Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/veterinarskikutak

Marketing

VETERINARSKA STOMATOLOGIJA

Odlazak kod veterinara na pregled usne šupljine trebao bi biti normalna pojava, vlasnici pasa i mačaka isto kao što idu kod zubara trebaju svom ljubimcu omogućiti pregled i eventualne zahvate.
Kada u svome domu imate životinju trebate od rane dobi navikavati svoga ljubimca na higijenu usne šupljine, što ranije počnete biti će Vam lakše kasnije.

Što Vam treba ?????

* gaza
*četkica
*pasta za zube namijenjena životinjama (nikako vaša)

Oko prsta omotajte gazu i istrljajte zube psu/ mački , ukoliko se pojavi krv nemojte paničariti već samo malo smanjite snagu. Nakon što ste psa/mačku naviknuli na čišćenje zuba, nakon nekog vremena možete se početi koristiti za četkicom za zube. U svim pet shopovima možete kupit različite oblike četkica, a najpraktičnija je ona što se stavlja na prst. Nakon četkice počnite upotrebljavati pastu . Važnost čišćenja zuba pripisujemo smanjenom nastanku plaka, a ako je količina plaka smanjena , smanjena je i mogućnost nastanka zubnog kamenca. Na kraju čišćenja nagradite svog ljubimca pa slijedeći puta kada izvadite opremu za čišćenje zuba on će mahati repom.

Treba napomenuti da pri nastanku peridontalnih oboljenja neke pasmine imaju sklonost te kod njih lakše nastaju, isto tako važna je i hranidba Vašeg psa. Ako jede mekšu hranu ubrzati će se nastanak bolesti, a ako jede krutu hranu neće.
Neki vlasnici imaju problem da uopće ne mogu prići usnoj šupljini svoga
psa/mačke, pa njima savjetujem odlazak veterinaru, tako ćete smanjiti stres u svog ljubimca i svoj, a stručne ruke će napraviti sve što vi ne možete.

Kako ćete prepoznati simptome ?????

- loš zadah jedan je od prvih simptoma. Pas za zdravim zubima nema loš zadah
-slomljen ili istrošen zub, ako uočite u zubalu svog ljubimca jednu od dvije navedenih stvari, odlazak veterinaru je slijedeći korak. Tu je moguć nastanak infekcije, bol, smanjen apetit, i sl.
-gingivitis, crvena upaljena područja oko zuba tj. zubnog mesa, također se preporuča odlazak veterinaru.

Kako uopće nastaje gingivitis i peridonditis i što je to ????

Bakterijski plak koji normalno nastaje u usnoj šuljini, a u slučaju pasa/mačaka ukoliko ga se ne uklanja redovito predstavlja bakterijsku kulturu idealnu za nastanak gingivitisa.
GINGIVITIS- upalni odgovor desni na sakupljanje mikroorganizama u žlijebovima.
PERIDONTITIS- upala peridontalnog ligamenta, dolazi do stvaranja džepova između zuba i desni, ovo je ozbiljniji poremećaj , a može zahvatiti i koštane strukture.
Postoje različiti stupnjevi jačine bolesti, od koje je prva gingivitis a zadnja upala potpornih struktura pa i sama kost.
Vlasnici često nisu svjesni da zdravstveni problemi sa zubima mogu pogoršati opće stanje organizma. Nije rijetka pojava nastanka gastritisa, infekcije srčanih zalistaka, bolesti jetre, bubrega i sl.

Što sada ????

Naravno odlazak veterinaru. Veterinar će životinju anestezirati, mada su vlasnici često u strahu anestezije ona je jedini pravi način da se provede temeljita obrada usne šuplinje. Ne postoji pas/ mačka koji bi svojevoljno držao otvoreno usta i strpljivo čekao da veterinar prčka po njegovim zubima. Zahvat uključuje detaljno ručno i ultrazvučno čišćenje vidljivog dijela zuba i sanacije problema ispod zubnog mesa. Masaža desni Dent- a gelom što će vlasnici nastaviti kod kuće i Stomorgyl tablete
su lijekovi koji će pomoći da dođe do brzog oporavka.
Veterinarska stomatologija je jako napredovala tako da svome psu možete nadograditi zub što se radi kod izložbenih i radnih pasa, koji kod njih predstavljaju veću važnost.

I još !!!!!

Žvakalice- postoje različite varijante, čak su neke impregnirane enzimima koji pomažu u čišćenju zuba, prave kosti valja izbjegavati jer oštećuju zube zbog njihove tvrdoće.
Pravilan izbor hrane- na tržištu postoji hrana namijenjena životinjama sa problemima sa zubima, isto tako postoje i dodatci hrani koji pomažu u uklanjanju nečistoće.
Pravovremen odlazak veterinaru.




Post je objavljen 25.09.2006. u 09:56 sati.