Dajem ti šah!

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Google

četvrtak, 21.06.2007.

Garry Kasparov

Gari Kimovich Kasparov rođen je 13.04.1963. u Bakuu, Azerbeđan, bivši SSSR, kao Hari Vajnštajn. Otac mu je bio Židov a majka Armenka, djevojačkog prezimena Kasparjan. Roditelji su mu se rano razveli i majka je svoje prezime promijenila u rusku varijantu Kasparov. Prvi put je počeo ozbiljno studirati šah nakon što su mu roditelji zadali šahovski problem koji je on morao riješiti.
Rano je skrenuo pažnju na sebe izuzetnim talentom. Od 1974. uči u šahovskoj školi ''Mihail Botvinik'' pod stručnim vodstvom trenera Vladimira Makogonova. Makogonov helped develop Kasparov's positional skills and taught him to play the Caro-Kann Defence and the Tartakower System of the Queen's Gambit Declined. 1976. godine kao trinaestogodišnjak, osvojio je prvenstvo SSSR za igrače do 18 godina.U to vrijeme trenira ga Alexander Sakharov. Sa 16 godina postaje juniorski prvak svijeta.

Svjetska šahovska javnost ga je upoznala godine 1979. kada je uvjerljivo pobijedio na turniru u Banja Luci. Slijedeće godine priznat mu je naslov velemajstora. Brzo je napredovao. Godine 1982. na prvenstvu SSSR podijelio je prvo mjesto s Lavom Psahisom.
Uz profesionalno igranje šaha, bio je odličan student anglistike. Rado čita poeziju i napamet zna mnoge pjesme Jesenjina, Ljermontova i Jevtušenka. Fizički je snažan, igra nogomet i vozi bicikl.
U mečevima kandidata 1983. g. postiže uvjerljive pobjede. U četvrtfinalu pobjeđuje Beljavskog 6-3, u polufinalu Korčnoja 7-4, te u finalu Smislova 8,5-4,5. (Smislov je tada imao 62 godine. Bio je svjetski prvak 1957-1958, pet godina prije Kasparovljevog rođenja!)
Kasparov je sa 21 godinom bio najmlađi igrač koji je igrao meč za prvenstvo svijeta. Nasuprot njega bio je Anatolij Karpov, svjetski prvak od 1974, s 33 godine na vrhuncu snaga. Neobičnim spletom okolnosti, u toku šest godina Kasparov i Karpov odigrat će čak pet mečeva za svjetsko prvenstvo. Obojica u to doba daleko nadmašuju sve ostale svjetske šahiste. U tim su mečevima odigrali ukupno 144 partije.

Prvi meč: 48 partija!

Ovo je najdulji meč u povijesti šaha, i to će sigurno zadugo i ostati. Imao je izrazito neobičan tok i još neobičniji završetak.
Igralo se po pravilima usvojenim 1974: igra se dok jedan igrač ne postigne šest pobjeda, bez ograničenja trajanja meča. U slučaju poraza, bivši svjetski prvak ima pravo na revanš-meč u roku od godinu dana.
Meč je započeo u Moskvi, u jesen 1984. Kasparov je započeo samouvjereno, agresivnom igrom koja mu je do tada donosila uspjeh. To je međutim bilo lakoumno protiv izvrsno pripremljenog Karpova, vrhunskog majstora obrane i duboke strategije. Hladnokrvno je odbijao napade i postizao pozicionu prednost. Nakon devet partija rezultat je bio 4:0 za Karpova i izgledalo je da je sve gotovo.
Tada Kasparov naglo mijenja taktiku. Počinje igrati solidno, bez rizika, izazivajući protivnika da napada kako bi postigao još dvije pobjede. Karpov međutim ne želi preuzeti veći rizik, vjerotno u nadi da će posve poniziti mladog protivnika pobjedom od 6:0. Rezultat je bila serija od 17 remija!
Zatim je Karpov dobio 27. partiju i poveo 5:0. Konačno, međutim, Kasparov dolazi do pobjede u 32. partiji. Slijedi nova serija od 14 remija! Kasparov je nevjerovatno hladnokrvno sputavao svoj temperament, Karpov je bio jednako nevjerovatno neprodoran.
Igralo se već peti mjesec i oba igrača su bila isrcpljena. Onda Kasparov dobiva dvije partije zaredom, 47. i 48, i smanjuje na 3-5.
Sovjetska se šahovska federacija tada odlučila ne neobičan potez: zatražili su od predsjednika FIDE Florencia Campomanesa da meč prekine, jer su oba igrača potpuno iscrpljena. Predloženo je da se meč poništi, te da se nakon šest mjeseci igra novi. Oba su igrača to prihvatila; obojica su kasnije tvrdila da su bili izmanipulirani. Karpov je svakako bio u krizi, a Kasparov je ipak još uvijek trebao dobiti tri partije, a da ne izgubi nijednu.

Drugi meč: Kasparov prvak svijeta

Odluka o prekidu izazvala je lavinu polemika u šahovskom svijetu, ali bila je definitivna. Tako, nakon pauze od šest mjeseci, akteri su se ponovo susreli u Moskvi. Pravila su u međuvremenu bila promijenjena: dužina meča ograničena je na maksimalno 24 partije, s tim da se meč prekida ako neko postigne šest pobjeda. U slučaju da je nakon 24 partije rezultat neodlučan, svjetski prvak zadržava titulu. Ostalo je i pravo prvaka na revanš.
Borba je bila vrlo napeta i izjednačena. Nakon 23 partije, Kasparov je vodio 12-11. Posljednju partiju Karpov igra na sve ili ništa, ali gubi; tako Kasparov, star 22 godine, postaje 13. prvak svijeta, najmlađi u povijesti!

Slijedeća tri meča

Karpov je imao pravo na revanš, i tako je nepunih godinu dana nakon prethodnog igran i treći meč. Kasparov pobjeđuje 12,5-11,5.
Ne prolazi ni godinu dana, a veliki se protivnici ponovo susreću. Karpov je pobjedom u meču kandidata ostvario pravo na novi meč. Ovoga puta Kasparov je bio pred porazom. Pri rezultatu 11-11, grubim previdom gubi 23. partiju. Karpov vodi 12-11 i treba mu remi u posljednjoj partiji, dok Kasparov mora igrati na pobjedu. Za razliku od Karpova u drugom meču, on uspijeva pobjediti. Tu je partiju, najvažniju u svojoj karijeri, dobio u Karpovljevom stilu: dugoročnom igrom na sitne prednosti uspio je dovesti do pobjede malo bolju konačnicu. Neriješenim rezultatom u meču sačuvao je naslov.
U to je doba Kasparov optužio FIDE za pristranost prema bivšem prvaku jer je morao braniti titulu dvaput u dvije godine, koliko Karpov u 10 godina.
Tri godine kasnije, Karpov je ponovo izazivač, pobjedivši konkurente u mečevima kandidata. Meč je opet bio neizvjestan do kraja. Kasparov pobjeđuje 12,5-11,5.

Politika

Doba Kasparova i Karpova ujedno je i doba velikih promjena u SSSR, konačno i njegovog raspada i rušenja komunizma. Dva velika protivnika našla su se i politički na suprotnim stranama.
Karpov, koji je dva puta odbranio sovjetsku domovinu od nasrtaja emigranta Viktora Korčnoja bio je miljenik starog sistema. Imao je nekoliko političkih funkcija, bio je i podpredsjednik sovjetske (a zatim ruske) šahovske organizacije.
Nasuprot tome, Kasparov od početka perestrojke javno djeluje, pružajući potporu Gorbačovljevim reformama, a zatim i Jeljcinu. Kasnije se međutim razočarao u obojici.
Njihovo je protivništvo 1990-ih godina dovelo i do borbe za vlast u Ruskoj šahovskoj organizaciji, a i FIDE je u tu borbu bila upletena.
Raskol u svjetskom šahu 1993.
Godine 1993. dolazi do velike krize u takmičenjima za svjetsko prvenstvo, koja do danas nije razriješena. FIDE je po uobičajenom sistemu organizirala mečeve kandidata. Pobjednik je bio Englez Nigel Short, koji je u polufinalu pobijedio Karpova, a u finalu Jana Timmana.
Do sukoba je došlo kada je Kasparov odbio igrati meč u gradu koji je izabrala FIDE, nezadovljan ponuđenim nagradnim fondom; sklopio je ugovor o igranju meča u Londonu, uz dvostruko veći nagradni fond. Short se s time složio.
Administracija FIDE, ljutita zbog narušavanja njenog autoriteta, povukla je drastičan i besmislen potez: objavila je da Kasparovu oduzima titulu prvaka, a Shortu pravo izazivača, te da će meč za ispražnjeno mjesto prvaka u Amsterdamu igrati Karpov i Timman.
Kasparav i Short, te još nekoliko vrhunskih igrača, osnovali su novu organizaciju, Professional Chess Players Association (PCA), koja je bila formalni organizator njihovog dvoboja. Tako su godine 1993. odigrana dva meča. Kasparov je pobijedio Shorta 12,5:7,5 i obranio titulu, a Karpov Timmana 12,5:8,5. Tako je došlo do situacije kao u profesionalnom boksu, s dva prvaka u različitim verzijama. No šahovski svijet je titulu priznavao samo Kasparovu.
Administracija FIDE ostaje tvrdoglava. FIDE i PCA organiziraju svaka svoj kandidatski ciklus.
U organizaciji PCA odigran je krajem 1995. meč Kasparov-Anand. Igralo se na bolji rezultat iz 16 partija. Prvih osam partija završeno je remijem. Devetu partiju dobiva Anand. U desetoj, Kasparov igrajući bijelima, nalazi teorijsku novost sa žrtvom skakača u 11. potezu i pobjeđuje.
Nešto kasnije u organizaciji FIDE odigran je meč Karpov-Kamsky, koji je Karpov uvjerljivo dobio. FIDE je imala velikih problema u nalaženju organizatora tog meča, kojeg šahovska javnost ne priznaje.
Zanimljivo je da su Kamsky i Anand odigrali dva meča kandidata: u verziji FIDE u četvrtfinalu pobijedio je Kamski sa 6:4, a u verziji PCA u finalu pobijedio je Anand sa 6,5:4,5.
FIDE, koja ima financijske probleme, naglo je izmijenila sistem takmičenja; titula "prvak svijeta FIDE" izgubila je dosadašnji smisao.
Početkom 1998. bilo je objavljeno da će Anand i Kramnik, drugi i treći na rating listi, igrati meč kandidata, nakon čega će pobjednik igrati meč protiv Kasparova. Pod pritiskom predsjednika FIDE Kiršana Iljužminova, međutim, Anand je odustao od meča.
U PCA dolazi do raskola. Kasparov hitro raspušta tu organizaciju i uz pomoć španjolskog bogataša i šahovskog mecene Luisa Rentera osniva novu organizaciju World Chess Council (WCC). Za Anandovog zamjenika imenovan je Aleksej Širov; vrhunski igrač, koji je dobio špansko državljanstvo, što je svakako utjecalo na odluku.
U organizaciji WCC odigran je sredinom 1998. meč Širov-Kramnik; Širov pobjeđuje 5,5:3,5. Meč Kasparov-Širov bio je najavljen za listopad 1998, međutim biva odgođen jer dolazi do sukoba Kasparova i Rentera. Na kraju meč nije ni odigran. WCC je nestala sa scene.

Meč Kasparov-Kramnik 2000: gubitak titule

Tek pet godina nakon prethode obrane titule, organiziran je meč u kojem je Kasparov branio titulu. Izazivač je ovoga puta Kramnik. Sponzor i organizator bio je BrainGames Network (BGN). Igralo se opet 16 partija.
Kasparova je iznevjerila kreativnost: u 15 odigranih partija nije dobio nijednu! Kramnik je dobio dvije, 13 je bilo remi, i tako Kramnik postaje svjetski prvak.
Kroz sve te godine, a i nakon gubitka titule, Kasparov, uz rijetke padove, bilježi izvrsne turnirske rezultate. To se nastavilo i nakon gubitka titule u meču. Drži prvo mjesto na svjetskoj rating listi neprekidno od 1983. Na listi od srpnja 2005. ima 2812 bodova, dok drugoplasirani Anand ima 2788. U srpnju 1999. imao je rating 2851, što je najviši domet u povijesti. Kramnik je jedini koji je, osim Kasparova, prešao 2800 bodova (u razdoblju od srpnja 2001. do travnja 2003.).

Mečevi protiv računala

U veljači 1996. igrao je meč u šest partija protiv IBM-ovog Deep Blue-a. Izgubio je prvu partiju, ali zatim dobiva tri partije uz dva remija.
U svibnju 1997. gubi meč protiv poboljšanje verzije Deep Blue-a. Pri rezultatu 1-1 uz tri remija, izgubio je posljednju partiju nakon grube greške u otvaranju. Dugo vremena nakon tog meča Kasparov, a i drugi velemajstori, izražavali su sumnju da je IBM varao, tako što je neki velemajstor u tajnosti provjeravao poteze koje je računalo izabralo.
Deep Blue je bio sastavljen do 50 PC-a, spojenih u cjelinu samo za ovu namjenu. U studenom 2003. igrao je meč u četiri partije protiv programa X3D Fritz, koji je na osnovu prethodnih rezultata imao rating 2807. U meču su korišteni virtualna tabla, 3D naočale i sistem za prepoznavanje glasa. Meč je završen neriješeno, 1:1 uz dva remija.
Ovaj program računa sto milijuna poteza u sekundi, dok čak i svjetski prvak ne može računati više od dva poteza u sekundi. Nakon što su programeri unaprijedili igru šahovskih programa puno više nego što je to još 1980-ih izgledalo moguće, možemo reći i da je Kasparov obranio čast homo sapiensa i demonstrirao zadivljujuću moč ljudske intuicije!

Deep Junior, 2003

U siječnju 2003. igrao je protiv Deep Juniora u meču koji je nazvan "Man vs. Machine" World Championship. Program je računao 3 milijuna pozicija u sekundi. Nakon rezultata 1-1, i tri remija sve je ovisilo o zadnjoj partiji. Finalna partija prenosila se na televiziji i pratilo ju je oko 300 milijuna ljudi. Zadnja partija također je završila remijem kojeg je ponudio Kasparov - Asked why he offered the draw, Kasparov said he feared making a blunder.

''Due to these strong results, and status as world #1 in much of the public eye, Kasparov was included in the so-called "Prague Agreement", masterminded by Yasser Seirawan and intended to reunite the two World Championships. Kasparov was to play a match against the FIDE World Champion Ruslan Ponomariov in September 2003. However, this match was called off after Ponomariov refused to sign his contract for it without reservation. In its place, there were plans for a match against Rustam Kasimdzhanov, winner of the FIDE World Chess Championship 2004, to be held in January 2005 in the United Arab Emirates. These also fell through due to lack of funding. Plans to hold the match in Turkey instead came too late. Kasparov announced in January 2005 that he was tired of waiting for FIDE to organise a match and that therefore he had decided to stop all efforts to regain the World Championship title.''
Najveći utjecaj na njegovu karijeru imali su Alexander Alekhine i njegov učitelj Michael Botvinik.

Notable games:

Kasparov vs Topalov, 1999 1-0
Karpov vs Kasparov, 1985 0-1
Kramnik vs Kasparov, 1994 0-1
Kasparov vs Karpov, 1990 1-0
Kasparov vs Kramnik, 1994 1-0
Adams vs Kasparov, 2005 0-1
Karpov vs Kasparov, 1993 0-1
Kasparov vs X3D Fritz, 2003 1-0
Kasparov vs Portisch, 1983 1-0
Kasparov vs Anand, 1995 1-0

Izvor:
Wikipedija
Chessgames.com
Enciklopedija Britannica




- 22:33 - Pametne misli (0) - Besplatno printanje - #
Google

ponedjeljak, 11.06.2007.

JUDIT POLGAR

Judit Polgar rođena je 23. srpnja 1976. godine. Njezine dvije starije sestre Zsuzsa i Zsofi također su pod mentorstvom njihovog oca Laszla Polgara počele igrati šah od najranijih dana tako da je šah za Judit već bio predodređen. Mentorstvo njihovog oca zahtjevalo je učenje i trening od 8-10 sati dnevno provedenih za šahovskom pločom što je rezultat njegovog uvjerenja da se geniji ne rađaju već stvaraju. Sa 5 godina Judit je već sa lakoćom pobjeđivala oca, a sa 9 godina pobjedila je na turniru u New York za nerangirane igrače, Sa 15 godina i 4 mjeseca postala je najmlađi GM u povijesti oduzevši tu laskavu titulu velikom Bobby Fischeru koji je postao GM sa 15 godina i 6 mjeseci. Sa 11 godina pobjedila je Vladimira Kovačevića, GM. Judit je jedina žena koja je ušla u Top 100 sa najvišim rangom No 8. 1998. postala je prva žena u povijesti koja je pobjedila na turniru u U.S. Openu. 1999. uspjela je ući u četvrtfinale Svjetskog prvenstva. 1994. doživjela je poraz od najviše rangiranog igrača u povijesti Garry Kasparova. Meč je poznat u šahovskoj javnosti jer je Kasparov odigrao potez konjem, pustio figuru na sekundu te promjenio potez što je zabilježeno i kamerom. Judit se nakon toga na turnirima par godina nije više rukovala s Kasparovim. 2002. uspjela ga je pobjediti u brzopoteznoj partiji. download pgn file
Poznata je po agresivnoj igri i natjecateljskom duhu, pobjedila je najveće šahiste današnjice i uspjela dokazati da je ženski šah ravnopravan muškome. Danas ima ELO 2727 i nalazi se na 13. mjestu TOP 100 igrača.


Next: Garry Kasparov


- 22:15 - Pametne misli (0) - Besplatno printanje - #
Google

nedjelja, 03.06.2007.

AJ EM BEK

Evo me opet – nakon cca godinu i pol ne postanja vraćam se u blogerske vode

Bez puno odugovlačenja i patetike…….krećemo:

Tražil sam po webu podatke o ženskom šahu i usput onako slučajno, potpuno iznenada, nenadajući se upao na stranicu Alexandre Kosteniuk, po nekima najljepše šahistice današnjeg doba(što u ovom slučaju nije ni najmanje bitno, skoro) ali ujedno i djevojke koja ima 5-ti ELO rating na ženskoj FIDE listi:

Rank Name Country Rating B-Year
1 Polgar, Judit HUN 2727 1976
2 Koneru, Humpy IND 2575 1987
3 Cramling, Pia SWE 2535 1963
4 Zhu, Chen QAT 2531 1976
5 Kosteniuk, Alexandra RUS 2515 1984


Evo što ona kaže o sebi:

''I am Alexandra Kosteniuk, an International Woman Grandmaster (WGM) (1998) and an International Master among men (IM) (2000). During the FIDE Congress in Calvia (2004) I was awarded the title of Grandmaster (Men), thus I became 10th woman in the whole history of chess who got this title. I am the Women's Vice Champion of the World, a title I got at the World Championships in Moscow in December 2001. I am the European Champion 2004 and Russian Champion 2005.
I was born in the Russian city of Perm on April 23, 1984. I have been living in Moscow since I was one year old. I graduated from the Russian State Academy of Physical Education in July 2003 and am now a certified professional chess trainer. It's my dad, Konstantin Vladimirovich - who taught me to play chess when I was 5 years old and I am very grateful to him for that.
I improved in chess rapidly. My first great achievements came in Junior tournaments. In 1994 I became the European Champion among girls under the age of 10, and a month later shared first and second places at the World Championship under the age of 10. Later, I had the same major achievements in other age categories, for example I became World Champion of girls under 12, in 1996.
In 1997, I became a Woman International Master (WIM) at the age of 13, they say that I reached this mark slightly quicker than Maya Chiburdanidze, but I don't give much significance to that. I scored all necessary WGM norms in February of 1998 that is at the age of 13 years and 10 months but the GrandMaster title was officially given to me in November 1998 at the 33rd World Olympiad in Kalmykia.''

Hm, Woman International Master (WIM) sa 13 godina, nije uopće loše, mislim da ću joj poslat ponudu na mail da odigramo jedan blitz na netu, dajem minutu fore yes

Sljedeći post je rezerviran za Judit Polgar, iako je malo nepravedno što će ona, kao prvo ime žanskog šaha i kao jedina žena u TOP 100 doći na red tek kao druga, ali sorry Judit nepravda je svuda oko nas, Alexandra je ipak za nijansu ljepša.


- 18:55 - Pametne misli (0) - Besplatno printanje - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>