Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/japan-demystified

Marketing

Zbog cega Japanci ne koriste potpis na sluzbenim dokumentima?

Danas sam morao sredjivati neku papirologiju na opcini, i sve ide kao po spagici. Birokracija, ali nema nepotebne nervoze, sluzbenik ljubazan, detaljno ( cak i predetaljno) mi objasnjava proceduru i na koncu dobijem mjesto gdje se trebam potpisati.
Japanci za sluzbene stvari redovito upotrebljavaju personizirani stambilj, dok ja, nejapanskog podrijetla, nisam obvezan imati ga.
Nakon desetak minuta, uznervozeni sluzbenik dotrci i obavjesti me, uz ispricavanje, da ono sto sam se potpisao, ne odgovara onome kako sam se davno prije potpisao za svoju prvu osobnu iskaznicu.
Ok. Idem ponoviti, i nakon svakog mog pokusaja, sluzbenik baci oko na stari file provjeravajuci je li potpis odgovara. Meni, naravno nije dozvoljen uvid. Nakon desetak neuspjesnih pokusaja, samo sam promrmljao nesto vrlo neprevodljivo, i poceo se smijati na glas apsurdnosti situacije. Sluzbenik se smilovao, i brzinom munje mi pokazao moj stari potpis, i u djelicu sekunde ga ponovno sakrio. Kad sam polozio test i dokazao vlastito postojanje, za nagradu mi je urucen i formular za sluzbenu promjenu vlastorucnog potpisa.



Japanci bez osobnog stambilja ili kako ga zovu hanko, ne mogu ni umrijeti. Treba im za sve, od otvaranja bankovnog racuna, vjencanja i sveg ostalog. Naravno, i za primanje preporucenih posiljki. Postanski sluzbenik redovito dobija napad astme kad primjeti da se hvatam za penkalo (iz vlastitog komoditeta, jer sam lijen cistiti svoj hanko.)



Zbog sve ove birokracije, stambilj je puno jednostavnije koristiti, nego strepiti je li neka crtica u rucnom potpisu, ovaj put napisana pod manjim ili vecim kutem. Ali, gubljenje stambilja isto tako predstavlja dugotrajnu i bolnu proceduru uvjeravanja birokrate o vlastitoj egzistenciji.
Kako god, u Japanu takodjer postoji i sistem vlastorucnog potpisa, koji se naziva
kao. Kao se razvio pred kraj Heian perioda (794-1185 n.e.), za potpisivanje vaznih sluzbenih dokumenata. Ovaj, stilizirani i kaliografijom napisani kanji, isto je tako vrlo tesko krivotvoriti i za prosjecnog citatelja, poprilicno je necitljiv. U danasnje vrijeme, kao se upotrebljava iskljucivo kad clanovi Vlade potpisivaju dokumente namjenjene caru.
Za sve ostalo sluzi hanko, jer je puno jednostavnije i brze lupiti stambilj nego cijelu vjecnost iscrtavati kao. Pa makar hanko bio nakicen kao u donjem primjeru koji je koristio kralj Ryukyu kraljevstva ( danasnje Okinawe).



Post je objavljen 29.11.2010. u 07:36 sati.