Putovanja i hedonizam

utorak, 06.03.2007.

Ledenjacka skijalista u proljece

The show must go on –
Tri tisuce metara nad morem, cisto plavo nebo, prsic pod skijama, zelene doline...
Najvaznije boje u skijanju su bijela i plava, naime plavo nebo bez oblacka i bijeli snijeg. Nazalost u doba nasih zimskih skolskih praznika, kada vecina Hrvata ide na skijanje, uglavnom nedostaje ili plava ili bijela boja. U ovo doba godine vrijeme je ljepse i toplije, dan duze traje, na visinama snijega ima dovoljno, a plavoj i bijeloj je dodana i zelena boja proljeca u dolinama. Cesto se moze u istom danu skijati na ledenjaku i kupati u otvorenim grijanim bazenima u dolini. Proljetno skijanje je poseban dozivljaj, potpuno drugaciji od zimskog. Srecom skijaska sezona nije gotova, kada je za mnoga niza skijalista skijanje vec lanjski snijeg, na visim terenima traje i dalje. Na ledenjacima i citave godine. Ovim tekstom cemo obuhvatiti 6 ledenjaka koji su najblizi nasoj zemlji i na kojima se skija najveci broj nasih sugradjana. Skijaske staze su uglavnom lakse i srednje tezine. Kako su ledenjaci po svojoj strukturi polozeni, zahtjevnije staze su rijetke. Svi ledenjaci spadaju u kategoriju obiteljskih skijalista. Prilikom odlaska na visoko alpska skijalista treba imati nekoliko stvari na umu. Na skijanje je najbolje krenuti rano ujutro i biti na zicarama vec u osam. Skija se za toplijih dana samo do rucka. Zbog visih temperatura kasnije tijekom dana snijeg zna biti dosta mekan. Popodne se uglavnom sunca i pjeva 'Anton aus Tirol' po lokalnim Jodel Schirmbarovima. Kod suncanja se treba namazati velikom kolicinom krema sa najvisim mogucim faktorom jer sunce grije puno jace na tri tisuce metara nadmorske visine. Boja se dobije puno brze, no i opasnost od opeklina je veca. Na skijanje na ledenjake se uglavnom ide vikendom od ozujka, pa u travnju i svibnju, te pocetkom jeseni od kraja rujna. Ljeti zna biti pretoplo, no pravi zaljubljenici u skijanje uvijek imaju skije sa sobom u automobilu kada idu na sluzbeni put prema Njemackoj ili Italiji i ...nikad se ne zna, ako je lijep dan, a skijaliste je blizu autoceste...

Moelltal
Ledenjak Moelltaler je jedini sa juzne strane alpa I jedini u Koruskoj. Najmladje je ledenjacko skijaliste, uredjeno je 1983. Tada su postavljene dvije vudnice I gondolska zicara. Do 1997. je skijaliste bilo otvoreno samo u ljeto I jesen jer je cesta do jezera Stuebelesee na 2200 m. ostali dio godine bila neprohodna. Te godine je otvoren podplaninski vlak u duzini od 4,8 km koji vozi do donje stanice gondole te je tako od tada skijaliste otvoreno citave godine. Gornja stanica gondole je na 2800 m. U blizini se nalazi Glaspalast, novootvoreni restoran Eissee. Od njega vodi lagana staza stotinjak metara nize do pocetka skijaskih zicara. Moderna sestorosedeznica I dvosedeznica voze do najvise visine od 3122 m. Staze su uglavnom lagane, a posebno dobra je crna staza br.4. Od restorana do srednje stanice vode dva spusta jedan zahtjevniji crni I jedan blazi crveni, ipak ljeti zna biti premokar snijeg pa se spustanje ne preporucuje osim rano ujutro. Povratak u dolinu je jedino moguc vlakom. Apres ski je skroman jer se zicare zatvaraju vec u 5. Kod donje stanice gondole je tipican asutrijski Jodel Schirmbar u kojemu mozete cupkati sa rakijom u ruci na muziku DJ Oetzija. U dolini je nesto bolji Moelli bar. Ostali dio doline je uglavnom gastronomski nezanimljiv. Nekoliko Gasthausa I restorana se nalaze u obliznjim Flattachu I Malnitzu u kojima se nalaze I hoteli I aprtmani.

KAPRUN
Medju nasim sugradjanima Kaprun je najomiljenije ledenjacko skijaliste. Kitzsteinhorn kako je pravo ime planine i skijalista u punom je pogonu. Nakon tragedije sa podplaninskim vlakom, sagradjena je jos jedna brza zicara Gletscherjet koja povezuje dolinu sa ledenjakom. Tereni su nesto nizi ( 2452 – 3029 m) nego na drugim ledenjacima pa je skijaliste bolje u proljece nego ljeti. Na skijanje treba krenuti rano jer se u dane kada je najveca guzva prestaju prodavati karte za zicaru kada se skijaliste napuni. Srediste zbivanja je restoran Alpincentar od kojeg vode zicare prema vrhu. Staze su umjerene tezine i blage kao i na vecini ledenjaka. Ukupno je 15 zicara i cetrdeset km. dobro uredjenih staza. U samom mjestu Kaprun se nalazi veliki otvoreni bazen tako da je u istom danu moguce skijanje i kupanje. Tu se nalaze i najblizi hoteli i aprtmani. Navecer je obavezan izlazak u Baum Bar, diskoteku na ulazu u mjesto. Obliznji Zell am See je smjesten uz istoimeno jezero i zimi se ovdje sve odigrava. Kako je Kitz visok i hladan, skija se na nizim Maiskogelu i Schmittenhoheu. Zimi kada se jezero zamrzne na njemu se odrzavaju razna dogadjanja, od klizanja do automobilskih i konjickih utrka. Najkraci put iz Hrvatske je kroz tunel iz Malnitza do Bad Gasteina kroz koji petnaestak minuta vozi vlak sa auotmobilima. U protivnom treba ici atuputem kroz Tauern tunele i preko Bischofshofena. Obavezno treba stati kod Jage, gostionice na zavoju prije spustanja u dolinu. To je pravo mjesto za popodnevno suncanje i dobru hranu.


Hintertux
3250 metara nad morem kristalni prsic ocekuje sunca gladne skijase. Kada vecina skijalista zatvori svoja vrata, zivot je ovdje u punom zamahu. Skijanje na ledenjaku Hintertuxa je pravi odmor za dusu I tijelo. Legendaran su tjedan Firna (tanka ledena kora na dubokom snijegu) koji se tradicionaolno odrzava od 26.4. do 3.5. Sportske aktivnosti i non – stop party obecavaju urnebesnu zabavu. Ovaj ledenjak je jedan od najatraktivnijih u Austriji I Evropi. Nalazi se u dolini Zillertal. Do vrha voze dvije gondole I dvije zicare sa sjedalicama. Najbolja Apres ski atmosfera je u Ice baru koji se nalazi pored Pekenbhana. Navecer je zgodno u Tiroler Stubenu pored kolodvora u Mayrhofenu. Tu se moze vjezbati zabijanje cavala sa spicastim cekicem u veliki panj. Cilj je zabiti cavao sa sto manje udaraca I naravno igra se za ’ein bier’. Ukoliko vam se ne skija svaki dan u dolini takodjer ceka obilje ponude od kupanja u termalnim vodama do canyoninga I ribolova u rijeci Tux. Postoji I skola jahanja, a na samom ledenjaku skijaski kamp za djecu koji vodi bivsi prefi prvak Hugo Nindl. Smjestaj je u Mayrhofenu, Finkenbergu I Lanersbachu. Jedini problem je dug put, oko sest do sedam sati autombilom od Zgreba, no uzitak skijanja vrijedi svake minute putovanja.

Soelden
Pri samom kraju Oetztala nalazi se jedno od najzabavnijih skijalista Alpa. Soelden zovu i austrijskom Ibizom. Travanj i svibanj su puni razlicitih dogadjanja koji kulminiraju svecanim zatvaranjem zimske sezone i nizih terena Prvog Svibnja. Tereni na ledenjacima Rettebach i Tiefenbach su otvoreni citave godine. Ledenjaci su povezani kratkim ski tunelom, zicarama i cestom iz doline. Tereni se nalaze na visini izmedju 2700 i 3300 m. i ukupno je devet zicara te 36 km. staza. Do Prvog svibnja je otvoreno citavo skijaliste sa 34 zicare i preko 140 km. staza. Osim skijanja u okolici Soeldena je moguce provsti adrenalinske tjedne baveci se raznim sportovima od raftinga do mountain bikinga. Soleden je pravi primjer brizno uredjenog mjesta koje zivi za i od turizma. Ovdje bi trebalo poslati na studijsko putovanje nase inertne turisticke radnike da shvate zasto Austrija zaradjuje mnogo vise novca od ljetnog turizma nego Hrvatska. Na ledenjacima se mogu vidjeti sve novotarije vezane uz snjezne sportove. Snow boarding i Carving su odavno passe, dolaze Skwal , Snowcoot i Snowblades. Poslije skijanja citavo mjesto se pretvara u Apres ski. Glasna muzika tresti iz mnogobrojnih barova na otvorenom i izgleda kao da su svi 'dobre volje'. Piju se raznobojni kokteli a obicno se zavrsi u Waterworldu, novom kompleksu bazena, sauni i fitnessa. Soelden je najudaljeniji, ali i najzabavniji.

Marmolada
Kraljica Dolomita. Jedini pravi ledenjak u Italiji na kojem je moguce skijanje. Za razliku od ledenjaka u Austriji, Marmolada je relativno malo skijaliste i u ovaj kraj se ne dolazi prvenstveno zbog proljetnog skijanja. Ukoliko ste u Milanu shoppingu ili u posjetu nekoj izlozbi u Veneciji, ponesite skije i provedite jedan dan na svijezem zraku. Ovo skijaliste radi i zimi i povezano je u sistem skijaskih karata Superski Dolomiti. Zimi, ako vrijeme dopusta, rade se dnevni izleti iz nekog obliznjeg sredista kao sto su Corvara, Arabba, Val Gardena ili Cortina. Poznata je po jednom od najduzih spusteva, do dna je vise od 12 km relativno blage staze. Visinska razlika spusta je tisucu osamsto metara, sa 3300 m. do 1500. m. Kako je Marmolada najvisa ( 3342 m), s vrha se pruza prekrasan pogled, a za posebno bistrog vremena vidi se i Venecija. Na vrhu imate osjecaj kao da vam je citav svijet pod nogama. Sa juzne strane je okomita stijena duboka preko 800 metara. Gondolska zicara pocinje u Malga Ciapeli. U blizini se nalazi i muzej posvecen prvom svjetskom ratu jer su u ovim krajevima vodjene zestoke borbe izmedju Italije i Austrougarske. Smjestaj je u obliznjim selima Malga Ciapela, Livinallongo i Selva. Ukoliko se dolazi samo na dnevni izlet, Marmolada je udaljena pedesetak km. od autoceste kod Belluna ili sa druge strane od Bolzana.

- 13:20 - Komentari (1) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< ožujak, 2007 >
P U S Č P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Globetrotter u riječi i slici

  • Live and let live.
    Putujuci svijetom ucimo i polažemo ispite. Upoznajemo ljude, običaje, krajeve...postajemo tolerantni, shvačamo koliko smo mali i ranjivi. To ja zovem školom života.
    Fotografije često govore više nego rijeci.

Linkovi

  • www.merlin-world.com