Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/makbe

Marketing

Mahatma - velika duša čovječanstva

Image and video hosting by TinyPic

Isusov život i njegov govor na gori toliko je jedinstven da stoljećima uvijek iznova šokira i poziva na promjenu života, mišljenja i djelovanja.
Njegov život od početka do kraja bio je oprečan nasilju i svakom agresivnom ponašanju. Ne samo da On nije bio nasilan, nego je bio i protiv svakog oblika revolucije nasilja kao sredstva da se nešto postigne ili promijeni.

Isus sigurno nikada nikome ne bi dao pušku u ruke.
No kroz kršćansku povijest, a i danas u suvremenom demokratskom svijetu, nasilje i dalje čvrsto drži svoje mjesto te je postalo, bez obzira na suprotne riječi, gotovo uobičajeno sredstvo za uređivanje međusobnih odnosa na osobnoj, obiteljskoj, društvenoj i međunarodnoj razini.

Isusovom porukom nenasilja i ljubavi bio je fasciniran između ostalih i jedan veliki narodni vođa, legendarni Mahatma Gandhi. U njegovo doba ( 1869 - 1948.) Indija je bila britanska kolonija u kojoj je anglikanska Crkva imala veliki utjecaj.
Tako je i Mohandas Karamchand Gandhi, hindus po rođenju, bio upoznat s kršćanstvom. Čitao je i Sveto Pismo. Jednog dana uputio se u crkvu. Želio je razgovarati o Bibliji i Isusu. Međutim, zaustavljen je već na crkvenom pragu. Nitko nije htio s njim razgovarati jer je bio jedan od "obojenih". Bilo mu je rečeno: "Ovo je crkva za bijelce. Ti ovamo ne pripadaš!"

Međutim, bez obzira na ovu odbijenicu, koja ga je teško povrijedila, Gandhijev život i razmišljanje bilo je vrlo blisko Isusovom. Svoj život posvetio je borbi za ljudska prava svakog čovjeka i za samostalnost svoje domovine Indije. Živio je asketskim životom u kojem je puno vremena posvećivao molitvi i meditaciji. Nije želio prihvaćati nikakva materijalna dobra. Premda je pripadao trgovačkoj kasti, odijevao se u tradicionalnu odjeću najsiromašnijih seljaka. Životna deviza mu je bila: Na loše odgovoriti dobrim, ili drugačije rečeno: Tko tebe kamenom, ti njega kruhom! Osobno je puno puta bolno iskusio diskriminaciju. Zbog boje kože i drugačije religije nije imao ista prava kao bijelci, npr. nije se mogao šišati kod frizera niti voziti u istom vagonskom odjeljku s bijelcem. Bez obzira na svoje visoko obrazovanje koje je stekao u Londonu, zbog njegovog indijskog porijekla smatrali su ga pripadnikom niže rase, a tako su prolazili i svi ostali njegovi sunarodnjaci.

Cijeli život posvetio je borbi protiv takvih nepravednih zakona i predrasuda kao i za nezavisnot Indije, ali njegov način borbe bio je lišen svakog nasilja. On se "borio" samo nenasilanim sredstvima: pregovaranjem, uvjeravanjem, pasivnim otporom, građanskim neposluhom, bojkotom državnih ustanova štajkom glađu ... i u tome je imao velikih uspjeha.

Mohandas Karamchand Gandhi rođen je 2. listopada 1869. u Porbandaru. U dobi od 13 godina roditelji su ga oženili vršnjakinjom Kasturbom s kojom će poslije imati četvero djece. Studirao je pravo u Londonu, a nakon kratka boravka u domovini počinje službu u Južnoafričkoj Republici. Tamo Gandhi susreće kolonijalizam u njegovu najgorem obliku te počinje svoj put siromašnog, skromnog borca za ljudska prava. Zbog bunta i naučavanja civilnog, nenasilnog neposluha, kažnjavan je i zatvaran.
Gandhi se vratio u Indiju 1915. Idućih petnaest godina postao je duhovni i politički vođa svojeg milijunskog naroda, boreći se za slobodu i nezavisnost Indije na načelima nenasilja te pasivnog, civilnog otpora i mirne političke borbe. Britanske vlasti često su ga zatvarale, a zatim nakon pritiska mnoštva puštale na slobodu. Ukupno je proveo u zatvoru sedam godina. Mahatma se rano povukao iz aktivnog političkog života, ali je zauvijek ostao duhovni narodni vođa. Često je štrajkao glađu kako bi sunarodnjake i svijet uvjerio u ispravnost svojih stajališta i u djelotvornost pritiska bez nasilja. Narod ga je nazvao Mahatma što znači velika duša.
Godine 1947. Indija je dobila nezavisnost, ali se raspala na dvije države - Indiju i Pakistan. Tada se zbilo krvavo razdruživanje muslimanskog i hinduističkog naroda, koje je odnijelo stotine tisuća žrtava. Gandhi je posljednji put digao glas i štrajkao glađu. Ovaj put protiv vjerskog i vojnog nasilja, fanatizma i besmislenog rata. Snagom svojeg autoriteta Gandhi je priveo za pregovarački stol sukobljene strane, prekinuo štrajk i nekoliko dana poslije - nasilnički stradao od metka jednog fanatika. Bilo je to 30. siječnja 1948. godine.

Mahatma Gandhi ubraja se u najfascinantnije ličnosti 20. stoljeća. Nije bio kršćanin po krsnom listu, još manje katolik, ali je bio Kristov po životu. Glavna tema evanđelja prošle nedjelje bila je Isusovo upozorenje učenicima koji su se ljutili na one "druge", koji nisu bili iz njihove grupe, a koristili su u službi ime Isusovo. Isus ih prekorava i poučava: Ostavite ih na miru! Tko nije protiv nas, za nas je!

Hvala Bogu da se u zadnje vrijeme sve više naglašava da se svemogući Bog ne da zatvoriti u naše male okvire i da ga ne možemo svesti samo na jednu skupinu ljudi ili samo na jednu religiju. Bog nije uvjetovan svoju dobrotu širiti samo preko kršćana. On to može raditi preko svakog čovjeka dobre volje!

Vrijeme je da izađemo iz svoje zatvorenosti i da u svim ljudima svijeta prepoznamo svoju braću i sestre! Napravimo prvi korak i pristupimo k onim "drugima" i drugačijima. Ne mjerimo ih svojim uskogrudnim mjerilima već ih dobrohotno, barem u duhu, zagrlimo i brzo ćemo i u njima ugledati divno Božje lice!




Post je objavljen 30.09.2009. u 23:02 sati.