Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/geoterma

Marketing

Ugradnja kaminskog ložišta i spajanje kamina na podno grijanje

Još na početku gradnje kuće pala je logična odluka -jednoga dana ugraditi će se i kamin a došao je i taj dan i prije nego što smo planirali.

Na trenutak donošenja odluke utjecao je cijenjeni prvi ministar Čačić , a ne ekološki osvještena ministrica Holy i njezin nasljednik .
Taj čovjek naprosto nije svjestan koliko pomaže ekološkom osveštenju građana i to to bržim tempom što brže podiže cijene energenata.

Ne trošimo puno za grijanje obzirom da grijemo 160 m2 sa prosječnom zimskom cijenom od 800 kuna struje za toplinsku pumpu,ali 25% skuplja struja znači 200 kuna više mjesečno , pa smo se pitali zašto tu razliku ne bi uložili u dobar ugođaj vatrice u dnevnoj sobi i spojili ugodno sa korisnim , a drva na gruntu svakako uvijek ima na pretek.Kako svakako nemamo namjeru stalno ložiti nego samo ponekada navečer projektni zadatak je da kada grije kamin ne radi toplinska pumpa ili ako trenutno i radi kamin joj potpomaže znači brže će se ugasiti ili rijeđe paliti .To će regulirati automatika STEBA300 koja podržava i priključak kamina odnosno peći za centralno.

Kako mi je jasno da grijanje kaminom znači pregrijavanje dnevne sobe uz istovremeno pothlađivanje ostalog prostora , rekao sam da to neće biti samo vatrica u dnevnom boravku nego grijanje kaminom cijele kuće znači uz priključak na podno ide i razvod toplog zraka.


Takovi kamini sa kotlom za grijanje vode i razvodom zraka koštaju od 25.000 kuna na više i to mi je od početka bilo jasno kao i činjenica da si to svakako ne možemo priuštiti i odličeno je da se kupi jeftino ložište bez kutnog stakla i ostalih kerefeka , a kotao i razvod zraka se dogradi u varijanti sam svoj majstor kao i do sada puno stvari.
Pa bože moj savladali smo i puno složenije probleme pa gdje ne bi ovaj jednostavni projekt sa malim tehnološkim unapređenjem najstarijeg načina grijanja.
Odluka je bila jedino limitirana mojom željom ne pitajte me zašto , da to bude ljevano željezno , a ne limeno ložište.
Kupljeno je ložište u Baumaxu po vrlo popularnoj cijeni od 2400 kuna ,slovačkog proizvođača Firma D2i naziva Uniflam ili francuskog naziva Invicta ili Laudel ( globalizacija !??!) težine 96 kg i nazivne snage po katalogu 14 kw - ma što to značilo.


Photobucket

Inače u Slovačkoj takva ložišta koštaju 330 e ( internet zlatna stvar) znači isto kao u Baumaxu , a naši ih šverceri prodaju na Njuškalu za 3500 Kuna !?

Post je objavljen 05.11.2012. u 23:18 sati.