Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/gogame

Marketing

Malo o rejtingu,

mcmahon-sistemu,
kategorijama,
igranju i učenju igre Go


Već zarana susreo sam se sa turnirskim natjecanjima. Volio sam igrati šah, pa se vremenom i učlanio u jedan šah-klub. Osim nebrojenih 'slobodnih' partija šaha, posebnu su draž imali turniri. Svak na njima odigrao bi sa svima ostalima po jednu partiju. Rezultati su se bilježili u turnirsku tablicu. Kada su sve partije odigrane vidljivi bi bili svi rezultati. Tko je imao najviše bodova proglašen je turnirskim pobjednikom. Njemu i još nekima do njega dodjelile bi se jače kategorije. Bilo je časno imati jaču kategoriju, a i sami turniri su nam bili nešto posebno.
Turnir bi trajao danima. Trebalo je vremena da se sve partije odigraju. Turnirskim sistemom odrede se kola tako da u svakom od njih svi igraju po jednu partiju. Postoji matematičko pravilo po kojem se to može uredno odraditi.
Kasnije sam upoznao skraćeni kup-sistem na ispadanje, te švicarski-sistem u kojem pobjednici igraju sa pobjednicima, a poraženi sa poraženima, a izbor protivnika je ovisio o broju do tada ostvarenih bodova.
Kad sam upoznao igru go, organizirajući turnire koristio sam znanja o turnirima iz šaha.
Kako se igranje goa širilo sa dalekog istoka slijedili su ga odande turnirski sistemi, ali se u tom ozračju, nama novoga, počelo smišljati i nove sisteme vođenja turnira. Neki od njih su povremeno našli mjesta i na dalekom istoku. Razmišljalo se i izmišljalo.
U gou smo naslijedili veliki raspon kategorija. Posebice u Europi sve su češći bili mnogoljudni turniri otvorenoga tipa sa puno početnika i slabijih kategorija, ali i jačih igrača. Na prvi pogled, a osnovom ranijega iskustva, to je težilo razmrvljenju događaja na puno manjih turnira po snagama igrača. To je bilo nepraktično iz raznih razloga. Bilo bi tu desetak pobjednika po raznim kategorijama. Tražio se sistem koji bi sve to objedinio u jedan veliki turnir sa racionalnim brojem kola za dvodnevni ili trodnevni turnir. I krenuo je mcmahon sistem.
Zamislimo više turnira po kategorijama, ali spojenih u jedan veliki turnir. Uspješniji iz slabije grupe postepeno biraju neuspješne iz jače skupine. Kako to postići?
Tako da jačim skupinama u startu dodjelimo više bodova i redom sve manje kako snage skupina opadaju. Isprva je čudno da se jačima još i daruju bodovi. To tako izgleda u smislu turnirskoga pobjednika, ali za objektivnost, na stari bi način, trebali puno kola uz puno nezanimljivih ppartija. Ako razmrvimo, opet se slabije eliminira već u startu. I mcmahon eliminira slabije iz borbe za turnirski vrh, ali im omogućuje napredovanje u više kvalitetne skupine. Lijepe primjere toga imamo i na prije tjedan dana završenom Europskom Go Kongresu.
Šahovski velemajstor Morozevich Alexandr iz Rusije je igrao na velikim go-turnirima spomenutoga Kongresa sa preko 600 igrača. Intenzivno proučava igru go. Njegova kategorija na startu Kongresa je bila 6. kyu. Startao je sa bodovima kategorno sebi ravnima. U toku dva tjedna je od 15 igranih partija ostvario 13 pobjeda. Na kraju je bio među nešto jačim igračima. Napredovao je, ali je igrao sa jednakim ili malo jačim protivnicima.
Razvojem informatike i interneta stekli su se uvjeti za objedinjeno praćenje rezultata pokretanjem Europskog Go Database ( EGD ). Računsku izmjeru rezultatske forme igrača nazivamo rejtingom igrača. Taj rejting je objektivno mjerilo forme. Mnogi nacionalni Go savezi usklađuju kategorije igrača sa njihovim rejtingom. Tako činimo i u Hrvatskoj. A velemajstor Morozevich napredovao je iz 6. u 4. kyu. Da je pobjeđivao slabije, slabije bi napredovao rejtingom. Da je igrao sa jačima bilo bi više poraza, a time bi učinak rejtingom bio slabiji. Mcmahon sistem je na taj način dobar za provjeru napredovanja u vještini igranja goa.
Kada tako gledamo ispravno bi bilo startne mcmahon bodove određivati po rejtingu, jer ima onih koji kategorije ne usklađuju sa zajedničkim rejtingom. Ako je rejting vodilja, tada bi mcmahon bio primjenjiv na svim mnogoljudnim turnirima igara u kojima se igrači mjere rejtingom.
Objavljeni su rejtinzi ostvareni na 60. Europskom Go Kongresu u St. Petersburgu. Igrali su tamo i naši Medaki. U EGD je prijavljeno šest kongresnih turnira i to:
- Glavni turnir 1. tjedan - A klasa
- Rapid turnir 1. tjedan - C klasa
- Vikend turnir - A klasa
- Glavni turnir 2. tjedan - A klasa
- Rapid turnir 2. tjedan - C klasa
- Dječji turnir U16 - C klasa
Pogledajmo rejting iskaz naših nakon Kongresa

 HRmj.  Ime           kyu Stra  +/- Nora Turni  n.kyu
16.( 0) Medak Damir 4k 1653 +61 1714 50(4) 4.kyu
17.( 0) Medak Mirta 5k 1602 +34 1636 59(6) 5.kyu
22.(+1) Medak Robert 9k 1172 +125 1297 60(5) 8.kyu
33.(+8) Medak Stjepan 18k 285 +337 622 26(5) 15.kyu

HRmj – mjesto na listi aktivnih hrvatskih igrača goa ( napredovanje )
Kyu – kyu prije Kongresa
Stra – rejting prije Kongresa
+/- - prirast rejtinga na Kongresu
Nora – novi rejting
Turni – Broj turnira igranih za rejting (Kongres)
n.kyu – kyu usklađen sa novim rejtingom
Svi napreduju po rejtingu, a samo Robert i Stjepan i u kyuu.
Robert Medak prelazi u jači 8. kyu. Čestitka Robertu!
Stjepan Medak je ostvario skok za tri kategorije i sada je 15. kyu.
Bravo Stjepane! Njegovo napredovanje vidljivo je iz slijedećega dijagrama.

Stjepan igra obično stoječi ili klečeći na stolcu. Još ni u školu ne ide.

bl. Muradenu

Post je objavljen 14.08.2016. u 20:04 sati.