Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/japan-demystified

Marketing

Kako razlikovati budisticki i shintoisticki hram?

Za zapadnjaka, japanska religijska praksa moze biti poprilicno zbunjujuca. Kao su zapadnjaci, u vecini slucajeva iskljucivi monoteisti, sama ideja politeima mozda i nije najbolje prihvacena, a kako li je kad je rijec o kombiniranju dviju ili vise politeistickih religija?!
Shintoizam je autohtona religija ovog arhipelaga, vrlo animistickog, ili kako se u nekoj akademskoj konverzaciji upotrebljava, primitivnog karaktera. Shinto je zbir razlicitih narodnih vjerovanja i rituala, dobrim dijelom vezanih uz poljodjelstvo, odnosno uzgoj rize, i povezana je sa prastarim mitovima o Yamato klanu, koji je preteca danasnjih careva.

Shinto je, za Japance, najkrace kazano, religija koja kazuje da Bog(ovi) zive u ovom svijetu i stoga najvaznije stvari u zivotu pojedinca se rade po ovom obredu.

Budizam, sa druge strane, nudi neke dobre povlastice kada se ovaj zivot zavrsi. Nirvana.
Karakteristika budizma je da u njemu nema bogova. Odnosno, ima ih, ali su poprilicno smrtni i podlijezu ciklusu reinkarnacije dok ne postanu toliko procisceni da zasluze ulazak u Nirvanu.

Kako hramova u Japanu ima mnostvo, za pocetnika, ukoliko zeli znati pripada li shinto ili mozda budizmu, najbolje je pogledati na ulaz u hram.Tamo ce na latinici pisati kojoj religiji hram pripada. fino

Glavni ulaz u Shinto hram ima torii, jednostavnu konstrukciju od dva okomita stupa koji su spojeni sa dvije paralelne "letve" od kojih je gornja blago zakrivljena. Torii su najcesce pofarbani u zarku crvenu boju, ali drvo (ili neki drugi materijal) moze biti i prirodno.






Ulazi u budisticke hramove , mon, puno su kiceniji, i izgledaju poput nekih vrata. Karakteristika im je i to da njohov krov je izgradjen od vise slojeva, prepun rezbarija i drugih dekoracija.



Ove ulaze u hramove obicno cuvaju zastitnici koji se nazivaju Nio ( deva kraljevi).



Ova svetista ponekad se nalaze jedni pored drugih, pa je za pocetnika nekada tesko vidjeti razlike izmedju pojedinih gradjevina. Zato je najbolje, poput Japanaca, pomoliti se i u jednom i u drugom hramu.



Post je objavljen 22.11.2010. u 14:46 sati.