Nenasilje

< srpanj, 2016  
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Srpanj 2016 (4)
Lipanj 2016 (4)
Svibanj 2016 (5)
Travanj 2016 (4)
Ožujak 2016 (9)
Veljača 2016 (9)
Siječanj 2016 (7)
Prosinac 2015 (5)
Studeni 2015 (5)
Listopad 2015 (5)
Rujan 2015 (5)
Kolovoz 2015 (5)
Srpanj 2015 (8)
Lipanj 2015 (10)
Svibanj 2015 (6)
Travanj 2015 (15)
Ožujak 2015 (5)
Veljača 2015 (4)
Siječanj 2015 (26)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opis bloga

Dobrodošli na blog koji je kreiran sa ciljem poticanja i omasovljavanja aktivizma u lokalnim zajednicama kroz kampanje putem društvenih mreža i socijalnih medija. Dana 29.01.2015. blog je prebačen na uslugu blog.hr zbog bolje dostupnosti i održivosti objavljenih materijala.

Posjetitelji
Flag Counter



IN Fondacija


Kinderpostzegels


4 Types of Bullying We Are Shockingly OK With -- powered by Cracked.com

30.11.2015., ponedjeljak

Da li je problem vršnjačko nasilje?

Meni se nekako čini da vršnjačko nasilje i nije problem. Pišu mediji o nasilju među vršnjacima, tuče se dešavaju, ali mediji ne pišu o akcijama koje se provode kako ne bi bilo nasilja. Znači li to da se akcije ne provode? Znači li to da se akcije ne provode jer i nema problema? Ili se ne provode premda je nasilje ogroman problem? Ili medijima nije dovoljno atraktivno pisati o seminarima i radionicama. To nije dovoljno krvavo i nasilno. To ne privlači čitaoce. A pogodite šta? Čitaoce privlači ono što mediji odluče d atreba da ih privuče. Čitaoci su zainteresovani da pročitaju i lijepe vijesti, ali ih nemaju gdje pročitati. Nemaju jer mediji guše čitav prostor tučama, ubistvima, skandalima. Niko ne piše o mladima koji volontiraju ili se trude da pomire vršnjake. Odnosno možda malo napišu. Par redaka. Nemaju kad pisati više jer moraju u tančine opisati novu tuču!

Lu

Oznake: vršnjačko nasilje, Problem, mediji, tuča, kolač


- 13:04 - Komentari (0) - Isprintaj - #

16.11.2015., ponedjeljak

Zar je važno ko je kriv?

U životu često pokušavamo pronaći krivca za naše loše životne izbore ili probleme koje imamo. Tako pokušavamo dati i odgovor na pitanje ko je kriv za vršnjačko nasilje. Jedni kažu porodica, drugi kažu cijelo društvo, treći kažu da su krivi samo roditelji, a četvrti tvrde da je čovjek nasilan po prirodi. Jeste važno za kreiranje rješenja znati ko je krivac, ali mislim da nije najvažnije. Mislim da je najvažnije postojanje volje da problem bude riješen. Ako problem ne želimo riješiti makar nemali nikakvu prepreku, nećemo ga riješiti. Ako problem želimo rješavati, makar imali milion prepreka, uspjet ćemo ga riješiti. Zato mislim da se prvo svi moramo dogovoriti da nam je rješenje važno i onda svi zajedno moramo raditi na rješenju. Mislim da, na kraju krajeva, i nije ok druge optuživati bez da smo svoju grešku ispravili. Najvažnije je da sve radimo ujedinjeni a onda je lako riješiti bilo koji problem. Ako nismo ujedinjeni, onda ćemo sve raditi dopola i neće nas biti briga je li nasilje prisutno ili ne. U svako rješenje je najvažnije uključiti sve nas!

Oznake: krivica, kriv, nasilje, Problem, rješenje


- 12:07 - Komentari (0) - Isprintaj - #

01.06.2015., ponedjeljak

Imati prijatelja...

Potičem iz porodice koja je sve samo ne porodica. Ponekad se u noći pitam da li postoje neki testovi koji mogu otkriti ko je prikladan da bude roditelj, a ko nije. Želim da postoje takvi testovi. Da oni koji ga ne prođu zakonski nikada ne mogu imati djecu. Dugo godina živjela sam u ubjeđenju da ja radim nešto pogrešno i da zbog toga nastaju problemi. Ako bih ostala tri minuta duže na ulici u igri, ukoliko bih se igrala s lutkama umjesto da čitam, ukoliko ne bih pojela sve što je postavljeno, ako bi bio neki problem u školi. Vjerovala sam da za svaki problem u kući odgovorna ja i nastojala da sve bude kako treba. Ali ti problemi nisu prestajali. Kakio su godine odmicale samo su rasli. Ja sam sve manje i manje vremena bila u kući. Počela sam u svemu popuštati od ponašanja do ocjena. Više mi nije bilo važno ništa. Jedino što me je još držalo je prijateljstvo s Majom. Nisam joj mnogo pričala o mojoj porodici i ona nije mnogo znala. Malo iz stida, malo iz toga što nisam znala kako da joj to ispričam.

Na kraju prvog razreda srednje škole Majini roditelji su me pozvali da ljeto provedem s njima na jezeru. Moji su se strašno protivili i nije bilo mogućnosti da ih izmolim da me puste. Bila sam toliko nesretna posebno jer nije bilo nikakvog realnog razloga za to. Maja je također bila nesretna jer smo se radovali tome. Majin tata je jedan dan otišao kod mog oca u kancelariju. Ne znam šta mu je rekao i kako ga je natjerao da me pusti. Pamtim taj dan kada je otac došao kući potpuno ljut i izbezumljen i rekao da mogu ići. Dalje mi ništa nije bilo važno. To ljeto je najbolje ljeto u mom sjećanju. Shvatila sam kako porodice mogu funkcionisati i šta ustvari znači imati porodicu. A ja....ja sam tada znala da imam prijatelja za do kraja života.

Možda je malo izvan priče o nasilju, ali mislim da je temelj za sve porodica. Da svako nasilje pa i prevazilaženje tog problema leži u porodici. Ako tu bilo što nedostaje to ostavlja nepopravljive posljedice na ličnost.

Jasmina

Oznake: porodica, nasilje, Problem


- 09:41 - Komentari (0) - Isprintaj - #

12.05.2015., utorak

Radimo zajedno

Nisam nasilnik, a ni žrtva nasilja. Ali ga primjećujem. Svuda oko mene. Mislim da je najveći problem što ne postoji više aktivnosti na sprječavanju tog problema, ali ne onih političkih akcija kada treba da se kaže da se na tome radi već ovih stvarnih. Da se nađu udruge koje istinski na tome rade kao što je ova vaša i daju im se sredstva jer očito znaju šta treba ili ih se barem angažira kao savjetodavnu grupu. Ovdje imate i stav mladih i vidim i roditelja, a vjerujem da ste vi već veoma stručni s ovom temom. I za nasilnike i za žrtve je ogroman problem što ne vjeruju da može drugačije i što ne shvataju da niti jedno niti drugo nije njihova krivica. I čak vjerujem da kada bi radili zajedno mogli bi čuda stvoriti.

Nadam se da će doći vrijeme u kojima će se o nasilju u školama samo učiti kroz primjere iz udžbenika poput teorije relativiteta i da će primjeri biti strani i daleki.

Ivan

Oznake: Problem, vršnjačko nasilje


- 08:48 - Komentari (0) - Isprintaj - #

10.04.2015., petak

Zašto ovoliko govorimo o problemu vršnjačkog nasilja?

Moderno društvo bori se s različitim problemima. Okupirani mnogim problemima često znamo zanemariti probleme kojima treba posvetiti više pažnje po pitanju prevencije ili rješavanja istih. Brz način života je, također, jedan od razloga zašto se gubimo u definisanju prioriteta.

Takva situacija je i s problemom vršnjačkog nasilja. U gomili problema s kojim se surećemo zaboravljamo na ovaj problem koji može biti početak novih. Ne trebamo neki poseban dokaz za ovu tvrdnju; dovoljno je da znamo da nemamo sistematski planiran program prevencije ovog problema na nivou države, pa tako puno toga moramo raditi napamet, neplanski i bez nekih posebnih metoda.

U jednom od svojih tekstova koje sam pisao ranije spomenuo sam i ovo:
„Vršnjačko nasilje je izuzetno veliki problem iz nekoliko razloga:
1) Akteri vršnjačkog nasilja su djeca. Ako djeca budu nasilna u toj dobi, šta onda očekivati kada budu odrasli;
2) Nadležne institucije malo ili nimalo rade na prevenciji vršnjačkog nasilja. Ovako veliki problem koji može u budućnosti izazvati niz novih problema je najčešće zanemaren i na njega nadležne institucije gotovo i ne obraćaju pažnju;
3) Društvo ne prepoznaje opasnost ovog problema i u borbi s vremenom ljudi ga najčešće ostave zanemarenim. Roditelji malo vremena posvećuju svojoj djeci i najčešće takva djeca budu akteri vršnjačkog nasilja;
4) Mediji izvještavaju o ovom problemu tek kada dođe do posljedica.“

Kako i mi, debatanti, ne bismo bili zbunjeni članovi društva, kako bismo mogli pravilno raspoznavati prioritete, kako bismo mogli biti aktivni građani, MI DAJEMO SVOJ GLAS da ovaj problem spriječimo, odnosno riješimo, onoliko koliko možemo.

Možda ne možemo mijenjati zakone, ali možemo upoznavati naše vršnjake o posljedicama ovog problema. Možda ne možemo organizovati sjednice Parlamenta na kojima će se govoriti o ovom problemu, ali možemo organizovati javnu debatu gdje ćemo dati svoj doprinos. Možda ne možemo odgojiti dijete, ali mu možemo ukazati na greške u njegovom ponašanju i u saradnji s roditeljima, razrednicima i pedagozima aktivno sudjelovati u prevenciji sljedećih slučajeva vršnjačkog nasilja.

Zbog toga što drugi ne govore o ovom problemu, MI MORAMO GOVORITI!. Što su drugi tiši, mi smo glasniji i neka znaju da ćemo nastaviti!

Oznake: vršnjačko nasilje, Problem, rješenje


- 13:22 - Komentari (0) - Isprintaj - #

09.04.2015., četvrtak

Nasilje

Koliko često čujemo riječ nasilje dnevno, tjedno, mjesečno; na vijesitma, dnevnicima, u nekim drugim medijima, a da li se ikada dublje zamislimo o nasilju kao činu, a ne samo o nasilju kao riječi koju svakodnevno čujemo i redovito zanemarimo? Što je to zapravo nasilje? Nasilje je svjesno i namjerno ugrožavanje nečijeg fizičkog, psihičkog i emotivnog blagostanja gdje nasilnik osjeća zadovoljstvo a žrtva se osjeća ugroženo. Koliko često čujemo pojam „nasilje“, a nikada se ne zapitamo kakav je to problem? Kako se osjećaju žrtve? Kakva trauma je izazvala nasilno ponašanje kod nasilnika ili koji je drugi razlog takvog ponašanja kod osobe? Pojam nasilje veže za sebe cijeli niz pitanja na koje najčešće ne znamo odgovore. Čuli smo za bezbroj istinitih priča o nasilju, čuli smo- na žalost, za mnoge negativne posljedice i svjesni smo štete koja se nasiljem nanosi društvu kao cjelini, ali i žrtvi/nasilniku. Uprkos tome, zajednica i dalje ne poduzima adekvatne mjere za suzbijanje, smanjenje ili čak obustavljanje nasilja u našoj sredini.
Nasilje kao čin je začarani krug iz kojeg se veoma teško izlazi, odnosno kompleksan sustav teško objašnjiv. Recimo, kako će zdravo odrasti osoba koja je žrtva nasilja u svojoj porodici? Da li će ta osoba uspjeti da se uz nasilje razvije u zdravu ličnost? Ovaj primjer vuče za sobom druga pitanja, npr. Zašto je nasilnik koji je vršio nasilje nad spomenutom osobom postao nasilnik? Da li će spomenuta osoba jednoga dana kada odraste vršiti nasilje, hoće li biti dobar bračni partner, roditelj, prijatelj ili jednostavno hoće li biti potpuno zdrava, funkcionalna i psihološki stabilna individua u društvu.
Iz ovog primjera zaključujemo koliko je nasilje ozbiljan problem i koliko drugih ljudi obuhvata. Nasilje je pojava o kojoj se mnogo govori, malo razmišlja a još manje se poduzimaju mjere za smanjenje i obustavljanje.
Ajla Sarajlić - KŠC Srednja medicinska škola Sarajevo

Oznake: nasilje, nasiljnik, smanjenje, Problem


- 08:42 - Komentari (0) - Isprintaj - #

29.01.2015., četvrtak

AKO NEMAŠ MAMU...

OBJAVLJENO: 18.11.2014.

Ja sam kao vrlo mala ostala bez mame. Skoro da je i ne pamtim… Da nije onih par fotografija koje mi je tata dao, mislim da bih je do sada i zaboravila. Sjećam se samo duge plave kose i prelijepog osmijeha. I mirisa. Sjećam se njenog mirisa i da je imala najtopliji zagrljaj. I znam još, da kada je umrla da mi ništa nije bilo jasno. Nisam razumjela šta znači umrla… Čekala sam da se vrati, a onda sam shvatila da se nikada neće vratiti. Tata je dobar. Dobro se brine o meni i ništa mi ne nedostaje, ali mi nedostaje moja mama. U školi su profesori ok prema meni. Neki su čak puno pažljiviji zato što znaju da nemam mamu. Eh, upravo zbog toga, zbog rijetkih momenata pažnje profesora, neki me drugovi i drugarice iz razreda ne vole… Misle da mi profesori „gledaju kroz prste“ i da dobivam puno bolje ocjene samo zato što nemam mamu. Često me zadirkuju da sam siroče, čak su mi rekli da je mama pobjegla, a da je tata izmislio da je umrla. A nije izmislio. Stvarno sam vidjela isječak iz novina, znate ona slika što se stavlja kao posljednji pozdrav… I tako, skoro svaki dan mi neko kaže nešto ružno. Ja pokušavam da ne reagujem, ali se bojim da ću udariti nekoga ukoliko ovo ne prestane. Tati nisam rekla jer ne želim da se sekira. Profesorima nisam također rekla jer ne želim da stvaram probleme. Ali ne znam koliko ću još dugo moći ovako nastaviti… Kako drugovi ne shvataju da bih ja dala sve na ovome svijetu, i ocjene, i pažnju profesora, i novi mobitel, i novu odjeću i sve što imam, samo da je moja mama pored mene? Maja

Oznake: mama, Problem, vršnjačko nasilje


- 15:31 - Komentari (0) - Isprintaj - #

PROBLEM

OBJAVLJENO: 16.10.2014.


U nastavku novi tekst koji je došao na e-mail CKD-a. Kažu da za svaki problem postoji rješenje. Ja se slažem sa ovom tvrdnjom. Mislim da ne postoji postupak ili riječ koju ne možemo ispraviti (osim, možda ubistva, ali to je već sasvim neka druga priča). Kada sam krenula u srednju školu koja je bila moj prvi izbor, mislim da nije bilo srećnije osobe od mene. Mislila sam da je to još jedna stepenica na putu ostvarenja mojih snova. Oduvijek sam maštala da postanem doktor i upisom u gimnaziju sam mislila da ću dobiti odgovarajuće predznanje koje će mi pomoći da se što lakše uhvatim u koštac sa obavezama na medicinskom fakultetu. Nisam mogla ni sanjati da ću postati meta nekoliko djevojaka zato što su saznale da mi se dopada jedan kolega iz razreda tj. da se ja dopadam njemu. Zvaću ih Milica, Dušica i Vesna, premda to nisu njihova imena. Čak sam mislila da su ok, sve dok nisu saznale da se dopadam Draganu, a i on meni. Dragan je bio dobar kolega, koji je uvijek pomagao drugima, koji je vikendom stalno negdje volontirao, koji je volio i mačke i pse i djecu i stare i čini mi se, sve ljude ovog svijeta. I ja sam se zaljubila. Dobro, ne mogu lagati. Dragan je i lijepo izgledao, i kada bi vas pogledao svojim plavim očima, imali biste osjećaj da ste jedina na svijetu i da gleda samo u vas. Tako se ponašao prema svima, ali mi se činilo da je prema meni posebno fin. U isto vrijeme Vesna je počela pokazivati otvoreno da joj se dopada. Koristila je svaku priliku da bude blizu njega, da ga nešto pipka, i svima u razredu je bilo više nego jasno da bi Vesna učinila sve samo da postane njegova djevojka. Zbog tog ponašanja ja sam se povukla jer niko nije znao da se i meni dopada, a i bilo mi je glupo da se borim sa nekim i kvarim odnos zbog možda prolaznog osjećaja. Međutim, uskoro je postalo vidljivo da se Draganu ne sviđa Vesna i da on ima neku drugu na umu. Uglavnom, jedan dan je Vesna ponovo pokušavala osvojiti Dragana kada je Dragan zamolio da ga ostavi na miru jer mu se sviđa neko drugi. Vesna nije htjela odustati od pitanja ko je ta sretnica. Mada je to izgovorila osmjehujući se, ja sam vidjela u njenim očima da se toj osobi ne piše dobro. I, uglavnom, nakon bezbroj izgovorenih „Ko je ta sretnica?“ Draganu je pukao film (to je bio prvi put da sam ga vidjela ljutog), i izgovorio je moje ime! Ja nisam mogla da vjerujem svojim ušima. Premda sam bila sretna, istovremeno sam se naježila jer me Vesna pogledala čudnim, praznim pogledom. U tom momentu je rekla samo: „Ajde neka vam je sa srećom!“ i sjela na svoje mjesto. Uglavom, nakon te izjave Dragan je razgovarao sa mnom i mi smo i oficijelno postali momak i djevojka. Ono što nikako nisam mogla znati jeste da ću postati predmetom najstrašnijeg šikaniranja koje nikako nije bilo opipljivo i nisam se mogla nikome požaliti, jer nisam imala dokaz da mi Milica, Dušica i Vesna rade najgore stvari. Počelo je sa išaranim sveskama i knjnigama na kojima su pisale najstrašnije uvrede. No, potrudile su se da izmijene rukopis kako ih niko ne bi mogao povezati sa tim strašnim postupkom. Zlostavljanje je nastavljeno i mjesec dana nakon što smo Dragan i ja postali par. Jedan dan poderana školska torba, drugi dan nestanak novca iz jakne, treći dan razbijeno jaje u torbi, četvrti dan slomljene olovke i tako unedogled. Nisam nikome govorila, nadajući se da će prestati, ali kada nije prestalo ni nakon mjesec dana, rekla sam Draganu. On je razgovarao sa Milicom, Dušicom i Vesnom, ali su tvrdile da nemaju pojma o čemu se radi. Naravno. Međutim jedan dan smo Dragan i ja, dok je bilo vrijeme velikog odmora, ušli u razred i zatekli Vesnu kako mi cijepa knjige. Ona nas je pogledala očima u kojima sam vidjela tugu i očaj. Dragan je počeo da galami da nije normalna i da će je prijaviti direktoru. Ja sam ćutala. Ćutala je i Vesna, a onda je počela da plače. Molila je i preklinjala da je ne prijavimo direktoru jer će je tata istući jer ne može da diše jer je strašno kontroliše... Dragan nije htio ni čuti da odustane od prijave, ali sam ga ja zamolila da malo sačekamo. Kako je uskoro trebao biti kraj velikog odmora, rekla sam Vesni da obriše suze i da nakon nastave idemo na kafu. I otišle smo na kafu. Ljudi moji... Ja nisam mogla da vjerujem svojim ušima. Vesna mi je rekla da je roditelji strašno kontrolišu, i da je sa mnom mogla otići na kafu jer ih je nazvala i objasnila da ćemo biti u školi i raditi neki školski projekat. Nije mi bilo jasno zašto laže, ali se Vesna otvorila i povjerila. Tata je viši inspektor u policiji i apsolutno je opsjednut kontrolom. Mama radi kao profesorica na fakultetu i stalno provjerava koliko i kako uči, ali čak i kada sve nauči nije joj dozvoljeno da izađe i da se duži jer se roditelji boje lošeg uticaja. A Vesna je rekla da čezne za pravim prijateljstvom. Rekla mi je da Milici i Dušici nije nikada rekla koliko su joj strogi roditelji, nego je uvijek kada je trebalo izaći izmišljala zašto ne može izaći. Bilo je stid priznati da je slaba i da nema nimalo kontrole nad svojim životom. A ja sam je pitala zašto je bila onako agresivna prema meni. Rekla mi je otprilike sljedeće: „Kada me Dragan odbio, apsolutno sam pukla! Mislila sam da će mi ljibav pomoći da pobijedim roditelje. Mislila sam da je Dragan moj princ na bijelom konju koji će me spasiti i odvesti što dalje odavde. Maštam da pobjegnem. Čak sam htjela i da se ubijem jer pritisak više ne mogu da podnesem. Znam da si ti najmanje kriva, ali ja sam stalno ljuta. Stalno mi nešto smeta, a ustvari mi najviše smeta to što nemam slobodu kao ti. Vidjela sam kako ti je jednostavno biti odličan đak i izlaziti, a ja to nisam imala. Još kad si dobila Dragana, mislila sam da si derište koje dobije sve što poželi, a ne zaslužuje. Molim te izvini. Neće se ponoviti. Nikada! I sve ću ti knjige kupiti. Ah, da, i samo da znaš Milica i Dušica ti jesu išarale knjige jer sam ih ja nagovorila, ali za ostalo nisu krive. Molim te nemoj da se ljutiš na njih. I molim te da mi oprostiš.“ Ja sam joj rekla da su knjige najmanji problem, ali da mora razgovarati sa roditeljima i potražiti pomoć. Rekla je da će pokušati ali da ne zna hoće li biti dovoljno hrabra. Na kraju razgovora sam pomoslila da bi ovaj razgovor mogao biti početak iskrenog prijateljstva. Dan nakon razgovora vidjela sam Vesnu da ide kod pedagoga. Samo mi je u prolazu rekla: „Odoh pokušati da budem hrabra!“ I bila je, ali o tome nekom drugom prilikom. Snježana

Oznake: nasilje, prijateljstvo, Problem


- 15:00 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.