Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/kucanicaujapanu

Marketing

SUMO: TKO SU BOGOVI S OLIMPA



Slika na kredencu: KOTOOSHU

Bugarska, 23 g., 150 kg, 203 cm
rang: ozeki sampion
(drugi najvisi rang)

U sumo svijetu a i sire, miljenik Kucanice i tisuca drugih zena diljem arhipelaga, ozeki senzacija Kotooshu (ime mu znaci 'europska harfa'). Pravim imenom Kaloyan Stefanov Mahlyanov, nekadasnji europski juniorski prvak u hrvanju. Osim naocitoscu i visinom natprosjecnom za sumo borca, istaknuo se i proslavio munjevitim usponom do ozeki ranga, nakon samo 19 odradjenih turnira. Nije prvi gaijin u sumo svijetu, ali je jos uvijek jedan od najpopularnijih. Porijeklom Bugarin, nastojanjem promucurnih reklamemahera nagovoren na promicanje u Japanu cuvenog bugarskog jogurta. Osim na TV-u, reklamu nosi na svojoj ceremonijalnoj pregaci, a uz nju posjeduje najmanje jos dvije: jednu darovanu od strane Europske Unije u travnju 2006., kratko nakon sto je proglasen ozekijem, te jos jednu u bugarskim nacionalnim bojama. Iako su ocekivanja sa svih strana velika, Kotooshuu u posljednjih godinu dana na turnirima ne uspijeva ostvariti gotovo besprijekorne rezultate potrebne za osvajanje zavidnog statusa yokozune. Muci ga ozljeda koljena koju vuce jos od pocetka 2006.g., a cuju se i kritike na racun njegove borilacke tehnike. Po nekima, Koto bi u ringu trebao bolje znati iskoristiti svoju iznimnu visinu od 203 cm. Unatoc svemu, Kotooshu iz svih turnira izvlaci dobar konacni omjer pobjeda i poraza. Pravi obozavatelji vjeruju u njega, Koto gambatte ne !



Kotooshu u svojoj mljekarskoj pregaci. BURUGARIA znaci Bugarska, ali je i naziv za bugarski jogurt.


Osim sto po dolasku u Japan nije podnosio rizu, a treninzi su bili daleko naporniji nego u Bugarskoj, evo s cime se jos morao nositi Kotooshu na pocetku sumo karijere:
(izvadak iz intervjua s Kotooshuom)

Je li bilo iznenadjenja kad ste se upoznavali s tradicijom i drugim aspektima sumo sporta ?
- Najvise me iznenadilo to sto se u kampu nitko nije zalio na udarce vodje kampa ili boraca iz viseg ranga. U Bugarskoj je mozda bilo trenera sklonih udarcima, ali sportasi bi se pobunili i bojkotirali treninge. U sumo svijetu takve se stvari uzimaju zdravo za gotovo. Nitko nikad nije protestirao, koliko god ga tukli. To mi se isprva ucinilo neobicnim.


Tesko da bi ovakav zgodan, krsan momak promakao mom oku. Pogotovo kad se na televiziji pojavljuje sest puta godisnje po 15 dana zaredom, u borbama koje oduzimaju dah. Izvan ringa djeluje pomalo stidljivo, nevjesto se noseci s velikom paznjom medija i silnih obozavatelja/-ica koje se s njim zele slikati.
Raznjezio me podatak da je Koto svojoj mami koja jos uvijek zivi u Bugarskoj, mjestu Dzuljunica, pretproslog proljeca od svoje sumo zarade darovao perilicu. Srecom, ne japansku. A tati je obecao auto, koji je u medjuvremenu mozda vec i kupio. Tata, kupim ti auto. Kad je sinko Kaloyan postao ozeki, cijela Dzuljunica pozvana je na rakiju. Kakav jogurt, rakije, rakije amo.
Koto i ja prakticki smo sugradjani. Priznajem, trcala sam na vlak da stignem u susjedni grad gdje je Koto tog popodneva dolazio na otvaranje nekog soping-centra. Gurkajuci se sa sredovjecnim kucanicama i bakicama koje su ga neprestance slikale u drustvu takodjer prisutne Miss Japana, uspjela sam se nekako probiti u red blizu velikog Kotooshua. Nisam dobila autogram, ali imam slika za privatni album i dugo sjecanje.




Svecanost urucenja kesho-mawashi pregace sa znakom EU-a u travnju 2006. Kotooshu, tadasnji premijer Koizumi i europski duznosnici proucavaju kanji karakter za rijec 'Europa', izvezen na pregaci.



Pobjednik svih bitaka: ASASHORYU

Mongolija, 26 g., 148 kg, 184 cm
rang: yokozuna
(Grand Champion)

Ako je Kotooshu princ, Asashoryu je kralj ringa. Tako se i ponasa. Trenutno jedini sumo yokozuna u zadnje 3 godine, Asashoryu svaki turnir zavrsava u stilu i najcesce uvjerljivom pobjedom nad ostatkom klase. Osvojio je i nedavno zavrseni Novogodisnji turnir u Tokyju. To mu je dvadeseti osvojeni turnir u karijeri, a cini se da veliki Asa zasad nema ni najmanju namjeru otici u penziju. U mladjim danima poprilicno nestasan u ringu i izvan njega (tabloidi spominju nedopustene tehnike u borbi, razbijena stakla svlacionice, avanture s djevojkama, pa cak i busenje guma na automobilima konkurenata), Asashoryu danas djeluje stabilizirano i usredotoceno na samo jedan cilj: kako odrzati premoc. Svoju je dominaciju odavno dokazao, umijece je u tome kako sam sebe motivirati i odrzati status u navali mladih i tehnicki talentiranih sumo boraca, ne samo iz Japana nego i iz inozemstva.




(izvadak iz intervjua s Musashimaruom)

Sto mislite o Asashoryuu ? Niste se nikad borili s njim kao yokozunom, zar ne ?
- Uvijek sam se zelio susresti s njim, no zavrsilo je tako da sam se zbog ozljede zapesca morao povuci, i tako se nikad nismo borili. No, japanski sumo borci trebali bi se vise potruditi. Zelim japanskog yokozunu. Sad je lose. Ne trude se dovoljno. Treba se jako truditi, covjece. Nece im to doci samo, trebaju otici i uzeti to. Asashoryu je dosao, krenuo i uzeo status yokozune. Japanski sumo borci samo uzvracaju udarce, ne trude se dovoljno. Tesko je, ali treba pokusati. Mnogo se stranaca sad probilo u najvisi rang. Ja sam stranac, ali zivim ovdje zajedno s Japancima. Japanci se moraju malo vise potruditi, inace ce izgubiti sumo. Dolaze svi ti gaijini i uzet ce sve, covjece.


Japanci ne kriju da bi uskoro na postolju rado vidjeli japanskog yokozunu (Asashoryu je porijeklom iz Mongolije). Kriticari tvrde da Asashoryuov uspjeh umanjuje okolnost da mu trenutno nema ozbiljne konkurencije. Gledano s druge strane, stvar mozda nije u tome da su protivnici slabi, nego je Asa premocan i vec dugo uspijeva odrzati taj status. Kako se uzme.
I zato se pitam, je li mu tko iz ciste zlobe namjestio ovu zadnju aferu koja se povlaci po tabloidima ? Cak ne bi bilo ni prvi put da su Asashoryua optuzili za namjestanje rezultata. Japanska sumo udruga pokrenula je sluzbenu istragu nakon ovotjednih glasina o Asashoryuovim navodnim necasnim poslovima. 'Ne zelimo ostaviti mjesta nikakvoj sumnji. Zelimo iskoristiti ovu prigodu da temeljito rascistimo stvar', glasi sluzbeni komentar.
Ozeki sampione ispitivanje ceka u ponedjeljak, Asashoryu se pred komisijom treba pojaviti u utorak.



Miljenik publike: TAKAMISAKARI

Japan, 30 g., 137 kg, 188 cm
rang: maegashira


Takamisakari ne osvaja turnire, uglavnom se drzi zlatne sredine sto se tice rezultata (ni previse ni premalo pobjeda), i zabljesne tek tu i tamo. Ipak, ovaj simpaticni domaci borac publiku redovito dize na noge. Pljesak kao za yokozunu ! Kad ga jednom vidite kako se priprema za mec, necete ga nikad zaboraviti. Takamisakari je nesto kao Robocop dok se gega prema protivniku. Svaki pokret naglasava do granica komicnosti. Pretjeruje u svim velikim i malim gestama. Propinje se i napinje, sam sebe samara po obrazima, lupa i pumpa pesnicama. Ako pobijedi, izlazi iz dvorane visoko uzdignute glave ispracen smijehom publike i bucnim pljeskom. Pljescu mu cak i kad izgubi. Gotovo da vam ga je zao kad se to dogodi. Takamisakariju predvidjam blistavu televizijsku ili zabavljacku karijeru kad jednom objesi pojas za klin - ako se ikad u to upusti, bio bi odlican komedijant, ako ne i komicar, u nekom od sasavih programa kojima japanske TV-postaje ne oskudijevaju. Iako ne bi bilo lose ni da jednog dana prodaje ulaznice u predvorju sumo dvorane, nesto cime se u penziji bave i druge bivse sumo zvijezde. S Takamijem na ulazu, garantirano bi se trazila ulaznica vise.



desno: Takamisakari u punom zaletu




Sto sumo borci rade kad se ne bore na turnirima ili ne nastupaju u budalastim kvizovima na televiziji ?
Izlaze u restorane, na javna mjesta, zabavljaju se koliko im je to u moci (zbog napasnih obozavatelja) i koliko im strogi rezim kuce to dopusta. Sumo borci, naime, zive u posebnim kampovima, tzv. heya ili beya. Najmladjima je tamo i najteze: sumo aspiranti koji su tek primljeni i poceli trenirati, ustaju najranije i lijezu najkasnije, kad obave sve kucanske poslove i posluze borce u visem rangu. Uza sve poslove, oni moraju naci snage i energije za mukotrpne treninge. Kotooshu svjedoci da se u kampu batine podnose bez prigovora. No, da zivot u heyi uopce nije tako los za one koji su se vec dokazali, o tome govori proslavljeni havajski borac Musashimaru, koji vise nije aktivan ali jos zivi u sumo kampu:

(izvadak iz intervjua s Musashimaruom)

Sto za vas znaci Japan ?
- Sto mi znaci Japan ? Znaci mi mnogo. I mnogo je i ucinio za mene. Ovdje sam kao kod svoje kuce. Iako ovdje nemam obitelj, otkako sam dosao u ovaj kamp (beya), svi smo kao braca, imamo svoje okamisan i oyakata i zovemo ih 'mama' i 'tata'. To je nas dom. Zivim u ovom kampu vec 14 i pol godina. Ovdje sam vec kao kod kuce. Hocu reci, ne nedostaje mi moja zemlja. Gore su uvijek decki s kojima mogu porazgovarati. Svaki put kad nesto radim ili radimo zajedno, svi smo na okupu. Yeah. Zato volim Japan, znate. Yeah.



Nemoguce je napustiti Kokugikan, a ne ponijeti neki od fantasticnih suvenira koji se nude na prodaju u dugackim hodnicima dvorane. Sto kazete na uokvirene otiske saka sumo boraca ? (Doduse, original je daleko skuplji.) Ili case u 3D-izvedbi, borac u akciji mice se pred vasim ocima ? Ili cokoladni sumo borci, ili kutija mirisljivog namaza za kosu kakvu koriste vasi favoriti ? Ali meni je ovaj suvenir ipak najdrazi:




Zauvijek u istom spilu, vazna imena sumo danasnjice: Japanci Tochiazuma, Kaio,
Chiyotaikai; Mongoli Hakuho i Ama; Estonac Baruto...





Post je objavljen 27.01.2007. u 15:45 sati.