Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/bkvisnjevac

Marketing

KOMISIJA ZA MEĐUNARODNI TEHNIČKI PRAVILNIK 1999.g


TERMINOLOGIJA
Opis upotrebljenih pojmova

Biberon – termin označava međusobni dodir bulina i boće (poseban slučaj: čl. 57.).
Bližati – Nastojati da se boću postavi u igralište, na željeno mjesto, općenito čim bliže bulinu.
Boća – metalna ili sintetička kugla promjera, težine i čvrstoće propisane od MTP (vidi čl. 1.).
Boća ili bulin pomaknuti – boća ili bulin pomaknut (gurnut) sa svoga mjesta čiji novi položaj ne odgovara ucrtanoj markaciji.
Boća ili bulin poništeni – predmet kojim se odlukom suca ili primjenom pravila MTP ne može igrati ili je izbačen izvan igre za trajanja ture igre koja je u tijeku.
Bulin – drvena kugla čije su karakteristike određene MTP (članak 2.).
Crta izbijanja – crta u obliku luka koja se ucrtava šipkom ispred najavljenog predmeta, kao i ispred ostalih predmeta koji u krugu najavljenog predmeta mogu biti ispravno pogođeni boćom izbijača (sl. 9 do 18).
Formula natjecanja u grupi – pravilo natjecanja u kojem sudjeluju 3, 4 ili 5 ekipa od kojih će se samo dvije ili 3 plasirati u daljnje natjecanje.
Igralište – teren na kojem se odvija igra (slike od 2 do 5).
Igrati – znači podjednako izbijanje ili bližanje.
Izbijati – znači pokušati pomaknuti jedan ili više predmeta na terenu bacajući boću paraboličnom putanjom.
Jednaka udaljenost – označava stanje između dviju boća protivničkih ekipa, koje su najbliže bulinu, a nalaze se na jednakoj udaljenosti od njega.
Linije – sve crte koje obilježavaju igralište i koje ga dijele na razne zone.
Mjesto pada – Boća kojom se bližalo ili izbijalo prilikom dodira sa terenom ostavlja otisak ili trag, koji se naziva mjesto pada.
Nosač-boća – stalak za držanje jedne ili više boća.
Osvojiti punat – imati jednu svoju boću bližu bulinu od najbliže protivničke boće.
Pravila na snazi – pored MPT u jednom natjecanju na snazi je više pravila koja mogu biti:
1. Službena pravila za prvenstva, turnire i ostala natjecanja organizirana od FIB.
2. Službena pravila za prvenstva i ostala natjecanja organizirana od neke nacionalne federacije.
Predmet – termin koji podjednako označava bulin ili jednu boću.
Sportska odjeća ekipe – za međunarodna natjecanja određuje FIB, a za ostala natjecanja udružena federacija koja je organizator natjecanja. Sudac i gledatelji moraju bez teškoća, u svakom trenutku, raspoznati članove pojedine ekipe.
Šeka boća (rešta) – boća kojom se izbijalo a ostala je u igri nakon udarca u predmet igre.
Šipka – metalna šipka za označavanje pozicije bulina i boće (markacije) i ucrtavanje linije izbijanja kao i linija igrališta (vidi članak 3.).
Tapet – podloga koja se koristi za posebna izbijanja.
Tura igre – je dio utakmice u jednom smjeru. Počinje u trenutku kada igrač određen za bacanje bulina prvi put iz ruke izbaci bulin. Završava kada su ekipe suglasne oko ostvarenih punata ili kada bulin izađe izvan igre nakon pravilnog udarca ili nepravilnog a prihvaćenog.
Udarac – termin označava udarac boće, a podjednako se odnosi na bližanje i izbijanje.

DRUGI DIO


MATERIJALI – PROSTOR ZA IGRU


Čl. 1. Boće

A. Karakteristike boća

Korištene boće moraju strogo odgovarati protokolu FIB uklju¬čenom u Pravilnik o ovjeri i kontroli boća.
Boće moraju biti isključivo od metalne legure homogenog kemijskog sastava (dozvoljeno je minimalno odstupanje za čep). Boće mogu biti potpuno prazne ili ispunjene. Ako su ispunjene, punjenje mora biti od materijala koji su homogeni i tromi (inertni). Punjenje ne smije sadržavati tekućine, živu, ulja, niti komponente koje mogu postati nestabilne (plin) ili mogu predstavljati bilo kaku opasnost. Eventualno punjenje mora biti statički uravnoteženo (ekvilibrirano), a takvo stanje mora zadržati i nakon upotrebe. Boće moraju biti:
• kuglastog oblika sa tolerancijom 2/10 mm
• uravnotežene, stabilne sa tolerancijom ne većom od 1,1 % težine boće
• tvrdoće izmedu 20 i 30 Rockwell pod pritiskom 150 kg, sa manjom tolerancijom za čepove (minimalno 17 Rockwell)
• promjera između 90 i 110 mm
• težine izmedu 900 i 1200 grama
Izuzetak navedenih karakteristika mogu biti boće koje se koriste kao cilj i prepreka u posebnim izbijanjima, te boće za početnike. Za mlade (do 14 g.) i žene dozvoljena je upotreba boća manjeg promjera i manje težine. Svaka nacionalna federacija za svoje područje samostalno odreduje najpovoljnije karakteristike boća. Na natjecanjima u organizaciji FIB boće za ove kategorije moraju biti:
- minimalnog promjera 88 mm
- minimalne težine 800 gr.

B. Kontrola boća:

Standard propisan od strane FIB je obvezujući za boće koje se koriste na natjecanjima, provjera standarda na međunarodnim natjecanjima će se provoditi upotrebom naprave za kontrolu licencirane od strane Nacionalnog laboratorija u Parizu. Upotreba neregularnih boća kažnjavat će se prema disciplinskim mjerama FIB. Nacionalne federacije mogu za natjecanja u njihovoj nadležnosti propisati postupak kojim se dozvoljava sucu da uz suradnju jednog predstavnika organizatora natjecanja, upotrebom naprave opisane u prethodnom stavku, poslije jedne kontrole može odstraniti neregularne boće, te primijeniti disciplinske mjere.

Čl. 2. Karakteristike bulina

Bulin mora biti promjera 35-37 mm od drveta, neokovan, neobojan ili jednoliko obojan u bijelo, bez olovnih plombi i bez umetaka i ureza.
Ako su dvije ekipe suglasne, može se upotrijebiti bulin druge boje, ali uvijek jednoliko obojan (iznimka: za precizno izbijanje bulin cilj je obvezno bijele boje, a bulin prepreka crvene boje).


Čl. 3. Karakteristike šipke




Čl. 4. Karakteristike igrališta


Teren za igru je pravokutnik slijedećih dimenzija :

Ukupna dužina: 27,50 m (tolerancija ±5cm)
Najveća širina: 4,O0 m
Najmanja širina: 2,50 m

Zadnja linija igrališta treba biti ograđena rubom visokim minimalno 20 cm.
Na službenim međunarodnim natjecanjima širina igrališta od minimalno 3 metra mora se poštivati, osim iznimki izričito dozvoljenih od FIB.









UTAKMICA
Čl. 5. Način igre

Način igre se sastoji u tome da igrač svoje boće, kad dođe na red, odigra što bliže bulinu. Protivnik nastoji odigrati svoje boće još bliže bulinu ili ukloniti one koje mu smetaju.

Čl. 6. Izvođenje igre


Igru počinje ekipa koja je ždrijebom osvojila bulin, te nakon bacanja bulina igra prvu boću. U nastavku ekipa koja nema punat mora igrati raspoloživim boćama dok ne preuzme punat bilo to bližanjem ili izbijanjem. Ako na terenu ne ostane niti jedna boća nakon izbijanja ili bližanja, na redu za igru je protivnička ekipa. Kad jedna od ekipa nema više boća za igru, protivnička ekipa igra i nastoji osvojiti punte bližanjem ili izbijanjem boća koje im priječe osvajanje punata. Može se izbijati i bulin.
Ako se bulin izbaci izvan igre (udarac pravilan ili prihvaćen) a boće za igru ostanu objema ekipama, tura igre se ponavlja u istom smjeru. Novo bacanje bulina izvodi ekipa koja ga je prethodno bacala. U svim ostalim slučajevima igra se nastavlja u drugom smjeru.

Čl. 7. Računanje punata

Kada su odigrane sve boće u jednoj turi igre, ekipa osvaja onoliko punata koliko ima boća bližih bulinu od najbliže protivničke boće. Jedna ekipa može primiti punte od protivnika bez da igra sve boće.
Ako se bulin izbaci izvan igre (udarac pravilan ili prihvaćen) i boće za igru ostanu samo jednoj ekipi, ta ekipa osvaja onoliko punata koliko ima još neodigranih boća u toj turi igre.
U drugom smjeru bulin baca ekipa koja je osvojila punte.
Ako niti jedna od ekipa nije osvojila punat, bulin baca ona ekipa koja ga je prethodno bacala.

Čl. 9. Ekipa pobjednik

Pobjednik je ekipa koja:

A.Prva osvoji predviđeni broj punata (13) vremenu trajanja utakmice.(90min)

B. Nakon isteka predviđenog vremena trajanja utakmice ima veći broj punata (tekuća tura igre se odigrava do kraja).
U slučaju jednakosti u puntima nakon isteka predvidenog vremena trajanja utakmice, kada Pravilnik ne predvida neriješen ishod, igra se jedna dodatna tura igre sa bulinom koji se ne može poništiti niti izbaciti izvan igre (postupak je opisan u točki C). U slučaju izjednačenog rezultata po završetku ovakvog produžetka, pobjednik će se dobiti bližanjem jednom boćom prema pravilima iz točke D.

C. Igra sa bulinom koji se ne može poništiti niti izbaciti izvan igre
Način: ako se bulin izbaci izvan igre izbijanjem (najavljen ili nenajavljen) ili bližanjem, kao i uslijed posljedica takve igre, obvezno se stavlja na njegovo prvobitno mjesto.

Poseban slučaj - neka od boća zauzima mjesto bulina (potpuno ili djelomično):
1. Bulin se vraća na svoje mjesto.
2. Boća koja je zauzela mjesto bulina stavlja se uz bulin (u dodir)
na pravcu koji povezuje prethodnu markaciju boće i markaciju bulina.
3. Igrana boća koja je zauzela mjesto bulina stavit će se uvijek u dodir sa bulinom sa strane od kuda je igrana, ta boća se nikad ne smije staviti u poziciju izvan igre.
4. Ako jedna boća zapriječi stavljanje na regularno mjesto boće koja zauzima mjesto bulina, ova zadnja se stavlja u dodir sa bulinom u najbližem mogućem položaju u odnosu na pravila opisana u točkama 2. i 3., ali bez micanja bilo koje boće u igri.
5. Ako više boća priječi vraćanje bulina na mjesto, primjenjuje se istovjetni postupak.

D. Bližanje jednom boćom: način igre
1. Bulin ostaje na svojem mjestu (markaciji);
2. Sve boće se uklone sa terena;
3. Ekipa koja je bacala bulin u posljednjoj turi igre bliža jednu boću;
4. Sudac označava poziciju boće, te mjeri udaijenost od boće do bulina i uklanja boću s igrališta. U svim slučajevima bulin se mora obvezno postaviti na svoju prvobitnu poziciju označenu prije mjerenja.
5. Protivnička ekipa bliža jednu boću i sudac postupa na isti način.
Pobjednikom se proglašava ekipa čija je boća bliže bulinu. U slučaju jednake udaljenosti boća od bulina ponavlja se postupak bližanja.


PRAVA I DUŽNOSTI IGRAČA

1. Ekipe, rekviziti, označavanje, premještanje, mjerenje

Čl. 10. Sastav ekipa

Igra se:
- pojedinačno (1 protiv 1 ) sa 4 boće po igraču;
- parovi (2 protiv 2) sa 2 ili 3 boće po igraču;
- trojke (3 protiv 3) sa 2 boće po igraču;
- blizanje i izbijanje u krug (1 protiv 1) sa 4 boće po igraču.

Sastav ekipe
Sastav ekipe mora ostati nepromijenjen tijekom čitavog trajanja natjecanja. Bilo koje mijenjanje ekipe u tijeku jedne utakmice povlači trenutačnu eliminaciju ekipe koja je učinila prekršaj. Ako se nepravilnost utvrdi po završetku utakmice, ekipa koja je učinila prekršaj, iako je pobijedila, bit će diskvalificirana. Ta ekipa gubi pravo na nagradu i odštetu za troškove koje je imala.

Čl. 11. Rekviziti igre

Igrači trebaju izaći na teren opremljeni propisanim boćama, bulinom i šipkom. Bulin koji se koristi tijekom čitave utakmice je od one ekipe koja ga je osvojila ždrijebom.

Čl. 12.

A. Ucrtavanje linija

Neophodno je označiti linije tako da budu stalno vidljive. Održavaju ih vidljivima igrači ekipe koja treba igrati. Igrači ne smiju svojevoljno brisati dio ili čitavu liniju (izuzetak je kad liniju treba brisati zbog ispravnog ucrtavanja crte izbijanja).
Nakon bacanja bulina zabranjeno je popravljati liniju najdužeg bacanja bulina (drugu liniju).

B. Valjanost linija

Linije više ili manje ravne, ali ucrtane, su važeće.

C. Obnavljanje brisanih linija

Ako linije više nisu vidljive, prvobitno označavanje će biti obnovijeno. Kad god je potrebno odrediti valjanost nekog predmeta na mjestu gdje linija više nije vidljiva, valjanost će se odrediti spajanjem (u pravoj liniji dva kraja linije koji su vidljivi a nalaze se sa obje strane predmeta o kome se radi. Ovo spajanje se izvodi napetom uskom trakom na način da njen vanjski rub bude produžetak vanjskog ruba prekinute linije.
U slučaju dvojbe zbog loše ucrtane linije odluka suca će biti na štetu ekipe koja je igrala, jer je ona imala obvezu ucrtati linije.

D. Upotreba šipke

Linije, crte izbijanja i markacije predmeta moraju biti označene isključivo šipkom. Svi ostali načini su zabranjeni. šipka služi za mjerenje punata i utvrđivanje udaljenosti.

E. Crte Izbijanja, nepravilne

Sve crte izbijanja ucrtane šipkom na nepravilan način (ili loše ucrtane) su važeće, ako nije stavljena nikakva primjedba prije izbijanja.

F. Utvrđivanje udaljenosti izmedu predmeta

Isto (kao za E.) vrijedi i kod utvrđivanja udaljenosti za predmete koji se nalaze ili ne nalaze unutar 0,5 m od predmeta najavljenog za izbijanje, ako na takvo ucrtavanje nije bilo nikakvog prigovora prije izbijanja.
Cijelo vrijeme svaka ekipa ima pravo provjeriti mjeru metrom.

Čl. 13. Markacija predmeta

Boće
Svaka ekipa mora označiti svoje boće ucrtavanjem dvije crte pod kutom od 90° bez dodatnih oznaka za orijentaciju. Ako markacija nije pravilno ucrtana, a u slučaju dvojbenog mjerenja predmeta zbog posljedice pomicanja, donesena odluka će biti na štetu ekipe koja je bila odgovorna za ucrtavanje markacije tog predmeta.





Bulin
Markaciju bulina ucrtava ekipa koja ga je bacila iz ruke ili stavila na mjesto, a ako je pomaknut u tijeku igre to čini ekipa čiji je punat.

Čl. 14.

A. Stavljanje na prvobitnu poziciju predmeta pomaknutih nepravilnim bližanjem ili izbjanjem

Ponovno ih stavlja na mjesto protivnik, predmete neobilježene ili loše obilježene ni u kojem slučaju ne vraća ekipa odgovoma za njihovo obilježavanje.

B. Predmeti pomaknuti i markacija brisana
Ako prilikom nepravilnog bližanja ili izbijanja jedan ili više pomaknutih predmeta ostane u igri, a sa njihovog mjesta ih podigne protivnik njegova ekipa ne može više prihvatiti udarac. Radi istog razloga ekipa ne može tražiti vraćanje na prvobitnu poziciju predmeta, ako je neki od njenih igrača izbrisao markaciju predmeta.

C. Namjerno pomicanje predmeta

Ukoliko je namjerno pomicanje učinjeno u "dobroj namjeri" bez želje da se ošteti protivnik, igrač koji je učinio prekršaj bit će opomenut.
Ukoliko je namjerno pomicanje učinjeno u "zloj namjeri" sa željom da se ošteti protivnik, igrač koji je učinio prekršaj bit će isključen iz igre.U oba slučaja sudac će poduzeti i druge mjere kako protivnik ne bi bio oštećen.

Čl. 15. Tko i kako treba mjeriti

Ekipa koja smatra da je uzela punat mora mjeriti. Protivnik ima pravo provjeriti. U slučaju spora odlučuje sudac. Radi mjerenja se može za tren podići boća ili boće koje smetaju.
Čl.

16. Predmeti pomaknuti prilikom mjerenja


Ako ekipa koja mjeri pomakne jedan od predmeta, punat se dodjeljuje protivniku. Međutim, ako je to pomicanje bilo na njezinu štetu, zadržava punat ukoliko joj još pripada. Pomaknuti predmeti vraćaju se na svoje prvobitno mjesto.

Čl. 17. Kada se može mjeriti

Mjeriti se može u svakom trenutku, osim poslije odluke suca. Pogrešna tvrdnja ili mjerenje suigrača ili protivnika ne isključuje pravo na ponovno mjerenje. Igrane boće ostaju na mjestu.

Čl. 18. Gubitak prava na mjerenje

Ekipa koja je igrala a nije bila dužna, ne može više tražiti novo mjerenje ako je jedan ili više predmeta zbog posljedica nepravilnog igranja ili pomicanja bio vraćen (vraćeni) na prvobitno mjesto ili stavljen u ravninu.

Čl. 19. Kontrola mjerenja

Ekipa može uvijek zahtijevati od protivnika provjeru i potvrdu pozicije i mjerenje različitih udaljenosti. Protivnička ekipa koja odbije ili propusti izvršiti provjeru a pozvana je, u slučaju pomicanja i udaljavanja predmeta gubi pravo na novo mjerenje.

Čl. 20. Pomaknuti ili gurnuti predmeti prilikom mjerenja, a prije postignutog dogovora

Ako za vrijeme mjerenja punta, a prije postignutog dogovora između ekipa ili prije odluke suca, jedan od predmeta bude pomaknut, sudac će u slučaju dvojbe dosuditi jednaku udaljenost boća od bulina. Igra se nastavlja prema pravilima čl. 21.

Čl. 21. Boće jednako udaljene od bulina

Ako nije moguće utvrditi kojoj ekipi pripada punat zbog jednake udaljenosti boća od bulina, ekipa koja je učinila jednakost igra jednu boću. Ako jednakost nije promijenjena igra druga ekipa i tako se dalje naizmjenično igra sve dok jednakost ne nestane. Ako do kraja ture igre ostane jednakost, tura igre završava bez punata, niti jedna ekipa ne osvaja punte, a nova tura igre se odvija u drugom smjeru.

Čl. 22. Boća drugog igrača igrana zabunom

Kod prve pogreške protivnik vrši zamjenu, poštujući udaljenost od bulina. U slučaju ponovljene pogreške, protivnik može primijeniti pravilo prednosti.

Čl. 23. Zamjena jedne boće drugom raspoloživom
Zabranjena je zamjena jedne igrane boće sa boćom koja je na raspolaganju. Obje boće će biti poništene.
Isto tako je zabranjena zamjena boće tijekom utakmice osim u slučaju kada je boća oštećena ili je proglašena neupotrebljivom od strane suca
.

Čl. 24. Mjesto gdje stoje boće

A. Neigrane boće

Moraju biti postavljene odijeljeno po ekipama u zoni dna igrališta u nosaču boća. Nakon jedne opomene, u ponovljenom slučaju sudac će poništiti boće koje nisu pravilno postavljene.

B. Odigrane boće izvan igre ili poništene

Moraju biti smještene u dnu igrališta sa one strane gdje se nalazi bulin u nosaču boća. Svi igrači imaju pravo tražiti da se tamo postave ili ih postavljaju sami.

Čl. 25. Netočna naznaka broja boća za igranje

Igrači na traženje protivnika moraju reći točan broj boća koje im još ostaju za igru. Ako je informacija o broju boća netočna, sudac će primijeniti kazne predvidene člankom 31.

Čl. 26. Igrana boća više

Igrač koji je zbog nepažnje igrao jednu boću više bit će upozoren žutim kartonom. Boća će biti poništena kao i svi učinci koje je igrom proizvela.
Ekipa koja je namjerno igrala boću više, ako se utvrdi da je to bio dogovor medu suigračima, bit će diskvalificirana.

2. Pozicija igrača

Čl. 27.

A. Pozicija igrača za vrijeme izbačaja i obveza igranja

Kad igrač ude u pravokutnik od 7,50 m nasuprot onome u kojem se nalazi bulin, ne smije izaći iz njega prije nego odigra jednu boću. U slučaju prekršaja boća će biti poništena.
Zabranjeno je igraču za vrijeme bacanja stati na linije pravokutnika 7,50 m ili ga prekoračiti. Iznimno se izbijaču dozvoljava da za vrijeme izbačaja stane na osnovnu liniju. Prijestup će sudac označiti jednim zviždukom ili nekim drugim znakom, a protivnička ekipa primjenjuje pravilo prednosti.


B. Raspored ostalih igrača

U svakoj prilici igrači stoje poredani iza prve linije bez ometanja igrača u akciji.
U trenutku izbijanja, svi igrači stoje uzduž bočnih linija, po mogućnosti izvan igrališta, uvijek poravnani uz liniju. Suigrači izbijača su poredani uz liniju na istoj strani igrališta, a zabranjeno im je poslije odlaska izbijača pokazivati mu bilo koji predmet ili poprečnu liniju.


Čl. 28 Udaljavanje s igrališta
Igrač koji se želi udaljiti s igrališta mora tražiti odobrenje suca. Pojedini igrač odobrenje može dobiti samo jedan put u tijeku utakmice. Igrač može izaći ako je odigrao sve boće u tekućoj turi igre. Za samovoljni izlazak iz igre, nakon opomene sudac će primijeniti odgovarajuće kaznene mjere.



3. Teren

Čl. 29. Kome pripada teren

Teren pripada ekipi koja je na redu za igru. Prije bacanja bulina ona može ukloniti prepreke sa terena, popraviti linije ili poravnati teren da ne bude neravnina i pritom ne smije praviti prepreke ili posebno označavati neka mjesta na terenu ili preuređivati teren. Nakon bacanja bulina teren se ne smije dirati, iznimno je dozvoljeno popravljanje linija (osim 2.linije) i uklanjanje slučajnih prepreka sa igrališta. Ekipe mogu poravnati mjesto pada boće, brisati oznake mjerenja i crte izbijanja. Kada je neki predmet u pokretu na terenu se ne smije dirati ništa.

Čl. 30. Kada se smije poravnavati teren

U slučaju neispravne površine terena dozvoljeno je igračima poravnavanje na mjestu gdje normalna igra ne bi bila moguća, ali jedino uz odluku suca.



SUCI I KAZNE

Čl. 31.

A. Odluke suca

Sudac odlučuje bez prava na žalbu; nije dozvoljeno protusuđenje.

B. Kazne koje se primjenjuju na igrače

Prema težini posljedica nepravilnosti, sudac će primijeniti slijedeće kazne:
1. Opomena igračima, ekipi ili ekipama;
2. Ukor igračima ili ekipama;
3. Poništenje jedne ili više boća;
4. Poništenje prava na drugo bacanje bulina;
5. Dozvoljavanje još jednog bacanja bulina;
6. Poništavanje tekuće ture igre;
7. Dozvoljavanje oštećenoj ekipi ponovno igranje boće; [1]
8. Prekid igre, za neko vrijeme;
9. Isključenje na neko vrijeme jednog ili više igrača;
10. Konačno iskijučenje iz igre jednog ili više igrača;
11. Proglašenje gubitka utakmice za jednu ili više ekipa;
12. Dodjeljivanje punata protivničkoj ekipi;
13. Smanjivanje broja punata predviđenih programom natjecanja.
U slučaju kada je prekršaj učinjen namjerno ili ponovljeno, sudac će o tome voditi raćuna, te može primijeniti više od jedne kazne istovremeno.

C. Kazne koje se primjenjuju na voditelje ekipe

1. Opomena;
2. Udaljavanje sa terena na neko vrijeme;
3. Isključenje;
4. Poništavanje jedne ili više boća njegove ekipe;
5. Dodjeljivanje punata protivničkoj ekipi;
6. Proglašenje gubitka utakmice njegove ekipe;
7. Diskvalifikacija njegove ekipe.

D. Primjena kazni

Sudac označava prekršaj jednim zviždukom ili nekim drugim znakom, te određene kazne primjenjuje odmah. Sudac prema vrsti i težini prekršaja dodjeljuje:
- bijeli karton - upozorenje,
- žuti karton - opomena,
- crveni karton - momentalno isključenje.

U jednom natjecanju dva žuta kartona imaju za posljedicu jedan crveni karton.

E. Retroaktivno djelovanje kazni

Kazne ne mogu djelovati retroaktivno (osim u slučaju isključenja ekipe) na rezultate koje je postigla jedna ekipa. Ekipa može nastaviti natjecanje s igračima koji nisu kažnjeni. Uvijek, igrač ili ekipa koji su kažnjeni po naprijed navedenom praragrafu B. točke 10. i 11. gube pravo na pojedinačne i ekipne nagrade koje su ostvarili. Te nagrade bit će dodijeljene nadležnom nacionalnom Savezu.

F. Teški prekršaji

Pored prekršaja predviđenih tekstom ovog Pravilnika, svi članovi ekipe (igrači i voditelji mogu biti posebno kažnjeni za:
1. Neprimjereno: ponašanje, izražavanje, držanje i odijevanje, te prostote i nepoštene namjere;
2. Nepravilno sastavljanje ekipe;
3. Neigranje u skladu sa svojim mogućnostima;
4. Namjerno odugovlačenje igre sa svrhom zamora i živciranja protivnika, a posebno prekoračenjem maksimalno određenog vremena za izvođenje igre;
5. Namjemo zaustavljanje ili pomicanje predmeta igre;
6. Zaustavljanje predmeta igre koji se kreće uz liniju, ali još nije izvan igre;
7. Postavljanje prepreke na putanju predmeta igre;
8. Nepoštivanje sudačke odluke;
9. Medusobno dogovaranje odluka koje su u suprotnosti sa važećim pravilnikom (posebno u svezi satnice, broja ostvarenih punata i slično);
10. Prijevara, posebno u svezi sa punjenjem boća koje je u suprotnosti sa pravilima iz članka 1. Ovakva nepravilnost mora biti odmah pismeno prijavljena nadležnoj disciplinskoj komisiji;
11. Odbijanje predočavanja iskaznice o registraciji, predočavanja lažne ili falsificirane iskaznice;
12. Prigovaranje protivniku na učinjenom prekršaju, umjesto obraćanja sucu;
13. Napuštanje igrališta bez odobrenja suca.


BLIŽANJE I IZBIJANJE OPĆENITA PRAVILA

Čl. 32. Predmeti izvan igre

A. Predmet izvan igre kada stane

Predmet je izvan igre ako svojim najvećim obujmom prelazi vanjski rub linije (bočne ili dna igrališta). Bulin je isto izvan igre kada svojim najvećim obujmom prelazi vanjski rub prve linije.





B. Predmet izvan igre u pokretu

Predmet u pokretu je izvan igre ako njegovo središte padne okomito na os bočne linije ili linije dna igrališta (3. linije). Bulin je isto izvan igre kada vraćajući se prema 1. liniji njegovo središte padne okomito na os te linije ili je prelazi.
C. Predmet se sudari sa predmetom izvan igre ili poništenim

Predmet u pokretu, koji se sudari sa predmetom izvan igre ili poništenim, je izvan igre.

D. Predmet koji dodirne predmet sa susjednog igrališta

Boća ili bulin koji dodirne predmet sa susjednog igrališta bilo da on stoji ili je u pokretu je izvan igre (izgubljen).
Nakon što je predmet izgubljen, sve posljedice koje je proizveo se poništavaju.


Čl. 33. Predmet izvan igre se vrati u igralište

Predmeti koji su stajali, pa ih pomakne boća koja je bila izvan igre i zatim se vratila u igralište, moraju obvezno biti vraćeni na prvobitno mjesto.
Svi igrači uvijek imaju pravo spriječiti povratak u igralište boći koja je bila izbačena izvan igre.
Ako bližana boća, nakon pomicanja predmeta, izađe izvan igre protivnik bližača može primijeniti pravilo prednosti za pomaknute predmete.

Čl. 34. Valjanost bacanja bulina

Bacanje je valjano ako bulin stane izmedu 1. i 2. linije pravokutnika nasuprot onome iz kojeg je bačen.
Bacanje bulina treba biti izvedeno u roku od 20 sekundi od završetka ture igre. U protivnom se bulin dodjeljuje protivničkoj ekipi.

Drugo bacanje bulina
Ako prvo bacanje nije bilo ispravno, ekipa ima pravo na drugo bacanje, osim ako je neka nepravilnost proglašena od suca. Nakon dva neuspješna bacanja bulina, protivnik ga postavija u odgovarajući pravokutnik, ali na udaljenosti ne manjoj od 0,50 m od linija pravokutnika. Ako ga postavi nepravilno može se tražiti ispravak, ali samo dok nije odigrana prva boća u toj turi igre.
Bulin zaustavljen ili skrenut sa putanje
Ako je bulin zaustavljen ili skrenut od strane protivničke ekipe, odobrava se ponovno bacanje bulina. Ako je suigrač počinio tu grešku, njegova ekipa gubi pravo na bacanje.

Čl. 35. Pravllo prednosti

Svi nepravilni udarci prepuštaju se ocjeni protivničke ekipe, koja može:
a. Prihvatiti novu situaciju u igri sa mogućnošću prihvaćanja ili poništavanja nepravlino igrane boće.
b. Tražiti vraćanje predmeta na prvobitno mjesto s obveznim poništavanjem nepravilno igrane boće.
Izuzetak: za nenajavljeni bulin vidjeti čl. 45.2

Čl. 36. Prekršaj protivničke ekipe

a. Udarac ispravan
U tom slučaju ekipa može prihvatiti sve posljedice igre ili sve vratiti na prvobitno mjesto sa pravom ponovnog igranja boće.
b. Udarac neispravan
Obostrana greška. Obvezan je povratak svih predmeta na mjesto uz poništavanje igrane boće.

Čl. 37. Predmeti zaustavljeni ili skrenuti od nekog igrača

Bilo da su predmeti zaustavljeni ili skrenuli, protivnička ekipa može primijeniti pravilo prednosti.
U slučaju prihvaćanja, predmet ili predmeti koji su zaustavljeni ili skrenuti mogu biti prihvaćeni na novom mjestu ili poništeni. Ukoliko ekipa koja je igrala traži vraćanje predmeta na prvobitno mjesto, igranu boću mora obvezno vratiti za ponovno igranje.

Čl. 38. Predmeti ukopani

Predmeti koji ostanu ukopani, mogu biti vraćeni u ravninu na svoju prvobitnu poziciju svakog trenutka od strane bilo koje ekipe, osim u slučaju kada je zbog toga potrebno pomicati neki drugi predmet.

Čl. 39. Vrijeme predviđeno za igranje jedne boće

Boću se mora odigrati u vremenu od maksimalno 45 sekundi koje teče od momenta kada je:
1. Bulin pravilno stao u odgovarajući pravokutnik;
2. Utvrđena ekipa koja treba igrati;
3. Sudac donio odluku;
4. Izvršeno zatraženo vraćanje predmeta na prvobitno mjesto.
U slučaju prekršaja sudac će poništiti boću.

IZBIJANJE

Čl. 40. Najavljeni predmet

Igrač koji želi izvršiti izbijanje mora jasno najaviti predmet. Taj predmet nikad ne može biti boća njegove ekipe.
Najava izbijača je jedina važeća najava.
Čl. 41. Neprecizna ili neučinjena najava

U tom slučaju se podrazumijeva kao da je izbijač najavio protivničku boću koja je najbliža bulinu.

Čl. 42. Ucrtavanje crte izbijanja



Ukoliko je najavljeni predmet okružen i drugim predmetima, onda će se crta izbijanja produžiti u potrebnom smjeru. Ispred svih predmeta koji su na udaljenosti manjoj od 50 cm od najavljenog treba ucrtati crtu izbijanja za svaki pojedini predmet do ruba crte izbijanja najavljenog predmeta.




U slučaju da ucrtavanje crte izbijanja ometa jedna ili više boća, dozvoljeno ih je za trenutak podignuti sa njihove pozicije. Svaka crta izbijanja, koja nije osporena prije izvedenog izbijanja, važeća je kod ocjene pravilnosti udarca.

Crte izbijanja slabo ucrtane
Protivnik izbijača mora uvijek paziti da su crte jasno ucrtane. On je za to odgovoran. Ako sudac nije u mogućnosti precizno odrediti crte ili ako one nisu ucrtane, odlučit će u korist izbijača.

Brisanje crte izbijanja, mjesta pada ili markacije predmeta
Ako dođe do spora, prije dolaska suca crtu se ne smije dirati, ponovno ucrtavati ili puhati u nju. Ako jedan igrač izbriše ili promijeni mjesto pada ili crtu izbijanja ili markaciju prije dogovora ekipa ili prije provjere suca, donesena odluka će biti u korist protivnika.

Čl. 43. Pravilno izbijanje


Izbijanje je pravilno kada su istovremeno zadovoljena tri slijedeća uvjeta:
1. Mjesto pada nije udaljeno više od 0,50 m od najavljenog predmeta;
2. Mjesto pada nije udaljeno više od 0,50 m od prvog pogođenog predmeta;
3. Prvi pogođeni predmet nije udaljen više od 0,50 m od najavijenog predmeta. Udaljenost se mjeri od ruba najvećeg obujma dotičnog predmeta.

Ukoliko su sva tri navedena uvjeta zadovoljena, izbijanje je pravilno.
Pogodak je također pravilan i onda kada boća bez dodira sa terenom direktno pogodi predmet na max. 0,50 m od najavljenog predmeta [2]. Sve posljedice pravilnog izbijanja obvezno moraju prihvatiti obje ekipe.



Vanjski rub crte izbijanja ne smije biti ni u jednom dijelu oštećen ili izbrisan tragom koji je u mjestu pada ostavila boća kojom se izbijalo. Ovaj trag, manje ili više jasan ovisno o tvrdoći terena, uvijek mora biti cjelovit.



Čl. 44. Izbijanje uzduž bočne linije



Ako se boća kojom se izbija nade u poziciji izvan igre prije ili u trenutku pogotka u cilj, izbijanje je ništavno i svi pomaknuti predmeti se moraju obvezno vratiti na prvobitno mjesto od strane protivnika izbijača.


Čl. 45. Izbijanje bulina

1. Izbijanje sa najavljenim bulinom
U tijeku jedne ture igre, ako obje ekipe imaju još boća za igru svaka od njih može samo jedan put najaviti bulin. Ovo ograničenje se ne primjenjuje u slučaju kada boće za igru ima samo jedna ekipa.

2. Izbijanje sa nenajavljenim bulinom
U svim slučajevima, izbijanje pravilno, nepravilno prihvaćeno ili neprihvaćeno, bulin koji je pomaknut ili izbačen izvan igre obvezno se vraća na prvobitno mjesto.
U slučaju da se bulin vraća na prvobitno mjesto koje djelomično ili potpuno zauzima neka boća, primjenjuju se odredbe čianka 9. - Posebni slučajevi.

Čl. 46. Predmeti pomaknuti bez da su taknuti

Kada je izbijanje pravilno ili prihvaćeno, a neki je predmet pomaknut bez da je pogođen (uslijed pomicanja tla, nabačenog pijeska ili slično) pogodak je valjan sa svim njegovim posljedicama. Predmet se smatra pomaknutim ako njegova nova pozicija ne odgovara prvobitno ucrtanoj markaciji ili ako se može utvrditi da se izmijenila njegova udaljenost u odnosu na ostale predmete ili crte izbijanja.
Ako su ispunjeni svi uvjeti koji se traže za pravilno izbijanje, mora se smatrati valjanim pomicanje predmeta i u slučaju kada se predmet nalazio ispred mjesta pada boće kojom se izbijalo.


Čl. 47 Predmet sa drugog igrališta mijenja igru

Predmet koji dođe sa drugog igrališta, u trenutku izbijanja, može promijeniti poziciju predmeta.
Na igraču je da ne započinje igru dok boće sa susjednog igrališta nisu u stanju mirovanja. On uvijek može tražiti da se predmeti sa susjednog igrališta na trenutak uklone.
Sudac, bez da ošteti neku ekipu, odlučuje o pravilnosti izbijanja ili vraćanju na mjesto pomaknutih predmeta i u tom slučaju izbijač uzima svoju boću za ponovno igranje.

Čl. 48. Predmeti pomaknuti slučajno, uslljed nezgode ili bez povoda u trenutku izbijanja

Ako se neki predmet pomakne slučajno krivicom protivnika izbijača, izbijač ima pravo prihvatiti izbijanje ili sve predmete vratiti na prvobitnu poziciju. U ovom posijednjem slučaju može vratiti boću za ponovno igranje.
Ako se neki predmet pomakne slučajno krivicom suigrača izbijača, protivnik izbijača ima pravo primijeniti pravilo prednosti.
Ako se neki predmet pomakne slučajno bez vidljivog razloga, izbijanje se smatra normalno.

Čl. 49. Boća ostane u igri bez da je bilo što dirnula

Boća kojom se izbijalo ostane u igralištu bez da je dirnula ili pomakla neki predmet u igri, poništava se.


BLIŽANJE

Čl. 50. Uvijeti za bližanje

Bližana boća je igrana pravilno ako:
1. Ne izađe izvan igre;
2. Dođe na manje od dva metra od prve linije;
3. Ne pomakne, u bilo kojem smijeru, neposredno ili posredno neki predmet više od 0,50 m (vidi sliku 20).
Da bi bližanje bilo pravilno, sva tri uvijeta moraju biti istovremeno zadovoljena.

Boća koja je na trenutak postavljena na teren preko osnovne linije u momentu koji neposredno prethodi bližanju ne smatra se igranom boćom, te se ne radi o nepravilnosti.

Čl. 51. Mjerenje daljina

Daljine se mjere u ravnoj liniji, polazeći od točke dobivene spajanjem križanja crta markacije pomaknutog predmeta prema njegovom najvećem obujmu.



Dužine pomaknutih predmeta se ne zbrajaju.


Čl. 52. Dužina prijedena izvan igrališta

Dužina prijeđena izvan igrališta se ne uzima u obzir. Mjerenje se ograničava do točke vanjskog ruba linije gdje je predmet prešao liniju ili došao u poziciju izvan igre bez da prijede liniju.


Čl. 53. Boća igrana dok su predmeti u pokretu

Zabranjeno je igrati boću dok su predmeti na igralištu u pokretu. Sudac označava prekršaj; protivnik primjenjuje pravilo prednosti.


POSEBNA IZBIJANJA

Čl. 54. Precizno izbijanje

A. Seniori i mladi do 18 godina

1. Teren za igruTeren za igru opisan je u članku 4. i slikama 2. i 3.

2. Ciljevi
Postavljeni prema shemi (vidi s1.21.) i numerirani od 1. do 11.

3. Materijali
a. Izbijač mora izbijati sa kompletom od 4 boće.
b. Boće ciljevi (ciljevi br. 1, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10). Moraju biti promjera 100 mm. Samo bijele boje i od sintetičkog materijala.
c. Bulin cilj (ciljevi br. 2, 4 i 11 ), promjera 36 mm, samo bijele boje i od drveta.
d. Boće prepreke (ciljevi br. 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10), promjera 95 mm. Samo crvene boje i od sintetičkog materijala.
e. Bulin prepreka (cilj br. 7), promjera 36 mm, samo crvene boje i od drveta.
f. Tapet (vidi sl. 21.) od sintetičkog materijala.
Boje koja omogućava dobru vidljivost predmeta ciljeva i prepreka.
Tapet mora odgovarati slijedećim karakteristikama:
- dužina: 6 m t 0,05 m
- širina: 0,75 m t 0,05 m
- debijina: 6 mm t 0,5 mm
- minimalna težina: 4,5 kg / mz
- rupe za stavijanje boća i bulina: promjer 20 mm
Ispred svake pozicije na tapetu je urezano polje koje mora omogućiti sigurnu kontrolu ispravnosti izbijanja (širina 40 cm). Osigurati postolje gdje će biti smješteni predmeti (boće i bulini) koji se momentalno ne upotrebljavaju.
Odstupanje: promjer navedenih predmeta može odstupati za 1 milimetar u plus ili minus.

4. Valjanost izbijanja - bodovanje
Izbijanje vrijedi kada cilj pravilno pogođen (čl. 43. i 46.) definitivno izađe izvan rupe u kojoj je bio postavijen na tapetu.
Pored toga, predmet prepreka se ne smije definitivno pomaknuti sa svojeg mjesta (cilj 7 i 8) ili izaći izvan svojih rupa (ciljevi 3, 4, 5, 6, 9, 10).
Za svaki pravilno pogodeni cilj osvaja se broj punata koji je označen na priloženoj shemi.
Pogodak nije pravilan ako je cilj pomaknut zbog udarca boće u tapet.
Pogodak je pravilan ako se prepreke pomaknu boćom koja se vratila nakon što je prethodno udarila u tapet (cilj 7 i 8).

5. Izvođenje igre
Svaki igrač mora izvesti seriju od 11 izbijanja redoslijedom od 1. do 11. cilja. Igrači naizmjenično izbijaju, jedan za drugim, po jednu boću za svaki cilj u maksimalno zadanom vremenu od 30 sekundi po boći.





U slučaju greške u redoslijedu izbijanja, pogrešna izbijanja se poništavaju i nastavlja se izbijati predviđenim redoslijedom.
U slučaju jednakosti u puntima (između jednog ili više igrača), ako neriješen rezultat nije predviđen programom natjecanja, izbijanje se ponavlja do dobivanja pobjednika.

6. Slučajni događaj - viša sila
Ukoliko iznenadni događaj (prekid električne struje, vremenske nepogode i sl.) izazove prekid u kojem direktnog udjela nije imao niti jedan igrač ili ekipa, izbijanje se nastavlja kako slijedi:
a. Ako je prekid kraći od 30 minuta izbijanje se nastavlja regularno.
b. Ako je prekid duži od 30 minuta izbijanje se poništava.
Ponovno će se izvesti kad to bude moguće sa istim igračima, počevši od cilja na poziciji broj 1.

B. Žene i mladi do 14 godina

1. Teren za igru
Teren za igru opisan je u čl. 4. i slikama 4. i 5.

2. Ciljevi
Predstavljeni su prema priloženoj sl. 22 i označeni od 1. do 7.

5. Izvođenje igre
Svaki igrač (igračica) izvodi jednu kompletnu seriju od 7 izbijanja od 1. do 7. cilja. (Redoslijed prema paragrafu A).
3. - 4. - 6. - Vidjeti paragraf A.

Čl. 55. Brzinsko izbijanje

A. Seniori i mladi do 18 godina

1. Teren za igru
Teren za igru opisan je u čl. 4. slike 2. i 3.

2. Ciijevi
Predstavljeni su prema slici 24, šest pozicija na medusobnom razmaku od 80 cm. Prva pozicija je udaljena 55 cm od 1. linije.

3. Materijal
a. Boće kojima se izbija: minimalno 3 po igraču
b. Boće cili - promjera 100 mm (±1 mm) bijele boje od sintetičkog materijala
c. Nosači boća - (slika 23) moraju biti prilagodljive visine od 60cm do 100cm, sa stalkom koji osigurava stabilnost na tlu. Postavljeni su na način da okomita projekcija najvećeg obujma boće na nosaču bude iza 2. linije igrališta.d. Tapeti - Potrebna su 4 tapeta za natjecanje 2 igrača. Od sintetičkog su materijala i moraju imati slijedeće karakteristike:
- dužina: 5,20 m t 0,05 m
- širina: 0,75 m ± 0,05 m - debljina: 6 mm ± 0,5 mm
- minimalna težina: 4,5 kg/m2
- rupe za postavljanje boća i bulina: promjer 20 mm
Za svaku poziciju na tapetu je izrezano polje koje mora omogučiti sigurnu kontrolu ispravnosti izbijanja (širina 40 cm). Postavljanje se vrši kako je prikazano na slici 24.







4. Način izvođenja brzinskog izbljanja

Izvođenje se sastoji u pravilnom izbijanju, počevši redoslijedom naprijed a zatim redoslijedom unatrag, što većeg broja ciljeva unutar vremena predviđenog programom natjecanja (1,2,3,4,5,6,5,4,3,2,1,2,3,.. ).
Igrač izbija naizmjenično u jednom, pa u drugom smjeru igrališta. On je stalno u pokretu, odnosno u trku.
Samo pravilno izbijen cilj dozvoljava prijelaz na izbijanje slijedećeg cilja (sa bliže na dalju poziciju i obratno). Na svakom dnu igrališta su dva pomoćnika: jedan skuplja boće kojima se izbijalo i stavlja ih u nosač boća i drugi koji skuplja boće cilj koje stavlja na redoslijedom predviđenu poziciju za izbijanje. Pomoćnici mogu biti iz sastava ekipe izbijača ili osobe koje stavi na raspolaganje organizator natjecanja i koje prihvati izbijač.
Ostali igrači i njihov voditelj moraju biti izvan terena, na mjestu koje je predviđeno za njih.
NB: Na zahtjev izbijača, tapeti mogu biti postavljeni na lijevu stranu terena (gledano u smjeru izbijanja).

5. Valjanost izbijanja

Izbijanje vrijedi ako odgovara odredbama čl. 43. i ako je boća cilj definitivno pomaknuta sa svoje pozicije.
Izbijač mora obvezno boću kojom će izbijati uzeti sa stalka. Ni u kojem slučaju, boća mu ne smije biti dodana rukom. U takvom slučaju boća je poništena. U slučaju tri takva prekršaja, igrač će biti diskvalificiran. Izbijanje je takoder poništeno, ako sudac presudi nepravilan položaj boće cilj.
6. Trajanje izbijanja - bodovanje

Znak za početak igre igrači čekaju sa boćom u ruci iza 2. linije igrališta. Igra počinje i završava zviždukom suca (ili nekim prikladnim znakom).
Trajanje izbijanja 5 minuta.
Svaki pravilno pogođeni cilj u regularnom vremenu donosi jedan punat. Boće pogodene nakon znaka za završetak izbijanja neće se uzeti u obzir.
Ukoliko neodlučan rezultat nije predviđen programom natjecanja, a između suparnika postoji jednakost u puntima, izvodi se jedno dodatno izbijanje u trajanju polovice vremena predviđenog za redovno izbijanje. Stanka izmedu dva izbijanja je 30 minuta.
U slučaju novog neriješenog rezultata uzima se u obzir :
1. Broj pogođenih boća u svim prethodnim fazama;
2. Realizirani prosjek u svim prethodnim fazama;
3. Ako jednakost i dalje postoji, svaki igrač izvodi seriju od šest izbijanja na jednu boću koja se premješta sa jedne pozicije na drugu redom. Serije se ponavljaju sve dok se izjednačenost ne promijeni.

7. Slučajni događaj - viša sila

Ukoliko iznenadni događaj (prekid eiektrične struje, vremenske nepogode i sl.) izazove prekid izbijanja, ono će biti poništeno i ponovljeno s istim igračima čim to bude moguće.

B. Žene i mladi do 14 godina

1. Teren za igru
Teren za igru opisan je u čl. 4. i slikama 4. i 5.

2. Ciljevi
Predstavljeni su prema slici 25. Tri pozicije na međusobnom razmaku od 80 cm. Prva pozicija je udaljena 55 cm od 1. linije.
3. - 4. - 5. - 6. - 7. Vidjeti paragraf A.

Čl. 56. Brzinsko izbijanje u parovima - štafeta

A. Seniori i mladi do 18 godina

U ovom izbijanju sudjeluju 2 ekipe sa po dva igrača, koji naizmjenično izvode izbijanje (4 izbačaja uzastopce za svakog igrača).
Teren za igru, materijal, način i valjanost izbijanja, dužina trajanja, bodovanje i viša sila (vidi čl. 55. A).
Posebnosti ove igre navedene su u daljnjem tekstu:

1. Pozicija boća ciljeva
Ciljevi su postavljeni fiksno čitavo vrijeme izbijanja.
- 1. i 3. cilj: nalazi se na 4. poziciji tapeta.
- 2. i 4. cilj: nalazi se na 2. poziciji tapeta.

2. Tapet
Isti je kao i za pojedinačno brzinsko izbijanje, pozicije ciljeva vidi točku br. 1.

3. Nosač boćaTreba osigurati 4 nosača boća za ekipu od 2 igrača.

4. Okvir oko terena
Potrebno je postaviti bočnu gredicu radi spriječavanja izlaska boća na susjedne terene. Postavlja se paralelno sa tapetom (da ne ometa izbijača) a mora biti udaljena najmanje 1 metar od bočne linije terena. Raspoređuje se od dna igrališta do visine osnovne linije (1. linije). Može biti u jednom ili od više dijelova dovoljne težine radi stabilnosti.
Dimenzije: dužina = 7,50 m i visina = 20 cm minim. Može se postaviti na držače (metal oblika slova "U"). Poželjna boja: ista ili slična boji tapeta.





5. Pozicija izbijača
Na početku izbijanja dva igrača iste ekipe moraju biti na istoj strani igrališta.

6. Valjanost izbijanja

Pored pravila predviđenih u članku 55. stavak 5, promjena između dva izbijača mora biti izvedena strogo prema slijedećim pravilima:
A. Igrač koji prima promjenu čeka sa boćom u ruci iza 2. linije bez prijestupa.
B. igrač može krenuti i napustiti navedenu zonu samo kada ga njegov suigrač takne rukom.
C. U slučaju nepravilnog kretanja, prva boća kojom se izbijalo bit će poništena. Kod treće nepravilne izmjene i kretanja ekipa će biti diskvalificirana.

B. Žene i mladi do 14 godina

Pozicija boća ciijeva
Ciljevi su postavljeni fiksno čitavo vrijeme izbijanja.
- 1. i 3. cilj: nalazi se na 3. poziciji tapeta.
- 2. i 4. cilj: nalazi se na 1. poziciji tapeta.

Za sva ostala pravila, vidjeti stavak A.


KOMBINIRANA IGRA (krug)

Čl. 57.

1. Teren za igru
Teren za igru opisan je u članku 4. slike 2. do 5.

2. Sastav ekipe
Natjecanje se izvodi pojedinačno (4 boće po igraču) ili u parovima (3 boće po igraču) u trajanju od 8 tura igre.

3. Način igre
Igrači su obvezni, u jednoj turi igre, bližati ili izbijati svim raspoloživim boćama.
Nakon ždrijebanja, ekipa koja je osvojila bulin izabire hoće li igru početi izbijanjem ili bližanjem (mijenjajući ulogu u narednoj turi igre, i tako u nastavku) i baca bulin (dvije ture igre uzastopno).

4. Izvođenje igre
a. Bacanje bulina i ucrtavanje kruga
Bulin baca igrač (ekipa) dvije ture igre redom. Bulin ostaje na istom mjestu za vrijeme čitave ture igre. Ukoliko je pomaknut prilikom bližanja vraća se na svoje mjesto nakon što je procijenjen eventualni biberon. Prilikom izbijanja boće bulin ne može biti najavljen zato što treba biti podignut sa svoje pozicije od protivnika izbijača.



Ako je bacanje bulina dva puta bilo nepravilno (čl. 34.), protivnik ga postavlja u pravokutnik bulina na udaljenosti ne manjoj od 70 cm od linija pravokutnika.
Krug cilja ucrtava kako je navedeno na slici 28, igrač (ekipa) koji nije bacao bulin.
Igrač (ekipa) koji je bližao u 4. turi igre bližat će i u 5. turi. Bližač igrajući boću nastoji čim više boća postaviti u krug cilja promjera 1,40 m, koji se na terenu ucrtava što je moguće vidljivije radi igrača i gledatelja.
Kada bližana boća stane unutar kruga cilja, protivnik bližača mora izbijati. Bližač mora ponovno igrati nakon što je boća izbijena izvan kruga cilja.

b. Bližanje
Bližana boća je važeća kada se zaustavi unutar kruga cilja, a najvećim obujmom ne prelazi vanjsku liniju kruga (vidi čl. 32 i sl. br. 8).
Nevažeća boća mora biti dignuta sa terena.
Bodovanje: Svaka boća pravilno bližana vrijedi 1 punat. Biberon vrijedi 2 punta. Smatra se da je biberon ako se boća zaustavila na udaljenosti manjoj od 0,5 cm od bulina.
Boća koja pomakne bulin više od 50 cm i ostane u krugu vrijedi 1 punat, bez obzira što eventualno postoji biberon.

c. Izbijanje
Izbijanje je važeće, ako izbijana boća propisno pogodena (čl. 43. i 46.) izađe izvan kruga (čl. 32. a. i b.). Boća samo pomaknuta unutar kruga vraća se na prvobitno mjesto.
Nakon važećeg izbijanja sve boće se moraju podići sa igrališta. Bodovanje: svaka pravilno pogođena boća vrijedi 1 punat, ako boća kojom se izbijalo ostane unutar kruga (šeka) vrijedi 2 punta.

5. Posebni slučajevi: ostane više boća za igru

a. Bližaču: On će preostalim boćama bližati i ostvariti 1 ili 2 punta prema uvjetima navedenim za pravilno bližanje.
b. Izbijaču: Ako u krugu nema više boća on može:
1. Izbijati protivničku boću postavljenu na mjesto bulina, ali tako ne bude postavljena u poziciju izvan kruga.
2. Izbijati bulin, najviše 2 puta u jednoj turi igre i bilježiti 2 punta za pravilan pogodak. Izbijanje je važeće, ako izbijani bulin propisno pogoden (čl. 43. i 46.) izade izvan kruga (čl. 32. a. i b.). Bulin samo pomaknut unutar kruga vraća se na svoje mjesto.

6. Preporuke

Potrebno je, zbog neposredne komunikacije sa publikom, ostvarene punte upisati na tabelu rezultata (semafor) odmah nakon svake igrane boće. Također je neophodno evidentirati progresivni broj ture igre (od 1 do 8) da bi se lakše pratio susret. Krug cilja treba biti ucrtan na način da bude potpuno vidljiv za igrače i publiku.

7. Greške

U slučaju pogrešnog redoslijeda bacanja bulina ili pogrešnog redoslijeda bližanja i izbijanja, slijedi:
a. Ako je pogreška uočena u tijeku ture igre, igra se poništava i ponavlja se ispravno;
b. Ako je pogreška uočena po završetku ture igre, ista ostaje važeća. Sudac nastoji, ako je moguće, uspostaviti ravnotežu igre za preostale ture igre dajući prednost pravilnoj izmjeni redoslijeda bližanja i izbijanja.
c. Ako je pogreška uočena po završetku utakmice, prihvaća se postignuti rezultat.

8. Jednakost u puntima

Ukoliko pravilnikom natjecanja nije predviđen neodlučan ishod susreta, izvode se dvije dodatne ture igre sa jednom boćom po igraču (parovi) i dvije boće po igraču (pojedinačno), dok ne prestane jednakost. Bulin će biti bacan jedanput od svake ekipe naizmjenično po turi igre.



Post je objavljen 18.07.2007. u 09:13 sati.