nedjelja, 16.12.2007.

Purple Haze

Image Hosted by ImageShack.us


Pjesmu "Purple Haze" snimili su 1967. The Jimi Hendrix Experience, a kao singl je objavljena u SAD-u i Britaniji. Singl je u Britaniji došao do visokog 3. mjesta na službenoj ljestvici singlova, dok je u Americi stigao samo do 65. mjesta. Pjesma je također objavljena i na američkom izdanju albuma "Are You Experienced" iz 1967. godine. U ožujku 2005., časopis "Q", smjestio je ovu pjesmu na 1. mjesto svoje liste "100 Greatest Guitar Tracks", a časopis Rolling Stone na 17. mjesto liste "500 Greatest Songs of All Time".

Za naslov se smatra da aludira na drogu LSD (no, purple haze može upućivati i na snažno djelovanje marihuane). Jimi Hendrix je u svojim intervjuima rekao kako je inspiracija potekla iz sna u kojem je hodao ispod oceana, okružen ljubičastom izmaglicom. Frazu "purple haze", Hendrix je preuzeo iz "Night of Light", SF novele Philipa José Farmera, koju je čitao u to vrijeme. Jimi je objasnio kako je poanta pjesme ljubav te je opovrgnuo bilo kakvo povezivanje sa drogom. Naglasio je kako je stih "what ever it is, that girl put a spell on me" ključ za prepoznavanje smisla pjesme.
Jedna od zanimljivosti, vezana je uz stih "'Scuse me while I kiss the sky", koji su mnogi krivo slušali, kao "'Scuse me while I kiss this guy" (to krivo slušanje riječi pjesama, naziva se mondegreen . Jimi Hendrix je na nekim svojim koncertima, ismijavajući to, namjerno, jasno i bez greške pjevao "Scuse me, while I kiss that guy." Jedna od tih verzija, pojavljuje se na albumu "Voodoo Child : The Jimi Hendrix Collection (Disc 2)", a arhiva krivo slušanih pjesama, dobila je domenu po ovom primjeru, www.kissthisguy.com.

"Purple Haze" se često smatra jednom od najpoznatijih Hendrixovih pjesama te njegovim prvim internacionalnim hitom. Pjesma je postala njegov drugi singl, koji je nastao kada ga je menadžer Chas Chandler čuo kako svira u backstageu i ubrzo mu dogovorio snimanje i objavljivanje pjesme. Originalni naziv pjesme bio je "Purple Haze, Jesus Saves", no preimenovana je nakon prvog studijskog snimanja.

Zahvaljujući svojoj popularnosti i prepoznatljivosti, pjesma su obradili mnogi glazbenici; od Ozzy Osebournea do Kronos Quarteta te je upotrebljena u mnogim filmovima, televizijskim emisijama i reklamama.
Gitarist Red Hot Chili Peppersa, John Frusciante, koristio je ovu pjesmu kao osnovu za svoj solo u pjesmi "Dani California".

| 11:42 | Komentari (3) | Isprintaj | #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.