|
|
petak, 22.05.2009.
IZBORNA LISTA
Bogati, je se slilo turista u Makarsku, sve merecedes do mercedesa- govori baba
Nisu to turisti nego biračka tijela!- reče ćaća-Ali ne vidiš da svi imaju isti akcenat…
Uf i ta pulitika! Mijun skupova prošlo a ja i daje ne razumin za čega se koja stranka zalaže..-grinta teta Mande.
-Evo ja ću ti u pet minuta reć-govori baba…Vako-SDP ti je za omladinu. Su njima ti je i HNS a oni bi ti dali i pederin da se ožene.»
-Misusovosveto, misusovosveto!-krsti se teta Mande. Di će to na svit? Vavik je bilo muško i žensko, on od gostijonica i kurbi a ona od kuće i crkve..Ja ne znan šta je tomu valilo..kako će se sad znat ko je od kuće a ko od kurbi?
Baba mane rukon ostavljajući tetu Mandu bez odgovora: Važno je da su oni za omladinu i napredak. Samo nek omladina živi pa taman i u paklenome griju!
A HDZ obrnuto,tude se više pažnje poklanja polumrtvima i mrtvima. Oni pravu groblje. Reci, Mande, po jedinoj duši, ko sad ne bi od gušta otega papke??
Ja!-reče teta Mande..
E, ti si uvik kontra napretka! Ali ajde, ti unda moš u dvoranu. To ti je isto HDZ sagradijo. I lipo su se sitili metit to blizu grobja jer kako je sva omladina ošla iz mista samo je pitanje vrimena kad će se dvorana spojit sa grobjen. Kad se to lipo objedini u cjelinu, umisto sauna i bazena tamo more bit krematorij..Na sve se mislilo, va in skinit kapu…
Teta Mande klima glavon pa zapita babu:» I za koga bi unda čovik glasa? Za SDP ili HDZ?»
Bogati pa ima ih još! Nisu to jedine dvi - govori baba
«Ajde??»-čudi se teta Mande. Ja mislila da moraš za ove ili za one…Ko još ima?»
Ima ti HSP, HPB…da te ne mučin dalje. Tu ti je važno samo početno slovo-H. To je pametan svit. Šta će se oni mučit svladavat cilu abecedu kad je dosta znat napisat veliko H? Ima među njima sigurno i onih koji se još muče sa samoglasnicima..
«A kako i neće, jadan svit, kad imaju brime od H nad glavon»..-razložno će teta Mande
E, unda imaš i nezavisne-nastavja baba
Šta su to?- zapita teta Mande
-To kad te niko neće unda ti kažeš kako si nezavisan. Tako pariš ćunka a zapravo si jad i nevoja dočin te niko neće. Ka usidilica!
Teta Mande žalosno vrti glavon. Ima ona nezavisnu ćer i znade kako je to.
Baba nastavi: « A onda su tu i zeleni!»
«An? « skoči se teta Mande- jel ti viruješ da postoje??
Baba je pogleda zbunjozno.
Pa postoje-reče baba-dočin su na listi.
-Mene je nji straj! Kažu da dođu u letilican i da čoviku zaosinje pamet-krsti se teta Mande
-Ma ne ti zeleni, đava ti tu šupjaču s ramena diga!- govori baba. -«Zeleni ti se zalažu za okoliš,zdravje, prirodu i to..»
Bogati,pa ni boju ne znadu odabrat!!- žesti se teta Mande. -Prirodu? Zdravje? Eno san na pijaci u Mate kupila pamidor ima 3 miseca, pa nikako pamidor sagnjit. Neću ga za inat bacit nego oću vidit koliko će durat…da prirodno i zdravo… puu!-pjune teta Mande u vrtal
More bit da će te pamidor i nadživit-govori baba
Nek će, ma Zelene mi više ne spominji. Jel još ko osta s te liste?-pita teta Mande
Je, mali Siniša! To ti je čovik borac! Njemu ni ona podmetnuta bomba nije smetala da odustane od kandidature. Lavlje srce je to!-fali ga baba
More bit da je resta uz filmove Boška Buhe!- ubaci teta Mande
-Evo nabrojila si ih mijun a ja opet ne znan za koga bi glasala»
-Okasnila si Mande- govori joj baba- Prošli su izbori!
-Šta? Već??A nisan prispila nego na jednu mukte vritulu! Ovo je za bogu plakat! Da znaden čiju san vritulu izila zanj bi bila i glasala..biće su Ivkine, ćuti mi se njena ruka…
-A ti se za druge izbore boje pripremi-govori joj baba
-Metiću ja kandidaturu s Ivkon za slijedeće izbore-domisli se teta Mande
-Dašta ćeš! Nego,kako ćete se zvat? Kaki će van bit slogan? – podbada je baba
Štatijaznan, ja Mande, ona Ivka mogli bi se zvat skraćeno MI-duma teta Mande naglas
-Lipo! Efektno! Pantljivo!-fali baba teta Mandinu političku ambiciju-A kaki bi ti bijo slogan?
-S vritulon u bolje(malo)sutra!!
(Makarsko primorje, 19.05.2009)
|
- 11:41 -
Komentari (20) -
Isprintaj -
#
ponedjeljak, 04.05.2009.
PROSTORNI PLAN
Očeš mi pomoć sagradit kuću?-pita ćaća
Oću!!-razveselin se ja . Najdraže je meni pomogat mome ćaći u gradnji.
Jel ćemo ovde?-upren ja prston
Ne more! To ti je zelena zona. Va gradit u žutoj!-objasni ćaća
Fali mi žute!A kad mi fali žute more li onda zelena?»-zapitan ja
Ne more, čuješ li šta san ti reka!?-nestrpljivo će ćaća
«Ali kad više neman žute!!Ajmo u zeleno a ja ću ti zato dat za gemišt od babina đeparca!»
Ćaća se okreće da vidi di je baba pa šapne:«Aj,aj,more ali ne govori nikome!»
Unda je moj ćaća gradijo kuću cilo jutro. Ja san njemu dodavala materijal da mu ide brže.
Baba je rekla da ako nismo znali sva ta zemja je na njoj pa tako i to malo kuće šta je ćaća gradi. Mi nju nismo obadavali. Ka da je važno čija je zemlja-važno je da se gradi.
«Daj ruke akoš dat!-rekla san ja babi
«Imamo ih mi za govorit ali nemamo za radit»!-reka je ćaća
Baba je dala ruke ali nije tila radit po ćaćinome nacrtu:»Ne ide ti zid tute! Di ti je misto za ponistru metit?»
«Ponistru ću metit prema moru»-objašnjava ćaća
«Misusovo da prema moru??»-krsti se baba.-Ponistra se meti povr vrata da vidiš ko ti ulize u kuću i ko prolazi magistralon»
«Šta si ti, Feng Šui?»- reče ćaća-Metiću ponistru di me voja!»
«A ja bi da je prozor na krovu pa da gledan dok pada kiša!»- rekla san ja
Ćaća i baba su mene pogledali ka da san ja šanodušo. Ja san njih pogledala ka da znan znanje.
Mi smo se tako po minute napeto gledali ka u američkin trilerima.
Ćaća je reka babi»Pusti je, blefira!»
Unda su oni metili prozor kako ih je bila voja. Nisan ja više njima tila dodavat materijal jerbo se moj prostorni plan ništa nije poštiva. Ćaća je reka da ko je jači, taj tlači. Baba i on su onda išli odmirit snagu na ruku da se vidi ko je od njih dvoje veći tlačitelj.
Dok me nisu gledali ja san nogon udrila u kuću.
Sve LEGO kocke su se srušile.
Ja san kockice slagala u kanticu za igrat se sama sa sobon.
Baba se skočila: «Falila nan je jedna kocka za završit!! Zašto si to učinila!?»
Ja san hrabro rekla:»Zato jer nemate građevinsku dozvolu!»
|
- 09:10 -
Komentari (22) -
Isprintaj -
#
|