Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/budan

Marketing

Bonsai - spoj umjetnosti i vještine



Bonsai - spoj umjetnosti i vještine


My-bonsai Blog


Mnogi smatraju da je ovo drveće nastalo mučenjem u plitkim posudama, izgladnjivanjem i genetskom modifikacijom. Za onog ko želi da se bavi ovom hortikulturnom umjetnošću važno je da shvati da bonsai ne nastaje tako. Najkraće rečeno bonsai je patuljasto stablo - spoj umjetnosti i hortikulturne vještine.
U Kini, u II vijeku prije nove ere, nastala je vještina kreiranja minijaturnih pejzaža sa drvećem u plitkim posudama, zvana Penjing. Iz nje je proistekao pravac koji se tada nazivao Pun-Sai. U slobodnom prevodu “drvo u posudi”. Bonsai se kasnije prenio u Japan, gdje je usavršen. U širenju bonsaija iz Kine imali su veliku ulogu pripadnici Zen Budizma, poznati po svom posebnom odnosu prema prirodi i čovjeku. Japanska škola bonsaija je poznata po izuzetno strogim pravilima. U početku su se bonsaijem mogli baviti samo članovi visokog sloja društva (carevi i samuraji), dok u 14 vijeku dolazi do njegove popularizacije. O drvetu se brinuo muškarac, glava kuće i drvo se prenosilo sa generacije na generaciju. Uvenuće drveta smatrano je strašnom sramotom za porodicu.

Kasnije, krajem 19. vijeka, bonsai je prenijet na zapad. Japanci su se dugo protivili tome, smatrajući da bonsaijem mogu da se bave samo oni, ali mnogi poznati majstori iz Evrope i Amerike su dokazali suprotno. Brojni evropljani uzgajaju bonsaije na tradicionalan klasični japanski način ali postoje uzgajivači koju njeguju “prirodni stil”, jer nema strogih japanskih pravila i teži da drvo bude što prirodnijeg izgleda. Cilj je kopirati izgled i karakteristike pojedine biljne vrste u bonsai formu.
Prva evropska izložba bonsaija se održala u Londonu 1909. god. Danas se izložbe i radionice održavaju širom Evrope, neke su već postale tradicionalne kao što je Gingko awards. Nedavno se održala prva međunarodna bonsai konvencija u Splitu sa bonsai-majstorom Walter Pallom, na kojem su učestvovali uzgajivači iz Hrvatske, Slovenije, Bosne, i, kao predstavnik Crne Gore, autor ovog teksta.

Postoje mnoge zablude u vezi bonsaija. Mnogi smatraju da je ovo drveće nastalo mučenjem u plitkim posudama, izgladnjivanjem i genetskom modifikacijom, da je to neka posebna vrsta drveta. Za onog ko želi da se bavi ovom umjetnošću vrlo je važno da shvati da bonsai ne nastaje na taj način. Bonsai drveće je zdravo i po svim karakteristikama, sem po veličini, je identično svojim velikim rođacima. Takođe, bonsai se može napraviti od skoro svakog drveta ili grma. Za uzgoj bonsaija potrebno je osim umjetničke žice i poznavanja hortikulture, i mnogo strpljenja i ljubavi.

Kako nastaje bonasai?
Bonsai nastaje različitim tehnikama orezivanja korijena i krošnje koje su karakteristične za svaku vrstu drveta. Minijaturno drveće se može dobiti na nekoliko načina:
Vađenjem iz prirode. Najljepše drveće na svijetu je dobijeno na ovaj način. Međutim, za vađenje iz prirode potrebno je dosta iskustva i znanja stoga se ne preporučuje početnicima.
Preoblikovanje sadnice u bonsai. Ovaj način se preporučuje početnicima jer je najbolji za eksperimentisanje i relativno brzo se može dobiti kvalitetno drvo.
Uzgoj iz sjemena. Ovo je najsporiji način za dobijanje bonsaija. Potrebno je mnogo godina prije nego što se dobije minijaturno drvo.
Postoji još mnogo tehnika u uzgoju ovog drveća, ali o njima ćemo govoriti u narednim brojevima.

Aleksa Stanišić
Pobjeda - 03.07.2007. Crna Gora



Preuzeto sa linka: My-bonsai Blog - http://www.my-bonsai.com/ Don Quijote, 02.rujan 2007.



U Rijeci 19.11.2007. Borivoj Bukva





Post je objavljen 19.11.2007. u 16:27 sati.