Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/gladusa

Marketing

Intervjui s ministricom MZOPUG-a

Kronološki poredani:

rujan 2004..: "Gradnja će biti omogućena i svima onima koji u neizgrađenom dijelu nekoga građevnog područja, ako je ono manje od pet tisuća metara četvornih, žele izgraditi nekakvu interpolaciju, kuću ili javni objekt. Za sva ostala područja apsolutno se moraju raditi urbanistički planovi, ne može se više dopustiti gradnju bez planova.
×Kako je došlo do smanjenja pojasa zabrane gradnje izvan naselja sa 100 na 70 metara? Navodno je takva odluka donesena u zadnji čas, i to pod pritiscima?
- Ne, to nije točno. Postojale su različite varijante, a konačna je usvojena nakon što je izračunato koliko je potrebno da bi se svim građanima omogućilo korištenje prostora do mora i koliko treba prostora da se uredi plaža, šetnica, sadržaj za sport i rekreaciju, prometnica... Za te je sadržaje potrebno 50 do 60 metara, no mi smo se za svaki slučaj odlučili za 70 metara kao optimalno rješenje; nema razloga da se ide dalje. Nema govora ni o kakvim pritiscima."

Rušenje na Viru počinje u rujnu Slobodna Dalmacija, 24.07.2005:
"Mi smo rekli da se sve zone koje nisu izgrađene više od 50 posto, moraju smanjiti za 30 posto.
.. Međutim, ako su zone izgrađene 80 posto i više, mogu se još 20 posto povećati.
..
Jedinice lokalne samouprave imaju pravo po Ustavu donositi prostorne planove za svoja područja. No, država po Ustavu ima pravo posebno štititi pojedina područja. Zato je ovo ministarstvo odlučilo da više neće dopuštati ono što se do sada radilo. Ova Uredba ne govori o prošlom stanju, nego govori kako se ubuduće treba planirati. Nitko ne sprječava jedinice lokalne samouprave da zaključe: 'Mi imamo ovo područje koje je bespravno, mislimo da ga treba legalizirati, ali nećemo povećati građevna područja, nego ćemo na svom drugom dijelu, gdje smo predvidjeli građevinska područja, ta područja ukinuti.' Nema razloga da mi tu interveniramo, jer oni po Ustavu imaju pravo reći hoće li se njihov grad ili općina širiti lijevo ili desno."

Glas Slavonije, 03.09.2005.:
"Građani koji su sagradili bespravne objekte moći će ih legalizirati osim ako se ne nalaze na pomorskom dobru, infrastrukturnom koridoru ili ako imaju manje parcele nego što je propisano planom, (općine Vir) iz 2003. Ljudi su znali što se smije, a što ne, četiri je puta provođena javna rasprava o tom planu tako da će se objekti onih koji se nisu držali plana morati srušiti, a oni koji se nalaze u građevinskom području u dozvoljenim parametrima moći će se legalizirati."

Vjesnik, 29.10.2005.:
"Objekti koji su u koridoru ceste, koji se nalaze na pomorskom dobru ili u području 70 metara od mora, u novim zonama na kojima se prema Uredbi ne može graditi, ne mogu ostati u prostoru."

Vjesnik, 1.12.2005.:
"VIR – Na otoku Viru će biti srušeno oko 300 kuća, jer se ne mogu uklopiti u građevinsko područje, zaključeno je na sastanku ministrice zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Marine Matulović-Dropulić s načelnikom općine Vir Kristijanom Kapovićem i ravnateljicom Zavoda za prostorno uređenje Zadarske županije Nives Kozulić. Ministrica je istaknula da Prostorni plan Vira neće dobiti suglasnost Ministarstva, ako se ne budu poštivale njegove upute. Sve kuće uz more, koje su se počele graditi nakon donošenja Uredbe o zaštićenom obalnom području te objekti izgrađeni izvan građevinskih zona bit će srušeni.
Kapović se protivi
Na Viru je izgrađeno oko 10.000 kuća i gotovo nijedna nema građevinsku dozvolu. Lani je općina Vir donijela Prostorni plan, koji je vrijedio samo nekoliko mjeseci, do donošenja Uredbe o zaštićenom obalnom području, a Ministarstvo se nije složilo s virskim Prostornim planom. Kapović se protivi zahtjevu Ministarstva da se iz područja 70 metara od mora sruše sve kuće, jer su mnoge izgrađene prije dvadesetak godina. Riječ je o više od 200 kuća. Budući da je cijeli Vir izgrađen stihijski, vrlo je teško sad postići urbanističku cjelinu. Općina inzistira da se ne dopusti nova gradnja oko udaljenijih skupina kuća, koje su od građevinskih zona dosta udaljene, ali da se postojećima dopusti legaliziranje, što Ministarstvo nije prihvatilo, nego traži da se planom stave izvan gređevinske zone, a potom bi ušle u plan za rušenje. Problem je i državna cesta, koja prolazi kroz mjesto.
Ako općina Vir u Prostornom planu definira cestu kao državnu, trebalo bi se srušiti još tristotinjak kuća, koje od ceste nisu udaljene 15 metara. Mali su izgledi da će ta cesta ostati državnog značenja, nego će se prenamijeniti u lokalnu cestu kako bi se izbjeglo i rušenje tih kuća. Radni prijedlog prostornoga plana Vira trebao bi se predočiti javnosti do kraja prosinca, a potom ide na usuglašavanje u Ministarstvo.
[Lj. I. B.]"

Večernji list, 09.01.2006 Frane Šarić: Do ljeta će na otoku Viru biti srušeno oko 500 objekata koji su sagrađeni suprotno Uredbi o zaštiti obalnog pojasa, 70 metara od mora, pa se nikako ne mogu legalizirati
"Da će srušiti do ljeta oko 500 objekata, Marina Matulović-Dropulić najavila je prije nekoliko dana za posjeta Zadarskoj županiji, izjavivši da se gradnje na području 70 metara od mora, prema Uredbi o zaštiti obalnog pojasa, ne mogu legalizirati.
..iz općine najavljuju i tužbu ako Ministarstvo prekrši zakon!
Ne može se rušiti niti "trenirati strogoća" tamo gdje je moguća legalizacija. Ne pristajemo na stav Ministarstva da će se dati suglasnost jedino na plan koji su sami predložili Zavodu, koji ćemo mi, doduše, dati na uvid građanima, ali i izraditi novi na temelju mišljenja i primjedaba građana. Zakon nam omogućava legalizaciju objekata sagrađenih do 30. srpnja 2004. godine, odnosno do stupanja na snagu Uredbe o zaštiti obalnog pojasa. Sve sagrađeno nakon toga, prema Uredbi, može se rušiti rekao je Kristijan Kapović, načelnik općine Vir."

Vjesnikov intervju s Marinom Matulović-Dropulić, 23.1.06.:
"Za to smo da se velik dio, pogotovo objekata u kojima se stanuje, legalizira, no nismo za to da se masovno legaliziraju vikendice. Imamo područja koja po 20 kilometara uz obalu imaju vikendicu do vikendice, kao lančiće, i nitko tko tamo nema kuću ne može prići moru.
..
Zajedno smo s lokalnom vlasti i izrađivačima plana radili na prostornom planu Vira. Utvrdili smo što može ostati u prostoru, a što se mora srušiti. Tako se moramo ponašati na području cijele obale. Tražimo da Vir stavi prostorni plan na javnu raspravu, jer ako se planom može legalizirati 8500 objekata, a 300 do 500 se mora srušiti, onda sam sigurna da će takav plan proći. Ako načelnik odgodi javnu raspravu i ne želi donijeti odluku, to je problem s kojim će se on morati suočiti, a vjerojatno će ga prozvati i njegovi vijećnici. Jer, svi će biti u opasnosti kad se krene u rušenje. Onda više nema rješavanja planiranjem.
..
Rušenje nam je najteži posao. U proteklih godinu i pol srušili smo oko 1000 bespravno sagrađenih objekata i moramo ići i dalje na rušenje, i to ponajprije tamo gdje su objekti definitivno u drugoj namjeni. To nam je prioritet i s tim moramo nastaviti. (..)"

Moj komentar:
Po zakonu, Uredba nema i ne može imati povratno djelovanje, dakle, ona vrijedi za unaprijed ali ne i unazad. To znači da nema prepreke za legalizaciju objekata unutar 70m od mora, ako su na građevinskom području izgrađeni prije donošenja Uredbe. Gladuša je i prema starim i prema novim prostornim planovima građevinsko područje. Iz citiranih intervjua nejasno je da li MZOPUG pokušava izbaciti iz građevinskih područja taj pojas od 70m uz more, pa da ih može porušiti, ili se izjave o rušenju odnose samo na područja koja nikad nisu bila građevinska, a sad ih općine pokušavaju smjestiti u građevinska. Čak i da je tako, zašto ne bi općina smjela to napraviti?!I sama ministrica (pogledaj intervju od 24.7.'05.) kaže da općine imaju pravo na to.


Intervju, za Večernji list. 17.02.2006:
"-U Viru će se morati srušiti oko 300 kuća u zaštićenom obalnom pojasu, ali zato će se ostalih 8500 moći legalizirati. Rogoznici smo predlagali da se građevna područja koncentriraju oko objekata sagrađenih prije 1968. i onih legaliziranih po Zakonu o legalizaciji od 1992. do 1995., ali ondje žele legalizirati svih 1185 objekata izvan građevnih područja. To ne dolazi u obzir jer se ne može odstupiti od pravila koja vrijede za cijelu obalu.
¤Što će biti s kućama Zdravka Tomca, Ante Đapića, Darka Milinovića i Pavla Miljavca na Viru?
-Svi su unutar građevne zone i moći će se legalizirati.
¤Ali kuća Pavla Miljavca 30-ak je metara od mora.
-Da, ali u starom sagrađenom dijelu.

¤Dakle, rušenja se nastavljaju?!
-Da, svih objekata koji se ne mogu legalizirati."

Dakle rušiti će se samo kuće koje nikad nisu bile na građevinskom području, pa su graditelji znali da grade gdje ne smiju, tj., netko (općina i/ili prijašnji vlasnik) ih je prevario da će im teren biti u građevinskom području.
Koliko mi je poznato, prije 2004. nije postojao zakon koji je određivao minimalnu udaljenost kuće od mora, osim zabrane gradnje na pomorskom dobru (6m od srednje visoke plime). Neki kažu da je minimalna udaljenost bila 19m, drugi da je 13m, a treći da je 21m. Ovo posljednje je iz Slobodne Dalmacije od 24.2.'06. Nekome su na Viru srušili kuću prije 16 godina jer je bila 19 metara od mora, a trebala je biti udaljena 21 metar. To ne mora značiti da je minimum bio 21m, možda mu je srušeno jer se nije držao lokacijske. Slično kao Galić u Kožinu koji je imao dozvolu, ali je napravio apartmane par metara više i šire od dozvoljenih.
Inače, na Google Earth se jasno vidi da od Zadra do Petrčana, u prvom redu uz obalu, skoro svaka druga kuća je od mora udaljena manje od 20m. Očito nije postojalo zakonsko ograničenje.


Novi list, 4.3.'06.:
"Osnovni motiv donošenja uredbe bio je zaustaviti uništavanje obale i uputiti jedinice lokalne samouprave da donesu takve prostorne planove koji će s jedne strane svima omogućiti pristup moru a, s druge, potaknuti gospodarsku djelatnost, odnosno projekte koji će dugoročno zapošljavati ljude. Istakla bih da potpuno razumijem ljude koji imaju vrijedno zemljište uz more na kojem sada zbog uredbe ne mogu ništa graditi. Ti su ljudi sigurno zakinuti i zato će država uskoro osnovati fond iz kojeg ćemo im isplaćivati određenu naknadu. Poznato je da će Vlada predložiti ukidanje Fonda za privatizaciju koji bi se spojio sa Središnjim uredom za državnu imovinu. Time bi se upravljanje svim državnim nekretninama koncentriralo na jednom mjestu. Iz tog bi se središnjeg fonda namaknula sredstva za isplatu naknada vlasnicima zemljišta, ali one, naravno, ne mogu biti tržišne. Ili bi država putem prava prvokupa otkupljivala zemlju, slično kao što to određuje prijedlog Zakona o otocima."

Baš lijepo, "otkupit" će zemlju za sitniš, ili davati simboličnu naknadu za obezvrijeđeno zemljište. A tek ona floskula o pristupu moru. Pa gdje su to zabranjeni pristupi do mora?? Jedine ograde na plažama su oko hotelskih kompleksa, npr. Pinija i Borik. U vikendaškim naseljima su ulice svakih 20ak metara pa svatko može doći na obalu, neusporedivo lakše nego kroz makiju na neizgrađenim područjima. Još bi im moglo past na pamet da unište makiju i sve izbetoniraju radi lakšeg "pristupa moru".

Post je objavljen 07.03.2006. u 16:18 sati.