Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/jja

Marketing

Deutschland zwei

Biti ce to ipak vise od tri nastavka, em imam manje vremena nego sam planirala, em zelim svaku zanimljivost u vezi ove teme podijeliti s vama. Dok vi ovo citate ja sam upravo opet u Berlinu.

Kuglanje je omiljena aktivnost u ovoj drzavi, pa cete vrlo cesto vidjeti krhke bakice od 70 i nesto kako vas rasturaju u kuglani! Pretvore se u zvjeri.

Ne morate se bojati da cete u Njemackoj dobiti neku rupu od hotela, hoteli nisu jeftini ali su cisti i odrzavani i prije svega tri ili cetiri zvijezdice zaista to i znace, dok cim istocnije, tim vam je bolje otkinuti jednu zvjezdicu sa sluzbene klasifikacije.

Dorucak je uvijek ukljucen u cijenu sto nije slucaj u Francuskoj i sto me bas razocaralo, mislim platite nocenje 180 eura i onda oni nemaju novaca da vam daju dva peciva, casu soka i neki namaz? Ja prva ne bih gosta doma pustila otici gladnog – dobro Francuzi kazu da je ovako bolje jer niste obvezni tamo ni jesti ni platiti, ali ako sam na urlaubu:
onda moram doruckovati i to mi je polagan i dug ritual i gustam i osmisljavam dan preda mnom ili sam poslovno i ne, ne mogu raditi 4-5 sati u komadu do rucka bez da sam ista pojela. Osim toga ti isti hoteli vam onda prodaju neki mizeran dorucak za 18 eura po osobi!

Imate nepusacke i pusacke sobe, ako vam je zima, a ne nadjete u ormaru dodatnu deku samo pitajte za eine Decke (duvet).

Iole bolji hotel ima bazen i saunu, meni recimo prilicno vazno. Ukoliko odsjedate u nekim od poznatih lanaca hotela tipa Kempinski, Le Meridien, Arabella, onda otprilike znate kakvu uslugu mozete ockeivati. Recimo ako odsjedate u Hotelu Adlon u Berlinu, neugodnih iznenadjenja nema.



Moja omiljena kategorija hotela su zapravo tkz butik-hoteli, mali fini i sa max. 15-ak soba, luksuz, fina atmosfera i niks masovna proizvodnja. Recimo takvi manji hoteli obicno pripadaju nekom tematskom udruzenju sa vrlo strogim kritetijima za primitak istih tipa Romantic Hotels (sve koje smo posjetili bili su odlicni) ili udruzenje Small Luxury Hotels itd. Dakle uz lukuszne hotele, zatim ove male i fine imate i lance hotela tipa Sheraton, Ramada, Möwenpick itd. Tendiraju imati standardiziranu uslugu, znaci nema prevelikih iznenadjenja bilo u pozitivnom bilo u negativnom smislu. Ujedno mozete naici na male privatne obiteljske hotele, koji su recimo generacijama u obiteljskom posjedu, obicno imaju 2 ili 3 zvijezdice i jako cu cisti i pristojni. I povoljni. Hotel tipa garni znaci da tamo jedino dorucak mozete dobiti.
Uz to ima i Gasthaus ili Gasthof nesto tipa gostiona sa sobama, pucka kuhinja, skroman namjestaj i povoljne cijene, ponekad je to isto kao i B & B ali provjerite. Tamo mozete nociti ispod 50 eura po noci. I cesto cete vidjeti tablu na cesti sa Zimmer frei.

Ovako to izgleda.

Dorucak na njemacki nacin: biti ce tu fine susene sunke, nekoliko vrsta kruha, friski sok, kave, cajevi, kuhana jaja obavezno, marmelade, med itd.



Ako imate prilike, uvijek trazite sobu u uglu, one su uvijek vece i prije svega tamo je tisina ;-). I u pravilu imaju vise svjetla.



Njemacka je prilicno kid-frendly – kinderfreundlich, i imate mnogo obiteljskih hotela, gotovo sve znamenitosti mozete posjetiti uz prilican obiteljski popust, ukoliko imate neki oblik invaliditeta, Njemacka je najbolji izbor u Europi za provesti odmor. Rade na tome da svaki pa i seoski kolodovor osposobe sa pomicnim rampama da osoba u invalidskim kolicima moze putovati sama neograniceno, zasad se tako moze kretati kroz sve vece gradove.



Svugdje gdje vidite znak invalidskih kolica znaci da mozete uzeti taj put



Njemacka zeljeznica nudi posebnu telefonsku liniju koju nazovete i kazete da dolazite na tu i tu stanicu i da vam treba pomoc kod ulaska u vlak ili izlaska tu i tu i netko ce vas cekati i besplatno vam pomoci. Mnogi hoteli u vecim gradovima nude sobe za osobe sa ogranicenim tjelesnim mogucnostima, tu su unda umivaonici nizi, kade se otvaraju bocno, svuda po sobi su drzaci i prije svega prostor izmedju objekata je dovoljno velik da se nesmetano po sobi moze voziti u kolicima.



Ukoliko volite istospolne ljubavi, necete imati problema u Njemackoj, barem ne u gradovima. Nije to svugdje tako, recimo u Tunisu je istospolna ljubav zabranjena i jedan par koji je letio s nama je imao problema, homoseksualci su schwul a zenska verzija istog je lesbisch. I takvi parovi smiju koristiti obiteljske popuste u hotelima, javnom prijevozu i za razno razne ulaznice.

Zelite li da vas novac postane i dalje "pink", mozete se odluciti za gay putnicke agencije (IGLTA)



Naravno svaki grad ima svoju scenu i svoje lokale tipa www.berlin.gay-web.de itd.

Da li imate vazecu putovnicu? Ne bi vjerovali. Ali ovim putem pozdravljam jednu meni posebnu osobu koja je na apsolventsko putovanje dva puta kretala, jednom do slovenske granice a jednom bas i do odredista.
Imate sva potrebna cjepiva i medjunarodnu iskaznicu za iste?





Tko cita njemacki ovdje su mu svi glavni podaci:

http://www.travelmed.de/impfkontrolle/ik_impfungen.htm

Isto tako najjeftinije je ako imate svoj mobitel, a ne neki kodirani, da u Njemackoj kupite za 20-ak eura njihovu mobilnu karticu i telefonirate, roaming je, poznato je u vecini slucajeva skup. Internet kafica ima gotovo u svakom selu i mozete od svugdje, a vecinom iz iz svoje hotelske sobe besplatno provjeriti mailove.
SIM karticu ne mozete kupiti ako imate "zakljucan" mobitel gdje se vas provider stiti da naravno koristite iskljucivo njihove usluge i naravno iskljucivo ih njemu placate. Ujedno netko tko ima boravak u Njemackoj vam mora kupiti takvu karticu, tj. traziti ce vas potvrdu o prijavljenom boravku ovdje. Ja sam to nekoliko puta ucinila za frendove. Mobiteli se zovu Handy. U gradovima ima nekoliko T-Mobile hotpost gdje mozete bezicno surfati, naravno u svim Starbucks kaficima i u svim knjiznicama itd.

Jeste zdrastveno osigurani na putu?

Nemojte stedjeti na POGRESNIM stvarima. Bolje dan manje boravka ili manje shoppinga, a da vi mirno spavate a ne da vas bas taj urlaub kosta u nezgodi toliko da lijecnicke troskove otplacujete sljedece 2-3 godine.
Kad se radi o putnim osiguranjima postoje tri osnovna: onaj da smijete otkazati put, putno zdrastveno i onaj za izgubljenu prtljagu.
Meni moje zdrastveno daje do max. mjesec dana besplatno putno zdrastveno u inozemstvu, ne kupujte nikakva osiguranja na aerodromu, tamo su jednostavno preskupa.



Za slucaj da vam zaista zagube prtljagu, ja nosim listu stvari koje sam spakirala, u svojoj torbici pa znam reci sto tocno nedostaje a ista mi sluzi kao check kad se natrag pakiram doma da sve uzmem sa sobom.
Kad nadju prtljagu moraju vam je besplatno dostaviti. Ukoliko imate neka od oboljenja tipa epilepsija i slicno, svakako nosite sa sobom medjunarodnu iskaznicu kojom obavjestavate sto imate.

"Reisethrombose" ili "Economy-Class-Syndrom"
Dugi letovi nisu zdravi. Godinama nosim carape za let, kako ne bih stigla na odrediste nateklih nogu ili ne daj boze sa trombozom. Lufthansa ih prodaje ali njihove su srednja zalost. Compressana je odlicna firma, minimalno 140 dena, bilo samostojece bilo dokoljenke, ako je let duzi od 3-4 sata svakako prosecite s vremena na vrijeme da vam se ne zablokira skroz crikulacija. Piti puno vode i izbjegavati alkohol i tablete za spavanje.





Ukoliko vam igdje treba Hitna zovite 112. Ärtzlicher Notdienst.


Dakle danas Berlin.









Sve vazne podatke o gradu ovdje:

http://de.wikipedia.org/wiki/Berlin i ovdje
http://en.wikipedia.org/wiki/Berlin.

Za Berlin kazu da je preko 10% njegovih stanovnika homo, oko nekih pola miliona. Ima i najveci zidovski muzej u Europi, sagradjen 2005 kod Brandenburskih vrata i Postadmskog trga.





Te spomenik zrtvama holokausta, labirinit betonskih blokova...



link_detalj.

O Berlinu sam u zadnjih godinu dana pisala cesce, gdje u shopping, gdje na klopu, ovaj grad ima svoju atmosferu i to je to.



Checkpoint Charlie je bio najpoznatiji drzavni prijelaz u Berlinu, koji su uglavnom koristili samo stranci, diplomati kao i pripadnici "saveznika".

http://www.mauermuseum.de/index.htm



Zida vise nema.

Povijesna fotka:



Zanimljivo se bilo voziti podzemnom prije pada zida, cija je ruta sve ove godine postojala ali se na stanicama nije izlazilo (naime neki dijelovi jednog dijela Berlina su bili povezani bas preko odijeljenih dijelova drugog Berlina).

Ima li poznatijeg simbola hladnog rata?

Stranica sa znamenitostima:

http://www.stadtentwicklung.berlin.de/denkmal/denkmale_in_berlin/

U shopping cete na Kurfürstendamm ili Ku’damm, posjetiti cete i Tiergarten, Charlottenburg, ili Europa Center.



Tiergarten:





Tiergarten je divovski park koji zavrsava blizu Postdamskog trga, to vam je u Bezirk-u Mitte, onda cete zeljeti vidjeti Reichstag



sa Trgom Republike ;-). Budenkanzleramt i link



Paul-Löbe-Haus.






Kuca svjetskih kultura.

Sony centar



Dvorac Bellevue



Dakle Charlottenburg je edel kvart u Berlinu, tamo je i shopping milja, Berlin ima tri operne kuce, Dahlem je sveucilisni dio, Kreuzberg je zloglasni radnicki kvart koji jos uvijek zivi na starom zlom glasu, nekada najsiromasniji dio grada i danas centar stranaca i alternativaca.

Ukoliko imate prilike svakako posjetite KaDeWE i njihovu slasticarnu, traumhaft! Zgrada je prva na danasnjem tekstu, sasvim gore:
Das Kaufhaus des Westens:





Najveca europska robna kuca, mislim da njihov slasticar zaraduje vise nego neki top manager ;-).

http://www.fernweh.de/kadewe.html

http://www.kadewe-berlin.de/

Tamo idete po kremice od 1000 eura i po torbice od 2000 ;-). Tamo ne idete naci super ponudu godine.
Njihov ducan sa namirnicama nudi 120 vrsta ulja, preko 1300 vrsta sireva, tamo cete naci sherry star 30 godina, ocat star 35 (pa ga onako gustog pokapate samo po vocu), naci cete tamo 120 sorti octa, 30 tematskih barova gdje svaki nudi specijalitete neke svjetske kuhinje...u jednom kutu ima minimalno 100 vrsta cajeva, 1200 vrti narezaka itd.



Raspored po etazama:


Svakako preporucam popiti kavu u Leysieffer-Café-u, na recepciji mozete besplatno iznajmiti invalidska kolica ako trebate, tipa koji ce vam besplatno nositi vase vrecice od blagajne do auta, mozete klinca ostaviti u igraonici, i to 3 sata besplatno!
Robna kuca ima 60 000 kvadratnih metara. Imaju i odlican dio s materijalima, najpoznatijih kreatora. Jedan kat je samo s kozmetickim salonima ima Shiseido, Clarins, La Prairie u kojima ima popust na njihove proizvode. Na zadnjem katu je tradicionalno (tako imaju sve njemacke robne kuce) restoran, srednje cijene, dobra klopa. Ides sa tanjurom i stavljas, na kraju vagnu i to je to.

Berlinski busevi:



Onda ima Nikolei-kvart sa rijekom Spree.







Tamo vam vozi U-6, to je najstariji berlinski kvart, ime ima po njegovom zastitniku svetom Nikoli
Onda Prenzlauer Berg nesto vrlo hippie, bivsi istocni Berlin.

Prometno je Berlin podijeljen u tri zone A, B i C i kupljenu kartu (nije tako u svim gradovima) MORATE jos prije koristenja ponistiti,
bas u ovome:


Prije ste ju kupili:


Ukoliko se zelite malo i istrcati, odlicno mjesto je i Grünewald, veliki berlinski park.

Ja sam nazalost zasad ama svaki put bila radno, pa sam grad vidjela svaki put na pola dana ali spremam se na jedan produzeni vikend na proljece skupa sa zakonitim, samo za nase guste.

U blizini je i lovacki dvorac:



Berlin ima i predivna jezera, sjecate se mog frustuka od prije godinu dana na Wannsee?



Link.

Opcenito nije neobicno usred grada na vecim trgovima naici na preudobne lezaljke i pijuckati narucenu kavu suncajuci se.

Dakle centar Berlina zvan i Berlin-Mitte ili Stadtmitte ili samo Mitte je centar bivseg istocnog Berlina, no prije zida ovo i je bio centar grada i dio s najvise povijesti. Simbolicno taj dio pocinje na Postdamer Platz-u, bivsoj najvecoj baustelli u drzavi i ide do Brandeburskih vrata i do Tiergartena. Friedrichstrasse je shopping ulica broj jedan.



Dalje, Alexanderplatz je bio centar ruskih igrica i cesto se kaze da Berlin ima nekoliko centara i ovo je jedan od njih. Skupa sa Fernsehturmom.





Toranj mozete i razgledati, nalazi se u Panoramastr. otvoren je od 9 ujutro do ponoci.Nemam provjerenu informaciju ali navodno je to najvisi toranj u Europi i najvisa gradjevina u Njemackoj.

Anegdota o papinoj osveti: uvijek kad sunce obasja kuglu, tocnije onaj jedan "prsten" od rostrraja oko nje, nastaje refleksija u obliku kriza. Naravno da je DDR vidio u tome svojevrsnu zavjeru i nakon sto je gradnja zavrsena arhitekt je navodno zavrsio u Stasi rukama radi preslusanja.
Na kraju su zakljucili da to nije nikakav kriz nego jednostavno simbol plusa za socijalizam. zubo

Tako je barem preko televizije njemacki narod uvijek bio ujedinjen, jer su iz zapadnog Berlina slali dovoljno jake signale da istocna Njemacka gleda. Na vrhu tornja je restoran koji u roku jednog sata napravi svojih 360 stupnjeva i za vrijeme solidnog obroka mozete razgledati grad sa svih strana.

Visina tornja je 368 metara. Sama kugla ima 4800 tona. A ako zelite ipak gore stici pjesice, pripremite se na 986 stepenica. Nijemci jako vole tv-tornjeve zvati sparoge sto samo pojasnjava dodatno koliko sparoge obozavaju.

Nisam gotova s Berlinom, nisam prosla jos dio znamenitosti kao i predivnu berlinsku okolicu i jedan od naljepsih ljetinkovaca na svijetu. To cemo drugi put.


Post je objavljen 13.12.2007. u 21:39 sati.