Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/serapeum

Marketing

Zamke religije, duhovnosti i samospoznaje ( 8 )

Veselio sam se i prošli put zbog izbora novog pape, veselim se i sad.

Pretprošloga je u javnosti krasio blaženi osmijeh, putovanje lutke u bijelom koja maše u papamobilu; kip-auto-mobile, a u tajnosti samobičevanje... Valjda osjećaj krivice zbog samozadovoljstva koji je osjećao, a ono, kao takvo zove s duha tijelo na još kretanja...

Prošli, s obzirom na njegovo djelo ranije objavljeno "Uvod u kršćanstvo" i detalje u kojima već na prvim stranama, za bilo što reći, koristi više filozofiju i književnost nego teologiju i Bibliju; izgledao je kao netko s kim će se dati razgovarati; i, tako je i bilo - ubrzo je pokazao širinu svog nerazumijevanja.

Crni Isusovac; znači da je teren takav da se šira javnost upozna s dostignućima teorijske psihologije. Počeo je baš kao što bi se dalo očekivati od nekoga koji je svoj život uložio u sljedbeništvo formi - "Ženama nije mjesto u vlasti, tko se ne moli Kristu moli se Sotoni".

Za očekivati je to jer se Isusovačka duhovnost upravo sastoji od pokušaja da se odbaci svoja seksualnost na račun odbacivanja žena, a kao "lijek" sa isto dnevno, cijeli tjedan, ili cijeli mjesec dana zamišlja se patnja čovjeka osuđenog na razapinjanje, odnosno satima se misli pokušavaju fokusirati na zamišljanje određenih scena.

Međutim, ne radi se ni o kristološkoj niti o seksualnoj problematici. Radi se o tome da je Ignacije Loyola, osnivač Isusovačkog reda, po svom vojničkom i staleškom položaju shvaćao da neodređena kraljica nije za njega. Ovdje je "ljubavlju" prema "Crkvi" skriven očaj koji je vladao zbog nemogućnost da se zamisli i napravi - besklasno društvo.



Marksizmu možemo zahvaliti, i navici crkve da se sa svojim oponentima sukobljava tako što ih podmeće pod tepih - to što teorijskom utemeljenju ateizma u Feuerbacha nije pridodana dovoljna pažnja. Isto tako, ovaj klerikalni fundamentalizam nije ništa drugačiji od onoga filozofskog - oba dijele društvo na tri kaste, slijedeći primjer iz Indije, kao i glavninu preostalog iz religija što je došlo preko Perzije, Egipta, Grčke i Rima u ostatak Europe.

"Božansko" trojstvo, pored ostalih "ezoterijskih" posljedica imalo je i tu ideju da se stanovništvo hijerarhijski podijeli na seljake, vojnike i vladare. Tko hoće svoju glavu nositi tome je s druge strane cilj - haurvatat, ili cjelovitost, a neprijatelji svi ovi podmetači uniformirane duhovnosti.

Isusovci su napredniji od ostalih redova jer se kreću, putuju, upoznaju druge kulture, uspoređuju - ili kako bi još jedan od trojstva odmetnuti teolog Hans Küng uobličio; "Tko ne poznaje drugu religiju, ne poznaje ni vlastitu". Parafrazirao bih - tko ne poznaje duhovnost drugoga, ne poznaje ni vlastitu.

Sretan zbog toga što je opet odabran radiklano drugačiji papa od svog prethodnika gradu i svijetu pozdrave šalje teolog amater.

Post je objavljen 16.03.2013. u 07:38 sati.