Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/svijetskemisterije

Marketing

SVE O VJEŠTICAMA (prvi dio)

Prije nego krenem pisati novi post moram se zahvaliti kolegi Viky-u što mi je napravio dizajn, e to je baš trebalo ovom blogu.....


DJAVOLJE LJUBAVNICE
Ne postoje generalni podaci, ali se zna da su neke ugledne vještice danas veoma utjecajne u društveno-političkim strukturama nekih država. Njihove usluge sve češće koriste i ljudi iz političkog ili javnog života!
Složio sam 36 najbitnijih pitanja i odgovora o vješticama pa krenimo....

1. Otkud riječ vještica?
Potiće od latinske rijeci strix, nočna ptica iz porodice sova koja je povezivana sa misterioznim i uznemirujučim svijetom, a odnosi se na žene koje su praktikovale neobične ceremonijale i mračne obrede, te imale intimne odnose s Đavolom.
2. Kada je prvi put u povijesti registrirana pojava vještica?
Neobične priče o vješticama spominju se još u vrijeme drevnog Egipta kada se nerjetko pribjegavalo raznim vrstama magijskih ceremonija ili vračanja kako bi se, na primjer, potpomogao dolazak na faraonski prijestol ili dosegla visoka dvorska titula. Magijski obredi i vračanje stari su koliko i svijet, a u različitim zemljama i epohama poprimali su različite forme i ceremonijale. Od kraja 15. do sredine 18. stoljeća magijske su vještine u Europi postale neka vrsta poceg ludila, sto je - kako je poznato - dovelo i do strašnog “lova na vještice”.
3. Obično kada se govori o vješticama, misli se na žene…
Da, vještica je prije svega žena. Muškarac je mag, čarobnjak i alkemičar. Nastoji da promijeni prirodu materije. Vještica je, međutim, posvečena da pronikne i dokući drugu vrstu tajni. Zahvaljujući zagonetnim recepturama i poznavanju tajanstvenih svojstava određenih biljaka, ona obično priprema neobične napitke, tinkture i masti. žene su u kulturi muškaraca prečesto simbolizirale đavolice. Jer su muškarci upravo njih okrivljavali za strahove i seksofobiju.
4. Kakve su bile srednjovjekovne vještice? Kako su izgledale i koliko su bile stare?
Srednjovjekvne vještice nisu bile stare žene, kako bi se moglo pretpostaviti. Obično su bile između 13 i 40 godina. Nisu bile ni rugobnog izgleda. Naprotiv, često su to bile ženske osobe prijatnog izgleda. Slika kvrgave babetine, šiljatog nosa, poput vještice iz “Snjeguljice i sedam patuljaka” pripada ikonografiji koja nije odgovarala stvarnosti.
5. U kojim su krajevima živjele vještice?
Srećemo ih širom Njemačke, u Francuskoj, Italiji (posebno na sjeveru zemlje), u španjolskoj, Engleskoj, Nizozemskoj... Zatim u SAD. Poznate su vještice iz Salema. O njima je snimljen i zanimljiv film.


6. Kojim društvenim kategorijama su pripadale?
Bile su seljanke. Često i žene iz gradskih predgrađa. žene sa margina života. Najčešće su bile udovice ili neudate. Radilo se o osobama prosječne inteligencije, ženama koje su poznavale iscjeljiteljske vrijednosti bilja i razumjevale osnove medicinske znanosti.
7. Vještice su bile iscjeljiteljke. Nisu, dakle, sve bile zle.
Danas se o vješticama govori samo u kontekstu sotonizma, spravljanja ljubavnih napitaka ili bacanja crnomagijskih čina, kao što su sihiri. Inaće, one simboliziraju mrak i zlo, jer su ljubavnice Sotone i njegovih sljedbenika.
8. Koji su vještičiji rituali?
Najvažniji su takozvano “Vržino kolo” ili Sabati. Radi se o nočnim skupovima vještica sa Đavolom, gdje se priređuju neopisive bakanalije, izgovaraju magične formule, piju čudni napitci, žrtvuju životinje…
9. Vještice, dakle, djeluju u grupi?
Moglo bi se tako reći. U grupi imaju uvišestručenu snagu. A vještina tajnih sotonističkih znanja i crnomagijskih obreda prenosila su se s majke na kčeri. Međutim, bilo je slučajeva da su i neke usamljene žene neopravdano, iz ovog ili onog razloga, smatrane vješticama.
10. Koji su mogli biti motivi?
Na primjer, ako bi neka žena u svoje naručje uzela neko dijete i ono se uskoro razboljelo, proglašavana je vješticom. Ako bi dotakla neku osobu, pa toj osobi nakon toga bilo zlo, razboljela se ili umrla... U srednjem stoljeću nije trebalo mnogo da bi se neka žena proglasila vješticom. Nestanak nekog djeteta, izbijanje gladi, pojava epidemije neke zarazne bolesti, suša, slaba žetva... Za sve su bile krive vještice!...
Salem witch museum

11. “Vražino kolo”, orgije, igre s Đavolom, žene koje lete na metli... Kako su objašnjavane sve te priče?
Bile su to nevjerojatne priče, najčešće, iznuđene mučenjem žena, koja je bila antikomformista, koja se bavila sakupljanjem ljekovitog bilja, koja je djelovala drugačije, tajanstveno... Kada bi jednom bila optužena za vještičarenje, niko joj nije mogao pomoći. Stavljana bi na teške muke – vezivana za rep konja, razapinjana, probadana i sl. Na kraju bi priznala sve, čak i djela koja nikada ni u snu nije počinila, svjedočila o činjenicama koje se nikad nisu desile, potpisivala i sve što bi joj umanjilo mučenje i donosilo brzu smrt.
12. U povijesti su se, ponekad, neke žene i same proglašavale vjesticama. Činile su to bez prisile i bez mučenja. Zašto?
Postoji jedna zanimljiva teorija koju je prije nekoliko godina promovirala dr. Linda R. Caporeal sa Univerziteta Kalifornija (SAD), koja je vodila studije o poznatom suđenju vješticama iz Salema. Mnoge žene, koje su se nazivale vješticama, bile su u stvari dobrovoljno drogirane. U neobično duševno stanje dolazile bi jedući neku vrstu hljeba od raži u koji je bila umiješana zloglasna “rogata raž”, jedna vrsta parazitske gljive koja napada žitarice, a koja sadrži otrovnu supstancu. Ta je supstanca u stanju izazvati halucinacije poput LSD. U stvari, mnogi evropski znanstvenici odavno tvrde da su vražina kola ništa drugo do narko seanse sa nekim “vješcem”, dobro maskiranim da predstavlja đavola i da se uvali među mlade i zgodne žene. Bilo je žena sa psihičkim problemima koje su, uistinu, zamišljale i doživljavale vizije orgija sa demonima.
13. Kada je u Evropi počeo lov na vještice?
Sa čuvenom bulom pape Innocenza VIII, koja je obznanjena 1484. godine. Papa je tražio da vještice budu proganjane kao najgori heretici i osuđivane na lomaće, vješanja, davljenja, utapanja. Prije ove bule, smatralo se da su vještice bolesne duhom i vjerovalo se da noću jašu metle i životinje. Sve ono sto je u srednjem stoljeću tolerirano, postalo je predmetom proganjanja u vremenu u kojem je zivio Leonardo da Vinci, u epohi poznatoj pod imenom Renesansa.
14. Zašto? Kako je moglo doći do tog neviđenog ludila u kome je na najstrašniji način pogubljeno stotine tisuća žena?
U to je vrijeme vladao veliki strah od đavola, “drukčijih”, a posebno heretika rasutih po cijeloj Evropi. Vještica, sa kultom demonstva, predstavljala je prijetnju crkvi i religiji. Zbog toga je i tretirana poput terorista, koji prijete da preokrenu uspostavljeni poredak.
15. Jesu li samo katolici progonili žene i optuživali ih da su vještice?
Ne, čak su i protestantski sudovi bili izuzetno strogi. Malo je poznato da sudovi inkvizicije nisu bili najgori uprkos lošoj reputaciji. U španjolskoj, gdje je inkvizicija bila u jeku, vještice nisu bile progonjene. Ili jesu, ali u manjem omjeru. španjolska inkvizicija je istinskim neprijateljima smatrala jevreje i muslimane i nije imala mnogo vremena za čarolije. Velike zone lova na vještice bile su Njemačka, Francuska i sjeverna Italija.


16. Koje su bile norme za suđenje vješticama?
Priručnik koji su najčešće koristili inkvizitori bio je zloglasni “Malleus maleficarum”, “Čekić vještica”, djelo dvojice dominikanskih fratara, Sprengera i Kramera. U tom se priručniku utvrđivao postupak sa vješticama i, dakako, predviđalo mučenje i nasilje.
17. Kako se mogla odbraniti žena koju bi optužili kao vješticu?
Gotovo nikako! Morale su proći neizdrživa mučenja i iskušenja. Kao, na primjer, “žig đavola”. Vještica je, po inkvizitorima, morala imati jednu neosjetljivu točku na tijelu. Tako bi joj u razne dijelove tijela zabadali igle da bi tu neosjetljivu točku pronašli. Na kraju bi, jadnica, da bi okončala stravično mučenje, rekla da više ne osjeća bol. Ili - božanski sud, “ordalia”. žena je morala u ruci držati usijano željezo. Ako bi se opržila bila je vještica…
18. Koliko je žena ubijeno pod optužbom da su vještice?
Točna brojka nikada nije definitivno utvrđena, ali se prema nekim procjenama smatra da je u lovu na vještice smrtno stradalo više od jednog milijuna žena.

Idući nastavak za par dana

Nastavlja se....


Post je objavljen 14.09.2009. u 22:03 sati.