VIDEO/NEXT

11.03.2012., nedjelja

PREMIJERA -dođite i podržite nas


12.03.2012, 20:00h u kinu Europa


- 19:25 - Komentari (0) - Isprintaj - #

Proces nastanka filma s nekoliko korisnih savjeta

1. PREDPRODUKCIJA
IDEJA
Dobra ideja je početak svakog dobrog procesa nastanka filma. Ako imate dobru ideju dajte si truda i vremena da je razvijete i napravite dobar scenarij. Uvijek imajte više informacija o svojim likovima nego što se to vidi u filmu. Upoznaj svoje likove kao što bi upoznali bilo koju drugu osobu s kojom se družite.



RAZRADA IDEJE U SINOPSIS PA SCENARIJ
KNJIGA SNIMANJA – odlučivanje kako, gdje i u kojem planu, kutu, kadru snimiti

PRIPREMA ZA SNIMANJE –što nam sve treba od rekvizita i dodatne opreme; NAPRAVITI POPIS
Što smo detaljniji u ovoj fazi to će nam kasnije biti lakše.

2. PRODUKCIJA
SNIMANJE



Snimati prema knjizi snimanja, ali ne zaboraviti napraviti i koji kadar zanimljivih situacija i detalja koje smo primijetili na mjestu snimanja.
TIŠINA –kada je kamera upaljena svi iza kamere šute
STABILNOST – kako bi kadar bio iskoristiv ne smije se tresti; uvijek koristite uporište;
Ako imate, koristite stativ u protivno potražite bilo što drugo što vam može pomoći kako bi kadar bio miran. Pogledajte oko sebe i sigurno će te vidjeti nešto što može pomoći: zid, stablo ili stup. Stativ može biti i osoba kraj vas. Sve je dobrodošlo kako bi ili kameru ili sebe naslonili i tako ustabilili. Ako imate samo sebe raširite noge i laktove držite uz tijelo.

3. POSTPRODUKCIJA
Budite kreativni i dozvolite si pogreške. Ako ne pokušate nešto napraviti ne znate kako će izgledati.



MONTAŽA SLIKE
SPECIJALNI EFEKTI
MONTAŽA ZVUKA I GLAZBE
Prvo složite priču. Jednom kada priča funkcionira popunite ju s dodatnim materijalom. Pokušajte ne pretjerivati. Samo zato što je neki kadar prekrasan ne znači da treba trajati vječni ili da je uopće potreban u filmu. Ako nema funkciju i nije potreban radije ga izbacite. Kao stvaraoci filma vežemo se za svoj materijal i nekada nam je teško odrediti granice. Nakon nekog vremena kada imate nekoliko minuta materijala dozvolite osobi kojoj vjerujete, ali i koja će biti iskrena prema vama, da ga pogleda i kaže vam svoja iskrena opažanja. Jedan od korisnih pravila kojih se treba držati jest da ako se o nečem govori u filmu ne moramo to potvrđivati slikom, a ukoliko nešto vidimo ne treba nam to netko objašnjavati u zvučnom dijelu filma. Kao i u drugdje vrijedi pravilo silogizma. Autor filma ima pravo, ali i obavezu, prikazivati svijet kako ga vidi tj. želi da ga vide drugi. Film je prikaz iz autorovog kuta gledanja.

PREMIJERA
Prikazali film samo prijateljima ili cijelom svijetu to je veliki trenutak. Napravili smo nešto i dovoljno smo zadovoljni da dozvolimo nekome da ga vidi, ocjenjuje, hvali i kritizira.



- 18:13 - Komentari (0) - Isprintaj - #

- 18:08 - Komentari (0) - Isprintaj - #

SURAĐIVALI SMO S...

Ovaj projekt nastao je u suradnji s mnogim udrugama koje su nam pomogle u pronalaženju prostora za radionice, problemima prijevoza i organizacije i naravno pozvavši svoje članove da sudjeluju u našem projektu:

SOIH je zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske. Nastala je u potrebi povezivanja, zastupanja i davanja glasa svim osobama s invaliditetom. SOIH djeluje na promicanju invaliditeta kao ljudskog prava, na stvaranju preduvjeta za izjednačavanje mogućnosti osoba s invaliditetom i unapređenju kvalitete življenja osoba s invaliditetom Među glavnim zadaćama je organizacija aktivnosti koje unapređuju status te vidljivost osoba s invaliditetom.
Kontakt: www.soih.hr

DRUŠTVO DISTROFIČARA okuplja osobe od mišićne distrofije i neuromišićnih bolesti. Te bolesti spadaju u najbrojnija i najteža progresivna kronična oboljenja. Društvo radi na razvijanju svijesti okoline kroz niz aktivnosti, organizaciji simpozija i radionica čije teme su usko povezane uz probleme osoba članica društva.
Kontakt: www.sddh.hr



OBITELJSKI CENTAR ZA ROME u Kuršancu prvi je u Međimurskoj županiji isključivo namijenjen romskoj zajednici. Njegova funkcija je okupljanje osoba Romske nacionalnosti te organizacija programa, od kulturnih manifestacija preko organizacije radionica i predavanja i najvažnije kao mjesto učenja i napredovanja romske djece. Pod krovom Obiteljskog centra nalazi se vrtić „Pirgo“
Kontakt: /



CENTAR ZA KULTURU I INFORMACIJE PAG osnovan je od strane Grada Paga kao javna ustanova za organizaciju i obavljanje kulturnih i informacijskih djelatnosti na području Grada paga. Djelatnosti Centra uključuju prikazivanje filmova, organizaciju radionica s područja kulture, umjetnosti i informacija, organiziranje kulturnih manifestacija te kulturno-zabavnih priredbi od značenja za grad Pag, organiziranje predavanja, promocija, izložbi, seminara i tribina s područja kulture i informacija te istraživanje i eksperimentalni razvoj u društvenim i humanističkim znanostima.
Kontakt: www.pag-centra.hr


- 17:37 - Komentari (0) - Isprintaj - #

01.03.2012., četvrtak

Malo o projektu "Video/next"

U sklopu ovog projekta organizirane su 3 filmske radionice za početnike. Na svakoj radionica naučile su se osnove rada na filmu. Prošle su se sve faze od pisanje sinopsisa i scenarija, preko snimanja i na kraju montaže. Voditelji su mladi entuzijasti i zaljubljenici u film. Neki od nas su završili fakultete, a neki će uskoro no svi se već godinama trudimo i radimo u svijetu filma.
Prva radionica organizirana je u suradnji sa SOIH-om i „Društvom distrofičara“. Desetak mladih osoba s invaliditetom družilo se tjedan dana i uspjelo napraviti kratki film. Druga radionica organizirana je s „Centrom za kulturu i informacije Pag“, a treća, najposjećenija, u romskom naselju Kuršanovo.
Rezultati radionica biti će pokazani na premijeri 12.03.2012 u kinu Europa u 20h.
Projekt je nastao isključivo zbog potpore koju nam je pružila „Agencija za mobilnost i programe EU“ kroz njihov projekt „Mladi na djelu“ . Financijska pomoć koju su nam pružili olakšala nam je organizaciju radionica i omogućila sve potrebno za njenu izvedbu. Svi koji rade na ovom projektu donirali su svoje vrijeme i tako također pomogli kako bi se ovaj projekt realizirao. Ne želim zaboraviti mnoge druge koji su nam pomogli u organizaciji besplatnim prostorom, savjetom, informacijama ili samo ramenom za plakanje. Neki od njih su s Antonija, gđa. Marica, Ivana, Toni… naši prijatelji i obitelj također bez čije potpore sigurno ne bi smo bili u mogućnosti raditi ovakav projekt. I za kraj svima koji su došli i bili sudionici radionica. Odvažili se naučiti nešto novo i družiti se s nama. Zbog vas ovaj projekt je uspješno napravljen. Svima njima i svima vama velika hvala!

- 20:57 - Komentari (0) - Isprintaj - #
FILMSKA TERMINOLOGIJA

FILM je KOMUNIKACIJA, prikaz svijeta (ne nužno realnog)

FILMSKI KADAR - neprekinuti rad kamere, tj. tijek snimanja; najmanja vremenska cjelina u filmu
KADRIRANJE – izdvajanje pojedinosti iz cjeline prostora

FILMSKI PLANOVI – prostor zahvaćen filmskom kamerom, označava udaljenost kamere(gledatelja) od snimljenog objekta, filmska mjera je čovjek.


Planovi prostora:
TOTAL –nije određene veličine no svrha je prikazati veliki prostor, često prikazuje mjesto radnje; daje najviše informacija pa je često početni kadar svake nove scene
POLUTOTAL – obuhvaća prostor no ne u cjelini

Planovi radnje:
SREDNJI PLAN – cijela osoba i malo iznad nje i ispod nje, služi prikazu radnje npr. trčanje, kuhanje, u jednom planu jasno nam je tko? što? i otprilike gdje?
Planovi lika:
SREDNJI - vidimo cijelu osobu, subjekt ispunjava kadar
AMERIČKI PLAN – osoba je rezana u koljenu ili do dužine ruke, najčešće korišten jer je dovoljno blizu da vidimo lice, a dovoljno daleko da vidimo radnju

BLIZI – subjekt se vidi od struka na više
POLUBLIZI – osobi se vide ramena i glava

KRUPNI – vidimo samo glavu bez ramena; prikazuje izraz lica
VELIKI KRUPNI – odrezani su čelo i brada

DETALJ – pojedinost ili dio cjeline (ruka, noga, oči, usne…. Ili cvijet, jabuka na stablu); služi naglašavanju, isticanju i podcrtavanju radnje


PANORAMA – prikazuje lokaciju, npr. planine

KUT SNIMANJA:
GORNJI (PTIČIJI) RAKURS – kamera snima iz povišenog položaja ; subjekt se čini malenim, uplašenim, slabim
DONJI (ŽABLJI) RAKURS – ispod snima iz niže točke od snimanog objekta; subjekt se čini velikim, moćnim
VISINA POGLEDA - kamera snima u razini ljudskog pogleda



STANJE KAMERE – statično ili dinamično

POZICIJA PROMATRAČA :
OBJEKTIVNI – pričinja nam se realnost, svatko tko uđe u kadar vidjeti će istu situaciju
SUBJEKTIVNI – vidimo kroz oči protagonista, najčešće u dijalogu ili razgovoru vidimo ono što vidi osoba iz čije pozicije promatramo; gledatelj je direktno uključen u situaciju
AUTORSKI – iz pozicije režisera tj. autora, nešto što vidi samo on i što želi gledatelju pokazati iz druge ili drugačije pozicije najčešće je to komentar na filmsku situaciju i koriste se drugačija rješenja npr. gornji ili donji rakurs
- 10:55 - Komentari (0) - Isprintaj - #

- 10:33 - Komentari (0) - Isprintaj - #

naš projekt!

Projekt „VIDEO/NEXT“ nastao je iz potrebe za uzvračanjem udarca. Pokušaj da se čuje, vidi i napokon djeluje. Mladi danas imaju sve manje izbora i prisiljeni su odustajati od svojih snova i želja. Ako još k tome pripadaju jednoj od nacionalnih ili na drugi način marginaliziranih manjina njihovi izbori su još više suženi. Cilj ove radionice bio je i još uvijek jest proaktivno razmišljanje i stvaranje pozitivnog stava o budućnosti te, nadamo se, prisiljavanja naše okoline da nas vidi kroz naše oči. Ove tri skupine izabrane su upravo zbog jedne zajedničke crte koja ih sve spaja, a ujedno dovoljno različite kako bi filmovi koje naprave bili drugačiji. Izoliranost te nepristupačnost kulturnih i obrazovnih infrastruktura marginalizira ih i onemogućava jednake uvjete za sve. Ideja radionice bila je pružiti polaznicima mogućnost da nauče nešto novo i da se izraze na jedan novi način i drugačiji medij nego što su to do sada bili u mogućnosti. Ujedno željeli smo pružiti mladima priliku da izraze svoje ideje, vrijednosti i stavove na drugačiji i za njih novi način. Glavna ideja projekta je navesti ljude da razgovaraju i slušaju. Kod medija kao što je film svi koji ga stvaraju prisiljeni su suočiti se sami sa sobom. Moraju se naučiti komunikaciji na drugačijoj razini, pričajući priču, ali i pokazujući priču, biti otvoreni, iskreni i ranjivi, nauče dijeliti intimu, ali ujedno postati i jači baš zbog toga. Željeli smo dati glas mladim ljudima koji pripadaju manjinskim grupama (Romkinje, osobe s invaliditetom, otočno stanovništvo) dajući im drugačiji, za njih novi medij - film kao oblik komunikacije kroz koji se mogu izraziti i skrenuti pozornost na suvremene društvene probleme svoje skupine i mladih općenito.
- 09:18 - Komentari (0) - Isprintaj - #

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.

Ožujak 2012 (8)

mi smo:

mladi, filmaši, volonter, prijatelji.... Volimo raditi na filmu i s filmom i želimo pružiti svima istu priliku

Linkovi

http://www.facebook.com/pages/Videonext/278719115488198