Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/nacrtani

Marketing

MAMA IPAK NIJE BILA U PRAVU

Heh, znao sam!!! Znao sam!!! :)

Marihuana je dobra za mozak!




Sintetički spoj sličan aktivnim sastojcima marihuane doveo je do novog rasta moždanih stanica štakora. Štoviše, rast novih stanica bio je povezan sa snižavanjem tjeskobe i depresije.


Ovi rezultati s kanabinoidnim spojevima ukazuju da bi marihuana ili njeni derivati zapravo mogli biti dobri za mozak.

Kod sisavaca živčane stanice neprestano rastu u dijelu mozga koji se zove hipokampus, koji je povezan s učenjem, pamćenjem, tjeskobom i depresijom.

Za razliku od marihuane, druge rekreativne droge, kao što su alkohol, nikotin i kokain, sprečavaju rast novih živčanih stanica.

Xia Zhang s kanadskog Sveučilišta Saskatchewan u Saskatoonu i njegovi kolege proveli su pokus sa sintetičkim kanbinoidom HU210 na mozgu štakora. Ustanovili su da je davanje visokih doza dvaput dnevno tijekom deset dana povećalo proizvodnju živčanih stanica ili neurogenezu u hipokampusu za oko 40 posto.

Baš kao Prozac?
Prethodne su studije pokazale da antidepresiv fluoxetine (Prozac) također potiče rast novih živčanih stanica, a rezultati pokazuju da upravo taj rast novih stanica dovodi do Prozacovog antitjeskobnog efekta.

Zhang se pitao je li o tome riječ i kod kanabinoida te je štakore testirao na promjene u ponašanju.

Kad su štakori koji su dobili HU210 bili izloženi stresu, pokazivali su manje znakova tjeskobe i depresije od štakora koji nisu dobili taj spoj. Kad je neurogeneza kod tih štakora zaustavljena pomoću rendgenskih zraka, učinak je iščeznuo, ukazujući da bi rast novih stanica mogao biti odgovoran za promjene u ponašanju.

U drugoj studiji je Barry Jacobs, neuroznanstvenik sa Sveučilišta Princeton, davao miševima prirodni kanabinoid iz marihuane, THC (D9-tetrahidrokanabinol). Ali on kaže da nije otrkio nikakvu neurogenezu, bez obzira na doze i duljinu vremena u kojem su davane.

Jacobs kaže da bi to moglo biti zato jer HU210 i THC nemaju isti učinak na rast stanica. Također bi moglo biti da kanabinoidi imaju drugačiji učinak na različite vrste glodavaca – što otvara i pitanje kako oni djeluju na ljude.

Zhang kaže da su potrebna daljnja istraživanja kako bi se utvrdilo mogu li kanabinoidi jednog dana postati sredstvo za liječenje depresije kod ljudi.




Post je objavljen 17.10.2005. u 15:47 sati.