Seks, droga, avanture...
Serije za tinejdžere oduvijek su bile jedan od najprodavanijih proizvoda. Svojedobno, kad sam ja bio mali, apsolutni vladar malih ekrana bila je serija „Beverly Hills 90210“, u kojoj su ušminkani plastični likovi poput Brandona, Kelly ili Stevea živjeli život iz bajki, a probleme s kojima su se susretali neki su doživjeli mnogo prije nego likovi u seriji. Stoga pravo identificiranje s „likovima iz bajke“ nikad nismo mogli doživjeti.
I dok Amerikanci ne posustaju sa svojim soap-vizijama tinejdžera, nudeći nam godinama serijale poput „O.C.“ ili „One Tree Hill“, svijet u kojem živimo uveliko se promijenio od devedesetih naovamo, odnosno od vremena kad je neuzvraćena ljubav maloljetnika bila glavna tema i najveći životni problem. Međutim, reality televizija, koja je srušila neke od tabua, prouzročila je promjenu medija, a ignoriranje cenzure, koju su mnogi „umjetnici“ smatrali najvećim neprijateljem kreativnosti, podarilo nam je iskrenije, realnije, ali i brutalnije priče o svakodnevnom životu mladih. Naravno, priča stoji ako nikad niste pogledali neki od azijskih filmova ili serija. No, oni su ionako s nekog „drugog planeta“.
Serije za tinejdžere odavno nisu ono što su nekad bile, a britanski hit serijal „Skins“, neušminkana priča o tinejdžerima i njihovim avanturama u svijetu seksa, droge, mobitela, razuzdanih tuluma i borbe s anoreksijom, pomiče granice kao malo što do sada. Prvu epizodu „Skinsa“ u Velikoj Britaniji odgledalo je čak 1,4 milijuna gledatelja, a svakim novim nastavkom serijal je dobivao sve više obožavatelja.
„Sasvim obični serija“ je serija u kojoj tinejdžeri puše skank, ševe se do iznemoglosti i psuju kao kočijaši, ali njihov „My So Called Life“ nije nikakva provokacija ili puki senzacionalizam. Upravo suprotno. Seks, droga, mobiteli, nasilje i cjelokupni spektar „smrtnih grijeha“ osnova je njihovog karaktera. Normalan lifestyle koji vode nije nikakvo seciranje „unutarnjeg“ problema Ujedinjenog kraljevstva nego, nažalost, stvarni život mladih njihove dobi u svakom kutku zapadne „kapitalističke“ civilizacije.
U zemlji kakva je naša, prikazivanje jedne ovakve serije bilo bi prilično šokantno, jer mi smo društvo koje voli stavljati pod tepih svoje probleme, ali, nažalost, životi osoba od 13 do 20 godina i u našoj su zemlji ispunjeni prorocima, a „Sasvim obični tinejdžeri“, kao rijetko koja popularna serija za mlade, prikazuje život kakav on uistinu danas jest.
Prva epizoda ove teen-drame u Velikoj Britaniji prikazana je 25. siječnja ove godine, a devet epizoda prve sezone pobudilo je nevjerojatno zanimanje te je već sada izvjesno snimanje druge sezone, koja bi, tvrde autori, trebala biti još bolja. Autori serije su braća Dawson, Steve, Andrew i Tim te Jack Thorne i Josie Long. Radnja serije fokusirana je na grupu tinejdžera koji žive u Bristolu, inače engleskom gradu broj 1 po kriminalu. Svaka epizoda nazvana je po jednom od likova, a radnja prati upravo navedenu osobu, ali i, paralelno, živote drugih likova u seriji.
Tako u prvoj epizodi, „Tony“, upoznajemo spektar uistinu životopisnih likova. Tony je popularan i atraktivan mladić s djevojkom Michelle, ima očajnog prijatelja, djevca Sida, koji je, usput rečeno, zaljubljen u Michelle. Pratimo Muslimana Anwara, ljubitelja opijata, Casie, anoreksičnu i emocionalnu krhku djevojku zaljubljenu u Sida, party životinju Chrisa, glazbenicu Jal te homoseksualca Maxxieja.
Serija je to koja je porušila mnoštvo tabua od mansturbacije, izlazaka u gay bar, ženske golotinje, no i oskudno odjeveni ili posve goli likovi možda nisu česta pojava u bližnjoj povijesti tinejdžerskih mainstream TV serija. „Skins“ je serija koja, unatoč poprilično tmurnoj temi, bar za one koji godištem nemaju poveznica s glavnim likovima, izgleda poput vedre i urnebesne verzije filmova Larryja Clarka, odnosno njegovog brutalnog i nasilnog svijeta američkih tinejdžera, koji uglavnom teme poput ovih prikazuje kao posljednji korak prema propasti civilizacije.
Zbog svega je toga „Skins“ jedna od najboljih i najrealnijih TV serija ikad snimljenih, prikazujući mlade kako se svakodnevno nose s najvećim problemom ljudskog postojanja. Životom samim.
U prvoj epizodi upoznajemo Tonyja, manipulatora i herdonista, koji prijatelja Sida, dežurnog luzera, natjera da od lokalnog luđaka kupi hrpu kanabisa ne bi li na tulumu bogatih klinaca napušio prijateljicu te tako napokon izgubio nevinost. Ona je anoreksičarka koja se, u međuvremenu, overdozirala tabletama, a tu je i jedna tučnjava te debela istočnoeuropska cura koja ne govori engleski, ali se ševi na straženjem sjedalu automobila koji, jureći, pokušava na vrijeme overdoziranu djevojku dovesti do bolnice. Sid kasnije shvati da je diler kojem duguje novac njegov novi školski učitelj, a profesorica psihologije i njegov prijatelj Chris započinju čudan odnos.
- BTW. valja spomenuti da je ovom blogu 15.5. godina dana! Post sam objavio prije da imate vremena čestitati prije i do tog dana! Dakle, svakako ostavite i komentar, a ja obećavam da ću Vam i dalje pisati ovako super postove, a i nastaviti sa pisanjem vijesti iz svijeta TV-a u BOXU 1 i tjednog sadržaja sapunica u BOXU 2! Love ya! -
|