OPIS BLOGA
CENTAR ZA PRAVNO SAVJETOVANJE ŽENA ŽRTAVA NASILJA
Put vele crikve 1
(kod Kosog tornja)
51000 Rijeka


Pravni savjeti i podrška u pravnim procedurama i postupcima telefonom ili dolaskom u Centar uz prethodnu najavu telefonom.

Info telefon: 051/315-020.


Ponedjeljkom:
10:00 -12:00h

Četvrtkom:
17:00 - 19:00h


web stranica: www.centar-zena.hr

e-mail: centar.zena@hi.t-com.hr

CENTAR ZA PARTICIPACIJU ŽENA U DRUŠTVENOM ŽIVOTU

Centar je nevladina, neprofitna, lobistička ženska grupa za afirmaciju i implementaciju ženskih ljudskih prava, rodne ravnopravnosti, prava na rad, prava na jednaku plaću, prava na jednako sudjelovanje u javnom i društvenom životu, prava na život bez nasilja.

Centar se posebno bavi obiteljskim nasiljem jer je u Hrvatskoj obiteljsko nasilje stalno u porastu, svaka četvrta žena u Hrvatskoj doživi neki oblik nasilja, a svaka druga ubijena žena stradala je od svog partnera.

Članice centra željele su konkretno pomoći ženama i djeci žrtvama nasilja osnivanjem CENTRA ZA PRAVNO SAVJETOVANJE I PODRŠKU U PRAVNIM PROCEDURAMA I POSTUPCIMA.


Osnovan je pravni fond Br. Rn. 2340009-1110260879 Privredna banka Zagreb iz čijih će se sredstava plaćati pravno zastupanje



Udruga je 2009.g. registrirana od Ministarstva pravosuđa RH za pružanje besplatne pravne pomoći i osnovan CENTAR ZA BESPLATNU PRIMARNU PRAVNU POMOĆ.
PLAN ZA BIJEG:
1. SPAKIRAJTE REZERVNU ODJEĆU I OSOBNE STVARI ZA VAS I DJECU.

2. NABAVITE REZERVNE KLJUČEVE AUTA, NEŠTO NOVCA I PRESLIKE VAŽNIJIH DOKUMENATA (rodni list, izvod iz matice vjenčanih, vlasnički list, zdravstvena knjižica...)

3. OSTAVITE PRIPREMLJENU REZERVNU ODJEĆU, NAMIRNICE I DOKUMENTE KOD OSOBE U KOJU IMATE POVJERENJA.

4. PROBAJTE IZLAZITI IZ KUĆE SVAKODNEVNO I UVIJEK U ISTO VRIJEME KAO DA MORATE NPR. U TRGOVINU, PROŠETATI LJUBIMCA I SL.

TO UČINITE IZ RAZLOGA DA NE IZAZOVETE SUMNJU NASILNIKA KADA DOISTA BUDETE BJEŽALI.

5. POMNO ISPLANIRAJTE GDJE ĆETE POBJEĆI I KAKO ĆETE DO TAMO STIĆI.

Centar za participaciju žena u društvenom životu

31.07.2015., petak

PITANJE: Što ja moram napraviti nakon što sud na prvom ročištu donese odluku o tome tko ć biti posredovatelj u postupku?

ODGOVOR:

Nakon što sud donese na prvom ročištu odluku o izboru posredovatelja, onaj tko je podnio tužbu (primjerice, Vi kao tužiteljica) ili oba supružnika zajedno (ukoliko se sporazumno razvode) moraju u roku od 15 dana od dana kada je sud donio odluku o izboru posredovatelja, pokrenuti kod tog posredovatelja postupak radi pokušaja posredovanja.

- 14:18 - Komentari (0) - Isprintaj - #

PITANJE: Kako se i u kojem trenutku pokreće postupak posredovanja?

ODGOVOR:

Prijašnji propisi su obavezivali stranke koje namjeravaju pokrenuti postupak razvoda braka, da prije pokretanja postupka pred sudom moraju pokrenuti i dovršiti postupak posredovanja pred nadležnim centrom za socijalnu skrb. Tek nakon dovršetka ovog postupka i uz odgovarajući zapisnik centra za socijalnu skrb koje su po neuspjelom posredovanju od centra dobile, imale su se pravo radi razvoda braka obratiti se sudu podnošenjem tužbe ili zhtjeva za sporazumni razvod braka.

Danas, i to od 1.1.2006. godine ovaj postupak se pokreće na bitno drugačiji način. Prema sadašnjim propisima, stranke prvo moraju podnijeti tužbu ili sporazumni zahtjev za razvod braka sudu, nakon čega sud zakazuje prvo ročište. Na tom prvom ročištu sud će zatražiti od bračnih drugova da odmah izjave kojem se posredovatelju žele obratiti radi pokušaja uklanjanja bračnih nesuglasica odnosno dogovora o uređenju pravnih posljedica razvoda braka. Ukoliko se stranke o ovom nisu sporazumjele, sud mora bez odgode, dakle odmah na prvom ročištu, po službenoj dužnosti donijeti odluku o izboru posredovatelja i dostaviti je posredovatelju.

Posredovatelj može biti centar za socijalnu skrb, savjetovalište za brak i obitelj ili osoba ovlaštena za pružanje stručne pomoći. Kako je do sada i to od ranije posredovanje provodio isključivo centar za socijalnu skrb, i nadalje je praksa da se stranke radi posredovanja upućuju centrima za socijalnu skrb, a ne drugim ovlaštenim posredovateljima. Za očekivati je da će i ti drugi (savjetovališta, stručne osobe) s vremenom preuzeti ove poslove posredovanja.

- 14:14 - Komentari (0) - Isprintaj - #

PITANJE: Kada se uopće provodi postupak posredovanja i da li ima bilo kakve mogućnosti da ovaj postupak izbjegnem?

ODGOVOR:

Postupak posredovanja obvezno se provodi:

- Ukoliko se postupak radi razvoda braka pokreće tužbom (bez obzira da li u braku ima malodobne djece ili ne) i

- Kad se postupak radi razvoda braka pokreće tužbom ili sporazumnim zahtjevom za razvod, a bračni drugovi imaju zajedničku ili posvojenu djecu ili djecu nad kojom ostvaruju roditeljsku skrb i nakon punoljetnosti.

Znači, posredovanje se redovito ne provodi samo u jednom slučaju: ukoliko
u braku nema zajedničke malodobne djece, a bračni drugovi su sporazumni da se brak razvede.

Iznimno, postupak posredovanja se ne provodi:

- Ako su jedan ili oba bračna druga lišeni poslovne sposobnosti,

- Ako je jednom ili oba bračna druga nepoznato boravište najmanje šest mjeseci,

- Ako jedan ili oba bračna druga žive u inozemstvu (iznimno, ovdje će se postupak i u tom slučaju provesti ukoliko sud ocijeni da nema većih teškoća da bračni drugovi sudjeluju u postupku posredovanja).

- 14:00 - Komentari (0) - Isprintaj - #

28.07.2015., utorak

PITANJE: U čemu se sastoji postupak posredovanja, kakva je njegova procedura i što je njegov cilj?

ODGOVOR:

Posredovatelj poziva bračne drugove da sudjeluju u postupku i to osobno, bez punomoćnika. Dakle, u postupku posredovanja ne može Vas zastupati odvjetnik. Ako se pozivu na posredovanje ne odazove tužitelj, odnosno oba bračna druga ukoliko se sporazumno razvode i ne opravdaju svoj izostanak, posredovatelj će o tome obavijestiti sud. Dakle, neophodno je da se na poziv posredovatelja odazove barem onaj bračni drug koji je tužitelj u sudskom postupku, odnosno oba bračna druga koja su podnijela sporazumni zahtjev za razvod. Ukoliko neopravdano izostanu, smatrati će se da su tužba, odnosno sporazumni zahtjev za razvod povučeni. Dakle, ukoliko iz opravdanih razloga ne možete pristupiti, uvijek je dobro pismeno preporučeno, telegramom ili na drugi nedvojbeni način opravdati svoj nedolazak.

Također, bračni drugovi mogu odustati od postupka posredovanja i o tome će posredovatelj obavijestiti sud, pa će se u tom slučaju također smatrati da su odustali od tužbe, odnosno sporazumnog zahtjeva za razvod braka.

Cilj postupka je da posredovatelj ispita bračne drugove o uzrocima koji su doveli do poremećenosti bračnih odnosa teda nastoji da se ti uzroci otklone i da se bračni drugovi pomire. Posredovatelj mora upoznati bračne drugove s pravnim i psihosocijalnim posljedicama razvoda braka.

- 13:37 - Komentari (0) - Isprintaj - #

PITANJE: Što ja moram poduzimati nakon što primim stručno mišljenje posredovatelja?

ODGOVOR:

Stručno mišljnje posredovatelja morate dostaviti sudu koji vodi brakorazvodni postupak najkasnije u roku od godine dana od sdana donošenja sudske odluke o izboru posredovatelja (to je dan prvog ročišta na sudu), jer će se protekom tog roka ukoliko se stručno mišljenje ne dostavi sudu, smatrati da je tužba odnosno sporazumni zahtjev za razvod braka povučen.

- 13:20 - Komentari (0) - Isprintaj - #

PITANJE: Kako kod posredovatelja pokrećem postupak?

ODGOVOR:

To treba učiniti pismenim putem podneskom koji ćete nasloviti na posredovatelja te ukratko reći da je pokrenut postupak radi razvoda braka, da je održano prvo ročište i datum ročišta, da je sud donio odluku o tome da je naslovnik ovlašteni posredovatelj, teda tražite da se posredovanje provede. Priložite i kopiju zapisnika sa prvog ročišta na sudu.

- 11:10 - Komentari (0) - Isprintaj - #

16.07.2015., četvrtak

PITANJE: Koliko posredovanje može trajati i kakav dokument trebam dobiti?

ODGOVOR:

Posredovatelj mora okončati posredovanje najkasnije u roku 3 mjeseca od kada primi odluku suda sa prvog ročišta o tome da je određen za posredovatelja. Nakon okončanja postupka posredovatelj je dužan izraditi stručno mišljenje koje mora dostaviti bračnim drugovima u roku od 15 dana od okončanja postupka posredovanja.

U slučaju da posredovatelja nije bio centar za socijalnu skrb, nego druga ustanova ili pojedinac, primjerak stručnog mišljenja dostavlja se i centru za socijalnu skrb prema prebivalištu roditelja s kojim djeca žive.

- 10:20 - Komentari (0) - Isprintaj - #

PITANJE: Trebam li imati odvjetnika/odvjetnicu u brakorazvodnom postupku ili postupku posredovanja?

ODGOVOR:

U postupku posredovanja Vas ne može zastupati odvjetnik. U odnosu na brakorazvodni postupak, odvjetnik/odvjetnica Vas ga za Vas mogu pokrenuti te Vas u istom zastupati, međutim, to nije zakonska obveza pa se možete zastupati i sami.

- 10:01 - Komentari (0) - Isprintaj - #

PITANJE: O čemu sud uopće odlučuje u brakorazvodnom postupku?

ODGOVOR:

Ukoliko u braku nema malodobne zajedničke ili usvojene djece sud odlučuje samo o razvodu braka i o troškovima postupka. Ukoliko u braku ima malodobne zajedničke ili usvojene djece odlučuje se o pet stvari: o razvodu braka, o tome s kojim od roditelhja će živjeti djeca, o uzdržavanju mldb. djece, o susretima i druženjima (tzv. kontaktima ili viđenjima) djece s roditeljem s kojim ne žive te o troškovima postupka.

- 09:50 - Komentari (1) - Isprintaj - #

PITANJE: Iz kojih razloga sud može razvesti brak, što ja moram dokazivati u postupku?

ODGOVOR:

Sud će razvesti brak, znači mora se u postupku utvrditi odnosno dokazati:

- Da su bračni odnosi teško i trajno poremećeni (to zapravo znači da s obzirom na vrstu, količinu i trajanje poremećaja odnosa nema nikakve nade u uspostavu normalne bračne zajednice) ili

- Ako je od prestanka bračne zajednice protekla godina dana (ovdje nije presudna činjenica formalno prebivališta ili čak stanovanja u istom stambenom prostoru, već činjenica stvarnog prestanka bračne zajednice u njenom punom opsegu – primjerice emotivni i spolni odnosi, dijeljenje troškova domaćinstva, odvojena prehrana, nekomunikacija i slično)

- Ili ako oba bračna druga sporazumno zahtijevaju razvod braka (tada sud to smatra utvrđenim već samim suglasnim izjavama stranaka).

- 09:33 - Komentari (0) - Isprintaj - #

PITANJE: Što je sa imovinom koju smo stekli u braku, da li se o njoj odlučuje u brakorazvodnom postupku?

ODGOVOR:

Ne. Pitanje imovine među bračnim drugovima može se urediti dogovorno zaključenjem bračnog ugovora (prije i tijekom braka ili nakon razvoda braka). Ukoliko nema sporazuma, o tome se pokreće i vodi zaseban parnični postupak, odnosno podnosi se posebna tužba.

- 09:27 - Komentari (0) - Isprintaj - #

14.07.2015., utorak

PITANJE: Što je sa djecom i uzdržavanjem djece za vrijeme dok se ne okonča postupak razvoda braka?

ODGOVOR:

Prema priješnjim propisima (do 1.1.2006.) postojala je obveza centra za socijalnu skrb da u postupku posredovanja koji se vodio prije sudskog postupka donese privremenu odluku o tome s kojim od roditelja će živjeti malodobna djeca. Ovo rješenje je vrijedilo do pravomoćnosti brakorazvodne presude u sudskom postupku.

Danas (od 1.1.2006.) situacija je bitno drugačije, jer ovu odluku više ne donosi centar, nego su odluke o tome prepuštene sudu. Dakle, ukoliko nema sporazuma roditelja o tome kod koga od njih će djeca živjeti potrebno je tražiti od suda da donese privremenu odluku o tome, a također ukoliko drugi roditelj kod kojeg djeca ne žive ne doprinosi za vrijeme postupka za uzdržavanje djece, potrebno je od suda zatražiti donošenje rješenja o privremenoj mjeri radi uzdržavanja malodobne djece.

- 15:17 - Komentari (2) - Isprintaj - #

PITANJE: U tijeku je postupak razvoda braka, sa suprugom se ne mogu oko ničega vezano uz djecu dogovoriti, što da radim?

ODGOVOR:

Radi se o sukobu oko ostvarivanja sadržaja roditeljske skrbi ili o ostvarenju djetetovih prava. U tom slučaju sud će u izvanparničnom postupku, na prijedlog roditelja ili centra za socijalnu skrb prema prebivalištu djeteta donijeti odluku radi zaštite dobrobiti djeteta. Znači u ovom slučaju možete sami od suda tražiti donošenje odluke za koju smatrate da je u interesu djeteta, ili o tome obavijestiti centar za socijalnu skrb te tražiti da oni od suda zatraže donošenje takve odluke.

- 15:06 - Komentari (0) - Isprintaj - #

PITANJE: Koja je uloga centra za socijalnu skrb u postupku radi razvoda braka i da li centar sudjeluje u postupku?

ODGOVOR:

Centar za socijalnu skrb se kao tijelo skrbništva uvijek poziva na sudska ročišta, te imaju poseban položaj u postupku, posebno vezano uz zaštitu prava i interesa djece. Centar za socijalnu skrb u postupku sudu daje svoje izvješće o obiteljskim prilikama te prijedlog i imišljenje o tome s kojim od roditelja bi mldb. djeca trebala živjeti, kako da se odvijaju susreti i druženja s drugim roditeljima te prijedlog vezan za uzdržavanje. Dakle, centri predstavljaju svojevrsnu stručnu pomoć sudu. Ovaj prijedlog i mišljenje za sud nije automatski obvezujući, te sud ima pravo i ovlast u slučaju potrebe ili prigovora preispitivati i dopunjavati činjenično stanje vezano uz utvrđenja ili mišljenja centra. U praksi, međutim, najčešće se uvažava prijedlog i mišljenje centra o ovim pitanjima, a ukoliko stranka nije zadovoljna može tražiti od suda da naloži dodatne provjere i ispitivanje nekih od odlučnih činjenica, a može se predložiti i vještačenje na okolnosti utvrđenja podobnosti za odgoj i čuvanje djeteta po nekom opd sudskih vještaka ili ustanova.

- 14:55 - Komentari (0) - Isprintaj - #

PITANJE: Netko mi govori da odluke u vezi djece donosi centar za socijalnu skrb, a drugi pak da o tome odlučuje sud? Što je istina, o čemu odlučuje centar za socijalnu skrb, a o čemu sud?

ODGOVOR:

1.1.2006. godine situacija se bitno izmijenila u tome što je tada u cijelosti stupio na snagu Obiteljski zakon iz 2003. Godine te je došlo do „prijenosa nadležnosti“ sa centra za socijalnu skrb koji su do tada bili dužni nositi veliki broj odluka vezanih uz djecu na sudove.

Sud donosi slijedeće odluke vezane uz djecu:

1. Odlučuje s kojim će roditeljem živjeti dijete i o načinu susreta i druženja s drugim roditeljem ukoliko roditelji ne žive više u obiteljskoj zajednici (primjerice, ukoliko se radi o izvanbračnoj zajednici),

2. Odlučuje s kojim će roditeljem živjeti dijete i o načinu susreta i druženja s drugim roditeljem u postupku radi razvoda braka,

3. Donosi odluke radi zaštite dobrobiti djeteta ako se roditelji ne mogu sporazumjeti o ostvarivanju sadržaja roditeljske skrbi ili ostvarenju roditeljskih prava (u svim slučajevima kada se roditelji oko nečega ne slažu),

4. Donosi novu odluku o tome s kojim će roditeljem živjeti dijete ako to zahtijevaju promijenjene okolnosti bez obzira da li je raniju odluku donio sud ili centar za socijalnu skrb,

5. Donosi novu odluku o susretima i druženjma jednog od roditelja sa djetetom ukoliko to zahtijevaju promijenjene okolnosti

6. Donosi odluku o skrbi o djetetu ukoliko roditelj s kojim je dijete živjelo umre,

7. Donosi odluke o oduzimanja djeteta od osobe kod koje se diojete nalazi bez pravne osnove a koja odbija predati dijete,

8. Odlučuje o susretima i druženjima djeteta sa bakom i djedom na njihov prijedlog,

9. Odlučuje o susretima i druženjima djeteta sa punoljetnim bratom ili sestrom na njihov prijedlog,

10. Donosi odluke o oduzimanju prava roditelju da živi s djetetom a kada roditelj u većoj mjeri zanemaruje podizanje i odgoj djeteta, te o povjeravanju djeteta na čuvanje i odgoj drugoj osobi ili ustanovi,

11. Donosi odluke o povjeravanju djeteta ustanovi za socijalnu skrb kada je kod djeteta došlo do poremećaja u ponašanju, a roditelji nisu u mogućnosti valjano odgajati dijete,

12. Donosi odluku o lišenju roditeljske skrbi roditelju koji zlorabi ili grubo krši roditeljsku odgovornost,

13. Donosi odluku o zabrani roditelju, baki ili djedu, sestri ili bratu koji ne žive s djetetom da se neovlašteno približava djetetu na određenim mjestima ili na određenoj udaljenosti i da ga ne uznemirava,

14. Donosi odluke o uzdržavanju djece (privremene i konačne)

15. Izvršava odluke vezane uz uzdržavanje i predaju djece.


Centar za socijalnu srb treba u najširem smislu poduzimati mjere za zaštitu djetetovih prava odmah po primitku obavijesti da netko krši djetetova prava, a posebno ako se prijavi tjelesno ili duševno nasilje prema djeci, spolna zlouporaba, zanemarivanje ili nehajno postupanje ili izrabljvanje djeteta, te naročito može:

- Upozoravati roditelja na pogreške i propuste u skrbi i odgoju djeteta,

- Odrediti nadzor nad izvršavanjem roditeljske skrbi kada su pogreške i propusti u skrbi o djetetu viševrsni ili učestali ili kada je roditeljima potrebna posebna pomoć u odgoju djeteta,

- Povjeriti dijete i bez pristanka roditelja na čuvanje i odgoj drugoj osobi, domu za djecu ili drugoj pravnoj osobi koja obavlja poslove socijalne skrbi i to odmah a najkasnije u roku od 8 dana od dana saznanja da su oba roditelja odsutna, spriječena ili iz zdravstvenih ili sličnih razloga nesposobna skrbiti o djetetu.

- 14:49 - Komentari (0) - Isprintaj - #

PITANJE: Razvedena sam, imam dijete od 5 godina, prema brakorazvodnoj presudi dijete živi sa mnom. Ocu djeteta su određeni susreti i druženja čega se on ne drži redovito, najčešće ne dolazi, a kada dođe pravi nerede, nasilan je, vrijeđa me pred djetetom,

ODGOVOR:

Od centra za socijalnu skrb tražite hitno poduzimanje svih mjera radi zaštite djeteta teda se odredi nadzor nad izvršavanjem roditeljske skrbi. Tom odlukom centar će imenovati osobu tzv. patronažera koji će prisustvovati susretima i druženjima oca s djetetom, pa će se oni na taj način staviti pod nadzor, a ukoliko se takvo ponašanje nastavi radi zaštite dobrobiti djeteta možete tražiti i zabranu susreta i druženja sa djetetom. Neovisno od ovoga, ukoliko je bivši suprug nasilan svakako tražite policijsku intervenciju i zaštitu radi nasilja u obitelji koje se prekršajno i kazneno sankcionira.

- 14:27 - Komentari (0) - Isprintaj - #

Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

  srpanj, 2015 >
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

OBJAVLJENI TEKSTOVI:


Mehanizmi kojima RH osigurava i štiti prava žena koje su izložene nasilju

RAZVOD BRAKA: Korisna pitanja i odgovori

PITANJE: Kako se pokreće postupak radi razvoda braka?

PITANJE: Što je to postupak posredovanja prije razvoda braka?

PITANJE: Što moram napisati u tužbi, odnosno sporazumnom zahtjevu za razvod braka, kakve isprave moram priložiti, da li u postupku moram imati odvjetnika?

PITANJE: Može li se mene u postupku posredovanja prisiliti da ja ostanem u braku, može li mi posredovatelj na bilo koji način „zabraniti ili onemogućiti“ da se razvedem? Što je to mirenje, a što posredovanje?

PITANJE: Što ja moram napraviti nakon što sud na prvom ročištu donese odluku o tome tko ć biti posredovatelj u postupku?

PITANJE: Kako se i u kojem trenutku pokreće postupak posredovanja?

PITANJE: Kako kod posredovatelja pokrećem postupak?

PITANJE: Kada se uopće provodi postupak posredovanja i da li ima bilo kakve mogućnosti da ovaj postupak izbjegnem?

PITANJE: U čemu se sastoji postupak posredovanja, kakva je njegova procedura i što je njegov cilj?

PITANJE: Što ja moram poduzimati nakon što primim stručno mišljenje posredovatelja?

PITANJE: Koliko posredovanje može trajati i kakav dokument trebam dobiti?

PITANJE: Trebam li imati odvjetnika/odvjetnicu u brakorazvodnom postupku ili postupku posredovanja?

PITANJE: O čemu sud uopće odlučuje u brakorazvodnom postupku?

PITANJE: Iz kojih razloga sud može razvesti brak, što ja moram dokazivati u postupku?

PITANJE: Što je sa djecom i uzdržavanjem djece za vrijeme dok se ne okonča postupak razvoda braka?

PITANJE: Što je sa imovinom koju smo stekli u braku, da li se o njoj odlučuje u brakorazvodnom postupku?

PITANJE: U tijeku je postupak razvoda braka, sa suprugom se ne mogu oko ničega vezano uz djecu dogovoriti, što da radim?

PITANJE: Koja je uloga centra za socijalnu skrb u postupku radi razvoda braka i da li centar sudjeluje u postupku?

PITANJE: Netko mi govori da odluke u vezi djece donosi centar za socijalnu skrb, a drugi pak da o tome odlučuje sud? Što je istina, o čemu odlučuje centar za socijalnu skrb, a o čemu sud?

PITANJE: Razvedena sam, imam dijete od 5 godina, prema brakorazvodnoj presudi dijete živi sa mnom. Ocu djeteta su određeni susreti i druženja čega se on ne drži redovito, najčešće ne dolazi, a kada dođe pravi nerede, nasilan je, vrijeđa me pred djetetom,

ŠTO AKO vas partner...?

- vrijeđa, omalovažava, viče na vas, govori vam uvredljive riječi,
- optužuje vas za svoje ponašanje,
- prijeti da će vas napustiti ili vam oduzeti djecu,
- izolira vas od članova vaše obitelji i vaših prijatelja,
- ne dozvoljava vam da radite, kontrolira sve financije i bankovne račune, odbija plaćati račune ili izdvajati za hranu,
- zabranjuje vam upotrebu automobila i telefona,
- nadgleda sve što radite, izrazito je ljubomoran,
- udara vas, guši, šamara,
- maltretira vas i nasrće na vas i djecu,
- uništava zajedničku imovinu,
- prisiljava vas na spolni odnos...

ŽRTVA STE OBITELJSKOG NASILJA.


Imajte na umu da:

- SVATKO IMA PRAVO NA ŽIVOT BEZ NASILJA.

- ZA NASILJE NEMA OPRAVDANJA

- SVAKA ČETVRTA ŽENA U HRVATSKOJ JE ŽRTVA OBITELJSKOG NASILJA.


AKO STE U NEVOLJI NAZOVITE:

112 - ŽURNA POMOĆ
92 - POLICIJA
94 - HITNA POMOĆ