PEPELNICA - čista srijeda

01.03.2017.



"1. OŽUJKA - PEPELNICA - ČISTA SRIJEDA, post i nemrs

Poruka Pepelnice s kojom pocinje preduskrsno pokornicko vrijeme dade se sazeti u jednoj recenici: "Obrati se covjece, dok jos imas vremena!"

Poziv na obracenje, s kojim se cesto susrecemo u Bibliji, poprima na Pepelnicu osobitu hitnost, jer nas podsjeca na to, da ne mozemo vjecno racunati s vremenom. Nas zemaljski zivot je ogranicen, on je poput leta zrakoplova pokraj nas.

Zato moramo koristiti vrijeme: ciniti dobro, odbacivati zlo, zivjeti tako da se svidimo Bogu. Tako promatrana, Pepelnica je ozbiljan dan-dan hitne opomene, i mi tada razumijemo zasto je ona zajedno s Velikim petkom glavni dan posta Crkve.

Na drugoj strani upravo smo culi Evandjelje, da nemamo povoda pokazivati zalosno i kiselo lice i biti potisteni. Zasto ne? Jer poruka o obracenju, kajanju i pokori je radosna vijest, utjesna poruka. Nama je receno: svejedno gdje stojis, mozes poceti nanovo, mozes pokusati ponovo sa svojom vjerom, s nasljedovanjem Isusa.

Bog ceka na svakoga, i spreman je svakoga koji se k Njemu okrece i cini korak prema Njemu, prihvatiti. Bog je pun spremnosti na pomirenje, On je kako smo culi u citanju: "......njeznost sama i milosrdje, spor na ljutnju, a bogat dobrotom, On se nad zlom razali (JI 2,13).

Mi smo doduse cesto slusali da trebamo s novim usima slusati i primjetiti, pa sve ipak nije tako jasno.
Pepelnica - Korizma poziva nas: zgrabite sansu, pomirite se s Bogom i vasem zivotu dajte novi pravac! Najvaznije je kod toga, ako se slijedi taj poziv, da je namjera unutarnje odluke: 'Da, ja hocu nanovo poceti, svjesnije zivjeti s Bogom i u vjernosti prema Njegovim zapovijedima'.

Buduci da je covjek bice od krvi i mesa, vazno je da se unutarnje uvjerenje konkretizira prema vani, da se ocituje u konkretnom ponasanju. I tu u igru ulaze tri klasicne upute za Korizmu:

POST - MOLITVA - MILOSTINJA.

POST: Nametnuti sebi odricanje tjelesnih uzitaka i to ne radi vitke linije, nego za Boga; kao znak pokore, dobre volje, u svijesti da Bog vidi to sto mi u tajnosti cinimo. Manje jesti znacilo bi odricanje od mesa, alkohola, slatkisa. Mozda i pitanje: 'Koji odnos prema sebi moram odbaciti, a na koji sam navikao?'

MOLITVA: To je dusa vjere. Kod toga zelim dati dva poticaja: Molitvi ne pripada samo govorenje, nego i slusanje. Gdje slusamo Boga? Prije svega u Rijeci - Svetoga pisma, ako uvijek iznova koncentrirano citamo jedan odlomak i o njemu razmisljamo i pitamo se: 'Koja rijec posebno meni govori?'

Zajednicku molitvu, svetu Misu ponovno ozbiljno primiti k srcu. To znaci, na prvom mjestu posjecivati nedjeljnu misu, a moze znaciti i svakodnevno biti na Misi, na Euharistijskom klanjanju, krunici, sudjelovati u poboznosti kriznoga puta.

Za sve to vrijedi rijec sv. Arskog zupnika: "Privatna molitva-slamka; molitva zajednice-mocni plamen".
MILOSTINJA: Jednom ili vise puta se odijeliti od novca u korist potrebite osobe. Kao mjerilo za to, mogla bi nas podsjetiti Isusova rijec: "Kako dajete, tako ce se i vama dati; mjerom kojom mjerite, i vama ce se mjeriti".

KORIZMA je vrijeme koje trazi nesto od nas, ali puno vise daje: veliku sansu, sansu za religioznu i ljudsku obnovu. Mi ne mozemo nista razumnijega i sadrzajnijeg uciniti, nego zgrabiti ovu sansu.

KORIZMA: sa Pepelnicom ulazimo u 40 dnevnu pripremu za Uskrs.

40 dana, vrijeme promisljanja, pokore, nove orijentacije i pripreme za Uskrs. Od Pepelnice ili Ciste srijede do Velike subote, izuzevsi nedjelje, traje Korizmeno vrijeme, koje se oslanja na 40 dana koje je Isus proveo posteci u pustinji.

Pravo govoreci, od Pepelnice do Velike subote je 46 dana, ali se nedjelje ne broje, jer dan Gospodnji ne trpi posta. To ne znaci da nedjelju mozemo iskoristiti za propustene dane odricanja, pa se dobrano najesti i napiti. Sjetimo se, s Korizmom pocinje vrijeme spoznaje samoga sebe, promisljanja, odricanja i nove orijentacije prema Bogu.

Obracenje je odlucujuca misao Pepelnice. Vanjski znak obracenja je znak kriza od pepela. Pepeo je dobiven od spaljenih blagoslovljenih palminih ili maslinovih grana prethodne godine koristenih na Cvjetnicu. Pepeo se blagoslivlja svetom vodom i kadi tamjanom. Svecenik oznacava vjernika krizem od pepela govoreci: "Spomeni se covjece, da si prah i da se u prah vracas". (Usp Post 3,19). Druga recenica glasi:

"Obratite se i vjerujte Evandjelju". Obracenje ne znaci bezuvjetno 180 stupnjeva zaokreta, nego puno vise korekturu puta, ciji cilj treba biti Bog kojeg ponovno treba staviti u centar vlastitog zivota.

Pepeo podsjeca ljude na njihovu vlastitu prolaznost. Pepeo je vec u Starom zavjetu znak pokore, pokajanja i poniznosti. U knjizi Joninoj kaze se sto je kralj Ninive iskusio kroz cetrdeset dana nakon sto mu je najavljeno rusenje grada:

"Glas doprije do kralja ninivskoga: on ustade s prijestolja, skide plast sa sebe, odjenu se u kostrijet i sjede u pepeo" (Jon 3,6).






Obicaj Korizme nastao je u IV. st.

Propis pepela za Pepelnicu ili Cistu srijedu sto ga dobivamo od palminih ili maslinovig grana, potjece iz XII. stoljeca. Dugo vremena korizma se svetkovala velikom strogoscu. Tako su primjerice vjernici prvog tisucljeca koji su pocinili teski grijeh, morali provesti Korizmu izvan zajednice, a u ekstremnim slucajevima, samo u vreci i pepelu. Tek na Veliki cetvrtak opet su bili primljeni u zajednicu.

Do Drugog vatikanskog koncila post u Katolickoj Crkvi bio je obvezujuci. Trebalo se odreci mesa, mljecnih proizvoda, vina, jaja. Danas su samo Cista srijeda i Veliki petak obvezni dani posta, a za vrijeme izmedju, post se svakako preporuca. Promijenio se i nacin odricanja. Meso u danasnjem drustvu nema vise onu vrijednost kao ranijih stoljeca i za ljude vise ne znaci nikakvo odricanje. Mnogi su umjesto toga razvili druge oblike posta. Mnogi se katolici danas odricu kave, alkohola, cigareta i vrlo cesto slatkisa. Takodjer su svakidasnje navike kao televizija, kompjutorske igre ili voznja autom ogranicene u Korizmi.

Korizma treba doprinijeti da razmislimo o starim navikama i eventualno ih promijeniti. Da se od losih navika pravo ociste, katolici trebaju za vrijeme Korizme kao pripremu za Uskrs, takodjer i sakrament Pomirenja ili ispovijedi.

Post na Pepelnicu i Veliki petak, odnosi se na katolike od navrsene 18.god. do zapocete 60. godine zivota, a nemrs za starije od 14 godina.

Zelimo svim vjernicima da ustraju u svojim nakanama obracenja i odricanja od sutra svetkovine Pepelnice-Ciste srijede pa do Velike subote.

Mi dajemo, a Bog nagradjuje!''



https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10211476434042514&set=a.1590913168743.85908.1113294194&type=3&theater

https://www.facebook.com/groups/751584551565979/?hc_ref=NEWSFEED










<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.