Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/veterinarskikutak

Marketing

LEUKEMIJA MAČAKA



Leukemija mačaka spada u virusne zarazne bolesti i velik su uzrok smrti mačaka.Leukemiju možemo kategorizirati kao neoplastično oboljenje i ne-neoplastično.Neoplastičan oblik ove bolesti očituje se stvaranjem tumuroznih tvorbi u različitim limfoidnim organima mačke pa razlikujemo ; timusni, multicentrični, alimentarni i miješani oblik leukemije. Ne-neoplastičan oblik leukemije karakteriziraju degenerativna oboljenja koja su rezultat imunosupresije.

Kako se Vaša mačka može zaraziti ????

Mačke koje su bolesne , u svoju okolinu izlučuju uzročnika bolesti i na taj način su prijetnja za zdrave mačke.Virus mačje leukemije nije otporan na vanjske čimbenike, ne ostaje dugo u okolišu. Da bi došlo do zaraze mačke moraju biti u bliskom kontaktu. Nakon što dođe do zaraze mačke mogu trajno oboljeti-trajna infekcija. U takvom stanju virus je stalno prisutan u organizmu, nastupa stanje viremije i izlučjue se svim tjelesnim sekretima pa tako i slinom što je najvažnije.Ukoliko borave bolesna i zdrava mačka vrlo brzo će doći do prelaska uzročnika u tijelo zdrave-mačke jedu iz istih zdjelica,međusobna igra, tučnjava,ugrizi i uređivanje- sve su to čimbenici koji pospješuju infekciju zdrave živozinje.
Mačke inficirane virusom mačje leukemije su često neplodne,a ako je mačka ipak plodna i nosi plod vrlo velike su šanse da će mačići brzo nakon poroda uginuti jer je i u njihovoj krvi došlo do viremije ( virus se nalazi u krvi mačića ).
Mačke postaju otpone na leukemiju sa starošću, to nikako ne znači da se one ne mogu zaraziti samo imaju već stečenu otpornost i manje su prijemljivije.Važna činjenica kod ove bolesti je da odrasle mačke koje dođu u kontakt sa virusom leukemije mogu postati trajno viremične- trajni izlučivači, ali tek nakon nekoliko mjeseci ili godina počinju pokazivati simptome bolesti.Odrasle mačke nakon izloženosti virusom mogu preboljeti bolest i postati trajno otporne na ovu bolest.

Kako ćete prepoznati znakove bolesti???

Odgovor na ovo pitanje zadaje probleme kako vlasniku tako i veterinaru, problem je u tome što klinički simptomi ove bolesti nisu univerzalni. Bolest se najčešće očituje razvojem tumuroznih nakupina na različitim limfoidnim organima , stoga će i simptomi ovisiti o tkivu koje je zahvaćeno.
Ostali simptomi: otežano disanje ( dispneja ), cijanoza ( timusni oblik bolesti), anoreksija, depresija, povraćanje, proljev, krv u stolici, imunosupresija, gingivitis/ stomatitis, promjena krvne slike, kronični progresivni poliartritis, neurološke smetnje, itd.
Zbog velike varijabilnosti simptoma i sličnošću sa drugim oboljenjima npr. imunodeficijencije u mačaka na temelju kliničkih simptoma ne možemo sa sigurnošću reći da je mačka bolesna.

Što napraviti ???

Dijagnostika mačje leukemije provodi se testiranjem, u praksi postoje različiti tipovi testova. Najpogodnijim se smatraju testovi koji istovremeno otkrivaju prisustvo virusa mačje leukemije i virusa imunodeficijencije u mačaka, nakon takvog testa sa sigurnošću možemo reći o kojoj se bolesti radi.
Ukoliko se nakon napravljenog testa ustvrdi da je mačka bolesna i da boluje od leukemije, vlasnik mora biti svjestan da je prognoza loša. Na žalost pravovaljane terapije nema, uglavnom se provodi simptomatska terapija iako je pozitivan odgovor rijedak.

Sada kada ste upoznati sa svime najbolje što možete napraviti je zaštiti svoju mačku od infekcije i to vakcinacijom. Vakcinacija je najdjelotvornija zaštita Vašeg ljubimca. Postoji nekoliko tipova vakcinacije, sa vakcinacijom je najbolje početi u dobi od 2-3 mjeseca to će životinji stvoriti titar protutijela koji se obnavlja revakcinacijom jednom godišnje.

Ako mačića kupujete/udomljavate pitajte da li su roditelji Vašeg mačića vakcinirani, ako nisu znate što Vam je činiti.Ukoliko ste se odlučili na odraslu mačku savjetuje se testiranje mačke na virus mačje leukemije posebno ako imate nekoliko mačaka u Vašem domu.



PAZITE NA SVOJE MACE


MySpace Layouts

MySpace Layouts




Post je objavljen 01.09.2006. u 17:13 sati.