Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/westcoast

Marketing

Dr. Dre

Eminemov tata: Dr. Dre
Dr. Dre
Jednostavno najveći: uzmite Beatlese i Stonese, dodajte im još Jamesa Browna i don Vita Corleonea i - dobili ste Dr. Drea, kuma rapa i hip-hopa!

"Još tamo od Beatlesa i Stonesa nitko nije imao takav utjecaj na društvo i na popularnu glazbu kao Dr. Dre. On je jedan od najboljih svih vremena", rekao je nedavno Dreov dugogodišnji suradnik Jimmy Iovine. Iovine nije pretjerao. Štoviše, bio je umjeren: mogao je mirne duše dodati još Vita Corleonea i Jamesa Browna, pogotovo što se društvenog utjecaja tiče...

Dr. Dre je rođen kao Andre Young 18. veljače 1965. u zloglasnom Comptonu, južnom dijelu Los Angelesa. Prve dodire s glazbom imao je s tek četiri godine, puštajući glazbu na maminim zabavama. S petnaest je dobio svoju prvu miksetu te je, posudivši zatim dva gramofona, počeo oblikovati vlastitu glazbu, pod velikim utjecajem mamine zbrike ploča - funka, soula i slične glazbe. Svoj prvi glazbeni angažman mladi Andre imao je u opskurnoj funk skupini iz ranih osamdesetih World Class Wreckin' Cru, s kojom je nastupao na kućnim tulumima.

Budući Dr. Dre dobio je prvu pravu priliku zahvaljujući prijatelju iz susjedstva Ericu Wrightu, zvanom Eazy-E, koji je (šuška se) pokrenuo label Ruthless Records zaradom od dilanja droge. Eazy je 1988. postao poznat u rap svijetu zahvaljujući svom solo-albumu "Eazy-Duz-It", a 1986. je u okviru Ruthless Recordsa pokrenuo legendarnu rap skupinu NWA - Niggaz Wit' Attitude.

ZLOČINAČKA ORGANIZACIJA
Ekipa NWA, u sastavu Eazy-E (frontman, autor tekstova i financijer), Dr. Dre (DJ i producent), Ice Cube, MC Ren i DJ Yella, svojim je prvijencem "Straight Outta Compton" iz 1989. okrenula hip-hop naglavačke. Naime, dok su hip-hoperi američke Istočne obale, poput Public Enemyja, duboko zabrijali u političke vode (Afrika im je na koncu bila gotovo pupak svijeta), NWA su udarili sasvim drugim smjerom. Umjesto mitske Afrike, orijentacija su im bili gangsteri i dileri koje su svakodnevno mogli vidjeti kako šišaju okolo u skupim limuzinama, tulumare s najboljim komadima i međusobno se ubijaju s jednako nehajnom ravnodušnošću. Zvalo se to gangsta rap - rimovani životni stil gangstera i dilera kao nešto što je dečkima iz susjedstva uzbudljivo i vrlo poželjno.

I tako: "Life ain't nothin' but bitches and money", repala je petorka iz Comptona, slažući rime o uličnom nasilju, lovi, mržnji prema policiji i ženama, maratonskim orgijama i drogi. "Straight Outta Compton" je dostigao platinastu nakladu unatoč činjenici da su ga radiopostaje tvrdoglavo ignorirale, a pravi je rast popularnosti zabilježio tek kad su FBI i policijske udruge poslali izdavaču Ruthless Records pismo upozorenja zbog pjesme "Fuck Tha Police".

Nakon financijskih sukoba, iz benda je 1990. otišao Ice Cube te pokrenuo uspješnu solo karijeru. Nakon toga, sastav je izdao neuspješan EP "100 Miles and Runnin'" (1990.) te 1991. album "Efil4zaggin" (Niggaz 4 Life, pisano obrnuto). Nakon 1991., Dre je odlučio napustiti NWA, već debelo u pregovorima s kontroverznim poduzetnikom Marionom 'Suge' Knightom oko osnivanja nove etikete Death Row.

Za Dr. Drea to je bilo prilično divlje razdoblje. 1991. bio je uvjetno kažnjen zbog napada na voditelja jedne TV emisije. Četiri godine poslije, uvjetna će postati zatvorska od pet mjeseci - ponovljeni napad. "Morate shvatiti da sam s dvadeset godina imao kuću, Mercedesa, Corvettu i milijun u banci, sve to prije nego što sam mogao legalno kupiti cugu u samoposluzi. A kad uzmete tipa iz Comptona pa ga stavite u jebenu vilu, ne možete mu prodavati muda pod bubrege", pričao je poslije Dre.

Suge Knight je, kaže legenda, držao NWA-ova menadžera na nišanu dok jadnik nije precrtao Dr. Dreov ugovor. Dre i Knight potom zajedno pokreću nevjerojatno uspješnu etiketu Death Row Records. Na krilima Dreova prvog i najpoznatijeg albuma "The Chronic" iz 1992. te singla "Nothin' But A 'G' Thang", Death Row postaje prava rap dinastija. Dreov G-Funk, pravac koji je kombinirao gangsta-rap s opuštenim funky melodijama, postao je zakon u hip-hop svijetu.

Godine 1993. izlazi i prvi album Snoop Doggy Dogga (pravim imenom Calvin Broadus, danas samo Snoop Dogg), "Doggystyle". Dreov polubrat Warren G također je postao zvijezda. Sam Dr. Dre obnovio je suradnju s Ice Cubeom na albumu "Natural Born Killaz" iz 1994., ali osim toga se nije bavio vlastitom glazbom. Snoop, član Insane Cripsa, bande iz Long Beacha, otišao je malo predaleko sa svojim gangsta životnim stilom. Nakon svađe, Snoopov tjelohranitelj McKinley Lee iz automobila ubija lokalnog gangstera Michaela Woldemariama. Zajedno s njim, i Snoop je optužen za ubojstvo. Tri godine kasnije, oslobođeni su, uz masnu izvansudsku odštetu obitelji ubijenog.

Još jedna velika zvijezda Death Rowa bio je Tupac Shakur, kojega je Dreova produkcija na slavnom albumu "All Eyez On Me" iz 1996. također pretvorila u ikonu u koju svi bulje trežeći glazbenu inspiraciju.
ZBOGOM ORUŽJE, DOBAR DAN, EMINEM!
Nakon izlaska iz zatvora 1996., u Dr. Dreu se nešto prelomilo. "Kad je novac ušao u igru, u Death Rowu je prestalo je biti zabavno." Prvo je Tupac 1996. ubijen u automobilu Sugea Knighta, potom je Dre na svoje oči vidio kako mlate nekog nesretnog tehničara Death Rowa koji je imao peh da krivo premota kazetu i onda je bilo dosta i previše. "Osjećao sam da je vrijeme da Dre ode i napravi vlastiti posao."

Otišao je, proglasivši smrt gangsta-rapa. Pokrenuo je vlastitu etiketu, Aftermath Records, koja je 1996. godine startala prilično neuspješno Dreovim drugim (i najlošijim) albumom, "Dr. Dre Presents: the Aftermath". Tada već obiteljski čovjek, Dre je odlučio ublažiti svoju hardcore liriku, no upravo je njegova žena Nicole javno zatražila povratak starog opakog Drea.

U međuvremenu, u Death Rowu je uslijedio potpuni raspad sistema: etiketa je 1997. godine nestala, a Suge Knight je zatvoren zbog reketarenja. Iz zatvora je izišao tek prošli mjesec - najavljujući izdavanje Greatest Hits albuma s materijalima Snoop Dogga i Dr. Drea, što će sasvim sigurno uzvitlati još dosta prašine.

Iste godine, Aftermath je krenuo putem uspjeha zahvaljujući sasvim slučajnom otkriću demo-snimke nepoznatog bijelog rappera iz Detroita. Radilo se o Marshallu Mathersu, zvanom Eminem. 1999. izdan je njegov debi album, a ta godina bila je godina povratka i za samog Dr. Drea, koji je u studenom izdao vlastiti album, "Dr. Dre 2001".

Obnavljajući suradnju sa starim kolegama Snoop Doggom, Nate Doggom i Kuruptom, album je prodan u šest milijuna primjeraka. Iduće godine, Dre je krenuo na veliku "Up In Smoke" turneju, zajedno s Eminemom, Snoop Doggom i Ice Cubeom, na kojoj su zaradili 24 milijuna dolara. U međuvremenu, vezao je ugovorno i niz novih glazbenika, poput Xzibita, Hittmana, Snoopova štićenika Lil' Bow Wowa, no bio je dovoljno mudar da odbije zabludjelog pop-dinosaura Michaela Jacksona, koji je želio da baš Dre producira njegov sljedeći album.

Tužbom od 10 milijuna dolara te žestokim javnim istupima, Dre je bio je jedan od ključnih faktora u "tihom ubijanju" Napstera. "Ne mogu nikome dopustiti da stane između mene i prodavanja glazbe i prehranjivanja moje obitelji. Mislim da oni u Napsteru pokušavaju učiniti baš to", izjavio je za CNN, što zvuči pomalo neobično za milijunaša njegova kalibra.

Povodom prošlogodišnjeg ulaska u postav Experience Music Project, glazbenog muzeja u vlasništvu Microsoftova suosnivača Paula Allena, Dre je rekao: "Osjećam se nevjerojatno. Još uvijek sam u igri, i to na samom vrhu. Zapravo, osjećam se pomalo staro."

Što god tridesetšestogodišnji Dre mislio, u glazbenom smislu sasvim sigurno nije star. To je i dokazao producirajući ove godine pregršt hitova.


Post je objavljen 31.05.2005. u 12:54 sati.