OPIS BLOGA
CENTAR ZA PRAVNO SAVJETOVANJE ŽENA ŽRTAVA NASILJA
Put vele crikve 1
(kod Kosog tornja)
51000 Rijeka


Pravni savjeti i podrška u pravnim procedurama i postupcima telefonom ili dolaskom u Centar uz prethodnu najavu telefonom.

Info telefon: 051/315-020.


Ponedjeljkom:
10:00 -12:00h

Četvrtkom:
17:00 - 19:00h


web stranica: www.centar-zena.hr

e-mail: centar.zena@hi.t-com.hr

CENTAR ZA PARTICIPACIJU ŽENA U DRUŠTVENOM ŽIVOTU

Centar je nevladina, neprofitna, lobistička ženska grupa za afirmaciju i implementaciju ženskih ljudskih prava, rodne ravnopravnosti, prava na rad, prava na jednaku plaću, prava na jednako sudjelovanje u javnom i društvenom životu, prava na život bez nasilja.

Centar se posebno bavi obiteljskim nasiljem jer je u Hrvatskoj obiteljsko nasilje stalno u porastu, svaka četvrta žena u Hrvatskoj doživi neki oblik nasilja, a svaka druga ubijena žena stradala je od svog partnera.

Članice centra željele su konkretno pomoći ženama i djeci žrtvama nasilja osnivanjem CENTRA ZA PRAVNO SAVJETOVANJE I PODRŠKU U PRAVNIM PROCEDURAMA I POSTUPCIMA.


Osnovan je pravni fond Br. Rn. 2340009-1110260879 Privredna banka Zagreb iz čijih će se sredstava plaćati pravno zastupanje



Udruga je 2009.g. registrirana od Ministarstva pravosuđa RH za pružanje besplatne pravne pomoći i osnovan CENTAR ZA BESPLATNU PRIMARNU PRAVNU POMOĆ.
PLAN ZA BIJEG:
1. SPAKIRAJTE REZERVNU ODJEĆU I OSOBNE STVARI ZA VAS I DJECU.

2. NABAVITE REZERVNE KLJUČEVE AUTA, NEŠTO NOVCA I PRESLIKE VAŽNIJIH DOKUMENATA (rodni list, izvod iz matice vjenčanih, vlasnički list, zdravstvena knjižica...)

3. OSTAVITE PRIPREMLJENU REZERVNU ODJEĆU, NAMIRNICE I DOKUMENTE KOD OSOBE U KOJU IMATE POVJERENJA.

4. PROBAJTE IZLAZITI IZ KUĆE SVAKODNEVNO I UVIJEK U ISTO VRIJEME KAO DA MORATE NPR. U TRGOVINU, PROŠETATI LJUBIMCA I SL.

TO UČINITE IZ RAZLOGA DA NE IZAZOVETE SUMNJU NASILNIKA KADA DOISTA BUDETE BJEŽALI.

5. POMNO ISPLANIRAJTE GDJE ĆETE POBJEĆI I KAKO ĆETE DO TAMO STIĆI.

Centar za participaciju žena u društvenom životu

13.08.2015., četvrtak

PRIVREMENO UZDRŽAVANJE DJETETA

Dijete ima pravo na privremeno uzdržavanje, ako roditelj koji ne stanuje s djetetom ne ispunjava u cijelosti ili djelomično svoju obvezu uzdržavanja na temelju presude dulje od tri mjeseca neprekidno od dana pokretanja ovršnog postupka za prisilnu naplatu uzdržavanja. Zahtjev za privremeno uzdržavanje podnosi se Centru za socijalnu skrb.

- 19:04 - Komentari (0) - Isprintaj - #

OVRHA ZA UZDRŽAVANJE DJETETA

Ukoliko obveznik uzdržavanja ne plaća uzdržavanje za dijete određeno presudom, potrebno je podnijeti zahtjev za izravnu naplatu FINI za dospjele obroke uzdržavanja i priložiti presudu.
Ukoliko se želi osigurati naplata već dospjelih i svih budućih obroka uzdržavanja, tada je potrebno podnijeti prijedlog za ovrhu sudu.


- 13:46 - Komentari (0) - Isprintaj - #

07.08.2015., petak

MEHANIZMI KOJIMA REPUBLIKA HRVATSKA OSIGURAVA I ŠTITI PRAVA ŽENA KOJE SU IZLOŽENE NASILJU

POLICIJA:

Policija je dužna:
- na Vaš poziv doći i intervenirati,
- prikupiti obavijesti i podatke o nasilju i izraditi službenu zabilješku,
- privesti počinitelja nasilja u policijsku postaju i zadržati ga ukoliko za to postoje zakonske pretpostavke,
- podići kaznenu ili prekršajnu prijavu protiv počinitelja nasilja,
- počinitelju nasilja privremeno oduzeti oružje koje legalno posjeduje radi sprječavanja moguće zlouporabe i predlaganja pokretanja odgovarajućeg postupka oduzimanja oružja i oružnog lista, a u slučaju saznanja o ilegalnom posjedovanju oružja, poduzeti mjere radi pronalaženja i oduzimanja istog te prijavljivanja počinitelja kažnjive radnje,
- zatražiti pritvor za počinitelja nasilja te zaštitne mjere za Vas i vašu djecu ukoliko za to postoje zakonske pretpostavke,
- informirati vas o mogućnosti smještaja u jedno od skloništa ili domova za odrasle osobe i djecu žrtve obiteljskog nasilja.

CENTAR ZA SOCIJALNU SKRB:

Centar je dužan:
- žurno i bez odgode prijaviti nasilje policiji,
- upoznati vas s vašim zakonskim pravima,
- postupati s osobitim senzibilitetom za problem obiteljskog nasilja,
- izdati vam uputnicu za smještaj u dom za odrasle osobe i djecu žrtve obiteljskog nasilja ili sklonište ukoliko to zahtijevate,
- dodijeliti vam novčanu pomoc.

ZDRAVSTVENE USTANOVE:

Dužne su:
- prijaviti nasilje policiji,
- obaviti sveobuhvatan i detaljan besplatni pregled kako bi se utvrdilo jesu li vam i kakve ozljede nanesene,
- upoznati vas s vašim zakonskim pravima,
- predati vam presliku vaše povijesi bolesti,
- u slučaju utvrđivanja tjelesne ozljede, ispuniti Prijavu br. 030911 ili br. 03055 prema Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji.

PRAVOSUDNA TIJELA

Dužna su:
- u predmetima vezanim uz nasilje u obitelji postupati žurno,
- tijekom vođenja postupka na vaš zahtjev izvijestiti vas o vašim pravima,
- omogućiti vam davanje iskaza odvojeno od počinitelja,
- na vaš osobni zahtjev, obavijestiti vas o ishodu postupka, zaštitnim mjerama i mjerama opreza, te vam uručiti presliku pravomoćnog rješenja.

- 12:44 - Komentari (0) - Isprintaj - #

04.08.2015., utorak

RAZVOD BRAKA: Korisna pitanja i odgovori

Radi se o pitanjima koja su se redovito pojavljivala i za vrijeme važenja prijašnjih obiteljskopravnih propisa, a pojavljuju se i danas. Napominjemo da su odgovori sadržani na ovoj stranici u cijelosti usklađeni sa aktualnim propisima sada važećeg Obiteljskog zakona (NN 116/03.) koji je u cijelosti stupio na snagu tek 1.1.2006.

Dugi niz godina prije 1.1.2006., mnoga vrlo važna područja iz ovog zakona, posebno ona koja se tiču postupka razvoda braka i donošenja različitih vrsta odluka o djeci, bila su regulirana na potpuno drugačiji način nego što je to danas. A najveći broj pitanja odnosi se upravo na ova područja u kojem je obiteljsko zakonodavstvo pretrpilo najveće izmjene. Radi toga, nastojale smo Vam u svojim odgovorima dostaviti što više obavijesti, nadajući se i vjerujući da će Vam biti od koristi.

- 13:27 - Komentari (1) - Isprintaj - #

03.08.2015., ponedjeljak

PITANJE: Kako se pokreće postupak radi razvoda braka?

ODGOVOR:

Brakorazvodni postupak je bračni spor, po svojoj prirodi radi se o parničnom postupku koji se može pred sudom pokrenuti na dva načina: podnošenjem tužbe ili podnošenjem sporazumnog zahtjeva za razvod braka.

U slučaju tužbe stranka koja pokreće postupak ima položaj tužitelja/tužiteljice, a stranka protiv koje je postupak pokrenut ima položaj tuženika/tuženice.

Ukoliko su oba bračna druga sporazumna o razvodu i svim pitanjima u kojima se u postupku razvoda odlučuje, tada oboje imaju ulogu predlagatelja.

- 19:26 - Komentari (0) - Isprintaj - #

PITANJE: Što je to postupak posredovanja prije razvoda braka?

ODGOVOR:

Posredovanje je postupak koji se provodi izvan suda pri centru za socijalnu skrb ili kod nekog drugog posredovatelja, a cilj ovog postupka je ispitati stranke o uzrocima koji su doveli do poremećenosti bračnih odnosa te nastojati među strankama da se ti uzroci uklone i da se bračni drugovi pomire. Ovom postupku je temeljna svrha zapravo pokušati od strane treće neovisne osobe posredovati među bračnim drugovima, čiji su odnosi loši iz raznoraznih razloga, nastojanjem da se ti odnosi poprave i da se oni kao supružnici pomire. Naravno ukoliko je to moguće, odnosno ukoliko ovo oba supružnika žele.

- 19:25 - Komentari (0) - Isprintaj - #

PITANJE: Što moram napisati u tužbi, odnosno sporazumnom zahtjevu za razvod braka, kakve isprave moram priložiti, da li u postupku moram imati odvjetnika?

ODGOVOR:

Tužba, odnosno sporazumni zahtjev za razvod braka se ubrajaju u tzv. podneske koji se podnose sudu. Oni moraju biti u pismenom obliku, razumljivi i sadržavati sve da bi se po njima moglo postupiti, a osobiti: oznaku sudu, ime, zanimanje i prebivalište odn. boravište stranaka, predmet spora, sadržaj izjave i potpis podnositelja. Budući se tužbom ili sporazumnim zahtjevom traži da sud razvede brak, potrebno je navesti činjenice na kojima se temelji taj zahtjev i dokaze kojima se te činjenice dokazuju. Po potrebi se ovdje predlaže saslušanje stranaka, svjedoka, eventualno vještačenje, uvid u isprave i drugo. Ako tužba ili zahtjev nemaju ove kvalitete, sud može vratiti tužbu ili sporazumni zahtjev radi ispravka.

U tužbi, odnosno u zahtjevu za sporazumni razvod braka obvezno se mora zatražiti od suda četiri stvari o kojima sud u postupku mora odlučiti, i to:

1. Predložiti da se brak razvede

2. Iznijeti Vaš prijedlog o tome s kojim od roditelja će nakon razvoda živjeti mldb. djeca (ukoliko postoje zajednička mldb. djeca)

3. Iznijeti Vaš prijedlog o tome koliko onaj roditelj koji neće živjeti sa djecom treba doprinositi za uzdržavanje djece te

4. Iznijeti Vaš prijedlog kako bi se i u kojem vremenu trebali odvijati kontakti (susreti i druženje) između tog drugog roditelja i mldb. djece.

U iznimnim slučajevima, u tužbi se može zahtijevati i da se odredi uzdržavanje za jednog supružnika (primjerice, za Vas kao tužiteljicu) i to ako nemate dovoljno sredstava za život ili ih ne možete ostvariti iz svoje imovine, a niste sposobni za rad ili se ne možete zaposliti.

Temeljne isprave koje se prilažu tužbi, odnosno sporazumnom zahtjevu za razvod braka su izvornik (original) vjenčanog lista i rodnog lista za malodobnu djecu, naravno ukoliko stranke imaju zajedničku malodobnu djecu.

Tužba, odnosno sporazumni zahtjev sa ovim ispravama prilažu se u dovoljnom broju primjeraka za sud i protivnu stranku, a u brakorazvodnom postupku bilo bi dobro predati ih u 4 primjerka (za sud, za protivnu stranu, za centar za socijalnu skrb te jedan primjerak da postoji u spisu rezerve radi).

Zakon ne nalaže da stranke u postupku radi razvoda braka nužno moraju imati odvjetnike, pa se stranke mogu zastupati i same, što znači da same mogu sastaviti tužbu ili sporazumni zahtjev, pristupati na ročišta, predlagati izvođenje dokaza, postavljati pitanja svjedocima i vještacima i slično. Međutim, budući se radi o osjetljivom postupku, posebno u slučaju kada među strankama nema sporazuma, uvijek savjetujemo da bi za ženu bilo od koristi da angažira odvjetnika u postupku koji će joj pružiti kvalitetnu pravnu pomoć.

- 19:25 - Komentari (0) - Isprintaj - #

Pametni znaju čemu služi (PRED)BRAČNI UGOVOR!

Bračni ugovor je relativno novi pojam za hrvatsko zakonodavstvo jer je tek 2003. godine donesen novi obiteljski zakon koji pruža i tu mogućost.

Bračnim se ugovorom utvrđuje imovina svakog partnera stečena prije stupanja u brak.

Određuje se hoće li i koja imovina za trajanja braka predstavljati posebnu imovinu jednog partnera koja se ne dijeli te se ugovara omjer u stjecanju zajedničke imovine ovisno o tome koliko partneri procjenjuju da će u tome sudjelovati i pridonositi.

Ugovor se sklapa u pisanom obliku, a potpisi moraju biti ovjereni kod javnog bilježnika.





Bračni drugovi mogu imati bračnu stečevinu i vlastitu imovinu.



VLASTITA IMOVINA je imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka.

Vlastita imovina je i imovina koju je bračni drug stekao tijekom bračne zajedice nasljeđivanjem, darovanjem.

Autorsko djelo je vlastita imovina onoga bračnog druga koji ga je stvorio. Imovinska korist od autorskog prava i autorskom pravu srodnih prava ostvarena tijekm bračne zajednice bračna je stečevina.




BRAČNA STEČEVINA je imovina koju supružnici steknu radom za trajanja braka ili potječe iz te imovine.

Dobitak na lotu je također bračna stečevina, a isto tako i vrijednost svake adaptacije ili nadogranje stana ili kuće. Nasljestva ne ulaze u bračnu stečevinu.



Prema obiteljskom zakonu bračna stečevina se dijeli „pola-pola“, ali ako se potpiše bračni ugovor tada vrijede pravila koja su dogovorili bračni partneri. Isto vrijedi i za izvanbračnu zajednicu u kojoj se također može sklopiti bračni ugovor.

Bračni ugovor prilikom rastave skraćuje neizbježan postupak podjele zajedničke imovine, koji u Hrvatskoj traje godinama.

Zainteresirani za sastavljanje (pred)bračnog ugovora, mogu se javiti Centru za pravno savjetovanje žena žrtava obiteljskog nasilja na priložen kontakt-telefon gdje će im to biti besplatno omogućeno.

Pametni znaju čemu služi (pred)bračni ugovor!

- 18:02 - Komentari (0) - Isprintaj - #

PITANJE: Može li se mene u postupku posredovanja prisiliti da ja ostanem u braku, može li mi posredovatelj na bilo koji način „zabraniti ili onemogućiti“ da se razvedem? Što je to mirenje, a što posredovanje?

ODGOVOR:

Ne. Ukoliko obje strane koje se sporazumno razvode, ili jedan od njih koji je podnio tužbu protiv drugoga, kod posredovatelja čvrsto, odlučno, nedvojbeno ostane kod toga da se ne želi miiti jer smatra da su bračni odnosi teško i trajno dakle nepopravljivo, narušeni, nema nikakve mogućnosti da bi se stranke u ovoj svojoj namjeri spriječile, onemogućile ili da bi im se ovo zabranilo. Mirenje i posredovanje znači isto, ranije se govorilo o postupku mirenja, a sada se govori o postupku posredovanja, što je ujedno ispravan zakonski termin.

- 17:24 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< kolovoz, 2015 >
P U S Č P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

OBJAVLJENI TEKSTOVI:


Mehanizmi kojima RH osigurava i štiti prava žena koje su izložene nasilju

RAZVOD BRAKA: Korisna pitanja i odgovori

PITANJE: Kako se pokreće postupak radi razvoda braka?

PITANJE: Što je to postupak posredovanja prije razvoda braka?

PITANJE: Što moram napisati u tužbi, odnosno sporazumnom zahtjevu za razvod braka, kakve isprave moram priložiti, da li u postupku moram imati odvjetnika?

PITANJE: Može li se mene u postupku posredovanja prisiliti da ja ostanem u braku, može li mi posredovatelj na bilo koji način „zabraniti ili onemogućiti“ da se razvedem? Što je to mirenje, a što posredovanje?

PITANJE: Što ja moram napraviti nakon što sud na prvom ročištu donese odluku o tome tko ć biti posredovatelj u postupku?

PITANJE: Kako se i u kojem trenutku pokreće postupak posredovanja?

PITANJE: Kako kod posredovatelja pokrećem postupak?

PITANJE: Kada se uopće provodi postupak posredovanja i da li ima bilo kakve mogućnosti da ovaj postupak izbjegnem?

PITANJE: U čemu se sastoji postupak posredovanja, kakva je njegova procedura i što je njegov cilj?

PITANJE: Što ja moram poduzimati nakon što primim stručno mišljenje posredovatelja?

PITANJE: Koliko posredovanje može trajati i kakav dokument trebam dobiti?

PITANJE: Trebam li imati odvjetnika/odvjetnicu u brakorazvodnom postupku ili postupku posredovanja?

PITANJE: O čemu sud uopće odlučuje u brakorazvodnom postupku?

PITANJE: Iz kojih razloga sud može razvesti brak, što ja moram dokazivati u postupku?

PITANJE: Što je sa djecom i uzdržavanjem djece za vrijeme dok se ne okonča postupak razvoda braka?

PITANJE: Što je sa imovinom koju smo stekli u braku, da li se o njoj odlučuje u brakorazvodnom postupku?

PITANJE: U tijeku je postupak razvoda braka, sa suprugom se ne mogu oko ničega vezano uz djecu dogovoriti, što da radim?

PITANJE: Koja je uloga centra za socijalnu skrb u postupku radi razvoda braka i da li centar sudjeluje u postupku?

PITANJE: Netko mi govori da odluke u vezi djece donosi centar za socijalnu skrb, a drugi pak da o tome odlučuje sud? Što je istina, o čemu odlučuje centar za socijalnu skrb, a o čemu sud?

PITANJE: Razvedena sam, imam dijete od 5 godina, prema brakorazvodnoj presudi dijete živi sa mnom. Ocu djeteta su određeni susreti i druženja čega se on ne drži redovito, najčešće ne dolazi, a kada dođe pravi nerede, nasilan je, vrijeđa me pred djetetom,

ŠTO AKO vas partner...?

- vrijeđa, omalovažava, viče na vas, govori vam uvredljive riječi,
- optužuje vas za svoje ponašanje,
- prijeti da će vas napustiti ili vam oduzeti djecu,
- izolira vas od članova vaše obitelji i vaših prijatelja,
- ne dozvoljava vam da radite, kontrolira sve financije i bankovne račune, odbija plaćati račune ili izdvajati za hranu,
- zabranjuje vam upotrebu automobila i telefona,
- nadgleda sve što radite, izrazito je ljubomoran,
- udara vas, guši, šamara,
- maltretira vas i nasrće na vas i djecu,
- uništava zajedničku imovinu,
- prisiljava vas na spolni odnos...

ŽRTVA STE OBITELJSKOG NASILJA.


Imajte na umu da:

- SVATKO IMA PRAVO NA ŽIVOT BEZ NASILJA.

- ZA NASILJE NEMA OPRAVDANJA

- SVAKA ČETVRTA ŽENA U HRVATSKOJ JE ŽRTVA OBITELJSKOG NASILJA.


AKO STE U NEVOLJI NAZOVITE:

112 - ŽURNA POMOĆ
92 - POLICIJA
94 - HITNA POMOĆ