Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/aag

Marketing

Xbox 360

Xbox 360 je najnovija inačica Microsoftove konzole Xbox, jača od prethodne inačice gotovo 10 puta. X360 (kako glasi skraćeni i češće upotrebljavani naziv konzole) se započeo prodavati u SAD-u 22. studenog 2005, a uskoro nakon toga je stigao u Europu pa i u Hrvatsku. X360 je Microsoftova perjanica u ratu konzola sedme generacije i zbog godine dana prednosti nad konkurencijom, kao i najnaprednijim uslugama je vodeća konzola po prodaji u SAD-u dok u Europi i Japanu, iako nije podbacio, nije ostvario impresivni tržišni uspjeh. Ukupno je prodano oko 10 milijuna primjeraka diljem svijeta, ali uz sav napredak i nije bolji od Sonyjevog Playstationa 2. Cijena u SAD-u je 299$ za Core verziju i 399$ za Premium verziju.

Sadržaj [pokaži]
1 Hardverske specifikacije
1.1 Hardverski problemi
2 Softverske specifikacije
3 Multimedija i igre
4 Xbox Live
4.1 Općenito
4.2 Dostupnost
5 Vanjske poveznice



Hardverske specifikacije [uredi]
IBM PowerPC CPU (kodno ime Xenon) sa 3 simetrične jezgre, pri taktu od 3.2 GHz, te sa 1 MB L2 keša
ATi grafički čip (kodno ime Xenos), sa radnim taktom od 500MHz, te 10MB s ugrađenim DRAM-om
20GB Hard Disk (može se skinuti)
512MB GDDR3 RAM memorije na 700MHz
12x DVD ROM
3x USB 2.0 ports
Wireless podrška, 802.11g tehnologija
Sve igre podržane u 16:9 formatu, te rezoluciji 720p, 1080i i 1080p, sa anti-aliasingom
22.4 GB/s memory interface bus bandwidth
256 GB/s memorijske propusnosti prema ugrađenom DRAM-u
21.6 GB/s front-side bus
500 million triangles per second
6 gigasamples per second fill rate using 4x MSAA
Hardver X360 konzole je zaokret u skroz drugom smjeru u odnosu na stariju generaciju. Intelov x86 Celeron-M je naslijedio IBM-ov PowerPC CPU sa tri identične jezgre opće namjene gdje svaka kuca na 3.2 GHz. Nije poznato zašto se Microsoft odlučio na ovakvu drastičnu promjenu arhitekture. Grafički čip je za razliku od prethodne generacije napravio ATi (a ne nVidia, koja radi RSX za PlayStation 3) i specifičan je po tome što je prvi čip koji je uveo objedinjene pixel i vertex shadere. Na samom čipu se nalazi 10 MiB video memorije koja zbog velike propusnosti omogućava 4x Antialiasing i Z-buffer proračune bez pada brzine izvođenja grafičkih operacija. X360 ima 512 MiB dijeljene sistemske memorije između grafičkog čipa i procesora što u budućnosti može biti usko grlo sustava kako igre postaju veće i kompliciranije. Microsoft proizvodi konzolu od dijelova ostalih proizvođača, ali većina hardvera je u vlasništvu Microsofta (za razliku od prethodne generacije) što im omogućava bolju kontrolu troškova proizvodnje i mogućnost unaprjeđenja konzole u budućnosti.


Hardverski problemi [uredi]
Jedna od velikih problema konzole je ogromna buka pri paljenju kao i bučan DVD čitač. Prve verzije konzola zbog prilično novog hardvera i ubrzane pojave na tržištu su bile nestabilne, jako su se grijale i često kvarile.
Najčešće kritizirana dizajnerska odluka je nedostatak digitalnog procesora slike čija je izravna posljedica nedostatak HDMI i DVI izlaza, iako ih sve HD televizije unazad godinu dana podržavaju.
X360 nema ugrađeno napajanje kao prethodnik ili Sonyjeve konkurentne konzole, nego vanjski adapter koji je stvorio dodatne probleme brojnim korisnicima jer se puno grije, pa ga je trebalo stavljati na dobro prozračena mjesta.
Jesenska softverska nadogradnja (koja je donijela podršku za 1080p i HD DVD pogon) je brojnim vlasnicima uništila konzolu što je izazvalo burne reakcije medija i vlasnika konzola.
Službena izjava Microsofta je da samo 3-5% proizvedenih konzola pate od gore navedenih problema. Iako je danas većina problema riješena, korisnici se često bune na lošu sistemsku podršku i buku DVD pogona, kao i na grijanje konzole i čestu pojavu ekrana smrti.


Softverske specifikacije [uredi]
Sučelje za upravljanje konzolom se, kao i u prethodnoj verziji, zove Xbox Dashboard i on je ujedno i temeljni operativni sustav na konzoli. Iz njega se pristupa svim mogućnostima konzole kao i Xbox Live-u. Dashboard se automatski ažurira najnovijim inačicama preko Xbox Live usluge i uvijek donosi nove mogućnosti i popravke starijih propusta i bugova. Tako je npr. omogućena podrška za HD rezoluciju 1080p i HD DVD optički pogon. Xbox 360 može pokretati i igre za stariji Xbox,ali zbog drugačije arhitekture procesora i grafičkog čipa na novijoj konzoli, igre za stariju konzolu se moraju emulirati. Jedini problem kod ovakvog rješenja je što se konzola za vrijeme emulacije znatno više grije, čime je smanjena stabilnost u radu. Popis podržanih Xbox igara je dostupan na službenoj stranici i raste iz dana u dan. Također, sve igre koje su podržavale Xbox Live na prijašnjoj konzoli, podržavaju ga i na novoj.


Multimedija i igre [uredi]

Xbox 360 HD DVD optički pogonX360 donosi podršku za DVD filmove kao i prethodna mu verzija, a s tvrdim diskom otvaraju se mnoge nove mogućnosti kao skidanje demo igara ili foršpane za najnovije igre i filmove. Sve igre za Xbox 360 konzolu moraju obavezno biti u visokoj definiciji i podržavati rezoluciju od minimalno 720p. Trenutačno je za konzolu dostupno više od 160 igara od kojih je najpoznatija i najuspješnija Gears of War. Sve igre dolaze na dvoslojnim DVD diskovima. Najtraženiji multimedijalni dodatak za X360 je trenutačno Microsoftov vanjski HD DVD optički pogon koji se preko USB-a spoji na konzolu i omogućava gledanje HD DVD filmova u punoj HD rezoluciji. Velika prednost je također mogućnost spajanja na PC ili Mac računalo što omogućava čitanje podatkovnih i filmskih HD DVD medija. Cijena HD DVD pogona u SAD-u je 199.99$ što je relativno malena cijena u odnosu na linijske HD DVD uređaje i optičke pogone. Ostali popularni dodatci su bežični headset i Xbox Live! Vision kamera.


Xbox Live [uredi]

Općenito [uredi]
Xbox Live! je Microsoftova vlastita internet usluga trenutačno dostupna samo za Xbox i Xbox 360. Sastoji se od Xbox Live! Arcade, Xbox Live! Marketplace i Xbox Live! Video Marketplace. Xbox Live! Arcade je posebna usluga preko kojeg se mogu kupiti i igrati klasične igre (platformske, kartaške, logičke, itd.) kao i najnovije inačice starijih jako popularnih igara. Xbox Live! Marketplace je usluga preko koje se mogu kupiti grafičke teme za Dashboard, slike za korisničku karticu (Gamercard), dodatni sadržaj za igre. Xbox Live! Video Marketplace je najnovija u nizu usluga i dostupna je samo u SAD-u, a služi za kupovinu najnovijih filmova i serija u običnoj (DVD) kvaliteti i u visokoj definiciji. Postoje dva načina pretplate na Xbox Live: Gold pretplata sa cijenom (u SAD-u) od 49.99$ i besplatna Silver pretplata. Usluge su identične, osim što Silver pretplata ne omogućava igranje multiplayer igara.


Dostupnost [uredi]
Dostupna je u brojnim zemljama svijeta dok, nažalost, u Hrvatskoj nije. Iako se vlasnik konzole u Hrvatskoj može registrirati na Xbox Live, ne može izabrati Hrvatsku kao mjesto stanovanja nego neku drugu europsku državu. Microsoft je nedavno izjavio da će ukidati sve korisničke račune za ovu uslugu čija IP adresa ne odgovara registriranom mjestu stanovanja, jer ti korisnici krše autorska prava kao npr. za pristup audio i video sadržaju koji još nije dostupan preko ovlaštenih distributera u vlastitoj zemlji. Iako je Microsoft najavio dolazak usluge u Hrvatsku početkom 2006 godine, usluga još nije dostupna. Jedan od glavnih razloga se smatra jako razvijena piratska distribucija softvera kao i mali interes prema konzoli.



Post je objavljen 16.05.2007. u 21:44 sati.