Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

POTPISAN GOSPODARSKO TRGOVINSKI SPORAZUM EU - KANADA


EUROPSKA UNIJA U DRUŠTVU
NAJJAČIH EKONOMSKIH PARTNERA SVIJETA


U Bruxellesu je 30. listopada 2016. potpisan gospodarsko trgovinski sporazum (CETA ) i Sporazum o strateškom partnerstvu ( SPA) između Europske unije i Kanade. Potpisali su ih Donald Tusk predsjednik Europskog vijeća, Jean-Claude Juncker predsjednik Europske komisije i Justin Trudeau premijer Kanade. Sporazum će stupiti na snagu kada ga ratificiraju parlamenti svih 27 zemalja članica Europske unije.
Okvirni sporazum EU i Kanade o trgovinskoj i gospodarskoj suradnji potpisan 1976.godine i bio je prvi gospodarski sporazum koji je EU potpisala s nekom industrijaliziranom zemljom. Nakon toga 1990. potpisana je Deklaracija o transatlanskim odnosima. Proširen je opseg suradnje te su dogovoreni redovni sastanci na nivou ministarskih sastanaka. Pregovori Kanade o Sporazumu o strateškom partnerstvu započeli su 2011. a zaključeni su u rujnu 2014. To je politički Sporazum kojim se jača bilateralna suradnja u područjima međunarodnog mira i sigurnosti, borbe protiv terorizma, pomorske sigurnosti, energije, prometa, istraživanja, razvoja, zdravlja, zaštite okoliša, klimatskih promjena. Sporazum o strateškom partnerstvu ima za cilj poboljšati oblike suradnje koji izravno imaju utjecaj na građane.
Pregovori između EU i Kanade o sporazumu CETA započeli su 6. svibnja 2009., a zaključeni su 26. rujna 2014. EU i Kanada otvoriti će tržišta robi, uslugama i ulaganjima izeđu ostalog i u okviru javne nabave. Liberalizacija tržišta usluga znatno će doprinijeti porastu BDP-a , predspostavlja se da će to biti 50 % ukupnog porasta za EU i 45 % porasta za Kanadu. Primjeri usluga kojima se često trguje između EU i Kanade su usluge prijevoza, putovanja, osiguranja i komunikacijske usluge. Vrijednost izvezenih usluga iz EU u Kanadu 2014. iznosila je 15,9 milijardi eura, a uvezene usluge iz Kanade iznosile su 11,3 milijarde eura.
EU je 2014. u Kanadu izvezao robu u vrijednosti 31,7 milijardi eura, dok je iz Kanade EU uvezla robe u vrijednosti 27,4 milijarde eura. Roba kojom se do sada najčešće trgovalo bili su strojevi, oprema za prijevoz te kemijski proizvodi.
CETA je prvi bilateralni gospodarski sporazum EU kojim se predviđa poseban sudski sustav za ulaganja, odnosno sud za rješavanje sporova između ulagača i države.Kanada je članica NATO saveza i skupine G8.

G8
G8 je skupina industrijski najrazvijenijih i gospodarski najmoćnijih zemalja svijeta. Članice G8 čine 66.5% svjetskog gospodarstva. Ovu skupinu čine SAD, Kanada, Njemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Italija i Japan; te Rusija zbog velike političke važnosti.


KANADA
Sa površinom od 9.984.670 km˛ Kanada druga po veličini zemlja na svijetu, teriterijalno veća je Rusija. Na sjeveru sjevernoameričkog kontinenta je, graniči sa SAD-om na jugu s Aljaskom , na zapadu izlazi na Tihi ocean, a na istoku na Atlantski ocean. Glavni grad Kanade je Ottawa. Gospodarsko središte je Toronto. Ostali važni gradovi su Montreal (najveći grad francuske Kanade), Vancouver, Edmonton i Calgary. Prema popisu iz 2001. ima 30.007.094 stanovnika (3.3 na km˛).
Kanada je nastala kao unija britanskih kolonija na sjevernoameričkom kontinentu. Kao federalna unija sa statusom dominiona sastoji se od deset provincija i tri teritorija. Kanada je 1867. godine na miran način dobila samostalnost od Velike Britanije.
Kanada je parlamentarna demokracija i ustavna monarhija s kraljicom Elizabetom II. kao monarhom. To je multikulturalna država s dva službena jezika: engleskim i francuskim. Ima iznimno dobro razvijeno gospodarstvo. Temelj gospodarstva čine velika prirodna bogatstva i trgovina posebice sa SAD-om u sklopu NAFTA-e.

NAFTA ili Sjevernoamerički sporazum o slobodnoj trgovini (eng. North American Free Trade Agreement) je uz Europsku uniju najznačajnija kontinentalna integracija. Djeluje od 1994. godine, a čine je SAD, Kanada i Meksiko. Cilj integracije je uspostava najveće zone slobodne trgovine u svijetu koja bi dugoročno trebala obuhvatiti cijelu zapadnu hemisferu. Članice NAFTA-e zalažu se za postupno ukudanje carina i svih ograničenja za slobodan protok kapitala i usluga, usklađivanje radnog zakonodavstva i ekoloških standarda te za zaštitu intelektualnog vlasništva.
Članstvom u integraciji Kanada i Meksiko dobili su pristup američkom tržištu, a kompanije iz SAD-a slobodu djelovanja.






Post je objavljen 31.10.2016. u 23:51 sati.