Susret s Papom Ivanom Pavlom II. i Bijeli put

27.05.2018.

1994.
Predsjednik Društva Branko Ferina

22. siječnja Garešnica - nastup zbora na koncertu dječačkog zbora Taubeki
15. veljače Društveni dom u Mikulićima - Fašnik - sudjelovale sve sekcije Društva
18. veljače Dom umirovljenika na Sv.Duhu - nastup tamburaške sekcije
23-27.ožujka gostovanje folklorne i tamburaške sekcije u Rimu i Vatikanu
Gostovanje folklorne i tamburaške sekcije u Rimu i Vatikanu održalo se u preduskrsno vrijeme 1994. godine. Sljemenaši su u Rim stigli u srijedu 23. ožujka. Odmah su se obukli u svoje šestinske nošnje i krenuli u povorci prema Trgu Sv. Petra. Svojom pojavom plijenili su pozornost svih i bili meta mnogobrojnih fotografa i snimatelja.


Iako umorni dugotrajnim putovanjem, strpljivo su iščekivali najavljeno primanje kod Sv. Oca. Oko podne s tisućama vjernika iz svih dijelova svijeta, Sljemenaši su ušli u veliku dvoranu za audijenciju. Uslijedio je dolazak Sv. Oca burno popraćen pljeskom i ovacijama. Uslijedila je njegova propovijed i pozdravljanje prisutnih grupa na raznim svjetskim jezicima. U trenutku kada je Sv. Otac progovorio na hrvatskom jeziku zaigralo je srce svakog Sljemenaša. Ustali su i na pozdrav uzvratili pjesmom Lijepe li su nam Šestine.

Na Cvjetnu nedjelju, ponovno obučeni u šestinske nošnje, Sljemenaši, kao prva grupa izvan Italije, sudjeluju u svečanoj procesiji koju je predvodio Sv. Otac na Trgu Sv. Petra. Tijekom mise bili su na počasnom oltaru tik do Pape. Najmlađi članovi društva, Petra Hernaut i Marko Jurak, prinosili su misne darove, čime je bilo izuzetno počašćeno čitavo Društvo jer u tom trenutku oni nisu predstavljali samo HSPD “Sljeme” Šestine, već čitavu Hrvatsku. Po završetku je Sv. Otac udijelio Sljemenašima blagoslov, te se sa svakim ponaosob pozdravio. Ostao je to nezaboravan doživljaj za svakog od njih. Sudjelovanje u ovom velikom misnom slavlju slikovno je zabilježeno u knjizi Ivan Pavao II (S.Tomašević). Međutim, autoru se potkrala greška, naveo je tekstu ispod fotografije da se radi o hodočasnicima iz Remeta.
Sljemenašima je uvijek bio na usluzi njihov župnik - gospodin Ivan Čuček Upoznali su ga tih dana ne samo kao duhovnog pastira župe, već i kao izuzetnog poznavatelja kulturnih i povijesnih znamenitosti Rima i Vatikana. Zahvaljujući njemu obišli su dio od mnoštva sakralnih i drugih prepoznatljivih znamenja ove svjetske metropole, od kojih je najupečatljiviji bio obilazak Bazilike Sv.Petra sa usponom na kupolu, te posjet Fontani di Trevi..

3. travnja Župna crkva sv. Mirka - uskrsna misa - sudjelovale sve sekcije Društva
23. travnja Sjemenište na Šalati - obilježavanje Godine obitelji - nastup muškog zbora
24. travnja Katedrala - Sveta misa u čast 900.obljetnice Zagrebačke nadbiskupije i Godine obitelji - sudjelovale sve sekcije Društva
1. svibnja Mikulići - premještanje i posvećenje Raspela - nastup muškog zbora
7. svibnja Klanjec - Dan općine - nastup folklorne i tamburaške sekcije
13-15.svibnja Frankfurt - gostovanje muškog zbora
26. svibnja Dom umirovljenika Medvešćak - nastup svih sekcija
29. svibnja Mikulić - Dan državnosti - sudjelovale sve sekcije
31. svibnja procesija od Katedrale do crkve Sv. Marka u čast Majke Božje Kamenitih vrata - zaštitnice grada Zagreba - sudjelovali članovi
folklorne sekcije i muškog zbora
8-12.lipnja humanitarni konvoj Prigorje Lašvanskoj dolini - gostovanje muškog zbora i tamburaške sekcije
U povijesti HSPD “Sljemena” ostat će zapamćena ta godina i po sudjelovanju u prvom kulturnom humanitarnom konvoju “Prigorje Lašvanskoj dolini”. U ovoj humanitarnoj akciji sudjelovali su članovi muškog zbora i tamburaške sekcije - njih osamnaest, te gospođa Mira Kadoić , dirigentica zbora.

Do glavnog odredišta, Novog Travnika putovalo se punih 26 sati. Prolazilo se jedinim mogućim putem za Lašvansku dolinu, tzv. Putem spasa, putem koji je značio život žiteljima doline - preko opasne Vran-planine, Prozora i Gornjeg Vakufa. Tu su se prvi puta mogle vidjeti grozne posljedice ratnih razaranja jednog grada: Gornji Vakuf bio je potpuno srušen i pust. Prije ulaska u Novi Travnik, iako vrlo umorni dugotrajnim putovanjem, Sljemenaši su obukli svoje narodne nošnje i sa pjesmom ušli u grad.
Duž puta kojim su prolazili priređen im je veličanstven doček, izazivajući obostrano ganuće i suze na oči. Bilo je tako na svakom mjestu gdje su se Sljemenaši pojavili: Vitezu, Novoj Bili, Busovači. Koncertu društva u Novom Travniku prisustvovalo je u velikoj sportskoj dvorani 2000 ljudi iz čitave Lašvanske doline. Ne postoje riječi kojima bi bilo moguće opisati emocije u tom trenutku, kako posjetitelja, tako i samih izvođača.

Kao uostalom i tijekom čitavog gostovanja. Srdačnim ispraćajem mnoštva ljudi, u jutarnjim satima 12. lipnja krenulo se put Zagreba, uz iskrenu želju i nadu u ponovni susret u miru.
Putovanje HSPD “Sljeme” u prvom kulturnom konvoju za Lašvansku dolinu ne može se gledati samo kao jedno putovanje i jedan koncert, već i kao nešto mnogo više. U danima ni rata ni mira, jednom dijelu hrvatskog naroda prijetila je opasnost nestajanja sa tih prostora. Velikom borbom i žrtvama, taj narod uspio je obraniti svoje ognjište. Zato mu je bilo potrebno pružiti uvjete kako za ekonomsku i materijalnu, tako i duhovnu obnovu. Trebalo je doći među taj narod, dokazati mu da nije napušten, da nije sam. Sudjelovanjem u ovoj humanitarnoj akciji Sljemenaši su ispunili sva očekivanja, čemu su u prilog govorili mnogobrojni kontakti sa istaknutim predstavnicima posjećenih gradova i institucija, kao i sa običnim malim, velikim, hrabrim ljudima. SLJEME je još jednom izvršilo svoju plemenitu zadaću: u teškim ratnim uvjetnim života ljudima Lašvanske doline prenijelo je djelić jednog humanijeg, normalnijeg života.

17. lipnja Šestine - doček hrvatskih branitelja iz Livna prilikom polaganja vijenca na grob Ante Starčevića - sudjelovale sve sekcije
25. lipnja Samobor - Dan planinarskog društva Japetić u izletištu Šoićeva kuća - nastup folklorne i tamburaške sekcije
2. srpnja Bijenik - Šestinski dan - nastup svih sekcija
9. srpnja Tuheljske toplice - zajednički izlet Društva
11. rujna Hipodrom - svečano euharistijsko slavlje predvođeno Svetim Ocem u čast 900. obljetnice postojanja Zagrebačke nadbiskupije i grada Zagreba
25. rujna Maksimir - 200. obljetnica parka Maksimir - sudjelovale sve sekcije Društva
8. listopada Kumrovec - Zagorska svadba - sudjelovale folklorna i tamburaška sekcija
5. studenoga Mikulić - Martinje - sudjelovale sve sekcije Društva
23. studenoga Kustošija - Festival kajkavske lirike i glazbe Kaj - Kustošija 94 - nastup muškog zbora
24. studenoga Dječji vrtić i Krajiškoj - Nastup tamburaške sekcije i muškog zbora
24. prosinca Crkva Sv.Mirka u Šestinama - Polnoćka - sudjelovale sve sekcije
29. prosinca ZKM - cjelovečernji koncert “Pajdašu za 900 let Moj Zagreb bu Zagreb moj”- nastup svih sekcija

Zabilježila Đurđica Jug

<< Arhiva >>