Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/prirodnakozmetika

Marketing

Sunčajte se, ali oprez

Sunčajte se, ali oprez


Treba li izbjegavati sunčanje skrivajući lice ispod šiltom i ogromnih sunčanih naočala? Ne, jer je preplanulost lijepa, pa i zdrava (prirodna je zaštita kože). Dovoljno je poduzeti razumne mjere opreza kako bi se koža održala glatkom, mekanom i elastičnom.
Preplanulost je zapravo oštećenje kože uzrokovano ul-traljubičastim zračenjem. Ta definicija ne bi nam trebala pokvariti ljetovanje, već nam omogućuje da shvatimo šta se stvarno događa pri izlaganju sunčevim zrakama, odnosno, šta se događa kad ih je previše.

Zaštita i njega
Sunčevo zračenje za organizam je nužan izvor energije, ali pretjerano izlaganje može nanijeti velike neugodnosti, koje mogu biti vrlo ozbiljne. Najčešće su opekline, no dugotrajno i često izlaganje suncu izaziva bore, pa čak može dovesti i do tumora kože.
Pretjerane količine ultraljubičastih zraka oštećuju elastična vlakna kože, smanjuju tonus kože pa se ona opušta i prijevremeno stari. Na licu će se jače "ocrtati" sitne "bore smijeha", a one krupnije bore će se produbiti. Isušivanjem, koža će izgubiti elastičnost. Neumjereno i neoprezno sunčanje isušuje površinu kože uklanjajući s nje zaštitni hidrolipidni sloj. Dehidracija i ljuštenje mogu oštetiti kožno tkivo i izazvati pojavu bora. Uz bore se mogu javiti i dodatne pjege, posebno kod starijih osoba.
Uz obilje zaštitnih krema za vrijeme sunčanja, koži treba i njega nakon povratka s plaže, kako bi se isušivanje koliko-toliko spriječilo. Ne treba, dakle, štedjeti ni na kremama za lice i hidratantnim losionima za tijelo, a niti na "hranjenju" iznutra, tekućinom i vitaminima, najbolje onima iz voća i povrća.
Većina osoba svijetle puti "opeče" se pri prvom, makar i nenamjernom izlaganju ranoljetnom suncu. I dok još samouvjereno tvrdimo "nije mi ništa", koža je već opečena. Jer to se događa mnogo prije nego što primijetimo crvenilo i osjetimo bol na dodir. Bol je najgora u prvih 6 do 48 sati nakon izlaganja suncu. Gornji sloj kože počinje se guliti 3 do 8 dana kasnije.
Ne treba zaboraviti - opekline ne nastaju samo izlaganjem jakom suncu, mogu se zaraditi i po oblačnom vremenu, iako pritom ne osjećamo vrućinu.

Opekotine, bol, crvenilo
Opečena koža je crvena, vruća, osjetljiva i "zateže", a svaki dodir je neugodan. Mogu se pojaviti i mjehuri. Traju li simptomi tri dana ili više, govorimo o jakim opekotinama.
Kao i svaka druga opekotina, i ona od sunca mora se hladiti. Zato opečeni pomaže tuširanje hladnom vodom, po mogućnosti što duže, jer se tako koža oslobađa nakupljene topline.
Želeći ubrzati cijeljenje opečene kože, mnogi posežu za različitim kremama protiv opeklina. No, na kožu koja se već počela guliti nije preporučljivo nanositi bilo kakvo sredstvo, jer tada već postoji opasnost od infekcije i još gorih komplikacija. Ako opeklina nije prejaka, biće dovoljni posebni preparati koji umiruju kožu poslije sunčanja, ali ako su pristići veliki, ispunjeni tekućinom, te ako je groznica ili vrtoglavica jaka, najbolje je obratiti se liječniku. Kad se pojave mjehurići, treba ih istrljati sterilnom gazom kako bi puknuli i ispustili sukrvicu. Oštećeno područje kože umirit će oblozi na bazi steramina G ili borne vode, a mogu se koristiti i prirodne tvari s umirujućim, dezinfekcijskim i ljekovitim svojstvima, osobito ekstrakti nevena, kamilice ili bunike. Ponekad se preporučuje preko lica stavljati hladne obloge što stežu žile i ublažuju upalu.
U slučaju težih opekotina, treba se obratiti liječniku. Terapija najčešće traje sedam dana, a zatim treba redovito na kožu nanositi hidratantnu i hranjivu kremu, što pospješuje obnavljanje stanica i na koži stvara hidrolipidni omotač. Sve dok crvenilo i osjetljivost kože ne nestane, ne smije se sunčati, a prilikom kupanja treba se zaštititi pamučnom majicom. Mnogo je "domaćih" recepata za ublažavanje opekotina od sunca, a jedan od njih su narezane ploške paradajza položene na bolno mjesto (naravno, ako se koža nije počela guliti).

Jelovnik za preplanulost
Mogu li se spriječili crvenilo i opekline? izlaganje ultraIjubičastom zračenju (u solariju, primjerice) pripremit kožu na uslove na otvorenom. Nekoliko sedmici prije odlaska na ljetovanje može se odgovarajućom prehranom koja podstiće preplanulost stvoriti u koži dobra osnova za sunčanje, treba jesti, što više povrća, osobito mrkve, špinata, paradajza i luka, jer sadrže dosta karotena. Hrana bogata bjelančevinama pospješuje obnavljanje stanica. Mlijeko, sir, soja, grašak, maslac i jela bogata vitaminima hrane kožu i sprječavaju njeno Ijuštenje. Izbjegavajte namirnice kao što su celer, peršin i komorač, jer sadrže fotosenzibilno tvari zbog kojih se mogu pojaviti tamne mrlje na koži nakon sunčanja.

Vitamin A održava vlagu kože.
Koža se neprestano obnavlja. Vitamin A sudjeluje u diobi stanica kože i pomaže njezinom normalnom obnavljanju.
Vitamin C za svježinu puti
Kolagen i elastin brinu se za elastičnost i svježu glatku kožu, au njihovoj izgradnji važan je vitamin C. Ako je kože izložena prejakim sunčanim zrakama, vitamin C će je obnoviti i spriječiti njezino prebrzo boranje i isušivanje.
Vitamin C (žuti) obnavlja kolagen i elastin koji stra daju pod uticajem UVA zraka (plavo).
Aktivne tvari za njegu kože i kose.
Kvalitetna sredstva za zaštitu od sunca sadrže i tvari koje obnavljaju kožu i štite je od isušivanja i bora.
Vitamin E
Protiv starenja.
Pokrovni sloj kože sastoji se od stanica koje se neprestano obnavljaju i lipidnog sloja, koji zajedno čine zaštitnu barijeru za štetne utjecaje iz okoline. Ojačava lipidni sloj i uz pomoć vitamina C štiti od agresivnih slobodnih radikala koji se oslobađaju upravo pod utjecajem sunčevog zračenja.
Vitamin E (zeleni) u suradnji s vitaminom C (žuti) uništava slobodne radikale.
Pantotenska kiselina
Vitamin B djeluje dubinski u unutarnjim slojevima kože i veže vlagu. U kozmetičkim preparatima nalazi u svom stabilnom kemijskom obliku kao B-pantenol.
Biotin
Nekada poznat kao vitamin H. Onemogućuje isušivanje i ljuštenje kože te učvršćuje nokte.
Vitamin D
Slično kao vitamin A sudjeluje u izgradnji stanica. Stvara se u koži pod utjecajem sunčevog zračenja i nužan je za ugradnju kalcija u kožu, nokte i kosti.

Post je objavljen 07.05.2011. u 10:52 sati.