Image and video hosting by TinyPicFocus - Focus 3 oliti GRTg 15 03 - 20:10 sati,feta.blog.hr" />

Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/feta

Marketing

Image and video hosting by TinyPicFocus - Focus 3 oliti GRTg 15 03 - 20:10 sati


Nastavljamo sa prezentacijom albuma koji su izmjenili tokove moderne muzike ili su imali veliki uticaj kako na slusacku populaciju tako i na onu kreativnu.

Pozabaviti cemo se sa grupom "Focus" i njihovim trecim albumom, jednostavno nazvanim, Focus 3.

Izbor ovog albuma kao reprezentativnog u opusu Fokusa nije bija niti malo lagan jer i drugi album, Moving Waves a i cetvrti, Hamburger Concertino, su komodno mogli biti predstavljeni kao jedan od kljucnih.

Razlog izbora bas ovog albuma je je cisto subjektivan.

Fokus je izdao svoj treci album daleke 1972 godine.
I prije samog izdavanja albuma imali su veliko ime kojeg su stekli sa prva dva i sa nestrpljenjem se cekalo novo ostvarenje.
U to vrime nisan moga niti zamisliti sta bi vise od dali nego su na drugom albumu, Moving Waves Iikojim smjerom bi krenili.
Preko rijetkih sredstava informiranja u to vrime, citaj, magazina Jukebox, saznao sam da je album izasao ali onda je nastupila kalvarija.
Do njega nisan moga doci jer nije bilo sanse da se odstampa u nas.

Vec je proslo poprilicno vrimena, jednog dana san isa na autobus za skolu,
I vidija san Vilcuka kako izlazi iz busa nasuprot, sa albumom ispod ruke.
Bija je to Focus 3.
Jos uvik imam sliku u glavi tog suncanog dana, sican se svojih misli tog trenutka, znatizelje i zelje da ga poslusan.

Kad smo se ponovo susreli, on ga je vec bija vratija jerbo se album tretira ka relikvija.
Album sam poslusao puno kasnije, I iz prve se zaljubija u njega.

Ali ono sta ocu rec u ovom uvodu je u stvari nesto sasvim drugo.

Kako san se priselija na Balancane, nekidan san susreja Vilcukija nakon dugo godina.
I kako san razmislja o emisiji, rjesenje mi se odma nametnulo.
Jerbo, odma me asocira na …..Focus 3.
I to je razlog mog odabira izmedju par Fokusovih albuma za vecerasnju prezentaciju.

Ovu emisiju posvecujem svim tim dragim ljudima, svima onima koji su rasli uz ovu muziku i volili je.
Tesko je danas objasniti nekome ko nije zivija to doba, kakvo je znacenje muzika imala u nasim zivotima ili jos bolje receno, kako smo zivili tu muziku.
Nazalost, zivot nosi svoje i manje vise svi smo se u jednom trenutku udaljili od nje.
Gramofoni su isli u supe, radio je bija na jednoj stanici radi pozadinske buke, ploce su sakupljale prasinu i tu I tamo se okretale, a poneki CD player bi useta u stan ili kucu ali zaludu, jer su bili beskorisni bez pravog pojacala i zvucnika koji su odavna izasli iz tinela, jerbo su bili preveliki ili ruzni..i da ne nabrajan dalje

Ali muzika je kao i droga, jednom kad potece zilama, zauvjek tu ostane. Fakat je da zivot nosi svoje, posal, porodica, problem, krediti. I sta sve ne, ali roker u dusi uvjek ostaje roker.

I stoga, za Niksu, Mlikotu, MTVa, Zelenoga, Keju, Cora, Dragu, Spira i jos bezbroj njih, muzika pa i sam Fokus ce uvik biti ono nesto veliko, nesto sta se zivilo, ma koliko grupe bile samo obicni ljudi sa instrumentima u rukama.

Drago mi je cuti da danasnje mlade generacije polagano ali sigurno koracaju nasim, skoro izgubljenim stazama, i to mi daje nadu da ce sljedeci narastaji izvuci lekcije i naci inspiraciju u ovome o cemu govorimo u ovom serijalu

Image and video hosting by TinyPic

Focus je utemeljio klasicno obrazovani pianist/flautist Thijs van Leer 1969te godine zajedno sa gitaristom Jan Akermanom.
Susretu je u stvari prethodilo okupljanje tria sa Van Leerom kao vodjom, sa bubnjarem Hans Cleuverom i basistom Martinom Dresdenom.

Savladavsi za vrijeme petogodisnjeg studija klasicne gitare sve sta se u skoli nauciti moglo, Akerman im se pridruzio za vrijeme proba.

Bilo je ocito da je Akerman bija karika koja je nedostajala i band je odmah poceja raditi na materijalim za prvi album.
U samom startu su postali svjesni svoje glavne slabosti – vokal je bija ispod razine muzkog nivoa.
Stoga je band poceja raditi na instrumentalima a vocal su ili kanalizirali kao instrument ili ga upotrebljavali minimalno.

Svoje su korijene povukli iz klasicne muzike, pa cak i iz renesansnog razdoblja, jazza i dakako bluesa koji je u to vrijeme bio nezaobilazan.
Akermanova gitara je donjela prepoznatljivu "focus”” boju zvuka i njegova nepredvidljiva briljantnost improvizacije se savrseno uklopila i stvorila ravnotezu sa ogromnim Van Leerovim poznavanjem muzickih stilova i njegovom disciplinom u pristupu kompoziciji.

1970 izlazi prvi album “Focus Plays Focus”nazvan i “In and Out of Focus”. Album ispocetka i nije polucio neki uspjeh van Holandije ali zato je u toj zemlji stvorio odanu bazu obozavatelja.
Sa tog albuma je skinuta tema House Of The King i naknadno izdana kao singlica.
Nakon njena izdavanja, Focus se pocima probivati prema UK i USA top listama.

Focus svojim prvim albumom udaraju temelje svom stilu a jedna od njihovih najmarkantnijih tema je tema Anonimus kojoj ce se vracati u kasnijim projektima. Anonimus nam donosi Focus u jednom malo drugacije izdanju, kad jazz pomalo prevladava klasicni pristup ali sve dakakao u Focusstilu

Sloboda improzivacje a istovremeno njena svrsishodnost i logika, donjela je Focus medju velike. Bez ispraznih setnji po vratu gitare Akerman izaziva Van Leera i na radost nasih usiju ovaj mu uzvraca divlje sa flautom ili odmjereno sa klavijaturama.
Inace 26to minutna verzija Anonimusa se nalazi na trecem albumu Focus 3 kojeg smo u cjelosti poslusali.

Ono po cemu ce vecina publike zapamtiti Focus su njihovi melodiozni instrumentali.
Prvi album nam je donio instrumental "Focus".
On je nagovjestio Sylivu i Hocus Pocus kao i svoje nasljednike Focus 2 i Focus 3
Poslusajmo ovaj prekrasni instrumental

1971 izlazi drugi album grupe pod nazivom Focus 2 ili Moving Waves. Grupa je do prepoznatljivosti razvila svoj stil i inaugurirala se na sam vrh ondasnje scene.
Status medju sirokom publikom je potvrdio i hit single “Hocus Pocus. “

Da nebi bilo zabune o porijeklu I korijenima, pobrinuo se Akerman skoro klasicnom temom “Le Clochard”.
Prekrasna balada srednjevjekovnog ugodjaja.

I zadnja stvar koju smo poslusati sa drugog albuma je tema "Focus II", koja nastavlja melodisku liniju i logiku svojih prethodnika.

Status underground grupe su stekli 23minutnom kompozicijom “Eruption”koja je zauzela cijelu b stranu ondasnjeg vinila.

Image and video hosting by TinyPic

Sam nastanak treceg albuma je vezan za neobicnu cinjenicu, danas nezamislivu. Snimljen je u “zivo” 1972 godine u sedmom misecu u Olympic Studios, Barnes u Engleskoj. Sta to znaci mislim da je nepotrebno objasnjavati ali isto tako govori o razini profesionalnosti i uigranosti banda.

Album otvara tema “Round Goes the Gossip”, u kojoj Van Leer na sebi svojstven nacin, upotrebivski i muzicki i tekstualnu iroiju, inerpretira ogovaranje kao ljudsku osobinu.
Akerman seta po vratu gitare okidajuci reske i kratke tonove, neobicne za njega ali ne i za velike jazz igrace.

Love Remebered, Akermanova tema koja nastavlja album, ne ostavlja nam puno prostora za komentar

Sljedi tema koja je Focus izbacila u planetarnu orbitu. Sylvia. Tema koja je sazela cijelu komercialnu esencu Focusa a da pri tom nije kompromitirala njihovu avangardnu i beskompromisnu komponentu.
Ogromna vecina auditorija I pamti Focus po ovoj temi

Carnival Fugue je sljedeca tema o kojoj bi mozda bolje govorili muzicari klasicne naobrazbe. Do grla uronjena u klasicnu formu zapocima klavirskim uvodom uz background pratnju Akermana na elekricnoj gitari. Tema se razvija logikom kojoj klasicari razvijaju svoje teme, nadodajuci instrumente i gradeci kompoziciju.

Uticaj jazza uskoro prevladava i dobivamo sasvim drugu sliku unutar iste teme i to unutar 60 sekundi. Razvijena tema dobiva svoju formu i nastavlja ziviti svojin zivotom.
Pomalo van koncepta albuma ali veoma interesantna i nadasve lipa.

Sljedi meni osobno najdraza Focusova tema – Focus 3. Superiorna kompozicija donosi atmosferu tako svojstvenu velikanima. O melodiji necemo ni govorit. U stvari necemo vise uopce o ovoj temi govoriti, nju triba slusat I slusat I slusat…

Sve, ma ama bas sve je na svom mjestu. Skola kompozicije, uzor discipline u kreativnosti, genijalnost inkorporacije elemenata klasike, jazza , bluesa i nadasve fokusa. Van Leer je da svoj maximum na orguljama, Akerman neponovljiv u melodicnosti. Njegova komunikacija sa gitarom nadilazi klasican odnos sviraca i instrumenta - gitara mu je partner u igri.
Tema za sva vremena

Sljedi Answers Questions! Questions Answers! 13to minutni jam u kojem Focus daje sve od sebe.
Isporucujuci svu raskos svog talenta, Focus klizi po muzickim prostranstvima krivudajuci van utabanih puteva.
Dodirujuci klasiku, preko ramena gledajuci na jazz, sa bluesom u krvi, na momente zvuce kao rani King Crimson.
U stvari vise asociraju nego su slicni.
Mislim da veci kompliment od ovoga ne mogu dobiti, bar ne sa moje strane.

Elspeth Of Nothingham nas vraca na srednjevjekovni dvor. Prekrasna melodija sa Akermanom u glavnoj ulozi.
Donoseci Gregorijansku atmosferu Focus nas zvukom vodi kroz neka davna vremena.

Elsbeth of Nothingham je posluzila ka mali intermezzo izmedju dva jama za pamcenje i uvodi nas u Anonymus Two koji na velicastveni nacin zatvara album.

Anonymus Two je 26 minuta improvizacija u kojoj ravnopravno sudjeluju svi clanovi i svako ima priliku da pokaze sta zna.
A znaju.

Od This Van Leera na flauti I orguljama, Akermana na gitari, Pier Van Der Lindena na bubnjevima i Bert Ruiter na basu.

Pored majstorstva Van Leera, Akermana i Van Der Lindena, stavit cu naglasak na basisti. Rijetko je naici da bass ima tako mastovitu improvizaciju. Bert Ruiter mozda nije najbolji basista na svitu, sigurno nije ni najpoznatiji a definitivno nije popularan kao neke druge zvjezde na istom instrument, ali ono sta Bert isporucuju je vise od basa samoga.

Pristupajuci basu kao solo instrumentu Bert mu daje nesvakidasnju ulogu. Ulogu vodje koju ovaj prihvaca i vodi nas oblacima improvizacije. Akerman na gitari ga gura, gura, pritiska gas za njega a ovaj leti i leti. Pier Van der Linden kibicira iza buska i ceka svoj trenutak.
Prekrasni momenti i lekcija za sve basiste i ujedno i demant svima koji na bass gledaju kao na obican ritam instrument.

Tako to izgleda kad majstori uzmu instrumente i sviraju.


Focus su nakon ovog albuma izdali "Hamburger Concerto", mozda najzreliji i najbolji njihov album ali i tu se javlja subjektivna komponenta.
Stoga je najbolje da svako prosudi za sebe.

Sljedili su albumi "Mother Focus" i "Ship of Memories" koji i pored svoje neosporne kvalitete nisu imali onu magiju svojih prethodnika.

Detaljnije o grupi Focus kad se vratimo seriji prezentacija opusa velikih grupa, a do toga par notica vezanih za grupu

1972 godine Engleski magazin Melody Maker je izabra Focus kao "Najsjajniju nadu godine" i "Najbolju stranu grupu".
Ne zaboravimo da je Melody Maker uz New Musical Express bija apsolutna referenca u tadasnjem muzickom svjetu.
Nadalje, Jan Akkerman je opisan kao "Najbolji gitarist na svjetu" a Van der Linden kao "Najveci bubnjar u Europi".

Iste godine, Focus su odletili za Ameriku di su totalno neocekivano dobili nevjerovatnu paznju i pobrali nevidjena priznanja, kako od kritike tako i od publike.
Potpavsi pod tretman superzvjezda, potpuno neocekivano za tu vrst muzike, ali sasvim opradano, imali su broadcast – coast to coast, sta za Ameriku znaci da je prenos koncerta ili nastupa gledala cila Amerika!!
U stvari, Focus su jedna od rijetkih velikih grupa koji imaju bezrezervnu podrsku i od kritike i od publike.

This Van Leer je ozenija zenu sa ovih prostora. Tako se na osmom albumu nalaze dvije teme na nasem jeziku, malo iskrivljenom ali jos uvik nasem. Radi se o temama, "Sta ces radit ostatak zivota" i "Blizu Tebe"

Kako san cuja, Akerman je sa Vlatkom Stefanovskim bija prije par godina u nasen malom mistu. Kazu da je Kula bila puna ali da je malo ko svatija koju legendu gledaju.
Zal mi je sta nisan bija doma za ga vidit uzivo.


Nazalost ovo je posljednja emisija ove serije uzivo jerbo san iduci utorak u avionu priko bare.
Zivot uzima svoje i nije ga briga sta mi ocemo ili necemo.
Nadan se da cu imati vrimena na brodu pripremit koju emisiju a ako ne, nastavit cu kad se vratin, tamo negdi pred kraj sestog miseca.

Eto, bilo mi je zadovoljstvo ovo radit i nadan se nastavku ovo lito

feta


Post je objavljen 02.04.2011. u 15:50 sati.