Je šampion, šampion, šampion.

Kad poludim za kompom

ponedjeljak, 28.08.2006.

Eduardo zadržao Modre na vrhu

VINKOVCI - Klasa Eduarda da Silve zadržala je Dinamo na šampionskoj putanji. Brazilac je fenomenalnim pogotkom u 79. minuti skršio čvrst otpor vinkovačke momčadi i postigao već šesti prvenstveni pogodak ove sezone omogućivši Dinamu da ponovno zasjedne na čelo prvenstvene tablice.

Na startu dvoboja “modri” su se predstavili u furioznom izdanju. A akcije s glavom i repom smjenjivale su se filmskom brzinom u domaćem 16-ercu, ali gostujući strijelci nisu bili u osobitoj pucačkoj formi. Dvije sjajne prilike propustio je Anderson Costa. Prvu mu je servirao Ćorluka nakon solo prodora, ali robusni brazilski napadač glavom iz idealne pozicije nije uspio nadmudriti vratara Marića. Drugu šansu Anderson je zapucao u 17. minuti, ovom prilikom lijepo ga je uposlio Eduardo.

Najbolji pojedinac dvoboja u tim trenucima bio je raspoloženi domaći golman. Marić je i u 15. minuti bio na visini zadatka. Tada je Modrić namjestio loptu Eduardu, bila je to idealna šansa, ali Marić je briljantnim refleksom ukrotio Eduardov udarac. Zanimljiva dionica prvog poluvremena zaključena je već u 20. minuti kada je Vukojević topovskim udarcem, sa 30 metara, uzdrmao varatnicu. Nakon toga obje momčadi kao da su upale u crnu rupu i bilo je to mučenje lopte, ali i prepunih tribina vinkovačkog stadiona.

U 59. minuti “modri” su napokon natjerali domaćina na kapitulaciju. Modrić je u šansu lansirao Andersona, koji se u duelu otresao Leutara i efektnim udarcem sa 15 m pogodio vratnicu od koje se lopta odbila u mrežu. Plavi dio gledališta bio je, međutim, vrlo kratko u ekstazi jer je pomoćni sudac Fejer signalizirao zaleđe i razljutio Dinamove čelnike u loži.

Dinamo je i nakon ovoga nastavio stiskati obruč ispred Cibalijina kaznenog prostora, ali ta je dominacija djelovala jalovo i činilo se da će utakmica završiti miroljubivnom podjelom bodova. Onda je u 79. minuti eksplodirao Eduardo. Prihvatio je loptu na vrhu kaznenog prostora, potpuno iskosa i savršeno odmjerenim udarcem pogodio suprotni kut domaćih vrata.

Do kraja dvoboja Cibalia je nastojala potisnuti goste pred Turinin kazneni prostor, ali Matkovićeva momčad nije imala dovoljno snage i umješnosti da bi se vratila u utakmicu.

PRESUDA

Neobično samozatajan bio je Eduardo u većem dijelu vinkovačkog dvoboja, ali je i u tako rezerviranom izdanju bio ključni čovujek na terenu i donio je pobjedu Dinamu. Jedan bljesak genijalnosti i Dinamo se sa tri boda u prtljazi vratio u Zagreb.

DINAMO IZVUKAO AUXERRE

Dinamo je danas u ždrijebu u Monte Carlu saznao protivnika u 1. kolu Kupa Uefe. Naš jedini preostali europski predstavnik za protivnika je dobio francuski Auxerre, s kojim ima već bogatu povijest u europskim klupskim natjecanjima. Nažalost - zasad negativnu...
Put prema europskoj Dinamovoj jeseni opet vodi preko - Auxerrea. Po treći put se ovaj francuski prvoligaš ispriječio na putu zagrebačkom klubu, a u oba dosadašnja ogleda Auxerre je izlazio kao pobjednik.

Prvi put Dinamo i Auxerre ždrijeb je spojio u pretkolu Kupa Uefe u sezoni 1989/90. Zagrepčani su u Auxerreu ostvarili odličan rezultat, pobijedili s 1:0 i u uzvratu bili izraziti favoriti za prolaz. No, momčad legendarnog Guya Rouxa slavila je u Maksimiru s 3:1 i šokirala pune tribine. Nakon toga, Auxerre je dogurao sve do četvrtfinala tog natjecanja, gdje je ispao od Fiorentine.
I drugi put kad su se sastala ova dva kluba, bio je to prvi i jedini europski ogled te sezone za Dinamo. U šesnaestini finala Kupa pobjednika kupova 1994/95, Dinamo je bio još uvjerljiviji kod kuće i pobijedio 3:1. No, u uzvratu je doživio debakl, izgubio s 0:3 i oprostio se od Europe već na prvoj stepenici.
Prošle sezone Auxerre je završio na 6. mjestu francuske lige, čime se nije kvalificirao za nastup u europskim kupovima. No, zbog skandala s namještanjem u Italiji, Auxerre je pozvan zamijeniti Palermo u 3. kolu Intertoto kupa. Bila im je dovoljna jedna ukupna pobjeda protiv rumunjske Farul Constante (4:1 kod kuće, 0:1 u gostima) za ulazak u 2. pretkolo Kupa Uefe.
Tamo su dobili srpskog predstavnika OFK Beograd i u prvom susretu izgubili na gostovanju 0:1. No, debelo su to nadoknadili u uzvratu kod kuće, pobijedivši s 5:1.
Prva zvijezda ovosezonske momčadi je danski napadač Thomas Kahlenberg, kapetan momčadi je Benoit Cheyrou, opasan je i rumunjski reprezentativac Daniel Niculae. Momčad ne obiluje zvučnim imenima, ali će svakako biti veliki izazov za Dinamo.
Bez obzira što dolaze iz jedne od pet najjačih europskih liga, Auxerre nikako nije klub kojeg Dinamo ne bi mogao izbaciti. No, za dobar rezultat našem će predstavniku trebati puna koncentracija svih 90 minuta, što Dinamovci protiv Ekranasa i Arsenala nisu imali.
Dinamo i Auxerre već se dva ljeta sastaju i u pripremnim utakmicama. Uoči prošle sezone utakmica je završila 2:2, a ovog ljeta Dinamo je u okviru priprema za novu sezonu pobijedio Auxerre s 2:1. Pogotke za Dinamo dali su Da Silva u 75. iz jedanaesterca i Ljubojević u 80., dok je pogodak za Francuze postigao Traore u 50.
Prvi susret igra se u Zagrebu 14. rujna, uzvrat je u Auxerreu dva tjedna kasnije.

| ...komentari... (5) | ...blood drain... | # |

četvrtak, 24.08.2006.

ARSENAL- DINAMO

Za razliku od zagrebačkog dvoboja, Dinamo je u večerašnju utakmicu ušao sa znatno manje straha i respekta prema velikom londonskom klubu. Već od prve minute pritisnuli su posljednju liniju Arsenalove obrane, stajali bliže protivničkim igračima te tako onemogućili beskrajno držanje lopte od strane tehnički potkovanijih topnika.
Znatno ofenzivniju zadaću dobio je Etto koji je od samog početka zajedno s Eduardom vrlo aktivno sudjelovao u napadačkom dijelu igre. Takva hrabra igra Dinama ubrzo se isplatila i u 12. minuti spomenuti brazilski dvojac odigrao je sjajnu kombinaciju izbacivši duplim pasom cijelu desnu stranu obrane Arsenala. Eduardo je izbio sam pred vratara Almuniju i snažnim prizemnim udarcem poslao loptu u donji lijevi kut za erupciju oduševljenja na plavom dijelu tribine londonskog stadiona.

Nakon postignutog pogotka Arsenal je ubacio u višu brzinu i ubrzo preuzeo kontrolu nad igrom, stisnuvši Dinamo na 30-ak metara od Ivana Turine. Takav pritisak rezultirao je i prvom stopostotnom prigodom topnika u 23. minuti. Robin Van Persie je pucao pored već svladanog Turine, no u posljednji trenutak Dino Drpić skreće loptu u gredu. Tri minute kasnije Van Persie je ponovno u sjajnoj prilici, puca sa samo pet metara, no Dinamov vratar ovaj put sjajnom reakcijom spašava mrežu.

U 32. minuti Dinamo se othrvao pritisku Arsenala i ponovno došao u prigodu za pogodak. Dotad neprimjetni Luka Modrić kombinirao je s Eduardom i pucao s ruba šesnaesterca, zamalo pored gola. Arsenal je i dalje kontrolirao igru, no pred odlazak na odmor Dinamo je imao možda i najizgledniju priliku u prvom dijelu. Ponovno su Eduardo i Etto napravili nered u domaćoj obrani, za udarac se izborio Etto i poslao loptu tik pored desne vratnice Almunijina gola. Arsenal se sretno spasio zaostatka od dva pogotka.
Tijekom odmora Josip Kuže je očito ukazao svojim igračima na važnost pritiska na posljednju Arsenalovu liniju, pa su modri i u drugi dio ušli agresivnije. Ipak, prvu priliku u nastavku imali su domaći. Emmanuel Adebayor primio je loptu na rubu šesnaesterca i neometano pucao visoko preko grede.

Nakon sat vremena igre Arsene Wenger je odlučio u igru poslati svog najboljeg igrača Thierryja Henryja. Dinamo je dobro stajao na terenu i preko vrlo aktivnih Ettoa i Eduarda izgledao kao momčad koja može zabiti drugi pogodak, a takav si luksuz francuski stručnjak nije želio priuštiti.
Kada se činilo da će Dinamo uspjeti kontrolirati tijek utakmice do samoga kraja, baš kao i u Zagrebu dogodio se trenutak dekoncentracije i jedna je lopta završila u Turininoj mreži. S desne je strane u šesnaesterac ubacio Van Persie, zakasnio je reagirati Ćorluka a Fredrik Ljungberg se našao na pravom mjestu i glavom svladao Turinu.
Kad već ne može pobjeda, niti remi u Londonu nije zvučao tako loše, ali očito je primljeni pogodak djelovao na koncentraciju Dinamovih obrambenih igrača koji u 91. minuti nisu uspjeli raščistiti ne tako opasnu situaciju pred svojim šesnaestercem. Lopta je s desne strane ubačena u peterac modrih, Zoran Mamić je loše reagirao i promašio loptu, a sam "kao duh" pred vratima se našao Mathieu Flamini kojemu nije bilo teško pospremiti loptu u nebranjeni dio mreže.

Unatoč porazu, Dinamo se u London došao nadigravati i sasvim sigurno nije razočarao niti navijače koji su "potegli" do Londona, ali ni one pred malim ekranima. Vrlo dobrom igrom tijekom većeg dijela susreta parirali su znatno kvalitetnijem protivniku i pokazali da se radi o jakoj momčadi. Nažalost, neiskustvo i pogreške kakve u Europi često ne mogu proći nekažnjeno ponovno su se pokazale kobnima.
Ostaje žal za propuštenim prigodama i nesretnim porazom u sudačkoj nadoknadi. Također žalimo i za slabim nastupom Dinama u Zagrebu, gdje se moglo i moralo učiniti više, no noge su se odsjekle pred punim tribinama i velikim protivnikom. Dinamo svoj europski put nastavlja u Kupu Uefe, nadajmo se da će ovaj put imati više sreće sa ždrijebom, ali i na travnjaku.

Kapa dolje Boysima
U London ih je došlo oko tisuću, obojili su u plavo jedan dio tribine velebnog londonskog stadiona i tako narušili crveno-bijelu dominaciju. Međutim, nisu se istakli samo bojom navijačkih rekvizita, već i gromoglasnom podrškom svom klubu.
Gotovo puni Ashburton Grove ili, ako baš hoćete, Emirates stadion nadglasan je od strane Bad Blue Boysa. Tisuću protiv 57 tisuća grla, ali - nema predaje. Odjekivale su stadionom navijačke pjesme Dinama, a na kraju, unatoč porazu, modri su nogometaši ispraćeni aplauzom i ovacijama.