studeni, 2005  
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Oluja,Crna Legija i Poglavnik
03.11.2005., četvrtak
"OLUJA"

Image Hosted by ImageShack.us

4. kolovoza, digla se "Oluja"
U zoru, u pet sati, digla se oluja koja je pomela "krajinu" u samo cetiri dana. Hrvatska vojska i redarstvo poceli su oslobadati tzv. sektore Sjever i Jug na bojicnici dugoj 700 kilometara, dok su elektronski mediji prenosili poruku hrvatskog predsjednika gradanima srpske nacionalnosti kojom im se jamce sva prava, a pripadnike paravojnih postrojbi poziva na predaju, nudesi im amnestiju. Hrvatske gradane srpske nacionalnosti poziva se da ostanu kod svojih ku}a i docekaju hrvatsku vlast.

Udar po ]elavcu
Odlucnom i energicnom akcijom hrvatske su snage probile prve crte pobunjenih Srba na 30 taktickih smjerova u bjelovarskom, zagrebackom, karlovackom, gospickom i splitskom zbornom podrucju, objavio je u Zagrebu na konferenciji za novinare isti dan poslijepodne nacelnik Politicke uprave Ministarstva obrane RH general-bojnik Ivan Tolj. Hrvatsko je zrakoplovstvo, objavljeno je, raketiralo i onesposobilo odaciljac ]elavac. Dubina prodora hrvatskih oru`anih snaga tada je vec bila od 5 do 15 kilometara. Prvi dan akcije, ocjena je odvija se prema planu.
Osloboden Sveti Rok
Blistavi uspjeh prvog dana akcije je oslobadanje Svetoga Roka. Knin je vec bio u okru`enju, a hrvatske postrojbe nekoliko kilometara pred gradom. Iz Politicke uprave Ministarstva obrane porucuje se da Hrvatska vojska u svojoj akciji oslobadanja ne rusi gradove i ne ubija civile. Pripadnici UNCRO-a su o pocetku akcije Oluja '95 bili obavijesteni na vrijeme, ali dogodilo se nekoliko incidenata, te pogibija dvaju pripadnika ceckih plavih kaciga. Srpski pobunjenici za svoje su se gubitke svetili na civilnim ciljevima u Sisku, Sibeniku, Otoccu, Gospicu, Ogulinu...
5. kolovoza, Osloboden je Knin
Oko podneva objavljena je vijest: hrvatske postrojbe usle su u Knin! Knin je osloboden! Na kninskoj se srednjovjekovnoj tvrdavi konasno zavijorila golema hrvatska zastava. Oslobodena su i okolna mjesta, Vrlika, Kijevo, Drnis, Benkovac, Grasac, Lovinac, Ljubovo, ali i Plaski, Primislje i Hrvatska Dubica. Do veceri je ostvareno 80 posto planiranog, a srpski su civili, usprkos pozivima hrvatskih vlasti da ostanu napustali Hrvatsku. Osigurani su im izlazi preko Srba i Dvora. Pred oslobodenjem su u subotu navecer bili i Petrinja, Glina, Udbina i Slunj.
Hrvatska policija u Lovincu i Gracacu
U oslobodena se mjesta odmah pocelo uvoditi hrvatsku civilnu vlast, a prvi je korak bilo osnivanje policijskih postaja. Policijska postaja Gracac, Policijska postaja Lovinac, Policijska postaja Vrlika...pisalo je na plocama koje su postavljane uz nazocnost ministra unutrasnjih poslova Ivana Jarnjaka. Istovremeno Srbi su se svetili na civilima: iz Bosne raketirali Zupanju, iz istocne Slavonije Osijek, Vinkovce, Nustar, s Korduna Karlovac, a iz istocne Hercegovine dubrovacko podrucje.
Slavlje
U subotu poslijepodne i navecer, dok su pripadnici Hrvatske vojske i redarstva nastavljali s munjevitim akcijama, u Hrvatskoj se zbog oslobocenja Knina otvaralo pjenusce, istovremeno smijalo i plakalo zbog pobjede. Na glavni zagrebacki trg izasao je i dr. Franjo Tudman u pratnji najbli`ih suradnika, pridru`ivsi se slavlju.
6. kolovoza, spoj dviju vojski
Hrvatske su se snage spojile s HVO i Petim korpusom Armije BiH na granici BiH; na rijeci Korani kod Trzackih Rastela. Bilo je jasno: bihacka je enklava spasena, presjecen je strategijski komunikacijski smjer Knin-Bihac. U Kninu, Drnisu i Kijevu uspostavljene su policijske postaje. Poslijepodne, samo 24 sata nakon oslobodenja, u tom je starom hrvatskom gradu i predsjednik Tudman, gdje su ga docekale 4. i 7.brigada Hrvatske vojske, brigade koje su usle u Knin. "Oslobadanje Knina znaci vise negoli samo osvajanje hrvatskog podrucja i hrvatskog grada. To znaci stvaranje uvjeta za stabilnost hrvatske drzave za stoljeca unaprijed", izjavio je dr. Tudman. S njime i suprugom Ankicom u Knin su stigli i predsjednik Sabora dr. Nedjeljko Mihanovic, potpredsjednici Vlade dr. Mate Granis, Borislav [kegro, dr. Ivica Kostovic, ministar obrane Gojko [usak te brojni drugi duznosnici. U Kninu je vec bio ministar unutarnjih poslova Ivan Jarnjak te ministar pomorstva, prometa i veza Ivica Mudrinic koji je izvjestio da ce za najkasnije dva tjedna pruga Zagreb - Knin - Split biti pustena u promet.
Nema vise tzv. krajine
Takozvane krajine vise nema. Oslobodena je Petrinja, Slunj, Kostajnica, Plitvicka jezera, Obrovac... General-bojnik Tolj porusuje odmetnicima da u ime z`ivota i pameti odloze oruzje i predaju se. Njihove su vojne snage treci dan akcije Oluja '95. u rasulu: 21 kordunski korpus, koji se predao 8. kolovoza, bio je u okruzenju, a 15. licki i 39. korpus pred razbijanjem.
Oslobodene Petrinja i Glina
U nedjelju ujutro Hrvatska je vojska, bojovnici 2. gardijske brigade i 12. domobranske petrinjske pukovnije oslobodili su Petrinju, a oko 23 sata ni Glina vise nije bila u rukama odmetnika. Pripadnici HV i MUP-a oslobodili su i taj, jedan od najtvrdih bedema srpske pobune.
7. kolovoza, karlovac slavi mir
Zadnji dan Oluje '95. oslobodeni su i Turanj i Tusilovic, tako da su Karlovcani konacno mogli odahnuti. Na vijest o oslobadanju zloglasnih cetnickih uporista u okolici grada stanovnici Karlovca izisli su na ulice da zajedno, nakon cetiri godine uzbuna, proslave mir.
Potpuni vojni poraz pobunjenika
U ponedjeljak su cetnici istjerani i iz Vojnica i Topuskog, Gornjeg i Donjeg Lapca...Dozivjevci potpuni vojni poraz u Hrvatskoj Srbi su zrakoplovima iz Banje Luke napali nekoliko hrvatskih gradova. U napadima su ubijene dvije, a ranjeno 11 osoba. Hrvatska protuzracna obrana srusila je dva neprijateljska zrakoplova tipa orao dok su raketirali Maskovac i Savski Bok.
HV na hrvatskoj granici
U 18 sati ministar obrane Republike Hrvatske Gojko [usak objavio je da je akcija Oluja '95 zavrsena s vojnog aspekta. Ostaju jos, rekao je, policijske akcije, pobunjeni se Srbi predaju na Banovini. Hrvatske snage su izasle na medunarodno prlznate granice Republike Hrvatske. U "Oluji 95" dotad je poginulo 118 hrvatskih branitelja, a 620 ih je bilo ranjeno. Iducih dana dok se cistio teren i obavljala predaja pobunjenika objavljeno je da je u akciji poginulo 174 pripadnika hrvatskih postrojbi a 1430 ih je ranjeno

- 16:18 - Komentari (26) - Isprintaj - #
POGLAVNIK NEZAVISNE DRŽAVE HRVATSKE dr. Ante Pavelić

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Ako je ikad djelatnost koje jake licnosti bila odlucna za sudbinu naroda i države, tada se to sigurno moze kazati za osobu Poglavnika dr. Antu Pavelica. Bez njega nije moguce zamisliti osnutak i djelatnost Ustaškog Pokreta; uspostavu kontinuiteta Hrvatske državnosti nasilno prekinute 1918., godine te obnovu potpune Hrvatske nezavisnosti, kakva je bila do 1102 godine. Sve ono što je raspravama o povijesti redjeno u prilog mišljenja o presudnoj ulozi jakih povijesnih osoba za život pojedinih naroda i država, najbolje potvrdjuje slucaj Poglavnika Nezavisne Države Hrvatske dr. Ante Pavelica. Narodna snaga, otpornost i sposobnost ne dolaze do izraza preko gomile, nego preko znacajnih osoba, koje prema tome ne nastaju slucajno, nego su odraz sredine, iz koje su nikli.
Radi toga, kada promatramo lik dr. Ante Pavelica,tada treba upozoriti na njegovo porijeklo, na okolinu u kojoj se rodio, odgajao i duhovno izgradjivao. U tom pogledu je dr. Ante Pavelic potomak najcišce hrvatske sredine.Njegov otac rodom je iz Like, dakle iz onog hrvatskog kraja, koji je bio najmanje zagadjen duhovnim utjecajem tudjeg svijeta, koji po svome zemljopisnom položaju predstavlja sponu hrvatskih zemalja i postojbinu branitelja i cuvara hrvatske državotvorne svijesti i ideje. Ta Hrvatska Sparta jest hrvatski kraj, koji radja zdrave i cvrste ljude,hrvatske vitezove i junake. Izraz toga su toliki odlicni hrvatski vojnici. I Otac Domovine dr. Ante Starcevic nosio je na sebi neizbrisivi pecat svoga rodnoga lickoga kraja. Ista svojstva nosio je i dr.Ante Pavelic u svojoj krvi.Cinjenica je, da se je rodio (14. srpnja 1889.), u selu Bradini na Ivan Planini, u kraju, odakle su njegovi preci došli u Liku, upravo u kraju, za koji se kaže da voda s jedne strane krova otjece Neretvom u Jadransko more, a da s druge strane krova te?e Bosnom, Savom i Dunavom u Crno More, pa taj kraj simbolicki oznacuje središnju tocku razmece velikih vodenih puteva Hrvatske zemlje.
Taj kraj južne Hrvatske, koji daje i uvijek je davao hrabre i ponosne Hrvate, leži u središtu srednjovjekovne hrvatske države, nedaleko od Duvanjskog Polja, na kojem je krunjen i prvi hrvatski kralj Tomislav. U tom kraju nas svijet govori cistim hrvatskim jezikom i odatle kod dr. Pavelica tolika ljubav i smisao za dobar hrvatski govor, što je zapravo jedna od bitnih postulata svakog zdravog nacionalizma. Uostalom svi noviji hrvatski politicki pokreti obilježeni su, bilo borbom za hrvatski jezik, bilo posebnim pogledima na to veliko narodno blago. Vitezovic, Gaj, Pavlinovic, Starcevic pa i sam Stjepan Radic, imali su izgradjena stanovišta s obzirom na pitanja hrvatskog književnog jezika. Taj duboko ukorijenjeni jezicni osjecaj kod dr. Pavelica ucvršcen je tijekom srednjoškolskog naukovanja u Travniku, tako da ga nije nikad mogla oslabiti ni zagrebacka sredina, ni dugi boravak u inozemstvu.Dr.Pavelic se rodio pod seljackim krovom i oduvijek je stare seljacke obitelji, ali buduci da mu je otac radio na gradnji željeznicke pruge i buduci da je sam kao sin poštovane, ali siromašne obitelji, kao mladic radio je i teške fizicke poslove,
upoznao je u ranoj mladosti život radnika i seljaka i to baš u onim krajevima, u kojima se živi vrlo oskudno. Odatle dolazi njegovo duboko razumljevanje i poštivanje žuljeva hrvatskog seljaka i radnika, što je svojstveno svim pravim narodnim vodjama, a cega nikako ne mogu razumijeti profesionalni gospodski politicari, ma koliko god govorili o radnom narodu.
Poznato je da su i drugi vodje velikih suvremenih nacionalistickih pokreta prošli kroz istu životnu školu.Dr. Pavelic je u svojim mladim danima upoznao Hrvatsku, njezin krš, šumu, more i bogatu ravnicu; neustrašive dinarske Hrvate, koji uz gusle pjevaju o junacima; radišne i skromne, ali i buntovne Hrvatske Zagorce, kao i bogate, vrijedne, a ponekad i obijesne Slavonce.
Sve je to doprinijelo tome, da se dr. Pavelic ucio svome hrvatskom rodoljublju, ne samo iz knjige, ne samo iz rijeci i spisa Oca Domovine, nego i neposredno iz života, obuhvacajuci u svome umu i srcu sa jednakom ljubavlju sve Hrvatske krajeve, poznavajuci ispraznost umjetnih pokrajinskih granica i unutar jednoga te istoga jedinstvenog naroda; uzdižuci se iznad svih regionalizama i kampanilizama, iznad svih uskih shvacanja o Hrvatskoj i Hrvatima; duboko shvacajuci koliko je za Hrvatsku bio žalostan tijek povijesnih dogadjaja, koji su težište hrvatske državnosti i narodnosti promicali od juga prema sjeveru ispravno ocjenjujuci da snaga i buducnost Hrvatske leže u uspješnom spoju svih hrvatskih krajeva, snaga i svojstva.
Samo takav covjek mogao je izvesti ono što je izveo dr. Ante Pavelic,a to obnova hrvatske državne nezavisnosti nakon punih 900 godina.


POGLAVNIKOV GOVOR


Slavimo 10. travnja jer se ne odricemo boraca za Hrvatsku Drzavu, za Nezavisnu Drzavu Hrvatsku. Oni i njihov Poglavar nisu se borili ni za kakav fasizam, komunizam, nacionalsocijalizam, njima je to bilo strano, oni su ginuli samo i jedino za Hrvatsku Drzavu. Upravo zato se ne odricemo i ne ogradjujemo od Nezavisne Drzave Hrvatske, njezinih hrabrih branitelja i njezina Poglavnika dr. Ante Pavelica, jer ih je vodila ljubav prema domovini i narodu!
Kucnuo je cas naseg oslobodjenja, dizi se da svoju domovinu od neprijatelja otisnemo i uspostavimo svoju slobodu u svojoj kuci, u samostalnoj i Nezavisnoj Drzavi Hrvatskoj, u kojoj ce biti ujedinjene sve Hrvatske Zemlje, od Mure i drave do Drine, od Dunava do sinjega Jadranskog mora, a u kojoj ce vladati samo Bog i Hrvatski narod.

Ante Pavelic, 5. IV 1941

Sada smo stvorili Hrvatsku Drzavu i nju nitko vise nikada ne moze srusisti, jer cemo nasu slobodu znati braniti. U Hrvatskoj vladat ce red i rad. U Hrvatskoj drzavi nitko i nikada ne ce moci piti krv naroda. Svatko ce raditi i biti odgovoram Poglavniku, a Poglavnik ce biti odgovoran Hrvatskom narodu.

Ante Pavelic, 14. IV 1941

U nasoj oruzanoj snazi vlada geslo : "Bog i Hrvati" i "Za Dom Spremni". To znaci da je ova oruzana snaga prisegla Bogu, da ce braniti zadnji dom, pa bio na drini, bio na dunavu, bio na krsu.

Ante Pavelic Veljaca 27, 1942



- 16:08 - Komentari (9) - Isprintaj - #
CRNA LEGIJA

Image Hosted by ImageShack.us


U povijesti hrvatskog domovinskog rata 1941 - 1945. legendarno mjesto zauzimlje glasovita Crna legija. Zacetak ove najslavnije ustaske jedinice nalazi se u dvjema sarajevskim ustaskim bojnama (800 boraca), pod zapovjednistvom satnika Becira Lokmica. Te su bojne bile oblikovane za obranu proti velikosrbskoj cetnickoj navali, koja izbija ljeti 1941.
Prvi cetnicki napadaj zbio se kod sela Blazuja, 15 km od Sarajeva, kada je iz busije napadnut jedan teretnjak te pada ustaski duznostnik Ilija Trogrlic sa cetvoricom ustasa. Zatim cetnici Save Derikonje napadaju selo Sjetinu izpod Jahorine i ubijaju 60 mjectana, medu njima i zene i djecu. Sliede cetnicki napadaji u okolici Varcar Vakufa, Dervente, Zvornika i t.d. Povjerenik Glavnog Ustaskog Stana za Bosnu, satnik - povratnik Jure Francetic, rodom iz Otoca u Lici, tada 29 godina star, vec je 3. i 17. Svibnja 1941. uputio pucanstvu poziv da drzi mir i red te suraduje u izgradnji NDH,takoder i pravoslavnom pucanstvu postivanje i obstanak. Nu Kraljevska jugoslavenska vlada u izbjeglistvu neprekidno je pozivala na ustanak preko krugovala, sto su i provadali cetnicki kolovode, uz pomoc srbijanske Nediceve vlade. Nakon poginuca Becira Lokmica, Jure Francetic preuzima i zapovjednistvo sarajevskih ustaskih bojni, od kojih uz pomoc satnika Rafaela Boban stvara jaku borbenu jedinicu. Kako nije bilo drugog sukna za odore, osim crnoga, ta je postrojba prema boji svoje odore prozvana "Crnom Legijom".
Procelnik Operativnog odjela Hrvatskih oruzanih snaga, general bojnik Fedor Dragojlov, pise u "Svicarskom vojnom casopisu": "...Polozaj u iztocnoj Bosni bio je tezak... Zadacu pokretnih udarnih snaga preuzima u sirem prostoru Sarajeva t.zv. Crna Legija. To je bila postrojba, sto je ustaski bojnik (kasnije pukovnik) Jure Francetic sastavio od triju bojni, vrlo dobro naoruzanih, pokretnih za suzbijanje cetnika i partizana, sto su bili preplavili iztocnu Bosnu. U nju su se novacili dobrovoljci, muzevi i mladici iztocne i juzne Bosne, ciji su domovi bili opustoseni ili ciju su rodbinu cetnici i partizani poubijali. Jacina Crne legije iznosila je u pocetku od 1.200 do 1.500 ljudi, a ime je dobila zbog njezine crne odore. Njezin najuspjesniji podhvat bio je, kad je u veljaci 1942. napala cetnike u podrucju iztocno od Romanije, te ih okolice Vlasnice i Srebrenice protjerala preko Drine".

Izobrazitelji iz Poglavnikove tjelesne bojne - ustase povratnici Krune Devcic, Jozo Dadic, Bozo Vidov, Vodopija, Munetic i drugi preuzeli su izobrazbu Crne Legije u vojarni na Kosevu kod Sarajeva. Ubrzo zatim Legija ulazi u ostru zimsku borbu sa cetnicima i goni ih kod Kasindola, Vareca, Brgule, Zuleta, Doboja, na Ugar Planini, kod Koricana i Konjica. Koncem 1941. u dvodnevnom pohodu Legija cisti obronke Paklenice i Kraj od Maglaja prema Sjeveru, do Bradarica. Dne 11. siecnja 1942. vodi pobjedonosnu borbu kod Krivaje i Vijka, a zatim kod Careve Cuprije, Olovo, Krivajica, Vozuce i Zavidovica, na Podromanji i kod Glasinca. Na najvisem vrhu Romanije iztice hrvatsku ratnu zastavu, skidajuci cetnicku. Dne 20. veljace oslobada Senkovice, a zatim Sokolac, Vidric, Zliebove i Kosutic. Dana 1. veljace oslobada Han Krum, Han Piesak, Mekote, Krusace, Crnu Rieku, Kraljevo Polje, Han Ploce, Vlasenicu, Milica Selo i Drinjacak. Dne 9. travnja progoni cetnike kod Bratunca i tuce kod Bjelavac i Srebrenice. Na sam Deseti Travnja 1942. podpukovnik Jure Francetic salje Poglavniku na dar cuturicu vode iz Drine - iztocne granice NDH. Sliedeceg dana nastavlja se podhvat prema Viogori i Bratuncu, a 18. IV. kod Kusaca. Dne 20. Travnja Legija oslobada Staro Brdo, Slap, Luku, Peci, Skelan i Fakovice.
Borba Crne Legije nije zavrsila na Drini. Ljeti 1942. ona sudjeluje u unistenju "partizanske republike" na Kozari. Nakon tog dio Crne Legije vodi borbe kod Livna. U Kupresu god. 1942. sest stotina "Crnaca" - kako su ih zvali - sudjeluje u obrani Kupresa te zajedno s mjestnom vojnicom tesko porazuje partizanske "brigade" u dva dana i dvie noci borbe. Vecinu borbi Crna Legija vodila je pod osobnim zapovjednistvom Jure Francetica, koji je zbog svog osobnog junastva odlikovan Velikom zlatnom kolajnom, Poglavnika Ante Pavelica za hrabrost, s naslovom viteza, a za vojno umiece zeljeznim trolistom.
- 16:03 - Komentari (22) - Isprintaj - #