Dinajina svijest o pokretu

četvrtak, 19.04.2018.

Misaoni dijalog na rubu vremena...





Sjedili smo na nekom trgu kraj mora. Bio je to Trg ptica sa obala Seine, bio je Trg cvijeća iz našega grada, bila je Mala kavana u titraju zalazećeg sunca. Naručili smo čaj i Madeleine. Netko je, u ovalnoj zdjeli, donio lijepo poredane male slatke Jakovljeve školjkice. Iz šoljica se širio miris čaja. Porcelan je bio bijel sa zlatnim rubom uz koji je sitnim kičastim slovima pisalo "Misaona Proustiana".

Stranac stavi jednu Madeleine na žličicu i umoči je u čaj. Kada je žličicu prinio ustima promjenio se izraz njegova lica. Sjetih se citata iz Combry-a. Gledala sam strančevo lice i osjetila emociju koja se mišlju pretvarala u osjećaj, osjetih ono o čemu sam davno čitala.

"Zašto ne kušate kolačiće?" upita me pogledom.
"Ne želim pokvariti osjećaj koji ste mi ovim trenom darovali" začuh moju misao.
"Osjetili ste u sebi postojanje vatre početka, osjetili ste tijelo koje postoji bez konvencionalnog razuma."
"Da upoznah to anonimno i nepoznato lice u sebi, biće čije su noge i ruke pune usnulih uspomena."
"To je galija puna skrivena blaga."
"To je prostor-vrijeme, svjetlosna dimenzija, nova strana svijeta, ovaj prekrasni trenutak na trgu cvijeća u Maloj kavani na rubu vremena."

Uzburkalo se more, val je udario o hridi. Šum je, rušeći naše nekadašnje utiske, postao mjerilo prostora. Vertikalne udaljenosti se stopiše s horizontalnim i postadoše beskrajni ocean snova. Naša stvarnost je dobivala nove, uvijek ljepše, oblike. Shvatismo da nema estetskih radosti koje nam dolaze od čistog razuma, ljepota se ne gleda, ona se osjeća.
"Umjetnost je najneposrednija vizija stvarnosti. Mi osjećamo vrijeme i dane koje živimo u prekrasnim nijansama boja." začuh misao pjesnika.
"Slušamo simfoniju univerzuma, sjedinjujemo sa sonatom oceana i lutamo šumama, dok nas ljepota drveća dodiruje poljupcima tek procvjetalih plodova, pupoljaka koji postaju duša horizonta koji se širi u nedogled postojanja." moja misao je zatitrala u beskraj.
"Vi ste krenuli iz vatre začeća bogati osjećajem jednog prekrasnog sna. Ponijeli ste sa sobom neprekinutu nit postojanja."
"Jesmo li mi stvarni ili smo se preobrazili u misli?"
"Tvoje tijelo je satkano od svilenih struna koje se trepereći na suncu prelijevaju u konture meni dobro poznatih oblika. Tvoja kosa je duga i plava, ali u njoj se kriju kristali puni nijansi boja koje svijetle kao najljepši dijadem oko tvoga čela." njegov glas je bio sličan mjesečevoj sonati koja me je vraćala u san.
"Ja znam da si to ti, mogu te dotaknuti, osjećam miris tvoje kože, vidim san u tvojim očima, ali više nisam sigurna jesi li ti ipak samo slika u mojoj glavi, zrcaljenje u mojoj duši ili se to tvoja duša zrcali u zrakama sunca i postaje meni dragi lik."

"Ja vas više čujem nego vidim. Siluete vaših tijela su skrivene i mislima koje kao srebrene strune titraju pred nutarnjim očima. Ništa slično još nisam osjetio, vi ste za mene novo iskustvo vremena koje je prohujalo bez mene. Nešto, za mene neobično se događa i ja se samo prisjećam da sam kao mladić učio o svjetlosnoj dimenziji koju sam tražio u svojim mislima, pokušao opisati, ovjekovječiti u djelima. Dok sam lutao materijom sna u vremenu prije vremena susretao sam misli koje su bile odrešitije i sigurnije od mojih. Smrt je bila kraj prohujalog vremena i ja sam osjetio olakšanje, znao sam da sam konačno pronašao izgubljeno vrijeme. Ono što se može objasniti više nije poezija, a ovi trenutci s vama su neobjašnjivi, oni bude u meni novi izričaj.
Vidim vas u mirisu vaših tijela, čujem vaše glasove u mislima koje blješte u iskricama svijetla koje ne prestaje. Vi ste uskrsnuće mojih snova o ljubavi koju nikada nisam uspio do kraja opisati. Vi ste ono duplo biće iz kojeg smo svi nastali. Dva tijela u jednom, u kojem su izmješana sva sjećanja na one koje sam poznavao i opisivao. Jedino su vaše misli drugačije od onih koje sam ranije sretao."
"Dakle mi smo ipak samo misli, mi smo energija, strune, tkivo univerzuma." pomislih tužno
"Vi ste osjećaj koji se širi, fenomenologija moga sna, vi ste vrijeme koje se otrglo Kronosu i postalo uistinu doživljaj koji danas vidim, čujem mirišem, dodirujem." strančeva misao dotaknu moju. .
"Ali to smo ipak mi, naša tijela su naša svijest o tijelima, naši pokreti su naša svijest o njima. Mi dišemo, naša srca kucaju, mi pijemo čaj i osjećamo okuse i mirise, mi smo postali uistinu svijest o nama samima." u pjesnikovim očima se zrcalio san .

Bili smo u misaoni Proustiani... divan osjećaj... :)

Dijana Jelčić






Dan poslije
lije[/URL]

Oznake: misaona Proustiana

- 12:12 - Komentari (13) - Isprintaj - #

subota, 03.03.2018.

Moja mala utopija...





Pod lupom: Fejsbuk u vašem životu, priča broj 9.
Čarobnim riječima u ovom tekstu, Dijana Jelčić opisuje Facebook kao „malu kavanu na trgu cvijeća“ u kojoj se susreću srodne duše, virtualni prijatelji, te kao putnici kroz vrijeme ili istovremeni građani bilo kojeg dijela Zemlje, osmišljavaju misaonom gimnastikom uporabu znanja koje „lebdi u zraku, samo ga treba znati osjetiti, prepoznati, posvojiti i živjeti s njim“.
Ovaj svijet ljepote, kako kaže autorica, kojim se rastjeruje zabrinutost, jeste suprotnost jutarnjim sumornim vijestima, ali kada se shvati da ono što se događa na Facebooku nije samo puko prenošenje informacija već njihovo nastajanje u nama, shvatiti će se i ubrzani kreativni procesi u svim sferama stvarnoga svijeta.

misaona Proustiana

bila sam zamoljena pisati o doživljaju FB druženja... mislim da su i naša blog druženja slićna... donja fotografija zrcali istinu...
@morska zvijezda, @ ZlicaOdOpaka, @SarahB i moja malenkost kod staraca na gornjem gradu uživamo u promociji blogericine zbirke pjesama...








Povezanost uma i tijela, titraji neurona, umreženost mozga i vanjskih osjetila i naša ovisnost o poticajima iz vana ostvaruju našu stvarnost. Suhoparna definicija pročitana u neurofiziološkoj knjizi, naučena napamet bez osjećajnog sudjelovanja u njoj. Oduvjek se užasavam od takvog razmišljanja. Buđenjem se obično susrećemo s dnevnim vjestima koje postaju most prema stvarnosti.
Financijska kriza, devalvacija, ubijanje, samoubojstva u domovini, smrt na cesti, glad u Africi…
A onda uđem u virtualni svijet ljepote. Facebook vječno otvorenih vrata mi daruje Dionizijsku opojnost. Njome rastjeravam zabrinutost i osjećam smisao istinskog postojanja. Pijući prvu jutarnju kavu uranjam u virtualno ludilo, bude se usnuli osjećaji, kukiča nježna priča o ljubavi i životu.
„Uvijek sam slutio da postoji nešto više od obične egzistencije, ali se nisam znao uzdignuti iznad naučenog neznanja. Pokušavao sam živjeti revolte i apsurde, želio sam osjetiti razliku između znanja i neznanja. Metafizička zločestoća conditio humana je skrivena u našem genetskom kodu. Poriv za uništenjem vrijednosti nam je urođen, kao da smo osuđeni na zlodjela već samom spoznajom naše neminovne smrti.“ Potaknuta misaonim dijalozima sa FB prijateljima prisjećam se Camusove mudrosti. U takvim trenutcima osjećam kako ulazim u svijet čudesnih niti svijesti o vremenu prije pamćenja i preda mnom se otvara svijet prije sjećanja.
Sljubljujem se s beskrajem kontemplativnog ljubavnog čina i osjećam ljubav, koja živi u meni kao osnovna energija svih drugih događanja.
Danas već davne 2004-te godine je netko, nije važno tko, osmislio Facebook, umreženost među ljudima cijelog svijeta. Dogodio se novi veliki prasak iz kojeg je izranjao virtualni svijet sastavljen od bezbrojinih paralelnih univerzuma. Stiskom na tipkovnicu postajemo putnici kroz vrijeme, lutamo bespućem imaginarija, zaustavljamo na postajama velikog uma, susrećemo se na virtualnim trgovima i upoznajemo preko misaono- osjećajnih izričaja.
Događa nam se virtualna stvarnost. Pa iako je to contradictio in adjecto, iako izmišljaji oživljavaju u izmišljajima mi sudionici vremena postajemo istinski kozmopoliti, građani svijeta.
„Oči i uši su ljudima loši svjedoci ako imaju barbarsku dušu“ titra Heraklitova misao u zrnu svijesti. Prije vremena interneta i Facebooka, izazvana antičkom mudrosti, novim teorijama neurofiziologije i kibernetike napisah utopiju „Misaona Proustiana“. To je mala kavana na trgu cvijeća u kojoj se susreću srodne duše i kontemplacijom, misaonim fitnisom osmišljavaju zbilju.
Danas „Misaonu Proustianu“ doživljavam ulaskom u Cyberspace, pri susretu sa virtualnim prijateljima. Kontemplacija, misaona gimnastika je ljepota naših druženja. Prostor je nabijen energijom sjećanja. Misli pričaju priču o nama samima.
Misaone slike iz vremena prije ovoga nas vraćaju u secesijsku dvoranu punu stolova, stolnih lampi i polica na kojima poredane stoje knjige. U njima je tada bilo skriveno svo znanje svijeta, trebalo je samo znati koji od tisuća složenih primjeraka potražiti. Taj veliki tajnoviti prostor pun tišine, u kojoj se induciralao naše sazrijevanje, smo nazivali sveučilišna biblioteka. Tišinu je narušavalo okretanje stranica knjiga koje smo čitali i šapat međusobnog izmjenjivanja misli.
U Misaoni Proustiani nema knjiga, nema drvenih stolova i secesijskih lampi. Ovdje znanje lebdi u zraku, samo ga treba znati osjetiti, prepoznati, prihvatiti, posvojiti i živjeti s njim. Tražimo objašnjenja za davno napisano, pokušavamo naučene definicije raščlaniti, odgovoriti na, u njima, skrivena pitanja i misliti neke nove spoznaje.
Ovo što nam se događa nije tek puko prenošenje informacija, nego njihovo nastajanje u nama. To je poetika naše virtualne zbilje.
Naša kreativna geneza kao da je tek počela iako traje već tisućljećima. Postajemo Ikarusi novog vremena, učimo letjeti epohama tražeći trenutak koji nas je godinama sputavao u apsolutnost vremena i prostora, trenutak u kojem smo počeli pripadati tijelu, trenutak kada nas je obuhvatilo krilo čvrste materije u kojoj smo trajali stoljećima.
U Misaoni Proustiani, lebde milijarde misli i osjećaji, čuje se tišina. Ona nas, kao anđeli, vjesnici vječnosti sjedinjuje u stvarni doživljaj. Služimo se misaonim slikama, pohranjujemo ih duboko u pamćenju, širimo riznicu sjećanja. Postajemo svjesni misaone energije, osjećamo njenu postojanost, vidimo njenu preobrazbu u napisanu riječ.
„Čovjek je jedino živo biće koje je svjesno svoje prolaznosti.“, nečija misao mi zaustavlja dah.
Zar je potrebno u ovakvom trenu misliti na prolaznost? Puna sjećanja se pitam šta je prolaznost? Trg cvijeća, nova strana svijeta, širina misaonog horizonta je svjedočanstvo istovremenosti koje teoretski nema.
Na ovom istom mjestu je praotac Heraklita sagradio Efez, tu je bio Dianin hram, na njemu je gorila lomača u vremenu neznanja, na njemu smo dočekivali zore stičući znanje, na njemu se jednom zrcalio kameni grad, on je bio mjesto sudnjeg dana, tu je bljesnuo veliki prasak. To je otok prividnog mira i hram ljubavi, hrid o koju se razbijaju valovi spoznaje, nad njim sunce ne zalazi, nego traje trenom prepunim ljepote.

Kada krenemo u sutra, hoćemo li ovaj prostor ponijeti sa sobom, ili ćemo ga ostaviti onima koji dolaze za nama?
Oni će stvarati svoj prostor. Kada mi krenemo ovdje više neće biti male kavane, niti hrama, niti zalaza sunca. Neke druge misli će ovdje stvarati svoj svijet.
Naše misli stvaraju plavičasti oblak prepun bijele svjetlosti i tišine. Vidim lik čovjeka upalih očiju i crne kose u odjelu epohe nadanja i novih vjerovanja. Njegove misli dotiču moja osjetila. Sinestezija osjećaja me vraća u daleki trenutak u kojem sanjah Combray i pokušavah prepoznati onog anonimnog spavača koji se dugo, dugo budio. Zar to nije bio trenutak u kojem sam se sama jutros našla?

Virtualni pejsaž je preslika velikog cvijetnjaka pored mora. Zrcali se slika majstora impresionizma, maglovita sjena u kojoj se arhitektura samo nazire, ali dovoljno je snažna da osjećam gdje sam. Misao gradi mramorne stepenice prema moru, uzdiže fontane, sadi cvijeće i sve pretvara u viziju besmrtne ljepote u kojoj se uvijek ponovo susrećemo.
I više se ne zna gdje završava zemlja, a gdje počinju oceani, što je palača, lađa, jedrenjak, galija. Sve je to u nama, jer čovjek je biće koje ne može izaći iz samoga sebe, koje druge poznaje u samome sebi i spoznaje da nije jedan jedini, već kolona ljudi, u kojoj ima strastvenih, ravnodušnih, ljubomornih. Osjećam kako postajem čvor u tkivu vremena, u tkanici osjećaja prošlosti i emocija sadašnjosti.


Dijana Jelčić



Oznake: blogosfera, misaona Proustiana, blogoprijateljstvo

- 18:48 - Komentari (15) - Isprintaj - #

0

Pokret počinje u glavi, a ne u mišićima

  • manu propria kineziterapija je koncept izrastao iz moje misaone slike o univerzum misaono-osjetilno- osjećajnog u meni i postao moja misaona slika o "savršenoj" kineziterapiji. U mojoj ideokinetčkoj slici kineziterapeut služeći se svojim teoretskim znanjem i svojim radnim iskustvom svojeručno pronalazi, dijagnosticira i obrađuje funkcionalne promjene pacijentovog sustava za pokretanje, učeći ga četverodimenzionalnom samopoimanju, četverodimenzionalnoj samostabilizaciji da bi ga kasnije usmjerio u četverodimenzionalu samomobilizaciju.

Linkovi

svaki posjet me veseli




  • Ihre Partner für einen schönen Carport Gewa.de !