Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/beerlover

Marketing

Pivo dana! Osječko crno!


Za početak opis, a kritika na kraju.

Krenimo od vrha, dakle od krune. Kad se ocjenjuju i uspoređuju tamna piva, da ne govorim o crnima, očekuje se kompaktnija i postojanija pjena, što nije slučaj s ovim pivom. Mogla bi definitivno biti nešto bolje strukturirana. Boja i nije toliko crna, zapravo su piva koja se ocjenjuju tamnima, kao Guinness i Murphy's pa i Tomislav, ako hoćete, tamnija od Osječkog crnog. Boja je neka tamno smeđa nikako crna, na svjetlu prosijava rubinsko crvena. Zapravo mi nije jasno odakle im ideja da pivo prozovu crnim pivom. Crna piva su jako rijetka, za njih se ječam mora prepeči i to jako prepeči-skoro pa pougljeniti, nešto slično tome kad ostavite rižu da se na suho kuha više od pola sata-na taj način sam uspio mami uništit Zepterovu posudu-užas-rekli su da je to nemoguće!

Što mu još fali-punoća! Od tamnog piva, a da ne govorim od crnog, ipak očekujem puno više punoće i sladnosti. Isto tako i gorčina!!! Crna piva su gorča piva i kao takva se dodatno zahmeljuju da bi se kompenzirala gorčina, koja za razliku od ostalih piva potječe od prepečenog ječma. Kod pilsnera recimo suhoća i blaga gorčina potječu od samog hmelja, dok je kod tamnih piva izvor karameloznog, čokoladnog okusa pa i same gorčine zapečeni, odnosno prepečeni ječam!

Ipak nakon svega nabrojenog što mu fali, moram biti iskren i reči vam da je pivo pitko i tečno. Malo prelagano na jeziku, al' pitko i tečno. Sa 5% alc ima manje alkohola od recimo Tomislava, al' nije ni premalo, solidno tamno, pardon crno pivo. Iskreno od ovog piva zaista nisam ništa spektakularno očekivao, pa me jako iznenadila njegova pitkost. Možda sam ipak očekivao malo više gorčine, taj me segment razočarao.

Eto, tako bi izgledala recenzija da nakon detaljnije inspekcije na stražnjoj etiketi nisam ugledao nešto šokantno!!! Tamna ili crna boja piva dobiva se pečenjem ječma, to bi već svima trebalo biti jasno. Kod tamnih se zapeče, kod crnih se prepeče, razlika je i u nazivu ječma. Čokoladni koji se koristi za tamna piva zagrije se do 200°C, a crni skoro dok se ne zapali. Na etiketi ovog piva sam pronašao, prepisujem: «bojilo: karamel E150C!!!» KAKVE SU TO GLUPOSTI??? KAKVA BOJILA??? Već dugo me nešto nije tako razočaralo od tog dodatka na etiketi! Od tog trena na dalje svi dojmovi o ovom pivu pali su u vodu i potonuli tako duboko da ga više nikad, ZAISTA NIKAD, ne ću kupiti!!! Može ono biti pitko i tečno kol'ko god hoće, al' ja ga piti više ne ću! Pored toliko dobrih tamnih piva, proizvedenih na prirodan način, sigurno se ne ću trovati i zagađivati nekim industrijskim nusproduktima!

Što bi jedna takva rečenica na etiketi jednom pivopiji morala govoriti? Između ostalog da ovdje uopće nije riječ o tamnom pivu! Sve što sam gore naveo da mi nedostaje u ovom pivu il' da nije dovoljno istaknuto, može se objasniti ovom činjenicom bojenja. Da su pekli ječam i dodali ga osnovnom sladu, sve bitne komponente bi bile zastupljene-punoća, boja, sladnost, gorčina-ukratko sve što mora biti zastupljeno. Ovdje dobar dio toga fali-zapravo umjetna boja je sve što ga povezuje sa tamnim, nikako crnim pivom! Još jednom dolazimo do problema boje. Nikako mi ne ide u glavu odakle im ta ideja...

Još uvijek mi nije jasno...!

Zaključak za kraj jest da ovo pivo definitivno više nikad ne ću popit, al' ću ipak kušati svjetlo Osječko. Zašto? Jesdnostavno, ako je napola toliko pitko k'o ovo pivo, a bez ikakvih umjetnih bojila il' industrijskih dodataka, moglo bi biti jako ugodno iznenađenje! Svejedno dolazimo do jednog velikog problema, a to je psiha. Kako se nakon ovako neugodnog i šokantnog iskustva oporaviti i premostiti predrasude o njihovom pivarstvu? Bit će to moj najveći problem kod svih daljnjih kušanja proizvoda Osječke pivovare.

Jesmo li opet nešto novo naučili? Budite mi lijepi i zdravi i pijte i volite pivo!

Cheers


Post je objavljen 09.03.2006. u 16:13 sati.