Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/enhu

Marketing

Aspekt Noći 7

Majčina uspavanka (lullaby ili lillu by)

Koračajući kroz mitologiju u potrazi za 'Prvom' i 'Drugom' ženom Athumanunh nailazi i na uspavanku koju majka pjeva svojem djetešcu ... promišlja tako Athumanunh malo i o 'slovkanju' (spelling) – nije li možda netko krivo shvatio 'majčinu uspavanku' kojom ona zapravo želi odvratiti 'strašnu Lilith' od svojeg djetešca?!

Zar možda nije to umjesto 'lullaby' (uspavanka) trebalo biti 'lillu by' (Lilith odlazi!) ... ? Ovdje se u priči Athumanunh opasno približio 'nepravednom' prikazivanju Lilith kao demona kojem se pripisuju tri 'demonske djelatnosti': zavođenje i seksualno iscrpljivanje muškaraca (poglavito oženjenih), krađa i ubijanje male dječice i uzimanje obličja Nemaha (demona, vještice, vampira, sucube ...)

Bilo kako da bilo Lilith je već tisućama godina sinonim za nešto demonsko, nadmoćno, seksualno-magijsko ... Muškarci, ali i 'kćeri Evine' strašno se boje Lilith koju proganja i spaljuje na lomači strašna inkvizicija jer eto 'Ona' zna i umije stvari koje ne bi trebala. Kada pak u Srednjem vijeku pokaže otvoreno svoju seksualnost 'Ona' postaje bludnica u čije je tijelo ušao 'Nečastivi' te završava na giljotini ...

Najopasniji protivnici Lilith su 'kćeri Evine' koje su u strahu za svoju djecu i muževe. Noć postaje bojno polje 'kćeri Evinih' i Lilith. Tako se Lilith tradicionalno predstavlja kao 'negativka' i oličenje strašne demonske sile. Krivnja joj se propisuje pod krinkom da 'Ona' to zapravo radi iz osvete za nanesenu nepravdu, za progon i zabranu povratka u Eden ...

Međutim, Lilith iako je zapravo mudra, samosvjesna i pametna, pa ako i njezina želja za ravnopravnošću s muškarcem nije nikakav grijeh, ona grijeh čini u trenutku kada se želi 'izjednačiti' sa samim Stvoriteljem. Athumanunh se mora i može složiti da svaka žena u sebi nosi oba 'ženska principa', jer ako je Lilit odvojena od Eve u ženskoj psihi pojavljuje se seksualna nezainteresiranost žene.

Na Athumanunhovu žalost, kod današnjih žena Lilith je prisutna tek u 'tragovima', jer mnoge današnje moderne žene tek nakon što dožive i pretrpe za Athumanunha neopisivu podjarmljenost i podređenost u sebi 'bude' Lilith te se zapravo pretvaraju u 'ranjene i opasne zvijeri' te skreću u muškarcu neprihvatljivi i potpuno nerazumljivi feminizam.

 photo Athu Lami.jpg

Još jednom Athumanunh opetuje da ništa nema protiv ženske emancipacije i potpune ravnopravnosti s muškarcem, ali Athumanunhu pomalo 'smeta' kada doživi prezriv pogled žene kojoj želi ustupiti sjedeće mjesto u tramvaju ili kada se požuri i otvori vrata neke jednostavne trgovine (ove moderne otvaraju se ionako mitološki i feministički na 'sezame otvori se') pa i u tom pokušaju doživi kritiku: 'Hvala, nije bilo potrebno, to sam mogla i sama!' ...

Athumanunh opet ne razumije zašto današnje žene (ovdje se ne računaju djevojke u pubertetu i adolescentice) postaju 'očarane' svojom zavodljivošću i tijelom (njegovim skrivenim tajnama i moćima) tek negdje oko ili čak i nakon 40-te godine! Nakon tih godine kao da se odjednom 'bude', kao da se nekim 'čudnovatim' povratkom vraća njihova druga polovica osobnosti.

No, ipak, Athumanunh je zamijetio i zapisao da 'rat između Eve i Lilith' bjesni na još jednom bojnom polju. Naime, Eva zadovoljava sve svoje potrebe u jednoj (prvoj) vezi s muškarcem, dok Lilith to jednostavno ne može, pa 'skače' iz veze u vezu i stalno bježi i pati od ljubomore prema Evi.

Na drugoj strani Eva je ljubomorna na Lilith jer ona (Lilith) je slobodna, a ona (Eva) je 'prikovana' za obitelj i muža ... Tako 'malo po malo' Eva i Lilith zapravo naginju prema 'onoj koje se boji' i sam mitski pravednik Athumanunh, a to je Lamia. Ta predivna mitološka kraljica zapravo je opasan 'duh Noći' koji potajno 'ljubuje' s mitološkim bogom Keresom, a opasna vojska su joj 'osvetoljubivi duhovi' (oni koji su umrli nepravedno i nisu sahranjeni po obredniku) ...




Post je objavljen 08.03.2016. u 21:13 sati.