Tijekom svog dugogodišnjeg rada u šumarstvu, kod obilaska šumskih sastojina i šumskih radilišta, fotoaparatom snimam meni zanimljive prizore i detalje. Ovaj blog vodim od 2004.godine. Sadržaj bloga služi promociji šumarske struke i posvećen je kolegicama i kolegama šumarima, koji su radeći generacijama u šumi, sačuvali i unaprijedili šumske sastojine za buduće generacije.
NE ZABORAVITE!
DOK ŠUME DIŠU
I MI ĆEMO DISATI.
Katalozi bjelovarskog salona fotografija "ŠUMA OKOM ŠUMARA"
ŠUMSKE ZANIMLJIVOSTI
-Nekada su šume zauzimale preko 80 posto, a danas pokrivaju tek 33 posto europskog kontinenta.

-Sjeme vrba i topola gubi klijavost za nekoliko dana dok sjeme bagrema može klijati i poslije 15 godina.

-Vjetar može raznijeti sjeme bora, smreke, ariša, johe i gorskog javora od 20 do 30 km daleko.

-Deblo hrasta lužnjaka u ljetnim mjesecima prosječno dnevno "ispumpa" do 300 litara vode iz tla.

-U vremenu od 1885-1895. godine hrvatski književnik i šumarski stručnjak Josip Kozarac bio je upravitelj šumarije Lipovljani.

-Periodičnost punog uroda žira ovisi o klimatskim uvjetima, od 5 godina u toplijim krajevima do 8-10 godina u hladnijim područjima.

-Jedna desetina šuma u Hrvatskoj otpada na hrast lužnjak (Quercus robur L.).

-Hrvatska spada u šumovitije zemlje Europe s više od 0,50 ha po stanovniku, a šume su jedno od najvećih nacionalnih bogatstva Hrvatske.

-Hrvatska ima velik broj biljnih endema, čak 312 vrsta endemskih sjemenjača. Među njima je 85 drvenastih šumskih endema(grmova i drveća). Strogih endema ili stenoendema, koji rastu isključivo u Hrvatskoj, ima 189.

-Šumarska struka je jedna od najstarijih u Hrvatskoj, izobrazba šumarskih kadrova započela je 1860.godine osnutkom Gospodarskog- šumarskog učilišta u Križevcima. To je prva takva škola u ovom dijelu Europe. Visoko obrazovanje šumarskih kadrova započelo je 1898. godine otvaranjem Šumarske akademije u Zagrebu.



OPASNOSTI U ŠUMI


-OTROVNE GLJIVE
Kako je počela sezona branja gljiva, poželjno je da obnovite svoje znanje prepoznavanja otrovnih vrsta gljiva koje se najčešće pojavljuju u našim šumama.

-KRPELJI
Kako prolazeći šumom dolazimo u kontakt s krpeljima, nije na odmet da nešto više saznate o rizicima od uboda tih malih životinja.


-MIŠJA GROZNICA
Bolest s vrućicom, oštećenjem rada bubrega te drugim smetnjama.Uzročnik je virus koji kruži među malim šumskim glodavcima.(više ovdje...)

-KOMARCI
Komarci su široko rasprostranjena skupina insekata. Značajni su u odnosu na čovjeka i njegovo zdravlje kao prenositelji bolesti i kao molestanti (napasnici). Na sreću, na našem području ne prenose bolesti, ali narušavaju mir i zdravlje u širem smislu: ometaju čovjeka pri svakodnevnim aktivnostima, pri boravku u prirodi i rekreaciji.

OTROVNE BILJKE U ŠUMI

-VELEBILJE(Atropa Belladonna)
Velebilje je vrlo rasprostranjena biljka u našim brdskim i planinskim predjelima.
Biljka se raspoznaje po obliku i rasporedu listova - u svakom pršljenu grane nalaze se po dva jajolika lista, jedan mali, a drugi veliki. Cvjetovi su pojedinačni i nalaze se u pazuhu listova, a cvate tijekom cijelog ljeta, a plodovi su vrlo lijepe, kao višnja krupne bobice. Bobica je višesjemena, sočna kiselkasto-slatka, ukusna (ali vrlo otrovna), veličine višnje; ima tamnoljubičast sok. S donje je strane bobica obložena zelenom petozubom čašicom. Sjemenke su okruglaste, tamne i sitne.

-BUNIKA( Hyoscyamus niger)
Bunika je biljka neugodna mirisa koja raste uglavnom pored naselja. Biljka je dlakava, plod je žućkastosmeđa i na vrhu je nazubljena čahura s poklopcem, puna sjemenja. Svi dijelovi bunike su otrovni.


-ĐURĐICA (Convallaria majalis)
Đurđica raste u svjetlijim listopadnim i miješanim šumama, u šikarama i na krčevinama a često se sadi u vrtovima kao ukrasna biljka. Crveni plodovi đurđica sazrijevaju u rujnu i susreću se razmjerno rijetko. Kuglasti su, promjera oko 8 mm, a sadrže narančasto meso i 2-6 kuglastih sjemenki. Bobice su vrlo otrovne, kao i ostali dijelovi biljke jer sadrže heterozide koji djeluju na rad srca.


-PETROV KRIŽ (Paris quadrifolia L.)
Trajna zeljasta biljka koja u gornjem dijelu nosi obično po 4 velika, eliptična, unakrst položena lista. Plod je jedna okruglasta ili jajasta sivkastoplava, sjajna i sočna boba promjera 10-15 mm, koja dozrijeva u srpnju ili kolovozu, na vrhu izmedu 4 uska, šiljasta listića. Veoma je otrovan, neugodnog, bljutavo slatkastog okusa, a već dvije ili tri pojedene bobe mogu izazvati ozbiljna trovanja.

29.06.2004., utorak

Drveni most

Stojim pred starim drvenim mostom, koji od davnina spaja dvije šumovite obale. Preko njega ljudi odlaze i dolaze, uvijek se opredjelujući za jednu stranu, vođeni raznim interesima polako nestaju u šumi.

- 23:11 - Komentari (1) - Isprintaj - #

23.06.2004., srijeda

Borba za opstanak...

Hodam danas po odjelu koji je u obnovi. Oko mene rijetki, stari, čvrsti, krupni i granati hrastovi, a na tlu veliki broj mladog ponika hrasta. Od te "salate" mladih biljaka, samo će mali broj najjačih ostati, većina će izgubiti životnu bitku. Rijetki će zauzeti korijenjem svoje mjesto pod zemljom, uzimajući hranu i vodu, te tako izrasti u visinu, približivši se krošnjama suncu i postići veličinu i snagu svojih predaka. I tako oduvijek i zauvijek, u prirodi vrijede samo zakoni borbe za opstanak, gdje pobjeđuju i ostaju samo najjači, koji rastu i rađaju nove generacije koji opet žive i preživljavaju samo u međusobnoj borbi.

- 21:44 - Komentari (1) - Isprintaj - #

16.06.2004., srijeda

Sparina

Jučer i danas, dva teška radna dana za rad u šumi. Pritisnula sparina, znoj se cijedi niz lice, a rojevi komaraca nedaju ni na trenutak priliku za kratki odmor. Šuma je vlažna, traktori s trupcima na cestu izvlače blato, koje se lijepi za čizme. Baš gadno, no, danas je plača, pa se sve bude nekak lakše podneslo.

- 22:00 - Komentari (1) - Isprintaj - #

14.06.2004., ponedjeljak

"Team building - Umag 2004."

Četiri dana druženja, natjecanja u raznim disciplinama, odmaranja od svakodnevnih briga. Nisu se čitale novine, niti gledala televizija. Na suncu se hvatala boja i razgibavali mišići u vodi. Sve za pet, no kao što to već biva, lijepi trenuci kratko traju.... (više ovdje)

- 18:51 - Komentari (3) - Isprintaj - #

08.06.2004., utorak

Pripreme....

I ove godine od 09-13.lipnja održat će se radničke sportske igre šumara, i to kao "Međunarodno takmičenje radnika Hrvatskih šuma - Umag 2004."(Sudjeluju Rumunji, Slovaci,Mađari,Makedonci, i još neki ...). Po upravama, održana su prednatjecanja, odabrane su ekipe koje su marljivo trenirale, da postignu što bolje rezultate. Večeras se sprema sportska odjeća i obuća, dobivena od raznih sponzora, te se pakiraju putne torbe. Sutra kreću autobusi sa natjecateljima i kibicima prema Umagu (oko 1900 sudionika). Na trenutak zaboravit će se: male plaće, terenski dodaci, komarci, sparina, namrgođeni šefovi, štednja na svakom mjestu; jer malo je takvih trenutaka koje treba iskoristiti za međusobna druženja. Po cestama vozit će se autobusi i kombiji od Lipovca s jedne strane, te Dubrovnika s druge strane, prema Umagu. Bitan je "smjer kretanja", koji je uvijek od istoka prema zapadu, prema Europi, kojoj težimo." Time dajemo, doprinos našim trenutnim općedruštvenim kretanjima".
"Živjele igre"
Idem i jaaa....

- 21:14 - Komentari (0) - Isprintaj - #

02.06.2004., srijeda

Bioprognoza

Gledam bioprognozu za razdoblje od 31. svibnja do 03. lipnja 2004.
"Bioprognoza za danas bit će nepovoljna. Nastavlja se period lošijeg raspoloženja uz slabiju radnu koncentraciju, glavobolju i slabiji san. Preporučuje se ograničenje tjelesnog napora. Očekuje se ultravioletno zračenje visoke jačine te se treba zaštititi odjećom, sunčanim naočalama i preparatima s zaštitnim faktorom 15 ili većim. Izbjegavati boravak na suncu između 10h i 16h."......
A ja moram u šumu, na tu sparinu, među komarce, krpelje, vršiti doznaku stabla i usput obići dva radilišta, preuzeti drvne sortimente i organizirati zaštitu ponika od pepelnice za sutra, ako neće biti kiše. E sad mi još netko kaže da je lako nama šumarima, jer smo stalno na friškom zraku !

- 19:29 - Komentari (2) - Isprintaj - #

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.

< lipanj, 2004 >
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

BROJ POSJETA
FOTO VREMEPLOV