Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/enhu

Marketing

Hrvatsko bajoslovlje 7

Sedam plemena jednog naroda

Legatus Hastatus mirno je jahao na čelu svojih legionara – veterana iz tisuću bitaka s nemirnih limesa Rimskoga carstva i sve više razmišljao o tim zagonetnim Hrvatima što zaokupili su pozornost samoga cara Heraklija. Nešto ga je sve više tajnovito vuklo prema tim Hrvatima.

Tako su nekoliko puta naišli na plemena što tvrdila su da su dio velikog Slavenskog naroda, ali predstavljali su se kao Duljepci, Moravljani, Lehi, Česi, Lužičani ... i tko bi sve zapamtio ta imena, ali nigdje nije bilo tih Hrvata. Dok su se svi ostali Slaveni držali zajedno, ti Hrvati voljeli su samostalnost i vjerovali su samo svojim velemožama i knezovima i stalno su bili na oprezu.

Onda pak toga jutra Hastatus ugleda skupinu pastira što okupili su se oko vatre spravljajući doručak. Pastiri nisu mnogo obraćali pozornost na kolonu jahača što bili su ogrnuti crvenim legionarskim kabanicama. Kada je Hastatus postavio pitanje da li ih mogu uputiti prema području u kojem obitavaju Hrvati, najstariji među pastirima podigne glavu i na iznenađenje Hastatusa mirno odgovori na razumljivom latinskom:

'Quod bonum, faustom, felix, fortunatumque sit, Legatus! Daleko si od svojih legija, zašto tražiš Hrvate?' Hastatus se nemalo iznenadio i nije očekivao latinski od jednog pastira, pa umjesto da mu odgovori on ga upita gdje je naučio jezik. Starac mu dogovori da je služio dvadeset godina u legiji kao 'pilus prior', a potom on pokaže rukom prema krošnji velike lipe:

Imaš sreće Legatuse, uskoro će pod lipu stići svih 'sedam braće Hrvata' sa svojim mnogobrojnim ratnicima na savjetovanje, a potom će slaviti pobjedu nad divljim Pečenezima što nemilice nas pljačkaše dok 'braća' nisu stigla sa svojim ratnicima u ove krajeve. Ako se požuriš stići ćeš prije njihovih prethodnica.

 photo Athu kod HR.jpg

Nije dugo trebalo čekati, a netom nakon prethodnica pojavila su se 'braća' sa svojim svitama, pratnjama i mnogobrojnim ratnicima. 'Kneževa braća' nisu se baš ni po čemu, barem u vanjštini, razlikovala od ostalih ljudi što su ih okruživali. Svi su bili zaogrnuti sličnim bijelim surkama ispod kojih su se nazirali kožnati vojnički oklopi usko pritegnuti uz tijelo. Oružje svih bilo je slično, ili čak jednako, no, iskusnom oku Legatusovom ipak je lako bilo izdvojiti kneževe i kontese od ostalih velemoža i župana hrvatskih.

Kneževska braća imala su šubare od mlade kunovine obrubljene zlatnim lancima i obručima, dok su ostale velemože i župani nosili iste takve šubare, ali od ovčjeg, vučjeg ili lisičjeg krzna. U kneževske šubare bila su utkana sokolova pera, dok su ostali velemože nosili pera fazana ili nekih drugih ptica. Po svojoj dobi kneževi više nisu bili u pravoj mladosti, čak i najmlađi mogao je imati više od trideset godina.

No, kontese su pak bile mnogo mlađe, ali iskusni Athumanunh lako je primijetio da djevojke sjaje pravom i razvijenom ženskom ljepotom, zapravo, sestre kontese bile su u najjačem ženskom rascvatu. Kontese su također nosile uske grudne oklope koji su samo isticali punoću njihovih grudiju, te tanke i uske strukovne kožne oklope posebno izrađene za žensko tijelo. Sestre su uz bok nosile kratke, ali široke mačeve, slične rimskim 'gladiusima', ali ipak različitim ...

... Na glavama sestre su nosile malene ženske šubarice također od krzna kune obrubljene zlatnim obručima oko kojih su bile isprepletene pletenice plavih kovrčavih kosa. Krasni, prekrasni i rumeni obrazi svijetlili su i sjajili čistom i iskrenom dobrotom i milinom, ali i dostojanstvom pravih kontesa i ženske samosvjesnosti ...




Post je objavljen 26.03.2016. u 13:38 sati.