Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/japan-demystified

Marketing

Zasto Japanci "gutaju" stripove?

I sam sam stip fanatik, ali usporedjujuci se sa Japancima - potpuni sam pocetnik. Stripovi, ili, ako specifiramo one od japanskih autora,manga ima jako dugu tradiciju. SantM KyMden se obicno navodi kao autor prve mange objavljene daleke 1798. godine. Naravno to je poprilicno daleko od mangi koje poznajemo danas, ali ono sto je zapanjujuce jest iznimna popularnost ovog vida umjetnosti.
Dok su u zapadnjackim zemljama stripovi cesto nepravedno izjednacavani sa sundom, u Japanu je situacija potpuno obrnuta. Ovdje je posve normalno vidjeti poslovne ljude, dame u godinama ili srednjoskolce kako sjede jedan do drugoga u vlaku i citaju svoje mange.
U skoli mi je profesorica jednom prilikom kazala da je procitala sva vaznija djela europske knjizevnosti - dodavsi - naravno u mangama, ta tko ima vremena citati knjige. I zaista, za razliku od europske ili americke skole stripa gdje dominiraju superjunaci, ili neki antijunaci, u Japanu mange pokrivaju sve aspekte zivota.
Naravno i ovdje ima superjunaka, ali isto tako mozete procitati mangu o superkompliciranoj japanskoj ceremoniji caja, ili ponasanju na vjencanju ili sto se radi na poslovnom sastanku ili kako se kuha. Ukoliko nekog zanima zivot Siddhattha Gotame, poznatijeg kao Bude, sbas ve moze nauciti iz nagradjivanog stripa Osaku Tezuke. Krscanski misionari u Japanu isto tako sa radoscu dijele manga Isusa, koji male i velike Japance upoznaje sa Isusovim zivotom od rodjenja do razapinjanja. Za one koji zele produbiti gradivo tu je i manga Biblija - od Otkrovenja do Apokalipse.



U Japanu manga nije samo "strip", ona je jedan poseban medij izrazavanja, koji sa sofisticiranim crtezom, kao i porukama nalazi put do odabrane publike. Poslovnim ljudima citanje mangi pomaze da zaborave stres na poslu, formatom je koncipirana da stane u straznji dzep na hlacama ili da se presavije i ostavi u torbi, izvrstno je "pomagalo" za kracenje vremena u voznji vlakom, moze se procitati veliki broj stranica u relativno kratkom vremenu i nije pretjerano ni skupa.
Prihod koji Japanci imaju od mangi je u prosjeku oko 6 milijardi americkih dollara godisnje, a godisnje ih se nastanca oko 2 milijarde primjeraka. Primjerice, usporedjujuci japanski, sa jednim drugim velikim svjetskim marketom - Sjedinjenim Drzavama i Kanadom - u ovom potonjem, sjevernoamerickom - godisnji je prihod od oko 175 milijuna dollara.



Post je objavljen 17.08.2011. u 05:13 sati.