mineralnih gnojiva za domaće tržište. Na prvom mjestu je svakako proizvodnja Uree.
UREA je visokokoncentrirano dušično gnojivo čiji je dušik u amidnom obliku.Najzastupljenije je gnojivo u svijetu, iako se industrijski počelo proizvoditi tek pedesetih godina.Koristi se u predsjetvenoj gnojidbi jer omogućuje postupnu pretvorbu amidnog dušika u amonijski i nitratni u skladu s klimatskim i agrokemijskim uvjetima u tlu.UREA u jesenskoj osnovnoj gnojidbi služi za ubrzanu razgradnju biljnih ostataka, te aktivaciju organskog dušika iz tla. UREOM se prihranjuje većina biljnih kultura - osim šećerne repe. UREA nam pruža priliku da vrlo jednostavno na samom gospodarstvu napravimo tekuće dušično gnojivo za folijarnu prihranu svih biljnih vrsta. Treba napomenuti da je UREA lako topljiva. Teoretski se u 1l vode može otopiti kilogram UREE.U praksi se relativno lako i brzo otapa 25 - 30 kg UREE u 100 litara vode što potpuno zadovoljava , jer samo neke kulture, strne žitarice i travnjaci, podnose tako visoke koncentracije dušika, dok sve ostale zahtjevaju niže koncentracije.
KAN je poznato dušično gnojivo za prihranu svih poljoprivrednih kultura. Sadrži pola dušika u amonijskom, a pola u nitratnom obliku, pa djeluje brzo i nešto produženo, tako da zadovoljava potrebe bilja za dušikom u određenom razdoblju. Sadržajem dolomita (oko 23 %) utječe na djelomičnu neutralizaciju kiselosti tla, a sadržajem magnezija djelomice zadovoljava potrebe bilja i za tim biljnim hranivom.
AN 33,5 % je dušično gnojivo istih karakteristika kao KAN 27 % N s više aktivne tvari, a manje magnezij oksida.
Koristi se u prihrani svih poljoprivrednih kultura. Ne smije doći u dodir s mineralnim i organskim uljem jer tada postaje zapaljivo i eksplozivno. Vrlo je važno strogo pridržavanje propisa o postupku transportiranja i skladištenja.
Prednost primjene ovoga gnojiva je u mogućnosti kvalitetnije raspodjele po površini i u većoj produktivnosti rada.
Žmednas = NPK gnojiva visoke koncentracije hraniva

Ovu skupinu čine NPK gnojiva visokih koncentracija hraniva (55 - 60 %) i predstavljaju posljednje dostignuće u kemiji i tehnologiji. To ih čini posebice pogodnim za transport i skladištenje u rasutom stanju. Sva ova gnojiva, osim NPK 15-15-15, su namjenjena za osnovnu gnojidbu zbog svojih kemijskih svojstava i odnosa biljnih hraniva.
Dušik je u svim formulacijama u amonijskom obliku, fosfor vodotopljiv, a kalij kao kalij klorid, izuzev u formulaciji NPK 5-20-30 S. Ova formulacija se koristi u istim prigodama kao i NPK 7-14-21 S - za kulture koje ne podnose klor ili traže više sumpora. Pored osnovne i meliorativne gnojidbe ove formulacije se mogu koristiti i u startnoj gnojidbi okopavina ako je potrebno intenzivnije gnojiti fosforom ili kalijem.
NPK gnojiva srednje koncentracije hraniva sadrže dušik u nitratnom i amonijskom obliku i vodotopljivi fosfor. Kalij je u obliku kalij klorida osim u NPK 7-14-21 S gdje je kalij u obliku kalij sulfata i namjenjen je kulturama koje ne podnose klor i onima koje za razvoj trebaju više sumpora. U tu skupinu kultura ubrajaju se duhan, vinova loza (posebno u mediteranskom području), rajčica, paprika i još neke povrćarske kulture. Ostala NPK gnojiva, osim NPK 8-16-24 koja se koriste u osnovnoj gnojidbi, služe za predsjetvenu gnojidbu, posebno strnih žitarica i gnojidbu travnjaka. Iz ove skupine NPK najviše se proizvodi NPK 15-15-15 obzirom na najšire mogućnosti primjene.
UAN je bistra dušična otopina. U 100 litara otopine UAN-a ima 40 kg dušika što treba imati na umu kod određivanja doze gnojidbe. UAN s tri oblika dušika prvenstveno je namjenjen za gnojidbu strnih žitarica, travnjaka i uljane repice putom lista, može i putom tla, te okopavina, voćnjaka i vinograda isključivo putom tla. UAN se uspješno koristi za bržu razgradnju biljnih ostataka. U njemu se može otopiti većina pesticida, mikroelemenata i stimulatora rasta. Prijevoz, skladištenje i primjena su potpuno mehanizirani. U prihrani voćnjaka i vinograda UAN otopina ne smije doći u dodir s lišćem. UAN je tehnološki, ekonomski i ekološki prihvatljivo dušično gnojivo.
FERTODOLOMIT, je kalcij karbonat (CaCO3)-56%, magnezij karbonat (MgCO3)-42%. To je prirodno mineralno praškasto gnojivo - poboljšivač tla. Smanjuje kiselost tla-oranica, voćnjaka, vinograda, travnjaka, plastenika, staklenika, a popravlja strukturu tla - tlo čini rahlim, povećava kapacitet tla za vodu i zrak. Opskrbljuje biljke sekundarnim biogenim elementima kalcijem i magn

- 00:09 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

  prosinac, 2007 >
P U S Č P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Srpanj 2008 (5)
Lipanj 2008 (12)
Svibanj 2008 (13)
Travanj 2008 (3)
Veljača 2008 (3)
Siječanj 2008 (10)
Prosinac 2007 (5)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Vijesti
ČITAJTE ČASOPISE U KOJIMA SURAĐUJU ČLANOVI AGRO EKOLOŠKOG DRUŠTVA

1. Agroglas, dvotjednik za poljoprivredu 031 223282
2. Gospodarski list, dvotjednik za poljoprivredu
3. Ovčarstvo i kozarstvo, dvomjesečnik
4. Pčela, mjesečnik za pčelare
5. Holstein, časopis za uzgajivače holstein goveda
6. Moj pas, časopis za kinologiju
7. Lovački vjesnik, mjesečnik za lovstvo
8. Racing pigeon, njemački časopis za golubarstvo
9. Nova Zemlja, povremenik za poljoprivredu