BRIGA ZA ŠTENE
Nekoliko pravila za držanje štenca
NERVOZA
Kada dovedete štene u vašu kuću,vjerojatno će biti nervozno,ali to je normalno štene će se već prvih dana priviknut na novi dom.
2. SIGURNOST U KUĆI
Štenci vole istraživati tako da bi trebalo osigurati da je vaše štene sigurno u kući.Ovdje ćete nać koje biste mjere trebali poduzeti.
3.HRANJENJE
Potrebe za hranom su kod psa najveće dok je on mali.
Naj hrana za štene je ona s puno bjelančevina
Evo nekih činjenica prehrane štenca:
• Poštujte mir svojeg psića. Ne uznemirujte ga dok jede.
• Posude za hranu i vodu treba staviti na mirna i skrovita mjesta.
• Odaberite posudu koja se ne može lagano prevrnuti.
• Opće je pravilo slijediti upute o prehrani koje su navedene na ambalaži hrane za pse.
• Budite fleksibilni. Navedene upute neka vam budu samo smjernice.
Po prirodi, psi jedu da bi zadovoljili svoje energetske potrebe. Količina hrane potrebne vašem psu ovisi o njegovoj dobi, temperamentu, okolini te stupnju aktivnosti.Koristite uvjek istu hranu za svog psića jer time će se njegov organizam priviknut.Zbog čestih promjena pas može postat izbirljiv.
4. DISCIPLINIRANJE ŠTENADI
Male nezgode i štenci su nerazdvojni, ali sa strpljenjem i nekoliko savjeta vaše će štene biti izdresirano za život u kući u vrlo kratkom roku.
5. DRESIRANJE
Osnovni trening i navikavanje šteneta na interakciju s ljudima, drugim ljubimcima i vanjskim svijetom je vrlo važno. Svaka pasmina ima svoju dresuru ali najlaskše je da štene nagradite kada nešto dobro učini.tada će shvatiti.Neke stvari loše koje učine morate im nekako pokazati da je to krivo a za dobre stvari koje naprave ih pohvalite.
6. ŠTENCE U ŠETNJI-PRIVIKAVANJE.
Deset dana nakon konačnog cijepljenja možete ga početi voditi van. Privikavanje na ogrlicu je kod nekih vrsta jednostavnije kod nekih malo teže.
Nakon nekoliko dana u vašem domu počnite ga „svaki“ dan malo šetkati po dvorištu,nije najbolje šetat štene u duge šetnje.
7. DRUŽENJE
Štenci su mala bića ona uvjek moraju imati nekoga pored sebe da ih čuva i pravi im društvo.
8.DAVANJE IMENA PSIĆU
Evo nekoliko savjeta za davanje imena za psa:
-Psi najlakše pamte imena koja završavaju na –o ili –a
,druga imena mogu mješati s naredbama kao „sjedi“....
-Psića čete zbuniti ako čete ga zvati npr.zove se lara a
vi je zovete larica,larka,lala, zbunit cete je najbolje je
zvati psa jednim imenom.
MALO O MACMA
ODVAJANJE MAČIĆA OD MAJKE
Odvajati mačića od majke nije potrebno,jer će se oni s vremenom sami razdvojiti.Jedino ako mačića mislite nekome pokloniti.Tada mačića odvajate kad prestane sisati to je oko 3 mjeseca starosti.Mačić mora biti dovoljno odrastao da se odvoji od majke.
VRSTE MAČAKA
Najpopularnije mace su miješane,kakvu macu želite svejedno je iako svaka ima svoj poseban karakter sve su slične.
HRANJENJE MAČKA
Mace se kao prvo hrane raznoliko baš kao i ostala bića.Kosti kao kod psa tako i kod mačaka nisu zdrave.Ali im se odpatci sa stola smiju davati.Slatkiše se naravno nesmije davati.Najbolje je kada kupujete hranu za mace pogledati sastojke.Najjeftinija hrana i nije baš najbolja.Mlijeko im daje mnogo ljudi ali nebi se smjelo davati previše kao ni kod psa jer uzrokoje proljev....
DRŽANJE MACE VANI
Maca naravno može biti vani i možete staviti posudu s pjeskom za obavljanje nužde da nebi to bilo po cijelom dvorištu.Mačke su uglavnom samostalne pa i nema brige.
DRŽANJE MAČKA NA VODILICI
To je već malo okrutnija stvar.Mačke su samostalna bića,a neke neče podnjeti ni ogrlicu.Mogu se priviknuti ali to je ako ih učimo od malena.Vođenje maca na vodilici nije dobro i zbog naglih pokreta kod mačke pa bi se mogla povrijediti.Ogrlica kod mačke najidealnia je ako je mačka samo u kući ali ogrilca nema ni neke potrebe,jer ako je mačka vani moči će se negdje zaglaviti.
PSI NA LANCU
Na početku evo propisa držanja psa na lancu
-dužina najmanje 3 metra
-ogrlicu treba podesiti kako nebi ozlijedila psa
-psu treba osigurati prikladne uvjete života
Treba spomenuti da pas koji je stalno na lancu trebate ga voditi u šetnju,ili ako imate dvorište redovitije ga puštati.Vrlo je važno napomenuti da se sa psima treba igrati jer igra je razgibavanje za psa i vlasnika.Psi su vrlo društvena bića i ako su stalno na lancu i nema "komunikaciju" s drugima,ne obazirete se na njega,pas bi svaki put kada bi izašli lajao,pa bi počeo cvilite te bi kasnije i počeo zavijati to je razlog zašto psi zavijaju er trebaju komunicirati s drugima. Drugoje ako imate psa koji nikada nije na lancu i želite ga privknut a pas je već odrastao,nemojte ,to pokušavati.Jer onće to shvatiti poput kazne-A još jedna stvar je kako priviknuti štene na lanac,svaki ga dan malo po malo stavljajte na lanac.Treća stvar je ako imate psa poput rotvajlera oni nesmiju biti na lancu jer ih to semta i mogu postati agresivni.
SJAJ DLAKE KOD PASA,KAKO POSTIĆI SJAJNU DLAKU KOD PSA
Kao prvo psa treba
svakodnevno
češljati jer se češljanjem
odstranjuju mrtve dlake.Također je vrlo
važno da se
koristi pravilan šampon i to da se šampon nesmije previše
koristit.
Žganci su vrlo
dobri za dlaku,
kao i
tunjevina.Konzervu sardina ili tuna možete dat psu 2x tjedno.
Kuhana hrana zaista pomaže
za sjaj dlake...
ulje je dosta djelotvorno .Žumanjkom (sirovim) koji se
prelije preko hrane psa oko
1x tjedno i tujevinom
postiže se sjaj dlake.pa evo sretno vam bilo........
PREHRANA VODENIH KORNJAČA
Hrana mora biti raznolika i nezacinjena,a potrebno ju je davati u vodi jer one nemogu gutati u vodi.Kornjace imaju izuzetno velik apetit,na vama je da kontrolirati njezinu prehranu.Male kornjace jednom danju a velike svaka dva dana..Previše hranjenja uzrokoje pretilost,a može doci i do oštecenja bubrega i jetre.Ako previše hranite kornjacu vidjet cete kako joj se koža ljušti..Hranu koju ne pojede maknite iz akvarija,možete ako imate mrežicom za ribu.Ako je temperatura niža od 25 kornjaca će odbijati hranu..Ako me pitate dali se može kornjača hraniti u drugoj posudi,ne.To je za kornjacu stres.
ŽIVA HRANA
najbolji oblik prehrane.Budi lovačke instinkte u kornjaći,nemojte davati insekte s bodljama..gusjenice su jedna vrsta žive hrane za kornjaću,vrlo je važno da im uvjek date živu hranu...
RIBA
Zdravija je od mesa,možete ju dat sirovu i kuhanu,ako je riba veća uklonite kosti,možete im davati žive ribe tj. takozvane "kedere"..Kornjace se hrane SAMO SLATKOM RIBOM.
MESO
Može se davati čisto,ali i iznutrice..>Masne dijelove izbjegavamo jer bi kornjaća mogla povratiti..Mseo se daje otprilike 3 puta tjedno.Kornjacama nikako
NEMOJTE DAVATI SALAME,KOBASICE,SLANE GRICKALICE i MASNO MESO.
SUHA HRANA
>Suhi račići nisu dobra hrana jer ne sadrže kosne tvari.Možete ih ponuditi kao poslasticu.Račići su prikladni samo za male kornjace a kada narastu onda su samo poslastica.Svi znaju da kornjace više vole račiće ali im morate dati raznoliku prehranu.
BILJNA HRANA
-
VODENO BILJE-
Je najzdravija i najprirodnija biljna hrana.Kornjacama u prirodi je gotovo uvijek dostupna pa je za razliku od proteinske hrane možete davati u neogranicenim kolicinama.Možete je uzgajati(u drugom akvariju) ili kupovati.
-
POVRČE-
je dobra zamjena za vodeno bilje.Postoje povrca koja se mogu neograniceno davati ali i ona koja bi se trebala davati rjede.NIKAKO NEMOJTE DAVATI ŠPINAT,CIKLU,BROKULU,KUPUS,BLITVU I KELJ.
-
VOČE-
nije preporucljivo davati kornjacama,jer njihov organizam nije stvoren za probavljanje šecera.Voce se daje vrlo rijetko oko svka 2-3 mjeseca.
PRIVIKAVANJE NA BILJNU HRANU
- Mnoge kornjace nažalost odbijaju biljnu hranu,no uz malo truda je možete naviknuti na nju.Kornjace privlaci crvena boja,što na privikavanje kornjacu na biljnu hranu uvijek pomaže.A to su mrkva,crvena salata ali i rajcicu,lubenicu ne precesto.
HRANA KOJU KORNJACE SMIJU JESTI
Akvarijski puževi,potoćni rakovi,životoorke,cvrčci,fobasi,bašnjari,tubifex crvi,kišna glista,puževi golači,slatkovodna riba,sirova ili kuhana piletina/puretina,govedina,amazonka,vodena kuga,vodena leća,vodeni zumbul,vodena salata,lopoć,rogolist,mrkva,lišće maslačaka,rimska salata,zelena salata,buća,tikvice,
HRANA KOJU BI TREBALE JESTI RJEĐE
Grašak,celer,salata cristal,lišće senfa,paradajz,repa,kukuruz,krastavac,jabuka,
banana,borovnica,dinja,smokva,grožđe,papaya,jagode,lubenica,
HRANA KOJU NESMIJU JESTI
Insekti s bodljama,životinje s dlakom,slanovodne ribe,masni dijelovi hrane,špinat,
cikla,brokula,kupus,blitva,kelj,agrumi,orasi,lješnjaci,bademi,gljive
DODACI PREHRANI
-sipina kost(odstraniti tvrde dijelove ili je namrviti na hranu)
-vitamini za gmazove