Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/kud-marof

Marketing

Okrugli stol o folkloru i EU

U petak 22.02.2013. u 19 sati u Kulturnom centru „ Ivan Rabuzin“ u Novom Marofu održan je „Okrugli stol o folkloru i Europskoj uniji“. Ukupno je sudjelovalo 35 sudionika iz 12 kulturno umjetničkih društava sa područja Varaždinske županije.


Unatoč nepovoljnim vremenskim uvjetima, pravoj snježnoj mećavi, događaju su se odazvali članovi folklornih društava iz Varaždina, Petrijanca, Remetinca, Beletinca, Visokog, Varaždinskih Toplica, Cestice, Ljubešćice, Jalžabeta i Novog Marofa. Nakon uvodnog govora i predstavljanja pojedinih društava mlada voditeljica Danijela Mujanović iznijela je rezultate ankete koja je provedena među folklornim društvima Varaždinske županije. Rezultati ankete pokazali su da broj članova društava raste i nastoji se očuvati kontinuirani rad i nastupi, što postaje sve teže i teže zbog manjih prihoda. Društva nisu zadovoljna potporom Ministarstva kulture i smatraju da su nedovoljno informirana o njegovom radu. Također, smatraju da se ulaskom Hrvatske u EU situacija neće poboljšati. Također su kontaktirana društva sa područja EU, Slovenije i Mađarske, te smo od njih saznali da im se ulaskom u EU situacija u radu društava nije bitno promijenila osim mogućnosti prijavljivanja projekata financiranih iz EU.

Nakon prezentacije sudionici okruglog stola su razmijenili vlastita iskustva što se ispostavilo jako korisno jer su neka društva tek počela sa radom a neka djeluje već više od 30-ak godina. Započelo se naravno sa problemima koji se pojavljuju u radu društava, o načinima dovođenja novih članova i obnavljanju instrumenata i nošnji. Sudionici su informirani o programu "Mladi na djelu" kroz prezentaciju i podijeljene informativne materijale. Podijeljene su i brošure sa informacijama o cijelom projektu EURO FOLK u kojoj se osim informacije o projektu nalaze i informacije o organizatoru i o programu "Mladi na djelu". Sudionike je jako razveselila činjenica da su mladi folkloraši pokrenuli ovakvu jednu inicijativu i nadaju se da će nove generacije biti sposobne preokrenuti trend i vratiti folklor na mjesto gdje je bio prije. Također se govorilo o suradnji s vrtićima i školama, dosadašnjim projektima, novim načinima prikupljanja novčanih sredstava za rad i međusobnoj suradnji među društvima. Činjenice koje su tijekom rasprave izašle na vidjelo su teška financijska situacija, loša suradnja sa županijom i ministarstvom, sve manje ulaganje u osposobljavanje stručnog kadra i nepripremljenost društava za financiranje kroz projekte kakvo nas očekuje nakon ulaska u EU. Zaključci rasprave su da treba više raditi na promociji folklora i osvještavanju ljudi o važnosti folklora kao neizostavnog dijela kulturne baštine. Ministarstvo bi trebalo uložiti napore u uvođenje folklora u sustav formalnog obrazovanja. Društva bi se trebala bolje povezati u zajedničkom radu na projektima koji će osnažiti kapacitete i rad svih društava.

Piše: Lucija Vuradin




Post je objavljen 24.02.2013. u 20:44 sati.