3D televizori

nedjelja, 13.03.2011.

Samsung LCD televizor ili Panasonic Plazma televizor

Kod kupnje televizora danas na tržištu imate toliko veliki izbor tankih televizora da je teško odlučiti što kupiti. Ako krenemo samo od dostupnih tehnologija teško je izabrati jer svaka ima svoje prednosti i mane.

Kada je u pitanju LCD TV, Samsung trenutno proizvodi nedvojbeno najbolje i najpopularnije LCD televizore na tržištu. Panasonic s druge strane, drži vladavinu kada su u pitanju plazma televizori. Da kažemo to jednostavno , ako ste rastrgani neodlučnošću između kupnje LCD i plazma HDTV-a, morat ćete izabrati između Samsung i Panasonic različitih modela. Ovdje je brz vodič kako bi vam pomogli donijeti odluku.

Kut gledanja: I Samsung LCD i Panasonic plazma televizori imaju slične kutove gledanja. Kod plazma TV-a kut gledanja može biti širok do 178 stupnjeva, dok je kod LCD TV-a i do 175 stupnjeva (vrlo rijetko iznad toga). Iako obje vrste TV imaju slične kutova gledanja, slika na plazma televizorima ne pate od bilo koje vrste degradacije kvalitete čak i kada ih se gleda s kutova. LCD monitori s druge strane, najbolje je gledati direktno sprijeda za najbolji prikaz jer dolazi do degradacije slike ako se pomaknete na stranu.

Brzina osvježavanja: Tradicionalno, plazma televizori imaju realativno visoku brzinu osvježavanja slike, slično kao stari CRT televizori. LCD monitori s druge strane imaju mnogo sporije osvježavanje piksela, ali nedavni tehnološki napredak omogućava uvelike poboljšanu brzinu osvježavanja na LCD televizorima. Neki skupi LCD televizori imajau stopu osvježavanja čak 5ms.

Burn In: Plazma televizori nisu dobro prilagođeni za prikaz statičkih slika, posebno kada je u pitanju logo TV stanice koji je uvije iste boje i na istom mjestu. Nakon dugotrajnog korištenja za prikazivanje videa koji sadrže mnogo statičkih slika, oni su skloni da imaju burn-in efekt, ili da se slika „upeče“, što znači da će ostaviti trajne video "ostatke" na ekranu. Noviji modeli danas su znatno smanjili taj problem ali je još uvijek prisutan. LCD monitori s druge strane, su skloni sličnom problem pod nazivom "zadržani naboj pikesla" gdje piksel (ili grupe piksela) i dalje zadržava jednu boju bez obzira na promjene boje. Srećom, ovaj problem je popravljiv kod većine LCD televizora.

Životni vijek: Većina LCD modeli danas trajati između 30 i 60 tisuća sati. Plazma televizori se otprilike u isto vrijeme doći do "pola života" (gdje zaslon blijedi polovicu svoje svjetline). Nedavno, Panasonic je najavio da njihovi plazma televizori mogo trajati i do 100000 sati.

Izdržljivost: Plazma televizori su uglavnom teži i malo deblji od LCD televizora. Zbog svoje težine, najbolje je ostaviti postupak instalacije za stručnjake, pogotovo ako namjeravate montirati plazma televizor na zid. Plazme su osjetljivije na lagane udarce, pa treba biti posebno pažljiv kada ih se prevozi. Osim toga vrlo često s prednje strane imaju antireflektivno staklo koje je masivno, dok LCD televizori uopće ne moraju imati staklo što znači da je manja šansa da će se kod LCD nešto razbiti u transportu.

Kvaliteta slike: Nesporno je da plazma televizori proizvode jasnije i oštrije slike. To je zbog visokog dinamičkog kontrasta koji je bez premca je čak i kod najskupljeg LCD televizora. Crne boje su dublje i slike su briljantne na plazma TV-u. S druge strane, zaslon LCD televizora odražava vrlo malo bočnog svjetla koje može ometati prikaz slike, pa je u jako osvijetljenim sobama bolje gledati LCD televizore.
Definitivno, dolazi do mnogo rasprava o tome je li plazma televizor bolji od LCD televizora ili obratno. Od blogova, do internetskih foruma i chat soba, tema je Plazma ili LCD.

Iako na prvi pogled, Plazma i LCD televizori mogu izgledati isto, za upoznato oko obično je sličnosti kraj odmah kod dizajna. Tipični plazma zaslon zapravo se sastoji od dvije ploče od stakla koje čine sendvič od malih prostora, milijuni sićušnih plazma stanica. A kako bi se stvorila slika plazma stanice se nabiju električnim naponom. Što se tiče LCD zaslona, umjesto milijuna plazma stanica između stakala, tekući kristal je u sendviču između dvije staklene ploče u obliku LCD zaslona. Slike su također postiže reguliranjem napona električne energije na LCD zaslon koji onda zakreću kristaliće u potrebnim smjerovima.

Dakle, u pogledu svjetline, teoretski plazma televizori zapravo su bolji u odnosu na LCD. Većina korisnika je primijetila da plazma ekrani mogu bolje prikazati crne nijanse od LCD ekrana, iako će LCD u kombinaciji sa LED pozadinskim osvjetljenjem doći dosta blizu tome.

Na kraju, nije stvarno tehnologija ta koja vas muči pri kupnji Plazma ili LCD televizora. Svodi se na kraju na vaš osobni interes i što vi osobno smatrate bolje. U trgovini uvije možete zamoliti da vam na LCD i plazma televizoru puste istu stvar u isto vrijeme pa sami usporedite kako vam slika izgleda.

- 19:24 - Komentari (0) - Isprintaj - #